Torasik omurganın osteokondrozunun semptomları ve tedavisi

Torasik omurganın osteokondrozu, bitişik segmentleri etkileyen benzer bir patolojiye kıyasla çok daha az yaygındır. Bunun nedeni, göğsün güçlendirici etkisidir - kaburgalardan yapılmış güçlü ve esnek bir çerçeve, omurlararası eklemleri iyi bir şekilde destekler. Bu segmentte osteokondroz gelişse bile nadiren geç evrelere ulaşır. Kaburgalar, yoğun ve uzun süreli stres altında çökmelerini engelleyerek kıkırdak disklerdeki yükü kısmen rahatlatır.

Göğüs osteokondrozu genellikle erkeklerde gelişir - doğal olarak daha zor ve zararlı işler yapmaları gerekir. Ancak bir kadın benzer çalışma koşullarında ise, osteokondroz riski önemli ölçüde artar. Kadınların bağları ve kasları doğal olarak daha esnek ve uzayabilir, bu da zayıf cinsiyeti göğsün dejeneratif hasarından korur.

Erkeklerde, aksine, zaten yetişkinlikte, tüm hareketli eklemlerde bir "ossifikasyon" vardır - her şeyden önce, interkostal eklemlerde bu tür değişiklikler gözlenir. Bu nedenle, klinik tablo, kaburgalar ve omurlar arasındaki eklemlerin yavaş hasar görmesiyle ilişkili olduğu için yavaş yavaş gelişir. Kişi göğüs osteokondrozunun ilk semptomlarını ne kadar erken belirlerse, sonraki tedavi o kadar etkili ve daha kısa olacaktır.

Semptomlar

Göğüs osteokondrozu, küçük belirtiler olmadan bile nadiren ortaya çıkar, ancak erken aşamalarda, hastalar genellikle hastalığın belirtilerini fark etmezler. Herhangi bir rahatsızlık, uzun süreli çalışma veya rahatsız edici bir duruşun bir sonucu olarak ortaya çıkan banal yorgunluğa atfedilir. Ancak torasik omurganın osteokondrozunun semptomları sinsi bir özelliğe sahiptir - sıçramalarda ve sınırlarda gelişmek.

Yani, tezahürlerin ilerlemesi kademeli olarak değil, aniden - herhangi bir dış faktörün etkisi altında gerçekleşir. Gelişimleri, omurlar ve kaburgalar arasındaki eklemlerde meydana gelen belirli bir mekanizmaya tabidir:

 • Bir kişinin yaşamı boyunca, göğsün hareketliliği azalır - bunun nedeni, bitişik kemikleri birbirine bağlayan bağ dokusunun kalınlaşmasıdır.
 • Uzun ve ağır bir yükten dolayı, metabolik ürünler içinde birikerek "yumuşak" yapılara - bağlar ve kıkırdakta hasara yol açar.
 • İnterkostal eklemlerde, kusur bölgesinde küçük büyümeler oluşturan kemik dokusu ile değiştirilmeye başlarlar.
 • Önce bu dikenler mahallede omurilikten çıkan sinir köklerini tahriş etmeye başlar. Üzerlerindeki etkiden, çevredeki kasların bir refleks kasılması meydana gelir - bir spazm.
 • Göğüs kafesini daha az esnek ve elastik hale getirerek bozulmuş hareket kabiliyetini arttırır. Bu değişikliklerden, kan kaynakları kötüleştikçe çevre dokuların beslenmesi de değişir.
 • Yavaş yavaş bir kısır döngü oluşur - bozulmuş kan akışı, yumuşak dokuları hızlı iyileşme olasılığından mahrum eder. Yük hareket etmeye devam ederse, torasik omurganın osteokondrozu yavaş yavaş gelişir.

Hastalığın ilerleme hızı, zarar veren faktörlerin şiddetine ve vücudun yeteneklerine bağlıdır - çoğu hastada yaşlılığa kadar erken evrelerde kalır.

Birinci derece

göğüs osteokondrozu ile sırt ağrısı

Erken evrelerde torasik osteokondroz oluşturmak zordur - hastalığın semptomları hala çok spesifik değildir. Çoğu hasta, hastalığın birinci derecesini kaçırır, doktora ancak şiddetli semptomlar oluştuğunda gider. Ancak sağlığınıza karşı dikkatli bir tavırla, patolojinin belirtileri kolayca tanımlanabilir:

 1. Kaburgalar ve omurlar arasındaki eklem bölgesinde yumuşak dokular sıkıştırıldığı için esneklikleri ve elastikiyetleri azalır. Bu nedenle gerilirken veya egzersiz yaparken göğüs bölgesinde kürek kemikleri arasında oluşan ağrı ve çatırtı vardır.
 2. Kıkırdak ve bağ dokusunun da kalınlaştığı klavikula veya sternumda benzer bir ses duyulabilir.
 3. Onlarla birlikte omuz kemerinin esnekliği bozulur, bu da elleri arkaya yerleştirmenin zorluğu ile kendini gösterir. Hastanın bazı hareketleri yapması zorlaşır - sırtını kaşımak, kürek kemiklerini bir araya getirmek.
 4. Göğsün herhangi bir yerinde, ancak daha çok interskapüler bölgede rahatsızlık hissi vardır. Bu bölümde omurilikten çıkan sinir köklerinin büyük bir kısmı yansıtılmıştır.
 5. Uzun süreli fiziksel emeğe ve duruşun sürdürülmesine karşı direnç azalır - sırttaki yorgunluk hissi hızla ortaya çıkar.
 6. Solunum derinliğinde bir azalma var - derin bir nefes almaya çalıştığınızda, kısıtlaması gözleniyor.

Bu aşamada, eklem bölgesindeki yumuşak dokularda henüz geri dönüşü olmayan değişiklikler oluşmadığından hastalık evde güvenle tedavi edilebilir.

İkinci derece

göğüs osteokondrozunda ağrı

Negatif faktörlerin etkisi devam ederken, göğüs osteokondrozunun belirtileri yoğunlaşmaya başlar - bu aşamada hastalar genellikle yardım ister. Hastalık, bir kişinin aktivitesini önemli ölçüde sınırlamaya başlar - semptomlar yalnızca iş sırasında değil, dinlenme sırasında da müdahale eder. Oluşumları, kostal-vertebral eklemlerin kemikleşmesine yol açan kalıcı değişikliklerin oluşumu ile ilişkilidir:

 1. Sinir köklerine yapılan baskı sonucu oluşan ağrı zaten semptomlar arasında ön plana çıkmaktadır. Bazı özelliklere sahiptir - yanan veya ateş eden bir karakter, fiziksel aktivite ile bağlantı veya uzun süreli rahatsız edici bir duruş.
 2. Hoş olmayan hisler genellikle omuz bıçakları arasında, kaburgaların seyri boyunca yayıldıkları yerden belirlenir. Ağrı dürtüsü her zaman tek taraflıdır.
 3. Bu semptomun yoğunluğu tamamen gövdenin hareketlerine veya nefes almasına bağlıdır - sakin bir nefesle bile ağrıda bir artış gözlenir.
 4. Hastalık, semptomların kalıcılığı ile sıradan interkostal nevraljiden ayrılır - ilk durumda, ağrı sendromu kendi kendine ve hızlı bir şekilde (birkaç dakika içinde) geçer. Torasik omurganın osteokondrozu ağrı süresi ile ayırt edilir - süreklidir, sadece istirahatte azalır.
 5. Göğüste oluşan rahatsızlık ve sertlik artar, bu da egzersiz toleransının azalmasına neden olur. Hastanın uzun süreli stresle ilişkili işleri yapması daha zor hale gelir.

Evde, bu aşamada semptomları ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır - tedavi için fizyoterapi prosedürleriyle birlikte uzun bir ilaç tedavisi kullanmaya çalışırlar.

Üçüncü derece

torakal osteokondrozlu omuz bıçakları arasında ağrı

Hastalığın son aşamasında, kaburgalar ve omurlar arasındaki eklemlerde kuvvetli bir deformasyon söz konusudur. Bu, iç organlara yönlendirilen çevredeki damarlara ve sinirlere baskı uygular. Bu nedenle, hastalığın semptomları, başka bir patolojiye özgü olağandışı özellikler kazanır:

 1. Ağrı sendromu devam eder, yoğun ve sürekli bir karakter kazanır. Omuz bıçakları arasındaki ve kaburgalar boyunca bulunan lumbago, hastayı dinlenirken bile rahatsız eder, bu da sinir kökleri üzerindeki sabit basınçla ilişkilendirilir.
 2. Karın ve göğüste bozulmuş hassasiyet alanları vardır - kaburgaların yönü boyunca çizgiler gibi görünürler. Uyuşma, karıncalanma hissi veya "sürünme" ile karakterizedirler.
 3. Hoş olmayan hislerin eşlik ettiği karın kaslarının periyodik refleks krampları vardır.
 4. İç organların sinirleri sürece dahil olduğu için yenilgi belirtileri ortaya çıkabilir. Daha sıklıkla, benzer organların hastalıklarını simüle eden yanlış anjina pektoris, hepatik veya renal kolik atakları gözlenir.
 5. Göğsün osteokondrozu sıklıkla irritabl bağırsak sendromunun oluşumuna yol açar - sindirim sistemi bozuklukları, nedenleri inceleme sırasında belirlenememiştir.

Hasta hastalığı bu derecede tutmuşsa, uzun süreli tedavi bile semptomlardan kalıcı olarak kurtulmanıza izin vermeyecektir. Destekleyici terapi, yalnızca torasik omurgaya sağlam bir şekilde yerleşmiş olan hastalığın belirtilerini azaltacaktır.

Tedavi

Torasik osteokondroz nasıl tedavi edilir? Yardım taktiği, hastalığın süresine dayanır - semptomlar ne kadar belirgin olursa, o kadar çok aşama torasik omurganın osteokondrozunun tedavisini içerecektir. İlaç reçete etmede sık sık karşılaşılan zorluklara rağmen, birçok hasta tüm tedavi prosedürlerini evde yaptırmak istemektedir. Hasta, hastaneyi veya kliniği ziyaret etmek için kendisinden gereken fazla zamanı boşa harcamak istemez.

Ayrıca, bu hastalık için nadiren hastalık izni veriliyor ve bu da insanları başladıkları faaliyetleri hızla bırakmaya zorluyor. Biraz iyileşme hisseden hasta, normal aktivitelerine geri döner. Ancak meme osteokondrozunun eksik tedavisi, önceki semptomların hızlı bir şekilde geri dönmesine yol açar. Bu nedenle, çok "meşgul" hastalar evde bazı prosedürleri uygulayabilir - asıl mesele, başladıklarından vazgeçmemeleridir.

Evde

Omurgadaki tüm değişiklikler tersine çevrilebilir olduğunda, hastaneye gitmeden sadece hastalığın erken evrelerinde yapabilirsiniz. Bazı önlemlerin yardımıyla, tezahürlerin nedeni olan kas spazmını ortadan kaldırmak mümkündür:

 • Omurganın yumuşak dokularının uyku sırasında restore edildiği yatak olan dinlenme yerini değiştirmek gerekir. Bunu yapmak için, daha sert hale getirmeniz, sırtın yanlış pozisyonunu dışlamak için ortopedik bir yatak satın almanız gerekir.
 • Herhangi bir aktivite için, bel ve göğüs bölgelerini yakalayan yumuşak bir korse olan omurga için destek kullanmanız gerekir. Çalışmak için düzenli olarak giyilmeli, yalnızca dinlenirken veya uyurken çıkarılmalıdır.
 • Semptomları ortadan kaldırmak için ısınma merhemleri kullanılması tavsiye edilir. Kasları yapay olarak ısıtmak için yaklaşan yükten önce kürek kemikleri arasına uygulanır.
 • Uyandıktan sonra evde egzersiz yapmak gibi iyi bir alışkanlık edinmeniz gerekir. Üstelik, bunu sadece sabah yapmak gerekli değildir - arkadaki herhangi bir rahatsızlık için, ısınmak için birkaç dakika bulmanız gerekir.
 • Diyetinizi değiştirmeniz, beslenmenizdeki sebze ve meyvelerin miktarını artırmanız gerekir - içerdikleri vitaminler bağ dokusunun yıkımını yavaşlatır.

Yeterli boş zamanı olan hastalara fiziksel aktivite - yürüyüş veya yüzme - girmeleri önerilir.

Muhafazakar

göğüs osteokondrozu için ilaçlar

Belirgin belirtilerin gelişmesiyle birlikte, torasik omurganın osteokondrozunun tedavisi, ilaçların yardımı ile başlar. Normal aktiviteye müdahale eden ağrıyı ve diğer belirtileri ortadan kaldırmanıza izin verir:

 • Her şeyden önce, analjezik etkiye sahip olan anti-enflamatuar ilaçlar reçete edilir. Kaçınılmaz olarak kemik büyümelerinin oluşumuna yol açan yumuşak dokuların yıkım süreçlerini engellerler.
 • Ayrıca kas gevşetici maddeler de kullanılır - ağrılı kas kasılmalarını ortadan kaldıran ilaçlar. Kullanımları, göğsün önceki esnekliğine ve hareketliliğine dönmesine izin verir.
 • Ayrıca, sinir dokusunu korumayı amaçlayan vitamin kompleksleri reçete edilir. Baskıya maruz kalan omuriliğin köklerini hızlı bir şekilde eski haline getirmenize izin verir.
 • Kürek kemikleri arasına sürülen krem şeklinde ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar da kullanılabilir. Ancak sinerji sağlamak için genellikle sadece ilaçla birleştirilirler.

İlaç tedavisi genellikle 2 ila 3 hafta sürer ve bundan sonra hasta evde tedaviye transfer edilir.

Cerrahi

göğüs osteokondrozunun cerrahi tedavisi

Operatif tedavi yöntemine genellikle ilaç etkisiz olduğunda başvurulur. Dahası, müdahale doğası gereği her zaman radikal değildir:

 • En yaygın kullanılan blokaj, ilaçların doğrudan lezyona bir iğne ile sokulmasıdır. Semptomları gidermek için genellikle lokal anestezik kullanılır. İşlemden sonra etkisi birkaç gün sürer.
 • Glukokortikosteroidlerin yardımıyla gerçekleştirilen blokajlar daha etkilidir - birkaç hafta süren terapötik bir etki sağlarlar. Kompozisyon, uygulama alanındaki iltihaplanma sürecini baskılayan hormonlar içerir.
 • En şiddetli durumlarda, bir işlem yapılır - eklemlerin kaburgalar ve omurlar arasındaki deforme olmuş alanlarının çıkarılması. Bu şekilde sinir kökleri ve kan damarları üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak mümkündür, bu da tezahürlerin çoğunun ortadan kaldırılmasına yol açar.

Cerrahi düzeltme, hastalığın tamamen iyileşmesine yol açmaz, sadece hastanın durumunu kolaylaştırır. Bu nedenle, herhangi bir manipülasyondan sonra, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı amaçlayan konservatif tedaviye devam edilmesi gerekir.

Rehabilitasyon

Osteokondrozun ana belirtilerinin ortadan kaldırılması, tedavinin sonu anlamına gelmez. Tedaviyi takip eden dönemde hasta onarıcı önlemler alır:

 1. İlk dönemde, refleks etkisi olan prosedürler reçete edilir. Elektroforez ve fonoforez, UHF ve lazer, torasik omurgadaki refleks kas kasılmasını ortadan kaldırabilir.
 2. Sonra daha aktif prosedürler başlar - masaj, terapötik egzersizler. Göğsün kas yapısını güçlendirmeye yardımcı olurlar.
 3. İyileşme, sürekli bir modda devam etmesi gereken bağımsız eğitimle sona erer. Osteokondrozun ilerlemesini yavaşlatmanıza izin verir.

Bu tür hastalara aynı anda kas dayanıklılığı ve gücü geliştirmelerine izin veren spor disiplinlerini seçmeleri önerilir. Bu nedenle, hastalara yüzme ve yarış yürüyüşü yapmaları tavsiye edilir, bu da tüm kaslar üzerinde eşit bir yük oluşturmanıza izin verir. Günlük egzersizler isteğe bağlıdır - haftada üç seans yeterlidir.