Bel bölgesinde sırt ağrısı

Bel bölgesinde sırt ağrısı herkese aşinadır. İstatistiklere göre, tüm tıbbi bakım taleplerinin% 25'inin nedeni olan kişidir. Görünüşü, banal yorgunluktan oldukça ciddi hastalıklara kadar birçok farklı faktörü tetikleyebilir. Bu nedenle, özellikle rahatsızlık düzenli olarak ortaya çıkıyorsa ve hatta zamanla daha fazla ortaya çıkıyorsa, sorunu görmezden gelmemelisiniz. Bu gibi durumlarda, mümkün olan en kısa sürede bir terapistle iletişime geçmeli veya doğrudan bir nöroloğa gitmeli ve kapsamlı bir muayeneden geçmelisiniz.Bel bölgesinde sırt ağrısıBu, hastalığın gelişiminin erken aşamalarında teşhis edilmesine ve ilerlemesini durdurmak için zamanında önlem alınmasına izin verecektir. Ancak, ağrının başlangıcında bir yaralanma veya başarısız bir düşüş varsa, derhal bir travmatoloğa veya omurga cerrahına danışmanız gerekir.

Bel ağrısının özellikleri ve eşlik eden semptomlar

Sırt ağrısı, farklı nitelik ve şiddette olabilir. Güçlü olabilirler, ateş edebilirler, sızlayabilirler, çekebilirler, vb. Fiziksel efor sırasında yoğunlaşabilirler, uzun süre otururlar veya ayakta durabilirler ve istirahat halinde geçebilirler. Tüm bunlar, doktorun doğru tanı koymasını ve hastanın durumunun gerçek nedenini bulmasını sağlayan önemli tanı faktörleridir.

Tanı koymanın temel önemi, ağrının kalçaya, kalçaya, diz ve ayağa yayılıp yayılmadığı ve eğer öyleyse, nerede ve nasıl yayıldığıdır. Ayrıca, hastanın serbestçe bükülme, vücut dönüşü yapabilmesi veya hareket aralığının azalması, omurganın hareketliliğindeki kısıtlamaların varlığı da önemli bir noktadır.

Omurgadaki ağrıya lumbodini denir. Bacaklara yayılırsa lumboischialgia denir.

Akut ağrılar 3 aydan kısa süren ağrılardır, aksi takdirde kronik ağrıdan söz ederler. İkinci durumda, hastalık genellikle alevlenme ve gerileme dönemleriyle ortaya çıkar.

Bel ağrısı nadiren tek başına ortaya çıkar. Çoğu durumda, ek olarak, hastaların kendilerinin nadiren birbirleriyle ilişkilendirdikleri başka bir bozukluk kompleksi de mevcuttur. Genellikle sırt ağrısı şunlarla birleştirilir:

 • sırtta ve / veya bacaklarda emekleme hissi, uyuşma;
 • kas zayıflığı;
 • kalça, diz eklemlerinde ağrı;
 • pelvik organların bozulması (adet düzensizlikleri, güç sorunları, idrara çıkma kontrolünün kaybı, dışkılama);
 • bacak felci.

Benzer işaretler omurganın patolojisini gösterir.Sırt ağrısının özellikleriAncak sadece sırt ağrısının ortaya çıkmasına neden olmadıkları için, bel ağrısına eşlik edebilen ve iç organların veya kanserin patolojisini gösteren başka bir semptom grubu daha vardır. Bu nedenle, kendi durumunuz göründüğünde özellikle dikkatli olmanız gerekir:

 • hızlı ve gereksiz kilo kaybı;
 • kasıkta, perine bölgesinde kesikler ve ağrılar;
 • artan idrara çıkma, ağrı;
 • vücut ısısında artış, titreme;
 • ağrının merkez üssü bölgesinde cilt rengindeki değişiklikler;
 • adet düzensizlikleri, olağandışı akıntı.

Bel ağrısı yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçıyla ilişkiliyse, hemen bir doktora görünmelisiniz. İlk gruptan semptomlar ortaya çıktığında, bir nöroloğa danışılması gerekir, ikinciden bir ürolog, jinekolog, endokrinolog veya diğer dar uzmanların yardımına ihtiyaç vardır. Terapist, tam olarak hangi doktora başvurmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Oluş nedenleri

Bel bölgesinde bel ağrısının tüm nedenleri 2 gruba ayrılabilir: omurga hastalıkları ve iç organların patolojileri, özellikle jinekolojik hastalıklar, böbrek patolojileri, gastrointestinal sistem organları, endokrin bozuklukları. Ancak yine de, çoğu zaman omurgadaki ve çevresindeki kaslardaki değişikliklerin gelişmesinin bir sonucudur. Sırt ağrısının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • osteokondroz;
 • spondiloz;
 • omurganın
 • enflamatuar hastalıkları;
 • miyofasiyal sendrom;
 • ankilozan spondilit;
 • skolyoz;
 • yaralanmalar.

Bununla birlikte, bel ağrısı, aşırı çalışma veya belirli fizyolojik değişikliklerin sonucu da olabilir. Bu gibi durumlarda, özel bir tedavi gerektirmezler, sadece fiziksel aktivitede bir azalma ve daha koruyucu bir günlük rejim gerektirirler.

Osteokondroz ve intervertebral herniler

Osteokondroz, omurganın en sık görülen hastalığıdır. Neredeyse her yaşlı insanın semptomları az ya da çok olduğu için, gelişimi genellikle yaşa bağlı kaçınılmaz değişikliklerle ilişkilendirilir.

Osteokondroz, insanlığın düz yürüyebilme yeteneği için ödediği bedeldir. Omurlararası disklerin kademeli olarak tahrip olması, incelmesi, elastikiyet ve sertlikte azalma ile karakterizedir. Sonuç olarak, stresle başa çıkmayı bırakırlar ve şişebilirler. Böylece intervertebral fıtıklar oluşur.

Çoğu zaman, osteokondroz lomber omurganın omurlararası disklerini etkiler. Omurga kanalına veya foraminal foraminaya çıktıklarında, sinirler neredeyse kaçınılmaz olarak bozulur, bu da alt sırtta akut ağrının ortaya çıkmasına ve bacaklara ve kalçalara ışınlanmasına neden olur.

Spondiloz

Spondiloz, intervertebral disklerin neredeyse tamamen tahrip olduğu ve devam eden dejeneratif süreçler ve omurgadaki yükün artması nedeniyle, omurların kenarlarında osteofit adı verilen kemik çıkıntılarının oluştuğu, ileri osteokondrozun bir komplikasyonudur.SpondilozBu nedenle, yakındaki sinirlerin sıkışması ve yaralanması riski yüksektir. Bu, bacaklara yayılan şiddetli ağrıya neden olur.

Omurga iltihaplı hastalıkları

Çoğu zaman, omurganın iltihaplı hastalıkları gençlerde ve özellikle erkeklerde görülür. Geceleri bile rahatsız eden şiddetli ağrılara neden olurlar, bu onların özel farkıdır. İlerledikçe zamanında tedavi olmadığında ağrı daha yoğun hale gelir ve kişiyi daha sık rahatsız eder.

Hastaların ilk semptomlar ortaya çıktıktan birkaç yıl sonra tıbbi yardım almaları alışılmadık bir durum değildir. Omurgadaki iltihaplanma sürecinin bu kadar uzun sürmesinin bir sonucu olarak, sonuçta hareketsizliğe ve sakatlığa yol açabilen geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelebilir.

Bazen bel ağrısına ek olarak, bacak ve kol eklemlerinde rahatsızlık olabilir. Bu gibi durumlarda rahatsızlığın nedeni artrit, osteomiyelit olabilir.

Miyofasiyal sendrom

Miyofasiyal sendrom, ağrının rahatsız bir pozisyonda uzun süre kaldıktan sonra veya fiziksel efordan sonra ortaya çıktığı yaygın bir patolojidir. Kadınlarda miyofasiyal sendrom biraz daha sık görülür. Bununla birlikte, dikkatsiz hareket veya fiziksel efordan sonra bel ağrısı oluşur. Ayırt edici özelliği, bel bölgesinde ve kalçalarda spazmodik kaslar üzerinde tetik noktalarının varlığıdır ve buna bastırarak ani bir ağrı atağına neden olur. Miyofasiyal sendrom, insan yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür, ancak ciddi bir tehdit oluşturmaz.

Bechterew hastalığı

Ankilozan spondilit veya ankilozan spondilit, sakroiliak eklemin, omurganın eklemlerinin ve çevresindeki yumuşak dokuların birincil olarak etkilendiği kronik bir eklem hastalığıdır. Bu hastalıkta insanlar bel ağrısı ve sakral ağrı ve hareketlerin sertliğinden endişe duyarlar, ancak semptomlar genellikle öğleden sonra ve gece iz bırakmadan kaybolur.

Bechterew hastalığı

Buna ek olarak, fiziksel aktivite hastanın sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Ankilozan spondilitin oldukça spesifik bir semptomu, sarkma, omurganın kavisli eğriliği ve hareketliliğin ilerleyen kısıtlılığıdır.

Skolyoz

Skolyoz, omurganın yana doğru eğriliğidir. Sırt ağrısının ve diğer semptomların yoğunluğunu doğrudan etkileyen değişken şiddette olabilir. Omurganın deformitesi tüm anatomik yapıların yer değiştirmesine yol açtığından, sinirler sıklıkla sıkışarak şiddetli ağrıya neden olur. Ek olarak, uyuşma ve parezi gibi başka nörolojik işaretler de mevcut olabilir.

Sıkıştırma kırıkları

Osteoporozu ve travması olan yaşlı kişilerde bel ağrısı, tespit edilmemiş bir spinal kompresyon kırığının sonucu olabilir. Sonuç olarak, omurlar düzleşir ve anormal bir pozisyonda kalır, bu da omurgadaki yükün yanlış dağılımına, omurlararası disklerdeki dejeneratif süreçlere ve ağrının ortaya çıkmasına neden olur.

Bel ağrısının fizyolojik nedenleri

Zor fiziksel çalışma, yoğun spor antrenmanı kaslar üzerinde artan bir yük yaratır ve bunun sonucunda laktik asit bunlarda birikerek ağrıya neden olur. Rahatsız ayakkabıların, özellikle topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesinde sırt ağrısı nadir değildir.

Ayrıca, hamilelik sırasında bel ağrısı sıklıkla görülür. Bu gibi durumlarda, ağırlık merkezindeki bir kayma ve omurga üzerindeki artan stres neden olur.

Teşhis

Bel bölgesinde bel ağrısının nedenlerini belirlemek için bir nöroloğa danışmanız önerilir. Başlangıçta bir terapiste danışabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla doktor hastayı yine de bir nöroloğa yönlendirecektir.

Randevu sırasında uzman, hastayı kapsamlı bir şekilde inceleyecek, onu neyin endişelendirdiğini, nasıl bir yaşam tarzına öncülük ettiğini vb. bulacaktır. Ayrıca, doktorun reflekslerin şiddetini değerlendirdiği, nörolojik testleri yaptığı ve hastanın hareketliliğini değerlendirdiği bir muayene gereklidir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, doktor ön tanı koyabilir ve ne tür ihlallerin sırt ve bel ağrısının başlamasına neden olduğunu anlayabilir.

Mevcut varsayımları doğrulamak, ağrının kesin nedenlerini belirlemek için, hastanın aşağıdakileri içerebilecek kapsamlı bir incelemesi gerçekleştirilir:

 • genel ve biyokimyasal kan testleri - onların yardımıyla, vücuttaki iltihaplanma süreçlerini, bir enfeksiyon veya tümör varlığını gösteren kandaki değişiklikler tespit edilir;
 • genel idrar analizi - bel bölgesinde ağrı nedeni olarak böbrek hastalıklarını ayırt etmek için kullanılır;
 • X-ışını - omurganın kemik yapılarında bir değişikliğin varlığını, kırık belirtilerini gösterir, kemik yoğunluğu hakkında bilgi sağlar ve omurganın ana hastalıklarının yanı sıra osteoporozu teşhis etmenize izin verir (omurganın patolojilerinin tespiti BT veya MRI ile daha kapsamlı bir inceleme için bir nedendir);
 • Teşhis
 • BT, tüm kemik yapılarını son derece net bir şekilde görselleştirmeye ve normdan en ufak sapmaları tespit etmeye imkan veren modern bir radyolojik tanı yöntemidir;
 • MRI - intervertebral diskler dahil yumuşak doku ve kıkırdağın durumu hakkında kapsamlı bilgi sağlar, MRI kullanarak her boyuttaki intervertebral fıtıkları, kan damarlarındaki değişiklikleri, tümörleri teşhis edebilirsiniz.

Bel ağrısı tedavisi

Sırt ağrısının tedavisi kesinlikle bireysel olarak seçilir. Aynı zamanda, her zaman karmaşıktır ve bel ağrısının tespit edilen nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan semptomatik tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviyi içerir. Bu nedenle, tedavinin ilk 2 bileşeni genellikle evrenselse ve tüm hastalara reçete edilirse, etiyotropik tedavi, mevcut hastalığı dikkate alarak kesinlikle bireysel olarak geliştirilir.

Çoğu durumda, hastalara başlangıçta konservatif tedavi önerilmektedir ve bunun ana bileşeni ilaç tedavisidir. Daha zor durumlarda, ek olarak bir fizyoterapi prosedürü, manuel terapi ve egzersiz terapisi kursu yapılması önerilir.

Ancak her durumda bel ağrısı olan tüm hastalar şunları yapmalıdır:

 • ağır nesneleri kaldırmaktan ve yorucu sporlardan vazgeçmek;
 • obezite varlığında kilo vermek için;
 • , bir kişi uzun süre oturmak zorunda kalırsa ısınmak için düzenli molalar verin;
 • fiziksel aktivite düzeyini artırır, ancak fazla çalışmaktan ve çok çalışmaktan kaçının (günlük yürüyüşler, sabah egzersizleri, özel bir egzersiz terapi kompleksi yapmak, yüzme);
 • , sırtın alt kısmındaki yükü hafifletecek ve böylece omurganın erken iyileşmesi için uygun koşullar sağlayacak bir destek bandajı kullanmak için.

Ağrının kaynağına bağlı olarak, hastalara birkaç gün yatakta kalmaları veya tam tersine fiziksel aktivite düzeylerini makul sınırlar dahilinde artırmaları önerilebilir. Örneğin, sinir sıkışmasının neden olduğu ağrı, birkaç gün sırtınızı dinlendirmenizi gerektirir. Diğer hastalıklarda, tam tersine, orta derecede fiziksel aktivite, tedavinin zorunlu bileşenlerinden biridir. İlaç tedavisinin etkinliğini artırmaya, komplikasyon riskini azaltmaya ve engelliliği önlemeye yardımcı olur.

Ancak ne yazık ki, konservatif terapi her zaman bel ağrısını tedavi etmek için kullanılamaz. Bazı durumlarda, etkisiz olduğu ortaya çıkar ve tıbbi tavsiyelere aykırı uyulmadan birkaç ay sonra bile sonuç vermez. Diğer durumlarda, inceleme sonuçları cerrahi olmayan yöntemlerle artık ortadan kaldırılamayan bir patolojinin varlığını gösterir. Bu gibi durumlarda, hastalara bir beyin cerrahına danışmaları ve omurganın normal anatomisini eski haline getirmek için uygun cerrahi müdahaleyi gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.

İlaç tedavisi

Hastanın durumunu iyileştirmek ve ağrıyı hızla dindirmek için aşağıdakiler reçete edilir:

 • Tabletler, enjeksiyonlar ve topikal preparatlar şeklindeki NSAID'ler - analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir;
 • kortikosteroidler - şiddetli inflamasyonu kontrol etmek için kısa kurslar halinde verilir;
 • kas gevşetici maddeler - kas spazmını hafifletmek için gereklidir, bu genellikle vücudun ağrıya refleks reaksiyonudur ve onu şiddetlendirir;
 • B vitaminleri - sinir liflerinin beslenmesini normalleştirerek ve sinir uyarılarının iletim hızını artırarak sinir iletimini iyileştirir.

Tahammül edilemeyen şiddetli ağrı için tıkanmalar yapılabilir. Prosedür, anestezik bir solüsyonun doğrudan ağrı veya sinir lifi geçiş alanına enjekte edilmesini içerir. Böylelikle ağrı sendromunu tamamen durdurmak ve hastanın iyilik halini iyileştirmek bir süre için mümkündür.

Ancak abluka yalnızca geçici bir etkiye sahiptir ve uygulaması yalnızca bir tıp kurumunda mümkündür, çünkü çoğu zaman ilacın omurganın hemen yakınında bulunan ve bir sinir kitlesinin geçtiği noktalara enjekte edilmesi gerekir. Bu nedenle, prosedürün okuma yazma bilmeyen bir şekilde yürütülmesi ciddi ve bazen ölümcül sonuçlara neden olabilir.

İlaç tedavisi

Yukarıda listelenen ilaçlara ek olarak, ağrı sendromuna neden olan altta yatan hastalığı ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir dizi başka ilaç reçete edilir. Bu nedenle, hastalara antibiyotikler, kondroprotektörler, immünomodülatörler ve diğer grupların ilaçları da reçete edilebilir.

Fizyoterapi

Fizyoterapi tedavileri genellikle omurga rahatsızlığı olan hastalar için reçete edilir. Doğru seçilmiş fiziksel etki yöntemi ve prosedürlerin sıklığı sayesinde, belirgin bir anti-enflamatuar, analjezik etki elde etmek ve ayrıca mikro sirkülasyonu iyileştirmek, lokal ödemin, kas spazmlarının ortadan kaldırılmasını hızlandırmak, vb. süreç.

Çoğu zaman, hastalara şu reçete verilir:

 • elektroforezi;
 • UHF;
 • ultrason tedavisi;
 • manyetik terapi;
 • refleksoloji;
 • diyadinamik akımlar vb.

Kural olarak, prosedürler belirli bir sıklıkta gerçekleştirilen 8-10 seansı içerir.

Manuel terapi

Osteokondroz, skolyoz ve diğer bazı hastalıklarda, manuel terapi seansları omurganın durumu üzerinde gerçekten şaşırtıcı bir etkiye sahip olabilir. Ancak, yalnızca kalifiye bir kiropraktör manuel bir terapi seansını ustalıkla yürütebilir ve hastaya zarar vermek yerine fayda sağlayabilir.

Özel manuel maruz kalma tekniklerinin kullanılması, sadece mikro sirkülasyonda bir iyileşme, aşırı tonlu ve çok gevşemiş kasların gevşemesine değil, aynı zamanda omurlar arasındaki mesafenin artmasına ve pozisyonlarının normalleşmesine de izin verir. Nitelikli bir kiropraktör sinirin sıkıştığı yeri bulabilir ve anatomik yapıların üzerindeki baskıyı hafifletebilir.

Manuel terapi

Kelimenin tam anlamıyla, ilk seanstan sonra, hastaların çoğu sağlık durumlarında bir iyileşme ve tamamen ortadan kalkana kadar ağrı sendromunun şiddetinde önemli bir azalma fark ederler. Ancak elde edilen sonuçları pekiştirmek için, tam bir manuel terapi sürecinden geçmeniz ve gelecekte destekleyici kurslar almanız önerilir.

egzersiz terapisi

Fizik tedavi, vücudun üzerine yerleştirilen stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Her hastalık için, düzenli olarak uygulanması mevcut durumda en önemli görevlerin çözülmesine izin veren özel bir dizi egzersiz geliştirilmiştir. Böylece, uygun şekilde seçilmiş bir fizyoterapi egzersizleri kompleksi yardımıyla, kasları normal tona getirmek ve güçlendirmek mümkündür. Bu sayede omurga daha az strese sahip olacak ve bu da hastalığın ilerlemesinin etkili bir şekilde önlenmesine ve iyileşmesi için uygun koşullar yaratacaktır.

Egzersiz tedavisi ayrıca etkilenen bölgedeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da enflamatuar süreçlerin seyrini hızlandırır ve daha büyük olasılıkla tam bir iyileşmeye yol açar. Pek çok koşul için doğru egzersiz, bel ağrısını azaltmaya ve ortaya çıkma sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğitim programı her hasta için ayrı ayrı geliştirilir. Bu, sadece tespit edilen patolojinin türünü ve ciddiyetinin derecesini değil, aynı zamanda eşlik eden hastalıkların varlığını, hastanın fiziksel uygunluk seviyesini, yaşını ve diğer faktörleri de dikkate alır. Yalnızca bir uzman, en etkili ve güvenli egzersiz setini doğru şekilde seçebilir.

İlk derslerin yapılması onun gözetimi altındadır. Bunlar sırasında hasta, önerilen her egzersizi faydalı olacak şekilde doğru şekilde yapmayı öğrenir. Yavaş yavaş yük artırılarak optimum seviyeye getirilir. Ancak egzersizlerin tekrar sayısını arttırmanız veya bunları zorlaştırmanız önerilmez. Fizik tedavi programındaki herhangi bir değişiklik yalnızca bir uzman tarafından yapılır.

Hastanın sadece tavsiyelerine kesinlikle uyması ve rahat bir ortamda günlük olarak pratik yapması gerekir. Tüm egzersizler yavaş bir hızda gerçekleştirilir. Ani hareketlere izin verilmez. Ancak ders sırasında ağrı olursa, egzersiz derhal durdurulmalı ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışılmalıdır.

Sırt ağrısı için cerrahi

Çoğu kez, oluşumu omurga kökünün ihlaline ve radiküler ağrının gelişmesine yol açan intervertebral fıtıklar için bir omurga cerrahının yardımına ihtiyaç vardır. Çıkıntı zaten oluşmuşsa, modern invaziv olmayan yöntemler kullanarak geri çekilmesi imkansızdır. Bunu ortadan kaldırmanın ve aynı zamanda bel ağrısından kurtulmanın tek yolu, intervertebral fıtığı ameliyatla çıkarmaktır.

Sırt ağrısı ameliyatı

İntervertebral fıtıklar için kullanılan birkaç ameliyat türü vardır. Cerrahi müdahalenin spesifik taktikleri fıtığın tipi, yeri ve büyüklüğüne göre belirlenir:

 • Nükleoplasti ve hidroplasti, nükleus pulposusun bir kısmının birkaç santimetre çapında bir doku delinmesi yoluyla çıkarılmasına ve fıtığın boyutunu küçültmeye izin veren perkütan cerrahi yöntemleridir.
 • Mikrodiskektomi, intervertebral fıtık problemini çözmenin radikal bir yoludur ki bu, 3 cm uzunluğa kadar bir kesiden veya tüm diskin çıkarılması anlamına gelir, ancak diğer yöntemlerden farklı olarak, spinal kanaldaki konumuna bakılmaksızın her boyutta fıtığın ortadan kaldırılmasına ve serbest bırakılmasına olanak tanıromurganın en zor kısmında bile sıkışmış bir sinir.
 • Endoskopik cerrahi - video kameralı özel ekipman kullanılarak 1 cm çapa kadar delinerek disk hernisinin çıkarılmasını içerir. Her boyuttaki fıtıkları rezeke etmek için kullanılabilir, ancak teknik anatomik olarak zor yerlerde neoplazmaları çıkarmak için kullanılamaz.

Ayrıca skolyoz için bir omurga cerrahının yardımına ihtiyaç vardır. Bu durumda, tüm kuvvetler omurganın normal eksenini eski haline getirmek için yönlendirilir. Önceden, bu neredeyse tüm sırt boyunca uzanan geniş bir kesi yapılmasını gerektiriyordu. Ancak günümüzde minyatür kesilerle omurgadaki deformiteyi minimal invaziv bir şekilde düzeltmek mümkündür.

Omurganın normal eksenini eski haline getirmek için çeşitli metal yapılar kullanılır, ancak özleri yaklaşık olarak aynıdır. Konstrüksiyon özel vidalar ile omur üzerine sabitlenir ve farklı noktalarda gerginliği düzelterek, yerinden çıkmış omurların yerine döndürülerek doğru pozisyonda sabitlenmesi mümkündür. Modern metal yapı türleri, vücutta yeniden müdahale olmaksızın operasyonun ilk sonucunun zamanla iyileştirilmesine izin verir. Bu, kurulu yapının konumu özel vidalar kullanılarak düzeltilerek elde edilir.

Omurga kırıkları durumunda cerrahi müdahaleden kaçınılamaz. Bu gibi durumlarda sırt ve bel ağrılarından ancak omurganın normal şeklini, boyutunu ve konumunu eski haline getirerek kurtulabilirsiniz. Son zamanlarda bu amaçla kifoplasti ve vertebroplasti yapılmaktadır. Her iki ameliyatın da özü, ince bir delinme iğnesi aracılığıyla, bir yaralanma sonucu tahrip olan omurlara özel bir kemik çimentosu enjekte edilmesi gerçeğine dayanır. Cerrahi müdahaleTüm boş alanı doldurur ve 10 dakika sonra sertleşir. Ancak şiddetli kompresyon kırıklarında kifoplasti tercih edilir, çünkü omurun normal şeklini geri kazanmaya da yardımcı olabilir, bu da ileride omurga üzerindeki yükün doğru dağılımını sağlayacak ve komplikasyon riskini azaltacaktır. Bu operasyon, kademeli olarak şişirilen ve omuru orijinal görünümüne döndüren tahrip olmuş omurun içine özel bir balonun ön sokulmasını içerir. Bundan sonra balon alçaltılıp çıkarılır ve oluşan boşluk kemik çimentosu ile doldurulur.

Bu nedenle, sırt ağrısı, fizyolojik değişikliklerin, yaygın kas yorgunluğunun veya omurga veya iç organların ciddi patolojilerinin bir semptomunun bir sonucu olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak ve özellikle aynı faktörlerin eyleminin arka planında meydana gelirlerse, tereddüt etmeyin ve sorunu görmezden gelmeyin. Tedavinin olabildiğince hızlı ve kolay olması için kalifiye uzmanlarla iletişime geçin. Ve hastalık, gelişimin erken aşamalarında farkedilemezse, modern nöroşirürji seviyesi, hastalığın minimum komplikasyon riski ile cerrahi olarak ortadan kaldırılmasını mümkün kılacaktır.