Kalça ekleminin artrozu

Radyografide kalça ekleminin artrozu

Kalça ekleminin artrozu (koksartroz), kalça ekleminin kıkırdağının dejeneratif bir hastalığıdır, bu da eklemin kalıcı işlev bozukluğuna ve hastanın sakatlığına yol açar. Daha sık olarak, kalça ekleminin artrozu yaşlı hastalarda bulunabilir ve erkekler kadınlardan daha sık hastalanır.

Kalça eklemlerinin artrozunun sınıflandırılması

Hastalığın iki ana türü vardır:

 • birincil - hastalığın tam refahın arka planına karşı başlangıcı;
 • ikincil - önceki bir yaralanmadan sonra ve ayrıca kalça eklemi gelişiminin konjenital bozukluklarının, displazisinin varlığında, inflamatuar bir eklem hastalığının arka planına karşı gelişir.

koksartroz nedenleri

Kalça ekleminin artrozunun gelişme nedenlerine dayanarak, aşağıdaki tipler ayırt edilir:

 • idiyopatik - belirli bir sebep olmadan gelişen koksartroz;
 • kapsayıcı - vücut için doğal yaşa bağlı değişikliklerle ilişkili artroz, yaşlılıkta kendini gösterir;
 • displastik (konjenital) - gelişiminin konjenital anomalilerinin arka planına karşı eklemde gelişen artroz;
 • enfeksiyon sonrası - romatoid artritten etkilenen eklemlerde gelişen artroz ve ayrıca diğer bazı enfeksiyonlara bağlı olarak;
 • travma sonrası - eklemdeki travmatik hasarın bir sonucu olarak gelişen artroz;
 • dishormonal - endokrin sistem hastalıkları veya hormonal tedavi nedeniyle metabolik bozuklukların arka planına karşı gelişen koksartroz;
 • vasküler - hastalık, eklemdeki dolaşım bozukluklarının bir sonucu olarak gelişir;
 • kalıtsal - kıkırdak dokusunun gelişiminin kalıtsal özelliklerinin bir sonucu olarak gelişir (genellikle diğer eklemlerin deforme edici osteoartriti ile birlikte).

Ek olarak, kalça ekleminin osteoartriti, genellikle omurganın eğriliğine, intervertebral fıtıklara veya alt ekstremitelerin kemik iskeletindeki kusurlara (örneğin, birinin kısalması) eşlik eden vücut hareketinin biyomekaniğinin ihlalinin bir sonucu olabilir. onlar). Topallık veya kötü duruş, kalça eklemine aşırı stres uygular ve bu da koksartrozu tetikleyebilir. Koksartrozun diğer bir yaygın nedeni hareketsizliktir, ancak aşırı fiziksel aktivite (spor veya iş) de eklem patolojisine neden olabilir.

Kalça ekleminin osteoartriti nasıl kendini gösterir?

Koksartroz gelişim derecesi

Her şeyden önce, koksartrozlu hastalar kalça ekleminde ağrıdan şikayet ederler. Topallık eşlik eder, zamanla uyluk ve gluteal kasların atrofisi görülür. Eklemdeki harekete karakteristik bir çatırtı eşlik eder, zamanla eklemin hareketliliği azalır. Semptomların yoğunluğu doğrudan hastalığın derecesine bağlıdır.

Koksartroz 1 derece

Hastalığın ilk aşaması, sabahları veya eklem üzerinde önemli fiziksel efordan sonra rahatsız edebilen hafif ağrı ile kendini gösterir. Hava değiştiğinde ağrı ile kendini gösteren, etkilenen eklemin meteor duyarlılığı da not edilebilir. Hasta, hareketten sonra kaybolan eklemde sabah sertliği fark edebilir, biraz ısınma.

Radyolojik değişiklikler minimaldir - eklem boşluğunda hafif bir daralma olabilir, femur başını kaplayan kıkırdakta incelme olabilir.

2. derece koksartroz

Hastalığın bu aşamasında ağrının yoğunluğu hafifçe artarken, ağrı kasık, dizine yayılır. Diz ve popliteal bağlara yayılan ağrı ile ilişkili sık sık hatalı koksartroz vakaları vardır. Ağrı, yalnızca fiziksel efordan sonra değil, aynı zamanda istirahatte de rahatsız etmeye başlar. Uzuvun hareketi sırasında, eklemden çıkan yabancı sesler ortaya çıkar (tıklama, çıtırtı). Eklemdeki hareket aralığı, özellikle rotasyonel (dairesel) önemli ölçüde azalır, eklemdeki hareketlerin biyomekaniği bozulur ve buna bağlı olarak işlevselliği azalır. Eklemdeki ağrı ve azalan hareketlilik, hafif topallığın ortaya çıkmasına neden olur ve bu da, etkilenen eklemin yanından gluteal kasların orta derecede atrofisine yol açar.

Röntgenogramda, eklem aralığının normal genişliğin üçte biri kadar daralması, bazı bölgelerde yokluğa kadar kıkırdakta belirgin incelme, eklem yüzeylerinde osteofitlerin görünümü, femur başında deformasyon ve onun yukarı doğru yer değiştirmesi.

Koksartroz derece 3

Hastalığın bu aşamasında, gece de dahil olmak üzere ağrı sabit hale gelir, ağrı kesicilerin giderilmesi zordur. Eklemdeki hareket aralığı en aza indirgenir, eklemin biyomekaniği önemli ölçüde bozulur. En ufak hareketlere krepitus eşlik eder, topallık belirginleşir, pelviste belirgin bir bozulma ve etkilenen eklemin yanından uzuvda kısalma olur. Etkilenen taraftaki gluteal ve femoral kaslar atrofiktir. Belirgin topallık nedeniyle hastalar genellikle baston veya destek kullanmadan bağımsız hareket edemezler.

X-ışını muayenesi, femur başının belirgin bir deformasyonunu, femur boynunun kalınlaşmasını ortaya koymaktadır. Eklem yüzeyleri kemik büyümeleriyle kaplıdır, eklem boşluğu o kadar daralmıştır ki pratikte yoktur.

Kalça ekleminin artrozu teşhisi

Teşhis önlemleri, hastayla görüşme ve onu muayene etme, bir dizi laboratuvar testi yapma ile başlar, ardından tanıyı doğrulamak için özel enstrümantal teknikler kullanılır. Aşağıdaki yöntemler bugün en bilgilendirici olarak kabul edilir:

 • röntgen muayenesi -femur başındaki deformitelerin varlığını ve eklem boşluğunun genişliğini belirlemek için eklem yüzeylerinin konturlarını, üzerlerinde kemik büyümelerinin varlığını veya yokluğunu görmenizi sağlar;
 • ortak ultrasonsadece eklem yüzeylerini incelemeye değil, aynı zamanda eklem bağlarındaki distrofik değişiklikleri tanımlamaya da izin verir;
 • bilgisayarlı tomografi (BT)- X-ışını tipinde, ancak daha net ve daha hacimli, katman katman görüntüler elde etmeyi mümkün kılar;
 • manyetik rezonans görüntüleme (MRI) -eklem yapılarının, eklem yüzeylerinin, kemiklerin ve bağların durumunu yüksek derecede görselleştirme ile incelemenizi sağlar. Şu anda, en gelişmiş teşhis yöntemi olarak kabul edilir.

koksartroz tedavisi

En etkili olanı, hastalığın evresi dikkate alınarak kalça ekleminin artrozunun karmaşık tedavisidir. Unutulmamalıdır: tedaviye ne kadar erken başlanırsa, hastalığın ilerlemesinden, hastanın hareketsiz kalmasından ve çalışma yeteneğinin kaybolmasından kaçınma olasılığı o kadar yüksektir. Bu nedenle, eklemden en ufak bir rahatsızlık, görünüşte önemsiz ağrı, sertlik, eklemin hava duyarlılığı ile bile, muayene yapacak, tanıyı netleştirecek ve tedaviyi reçete edecek bir ortopedi doktoruna danışmanız gerekir. Kıkırdak dokusu restore edilmez, bu nedenle hasarının önemli olduğu anı beklememek, ancak kıkırdağın yetersiz beslenmesi aşamasında, geri dönüşü olmayan değişiklikler gelişene kadar tedaviye başlamak daha iyidir.

Egzersiz tedavisi kullanan yaşlı bir erkekte koksartroz tedavisi

Tedavinin kapsamı hastalığın evresine bağlıdır. Bu nedenle, birinci dereceden koksartroz ile, narkotik olmayan analjezikler ve NSAID'ler kullanılır - ağrı sendromunu ortadan kaldırmanıza ve ayrıca eklem dokularındaki iltihabı ortadan kaldırarak dokularına daha fazla zarar gelmesini önler. Bu aşamada ağrı sendromu ve iltihaplanma yoğun olmadığı için bu tür ilaçların uzun süreli kullanımına gerek yoktur. Kural olarak, yerel araçlarla - merhemler, NSAID içeren jeller ile yapmak yeterlidir. Bu aşamada, kıkırdaklı dokudaki metabolik süreçlerin normalleşmesini sağlamak, kondroprotektörler grubundan ilaçların kullanıldığı dejenerasyonunu en aza indirmek çok daha önemlidir. Görevleri, kıkırdaklı doku hücrelerinde metabolizmayı eski haline getirmektir, bunun sonucunda eklemin trofizmi gelişir ve iltihaplanma yoğunluğu azalır. Örneğin, koksartroz tedavisinde, aktif maddesi sağlıklı kıkırdak dokusunun doğal bileşenlerinin bir kaynağı olan bir kondroprotektif ilaç kendini kanıtlamıştır. Kıkırdak - proteoglikanlardaki en önemli yapısal bileşenlerin üretimini uyarır ve kıkırdak dokusunun yok edilmesini önler.

İkinci ve üçüncü derecedeki koksartrozun tam teşekküllü tedavisi zaten çok daha zordur: kıkırdak zaten önemli ölçüde hasar görür, eklem yüzeyleri açığa çıkar, üzerlerinde çok sayıda osteofit oluşur, bu da eklemin normal hareketini engeller. Bu aşamada, eklemdeki ağrıyı azaltmayı ve kıkırdak yıkım süreçlerini yavaşlatmayı mümkün kılan sadece semptomatik tedavi mümkündür. Hastalığın bu aşamasında ağrı yoğundur, bunları gidermek için analjezikler ve NSAID'ler kullanılır ve en iyi çözüm, lokal ajanların (merhemler, kremler) ve sistemik etki dozaj formlarının (tabletler, enjeksiyonlar) kullanımının bir kombinasyonu olacaktır. .

Hastalığın alevlenmeleri sırasında, evresi ne olursa olsun, kıkırdağa daha fazla zarar vermemek için eklem üzerindeki yük en aza indirilmelidir. Remisyon sırasında, kıkırdak dokusundaki metabolik süreçleri normalleştirmek için kondroprotektörlerin alınmasına ek olarak, egzersiz tedavisi, masaj ve kinesiterapi önerilir. Eklem üzerinde makul bir yük sağlarlar, eklem dokularında ve bağlarında hareketsizleşmesini ve mineral tuzlarının birikmesini önler ve mikro dolaşımı uyarır. Egzersiz tedavisi, vücudun genel durumu için de büyük önem taşır: hareket ederken, içinde ruh halini ve genel refahı artıran biyolojik olarak aktif maddeler üretilir - endorfinler ve serotonin.

Kalça ekleminin artrozunun karmaşık tedavisinde doğru beslenme önemli bir rol oynar. Hastanın diyeti eksiksiz, hayvansal ve bitkisel proteinler, lifler, vitaminler açısından zengin olmalıdır. Doğru beslenme sadece eklem yenilenmesini teşvik etmek için değil, aynı zamanda hastanın vücut ağırlığını normal sınırlar içinde tutmak için de önemlidir. Fazla kilo, hastalıklı eklem üzerinde ek bir yük ve hastalığın ilerlemesinde bir faktördür.

Remisyon aşamasında, fizyoterapi yöntemleri kendilerini kanıtlamıştır - elektroforez, çamur tedavisi, ultrason ve manyetoterapi. Ek olarak, koksartroz tedavisinde biyolojik ve mekanik yöntemlerin etkinliği not edilir. Biyolojik yöntemler arasında en popüler olanı, hem eklemde hem de çevresindeki kaslarda kan inceltme ve kılcal mikro dolaşımın uyarılmasını sağlayan ve içlerinde atrofik süreçleri önleyen hirudoterapidir (sülük tedavisi). Mekanik yöntemler, etkilenen eklem ve akupunktur üzerindeki aşırı stresi azaltmak için eklem çekişini içerir. Bununla birlikte, unutulmamalıdır: koksartrozun fizyoterapik, mekanik ve biyolojik tedavi yöntemleri sadece remisyon döneminde kullanılabilir. Hastalığın alevlenmesi ile kullanımları, iltihabın ilerlemesi ve kıkırdak dokusunun tahrip olması ile doludur.

Konservatif koksartroz tedavisi yöntemlerinin işe yaramaması durumunda, hastaya cerrahi tedavi önerilebilir - artroplasti ve eklem replasmanı. Operasyonun ilk çeşidi, kendi dokularının plastikleri nedeniyle eklemdeki hareketliliğin restorasyonunu, ikincisi - eklem yüzeylerinin bir endoprotez ile değiştirilmesi - mekanik bir eklem. Cerrahi müdahale, eklem hareketliliğini ve hastanın çalışma yeteneğini geri kazanmanıza izin verir.

Kalça ekleminin artrozunun önlenmesi

Önleyici tedbirler, özellikle spor yapan veya ağır fiziksel iş yapanlar için, kondroprotektörler, doğru beslenme ve eklemler üzerinde makul stres almaya indirgenmiştir.

Coxarthrosis, hastayı bağımsız hareket etme yeteneğinden mahrum bırakabilen ciddi bir hastalıktır. İlk aşamasından itibaren patolojinin yetkin karmaşık tedavisine tabi olarak, eklemdeki ilk rahatsızlıkta derhal tıbbi yardım aranarak sakatlık önlenebilir.