Servikal osteokondroz belirtileri ve evde tedavi yöntemleri

servikal osteokondroz semptomları

Sırt ve boyun ağrısı, hemen hemen her modern insanın en az bir kez karşılaştığı en yaygın rahatsız edici semptomlardan biridir.

Daha önceki osteokondroz yaşa bağlı bir hastalık olarak kabul edilirse, bugün gençlerde giderek daha fazla teşhis edilmektedir. Bu, hareketsiz bir yaşam tarzı ve hareketsiz çalışma yaparken kambur durma alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

Gelişmesinin ilk aşamasında servikal osteokondrozu tedavi etmek ilerlemiş vakalara göre çok daha kolay olduğundan, hastalığı zamanında tespit etmek önemlidir.

Hastalığın belirtileri ve nedenleri

Hastalığın belirtileri yavaş yavaş gelişir. Omurganın durumu kötüleştikçe yoğunluğu artar. İlk başta, bir kişiyi yalnızca ara sıra rahatsız edebilirler, ancak zamanla kalıcı hale gelirler.

Servikal osteokondrozun ana semptomları:

 • başını döndürürken ve eğerken kötüleşen ağrı;
 • boyun krizi;
 • baş ağrıları;
 • görme keskinliğinde azalma;
 • Etkilenen bölgede sertlik ve kas gerginliği.

Osteokondrozun alevlenmesiyle bir kişi şunlardan şikayet eder:

 • acı çekiyor;
 • baş dönmesi;
 • yanıyor;
 • boyun kas tonusunda artış.

Patolojik sürece hangi omurun dahil olduğuna bağlı olarak ağrı ve duyusal bozukluklar vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir. Omuz kuşağına geçebilir, göğüs sırtında hissedilebilir ve kol kaslarında ve hatta parmaklarda görünebilirler. Birçok hasta servikal osteokondrozun sonsuza kadar tedavi edilip edilemeyeceğini bilmek ister. Burada kesin bir cevap olamaz çünkü her şey hastalığın evresine ve dejeneratif değişikliklerin derecesine bağlıdır. Ancak bir alevlenme sırasında durumu hafifletmek ve sağlıkta bozulmayı önlemek mümkündür. Ve halk ilaçları burada yardımcı olacak.

Osteokondroz gelişiminin nedenleri:

 • yürürken kambur durma alışkanlığı;
 • kitap okurken, bilgisayarda çalışırken yanlış vücut pozisyonu;
 • omurga yaralanmaları ve yaralanmaları;
 • yeterince aktif olmayan yaşam tarzı;
 • yorucu fiziksel aktivite;
 • dinlenme sırasında çok yumuşak şilteler ve yastıklar kullanmak;
 • uzun süreli ağırlık taşıma;
 • düz ayaklar;
 • vücuttaki metabolik bozukluklar;
 • vitamin ve mineral eksikliği;
 • skolyoz;
 • obezite;
 • genetik yatkınlık;
 • hamilelik.

Servikal osteokondrozun nasıl tedavi edileceğine ilişkin seçenekleri belirlerken, semptomların ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Tedaviye başlamadan önce, doğru bir teşhis koymak ve bir tedavi planı üzerinde anlaşmak için kesinlikle bir nörologla iletişime geçmelisiniz. Bazı durumlarda, sadece halk ilaçlarından vazgeçilebilir ve bazen klasik terapi ile birlikte kullanılmaları gerekir.

Merhem ve merhemlerle tedavi

servikal osteokondroz tedavisi için ev yapımı merhem

Harici olarak uygulandığında, geleneksel tıp ağrıyı ve iltihabı azaltmalı ve kas hareketini normalleştirmeye yardımcı olmalıdır. Merhemler ve balsamlar, diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılmalıdır, çünkü servikal omurganın osteokondrozunu sadece onların yardımı ile iyileştirmek oldukça zordur. Aksine, ambulans ve ekspres terapinin aracıdırlar.

İşte yapılması kolay bazı ev yapımı tarifler:

 1. Sarımsak zencefil merhemi.Eşit miktarda sarımsaklı yulaf ezmesini ve doğranmış taze zencefil kökünü karıştırın. Plastisite için bu kütleye biraz zeytin veya susam yağı ekleyin. Yatmadan önce bileşimi boynunuza uygulayın. Hoş olmayan semptomlar ortadan kalkıncaya kadar prosedürü her gün tekrarlamanız önerilir. Merhemi 30 dakika maruz kalmaya bırakın, ardından ılık suyla yıkanmalıdır.
 2. Defne yaprağı merhemi.60 ml eritilmiş tereyağına 5 gr ezilmiş ardıç yaprağı ve 6 çay kaşığı ekleyin. kuru dövülmüş defne yaprağı. Bu merhem sabah ve akşam ağrılı boyun bölgesini ovmak için kullanılmalıdır.
 3. Adaçayı Merhemi.Su banyosunda 3 yemek kaşığı eritmek gerekir. l. Vazelin ve 2 yemek kaşığı ekleyin. l. doğranmış adaçayı otu, 2 yemek kaşığı. l. muz yaprakları, ¼ fincan bitkisel yağ. Boynun günde üç kez merhem ile ovulması tavsiye edilir, ardından tedavi edilen alan birkaç saat yün bir fular ile yalıtılmalıdır.

Sıkıştırma kullanma

Birçok sırt problemi için, harici tedaviler hastaya önemli bir rahatlama sağlar. Komplikasyonlardan kaçınmak için boyundaki osteokondrozun mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi arzu edildiğinden, hızlı hareket etmelidirler. Kendi kendine yapılan kompresler ağrıyı hafifletir ve sert kasların normal hareketliliğini geri kazandırır. Aktif maddelerin kan dolaşımına daha hızlı girebilmesi nedeniyle ısınma etkisine de sahip olabilirler.

Evde aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Dulavratotu sıkıştır.2 yemek kaşığı. l. bir bitkinin kuru ezilmiş yaprakları, 400 ml kaynar su dökmeniz ve 20 dakika bekletmeniz gerekir. Süzüldükten sonra ağrılı bölgeye ılık bir solüsyona batırılmış bir bandaj uygulanmalı, selofan, pamuk yünü ve yünlü bezle kaplanmalıdır. İşlem 15 dakika sürer. Bundan sonra, bandaj çıkarılmalı ve sıcak tutmak için boynun etrafına sıcak bir fular sarılmalıdır.
 2. Okaliptüs ve balla sıkıştırın.30 gr okaliptüs yaprağı ince ince doğranmalı ve 400 ml kaynar su ile doldurulmalıdır. 5 dakika kısık ateşte pişirin. Soğuduktan sonra süzülen solüsyona bal (5: 1) ekleyin. Bu çözüm, yatmadan önce günlük olarak kompresler için kullanılmalıdır. 30 dakika boyunca terapötik etki için bırakın.
 3. Yaban turpu sıkıştırması.Bitkinin taze yaprakları birkaç dakika kaynar suya batırılarak yumuşatılmalıdır. Sıcakken boyuna sürülmeli ve üzeri streç film ve sıcak bir bezle örtülmelidir. Prosedür en iyi yatmadan önce yapılır ve yaprakları gece boyunca ciltte bırakır. Sabahları çıkarılmalı, ılık suyla yıkanmalı ve kurumasını önlemek için bebek kremi ile yağlanmalıdır.
 4. Hardal ve aloe ile sıkıştırın.Eşit miktarlarda aloe suyu, kuru hardal ve votkayı alıp iyice karıştırmalısınız. Ortaya çıkan çözümde, gazlı bezi nemlendirmeniz, boynunuza uygulamanız ve burayı streç film ve yün atkı ile yalıtmanız gerekir. Kompresörü gece boyunca ısınmaya bırakın.

Maksimum etki için, servikal osteokondroz için kompresler diğer tedavi yöntemleriyle - kaynatma, merhemler ve banyolar - birleştirilmelidir. Bütüncül bir yaklaşımla, hoş olmayan semptomlar çok hızlı bir şekilde ortadan kalkacak ve daha sonra uzun süre kendilerini hatırlatmayacaktır.

Dahili ürünler

Bu hastalığın alevlenmesi durumunda, şişliği hafifletmek ve antiinflamatuar etkiye sahip olmak için kaynatma, alkollü tentürler ve su infüzyonları kullanılmalıdır. Servikal osteokondrozun halk ilaçları ile tedavisi karmaşık olması gerektiğinden, dış sürtünme ve kompreslere paralel olarak kullanılmalıdır. Bir alevlenme sırasında servikal bölgedeki stresi en aza indirmek, ortopedik bir yastık ve sert bir şilte üzerinde sırt üstü veya yanınızda uyumak da önemlidir.

Dahili kullanım için aşağıdaki geleneksel tıbbı hazırlayabilirsiniz:

 1. Sedir tentürü.Yarım litrelik kavanoz, ezilmiş, soyulmamış çam fıstığı ile doldurulmalıdır. Yukarıdan, 5 cm'lik bir tabaka ile fındıkları örtecek şekilde votka ile dökülmeli, ürün serin ve karanlık bir yerde 7 gün demlenmelidir. Bundan sonra tentür süzülmeli ve günde üç kez 15 ml alınmalıdır.
 2. Sarı kantaron ve kokulu çelikten bir kaynatma.Bu bileşenler aynı miktarda, 2 yemek kaşığı karıştırılmalıdır. l. ortaya çıkan koleksiyon 400 ml kaynar su dökün. Karışım 15 dakika kısık ateşte pişirilmeli, ardından ılık bir yerde 1 saat demlenmelidir. Et suyunun yemeklerden önce 200 ml günde üç kez alınması tavsiye edilir.
 3. Bitkisel koleksiyon.Keçi söğüt kabuğu, topalak otu ve huş yapraklarını 5: 1: 4 oranında karıştırmak gerekir. Bu karışımın 30 gramını 500 ml kaynar suya dökün ve 10 dakika kısık ateşte tutun. Tamamen soğuduktan sonra, et suyu süzülmeli ve yemeklerden önce sabah ve akşam bir bardakta içilmelidir.

Alternatif Yardım

Osteokondroz, uzun süren kronik bir hastalıktır. Bazen servikal omurgayı tedavi etmek çok uzun zaman aldığı için bunu anlamak önemlidir. Bir alevlenme sırasındaki birincil görev, hastanın durumunu hafifletmektir. Çoğu durumda, bu, halk yöntemlerine başvurarak ilaçsız yapılabilir.

İğne yapraklı banyolar ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bir emaye tencereye 1 kg iğne ve iğne yapraklı ağaç dallarını (çam, ladin, ardıç) koyun, üstüne su ile doldurun ve su hacmi yarıya kadar kısık ateşte kaynatın. Bundan sonra, et suyu 12 saat boyunca ılık bir yerde infüze edilmelidir. Elde edilen filtrelenmiş iğne yapraklı infüzyondan 1, 5 litre genel banyoya ilave edilmelidir. Servikal omurganın osteokondrozu sadece orta derecede ılık solüsyonlarla tedavi edilebildiğinden, sıcaklığı sıcak olmamalıdır (yaklaşık 37 ° C). Çok sıcak su ağrıyı kötüleştirebilir.

Bir nöroloğa danıştıktan sonra, kontrendikasyon yoksa, boyundaki rahatsızlığı gidermek için hafif jimnastik yapabilirsiniz. Baş yavaşça aşağı ve öne ve ardından sola ve sağa doğru eğilmelidir. Ellerinizi başınızın arkasına koyup dirençle başınızı bu yönde hareket ettirmeye çalışabilirsiniz. Aynısı alnın yan tarafından da yapılmalıdır. Evde servikal osteokondrozun böylesine basit bir tedavisi kas tonusunu normalleştirir ve spazmları hafifletir. Zamanla bu jimnastik günde yaklaşık 15 dakika sürmelidir. Hareketler yumuşak olmalı, zorla yapılmamalı veya şiddetli ağrıya neden olacaksa yapılmamalıdır.