Torasik omurganın osteokondrozu: evde semptomlar ve tedavi

Göreceli hareketsizlik ve anatomik özellikler nedeniyle, osteokondroz göğüs bölgesini nadiren etkiler, ancak bu hastalık nadir olarak adlandırılamaz. Bu nedenle, omuz bıçakları bölgesinde sertlik ve ağrı hissederseniz, torasik omurganın osteokondrozunun ne olduğunu, semptomlarının ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu bulmaya değer.

Gerçekten de, hastalık nadiren omurganın bu bölümünde lokalize olur, ancak boyun ve bel hasarından daha az olmayan hoş olmayan sonuçlar ve duyumlar getirir. Özelliği, hastalığın başlangıcında deneyimli bir doktorun bile kafasının karışabileceği semptomların "belirsizliği" olarak güvenle adlandırılabilir.

Torasik osteokondroz nedir?

Osteokondroz - omurlar ve omurların kendileri arasındaki disklerin dejeneratif-distrofik lezyonları.

Daha önce de belirtildiği gibi, hastalık, torasik bölgede, bu özelliklerden dolayı lomber veya servikal bölgeden çok daha az kendini gösterir:

 • torasik bölge aktif değil;
 • kaburgalar ve tüm göğüs tarafından iyi sabitlenmiştir;
 • torasik bölgedeki kifoz (yani, omurganın sırtının fizyolojik olarak bükülmesi) nedeniyle, omur ön, daha dayanıklı kısımda maksimum stres yaşar.

Ancak, ne yazık ki, özellikle bunun için önkoşullar varsa, herkes bir hastalık geliştirebilir.

Torasik omurganın MRG'si ne gösterir?

Göğüs bölgesinde oluşmuş bir hastalığın teşhisi kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır ve MRG gerçek tabloyu çoğu çalışmadan daha iyi gösterir.

MRI nasıl yapılır?

Her şey basit ve ağrısızdır - özel bir küresel odaya giren bir bankta yatmanız ve ekipman vücudu "aydınlatan"a kadar ayrılan süreyi beklemeniz gerekir. Vücutta kalp pili, protez ve diğer yabancı cisimlerin varlığı durumunda tüm metal nesneleri önceden çıkarmanız ve personeli uyarmanızda fayda var.

Genel olarak, osteokondroz daha önce sadece palpasyon yardımı ile teşhis edildi - omurları araştırdılar, ağrı var, bu da osteokondrozun mevcut olduğu anlamına geliyor. Şimdi doktorlar bilgilerini özel çalışmalarla tamamlıyorlar, aralarında en bilgilendirici MRG, kıkırdak ve omurlarda dejeneratif fenomenler oluşturmayı, fıtıkların varlığını, gelişimlerinin özelliklerini belirlemeyi mümkün kılıyor.

Kapalı alanlardan korkmuyorsanız, şekerleme bile yapabilirsiniz.

Osteokondrozu teşhis etmek için MRI

Torasik omurganın osteokondrozu belirtileri

Torasik bölgedeki sinsi osteokondroz belirtileri, kendilerini göstermeden ve ağrıya ve hatta rahatsızlığa neden olmadan uzun süre başarılı bir şekilde saklanabilir. Ve daha sonra, hasar zaten belirgin belirtilere neden olduğunda, bazen acı verici duyumların kaynağını belirlemek zordur - kalbe, iç organlara, bacaklara verebilirler. Bu nedenle, bu konuyu ayrıntılı olarak analiz etmek gerekir.

Bu nedenle, doktorlar çeşitli semptom türlerini ayırt eder.

Refleks, hastalığın çeşitli reseptörler üzerindeki olumsuz etkileri ile doğrudan ilişkilidir.

Sonuç olarak, hasta şunları hisseder:

 • omuz bıçakları bölgesinde veya hemen altında ağrı, genellikle "çember gibi" çevreleyen ve sıkan;
 • ağrının odağı vücudun farklı bölgelerinde lokalize olabilir - sternumda, kalp krizlerini simüle ederek, sağ tarafta, karaciğer kılığına girerek ve hatta renal kolik gibi alt sırtta, bu nedenle, teşhis sırasında, Genellikle sırtta bir sorun olduğu sonucuna varmak için kapsamlı bir iç organ muayenesinden geçmek gerekir.

Sinir köklerinin sıkışması veya gerilmesi nedeniyle kompresyon belirtileri ortaya çıkar,

sonuç olarak şunlar olabilir:

 • bacaklarda zayıflık, reddediyor gibi görünüyorlar;
 • uzuvlarda hassasiyet kaybı;
 • sıkışmış bölgede uyuşma, "kazın çarpması" hissi;
 • göğüste koma hissi;
 • masaj yaparken bulunabilen çevredeki kasların gerginliği;
 • organların çalışmasında bozulma, neyse ki, bu tür ihmal edilen durumlar nadirdir.

Kadınların fizyolojisinin özellikleri göz önüne alındığında, bazen torasik bölgedeki osteokondroz semptomları diğer hastalıklarla karıştırılır.

Çoğu zaman, ağrı meme bezlerine yayılır ve bu da bir kadının otomatik olarak göğüsleriyle ilgili sorunları düşünmesini sağlar.

Çizim, düzenli ağrılar fibrozis, tümörler ve bezle ilgili diğer sorunları andırır, bu da konsültasyon için bir mamologa gitmenizi sağlar. Ve eğer doktor, testler, muayene ve mamografiden sonra, meme bezlerinin yapısında ve işleyişinde herhangi bir anormallik bulamazsa, osteokondrozun varlığını güvenle varsayabiliriz.

Torasik bölgenin osteokondrozunun nedenleri

Torasik ve diğer bölgeler için osteokondrozun nedenleri aynıdır, ancak sorunun tam olarak burada lokalize olması için net ön koşullara ihtiyaç vardır:

 • omurganın eğriliği, özellikle torasik bölge;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • yüksek topuklu ayakkabılar giymek;
 • uzun süre doğal olmayan bir pozisyonda olmak, örneğin bir bilgisayarda, bir dikiş makinesinde, bir bahçeyi ayıklarken;
 • büyük fiziksel aktivite;
 • sırt hastalıklarına kalıtsal yatkınlık;
 • ağırlık merkezinde bir kaymaya neden olan hamilelik;
 • düz ayak ve özel ortopedik tabanlık giymeyi reddetme;
 • omurilik yaralanması.
Kızın torasik omurganın osteokondrozu var.

Torasik bölgenin osteokondroz belirtileri

Torasik bölgedeki osteokondroz belirtileri bu bölgede ağrı, sertlik, kas gerginliğidir. Daha önce belirlediğimiz gibi, refleks ve kompresyon sendromları ayırt edilir, ilkinin daha ayrıntılı olarak tartışılması gerekir.

Dorsago ve sırt ağrısı

Hastalığın en belirgin refleks sendromları dorsago ve dorsaljidir. Bu ne?

Dorsago - omurgada kesme, şiddetli, keskin ağrı, sanki biri sırtına bıçak saplamış gibi. Bazen ağrılı hisler kalbe veya sternuma yayılır.

Duygular o kadar "gökkuşağı" ki hasta herhangi bir hareket yapmaktan ve hatta derin nefes almaktan korkuyor. Palpe ederken, omurganın yakınındaki kas gerginliğini fark edebilirsiniz. Çoğu zaman, rahatsız edici bir pozisyonda uzun süre oturduktan ve keskin bir değişiklikten sonra bir saldırı meydana gelir. Ağrının şiddeti ve göğüsteki lokalizasyonu nedeniyle, dorsago genellikle kalp krizi ile karıştırılır, ancak çıkarılan kardiyogram resmi netleştirir.

Dorsalji, yavaş yavaş kendini gösteren, göğüs sırtını, göğsü kaplayan, hareketle yoğunlaşan, özellikle hapşırma veya çarpmalardan bile vücudu eğme ve döndürme gibi ağrıyan bir ağrıdır.

Bazen en ağrılı bölgeyi belirlemenin zor olması rahatsız edicidir - bunlar yüzeysel veya derin dokulardır, sırt veya göğüs, bu da doğru tanıyı zorlaştırır.

Göğüs osteokondrozu olan bir hastanın muayenesi

İnterkostal nevraljiye ne denir?

Bazen interkostal boşluklarda ağrı fark edilir, daha sonra semptom interkostal nevralji olarak adlandırılır, bu semptom şunları karakterize eder:

 • interkostal boşluğu kaplayan, bazen alt sırt, kol veya kürek kemiğine yayılan ve saatler hatta günler süren şiddetli ağrı;
 • kaburgaları incelerken ağrı;
 • iltihaplanma odağında ciltte kızarıklık veya solgunluk, yanma hissi veya tam tersi uyuşukluk;
 • eşit ve derin nefes alamama - her nefes işkence getirir;
 • göğüs veya sırttaki bazı kaslar kendiliğinden seğirir.

Evde interkostal nevralji nasıl tedavi edilir

İnterkostal nevraljiyi tedavi etmeden önce, semptomları kalp rahatsızlıklarına benzediğinden tanıyı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir ve hastalıkla evde gerçek bir miyokardiyal problemle savaşmaya başlarsanız, büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu ilk saldırı değilse ve doktor tanıyı doğrularsa, evde tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz, aralarında en önemlileri şunlardır:

 • 2-3 gün yatak istirahati;
 • ağrıyı gidermek ve spazmı gidermek için sakinleştirici almak;
 • jel ve merhemlerde lokal analjeziklerin kullanımı;
 • ısınma ajanlarının kullanımı - hardal sıvaları ve biber sıvaları;
 • B vitaminleri alarak sinir dokularının restorasyonu;
 • omurganın sabitlenmesi, bu amaçla vücudu doğru pozisyonda tutan ve omurların sıkışmasını azaltan bir korse kullanılır.

Sırt ağrısı birkaç gün içinde gerçekten ortadan kaldırılabilir, ancak nüksetmeyi önlemek için birkaç ay boyunca nedenin kendisiyle savaşmanız gerekecek.

Meme osteokondrozunun atipik belirtileri

Klinik belirtilere ek olarak, torasik osteokondroz, diğer rahatsızlıklarla karıştırılması çok kolay olan tamamen atipik belirtilere sahip olabilir. Aralarında:

 • kadınlarda kalp veya göğüs ağrısı taklidi, rahatsızlık haftalarca işkence edebilir, ancak ek muayeneler kalp ve göğüs ile ilgili sorunları ortaya çıkarmaz;
 • Gastrit veya kolitte olduğu gibi iliak bölgede veya karaciğer fonksiyon bozukluğu durumunda olduğu gibi sağ tarafta ağrının lokalizasyonu, sinirler boyunca impulsların iletilmesindeki bir başarısızlık nedeniyle sindirimin bozulması ile tanı karmaşıktır ve burada önceliği belirlemek zordur;
 • sinir uçlarının iletimindeki bir başarısızlık nedeniyle de ortaya çıkan idrara çıkma ve erektil fonksiyondaki bozulmalar.

Ancak küçük bir ipucu var - şiddet, geceye daha yakın kendini gösterir, uyandıktan sonra her saat başı sinirlerin sıkışması nedeniyle büyür ve dinlendikten sonra kalbin veya diğer iç organların çalışmasındaki rahatsızlıklar sırasında geçer. günün her saatinde fark edilir.

Torasik omurganın osteokondrozu nasıl tedavi edilir?

Torasik omurgada osteokondroz tedavisi uzun bir meseledir, ayrıca dokuları restore etmek imkansızdır, sadece süreci yavaşlatmak, daha da kötüye gitmesini önlemek mümkün olacaktır. Ancak bu, sakinleşebileceğiniz, uzlaşabileceğiniz ve hiçbir şey yapamayacağınız, çabaların boşuna olduğunun farkına varabileceğiniz anlamına gelmez, çünkü tedavi size tam olarak yaşama ve çalışma fırsatı verecektir ve ihmal edilen formlar ölümcül bir şekilde sona ermese de, hayatı önemli ölçüde bozacaktır.

ilaç tedavisi

Osteokondrozun ilk semptomlarında, ilaç tedavisi ağrıyı ortadan kaldıran ilaçların kullanımını içerir, bu amaçlar için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar almak en iyisidir.

1-2 hafta boyunca reçete edilirler, bu süre zarfında kural olarak ağrı geçer.

Hapları, kapsülleri veya fitilleri yerel analjezikler veya kompreslerle birleştirebilirsiniz (alerjiye neden olsalar da, kullanmadan önce cildin küçük bir bölgesine damlatmanız ve yarım saat beklemeniz gerekir), benzer merhemler de uygundur.

Bazen, özel güç ağrıları ile, anti-inflamatuar ilaçlar güçsüzdür ve daha sonra damlalık şeklinde analjezikler kaydedilir.

Bazı durumlarda, omurga boyunca ağrı kesiciler enjekte etmeniz gerekir, prosedüre paravertebral blokaj denir ve bir hastanede doktor tarafından yapılır.

Daha sonra kasları gevşetmek için kas gevşeticiler kullanılır, sinir uçları etrafındaki ödemlere karşı diüretikler reçete edilir ve kan dolaşımı ve doku rejenerasyonu kupaları geri yükler. Gelecekte, nüksleri önlemek için birkaç ay boyunca kondroprotektörler içmeniz gerekecek.

Bir nörolog tarafından torasik osteokondroz teşhisi

evde tedavi

Evde, osteokondroz tedavisi için birçok ilaç dışı yönteme başvurabilirsiniz, bunlar:

 • masaj;
 • Egzersiz tedavisi;
 • esneme egzersizleri;
 • omurlardaki metabolizmayı normalleştirmek için sıkıştırır ve infüzyonlar.

Son noktaya gelince, burada bu tür halk ilaçları önerebilirsiniz:

 • nergis tentürü ile ovun, bunun için 100 gram çiçek başına 200 gram votka, üçlü alkol ve kafur alkolü alın, 14 gün ısrar edin ve yatmadan önce sıcak bir fularla sararak etkilenen bölgeye sürün;
 • aynı miktarda portakal kabuğu ve melisa otunu karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün, bir saat bekletin, süzün, her birine 1 çay kaşığı ekleyin. kediotu ve bal tentürü, bir ay boyunca günde iki kez ½ bardak içilir.

Torasik bölge için egzersizler

Belki de torasik bölgedeki osteokondroz egzersizleri, sonraki komplikasyonları önlemede en etkili olacaktır.

Jimnastik, sertliği giderir, kasları gevşetir, güçlendirir ve kişinin fiziksel aktivitesini arttırır. Sürekli ve düzenli eğitim kan dolaşımını hızlandırır, sinir köklerinin iltihaplanmasını giderir, omurga üzerindeki stresi azaltır ve bu egzersiz tedavisi sadece göğüs bölgesindeki hasarlar için değil, omurganın her bölgesi için de uygundur.

Ancak doktorlar, genel sağlık sorunları, koordinasyon sorunları, yüksek tansiyon ve aritmiler ile şiddetli alevlenme dönemlerinde böyle bir dizi egzersizin kullanılmasını önermezler.

Antrenmandan önce duş almak, kaslarınızı masajla germek ve ısınmak daha iyidir.

Yani, en iyi egzersizler:

 • omuzlarınızı sırayla 10 kez kaldırın;
 • başınızı yanlara çevirin, uç noktalarda birkaç saniye donun;
 • ellerinizi omuz bıçaklarının altına sırtınıza koyun, eğilin ve 10 saniye dondurun;
 • ayakta dururken, yana doğru bükün, dizinize omzunuzla dokunun, diğer yönde tekrarlayın;
 • yerde yatarken göğüs bölgesinin altına bir rulo koyuyoruz, ellerimizi başımızın arkasına koyup omuzlarımızı kaldırıyoruz, sonra ruloyu biraz daha yükseğe kaldırıyoruz, bu hareket omurganın bu bölümünü germeye yöneliktir;
 • yüzüstü yatarken göğsü yerden yukarı kaldırırız, önce kollarımızı öne uzatırız, sonra kollarımızı yanlara uzatırız ve son olarak arkadan bağlı olanlarla bir kilit haline getiririz.

Bu tür şarj, aylarca sırt problemlerini unutmaya yardımcı olur.

Masaj

Torasik bölgenin osteokondrozu durumunda masaj, ağrıyı hafifletmeye, kan dolaşımını ve lenf çıkışını iyileştirmeye, kas spazmını hafifletmeye, tonlarını iyileştirmeye ve intervertebral kıkırdakta trofizmi arttırmaya yardımcı olur.

Kural olarak, kurs ilk gün hemen başlamaz, ancak 3-4 gün sonra, ana hoş olmayan duyumlar ortadan kalktığında, nadir durumlarda masör alevlenme döneminde yardımcı olabilir.

İlk seanslar dokulara aşırı baskı yapmadan nazik bir şekilde yapılmalıdır, hem usta eller hem de özel masaj makineleri alet olarak uygundur. Uygun deneyim ve eğitim olmadan masaj yapmaya değmez - yalnızca sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz, bu nedenle bir profesyonelin kursunu kaçırmayın.

manuel terapi

İlk bakışta, manuel terapi masaja benzer - ellerinizle aynı okşayarak, ancak gerçekte, bir masaj terapistinin aksine bir chiropractor, kaslara ve cilde değil, daha fazla güç ve beceri gerektiren omurların kendilerine etki eder. .

Yaşlı hastaların tedavisinde perküsyon teknikleri, alternatif kas gerginliği ve gevşemesi, omurganın yapısındaki bozuklukları gidermek için omurganın fleksiyonu ve enstrümantal yöntemler kullanır.

Bir manuel terapi uzmanı, sırt kaslarının tonunu iyileştirebilir, omurganın hareketliliğini geri kazanabilir, eğriliğini ve omurların sarkmasını düzeltebilir ve kan dolaşımını iyileştirebilir.

Önleme en iyi tedavidir

Bu nahoş hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çaba göstermeniz gerekecek, ancak buna değecek. Önerilen:

 • ağırlığı izleyin, çünkü ek kilogramlar omurga için ekstra bir yüktür;
 • iyi ve çeşitli yiyin;
 • omurganın hipotermisinden kaçının;
 • spor yapmak, özellikle hareketsiz çalışırken yüzmek mükemmeldir;
 • mola verin ve işyerinde ısının (yukarıdaki kompleksten bazı egzersizler yapacaktır);
 • uzun süre bilgisayar başında olduğunuzda pozları değiştirin, bir masa;
 • omurga üzerinde aşırı stresten kaçının.
Torasik omurganın osteokondrozunun önlenmesi için yüzme

Beslenme ayarı

Eklemlerin, kan damarlarının ve kemiklerin durumu doğrudan beslenmeye bağlıdır ve osteokondroz belirtileri ortaya çıkarsa, düzeltmeye değer. Bu nedenle, hariç tutmaya değer:

 • vücudu tıkayan füme etler;
 • kızarmış, fazla kiloların ortaya çıkmasına neden olur;
 • tatlı;
 • soda, özellikle tatlı.

Bunun yerine şuraya gidin:

 • domuz, tavuk ve tavşan etinden haşlanmış et ve et suları;
 • sebzeler;
 • yeşillik;
 • süt ürünleri, özellikle kefir, peynir ve süzme peynir;
 • haftada en az bir kez haşlanmış balık;
 • meyveler, elmalar daha iyidir.

Bir rüyada doğru duruşlar

Göğsün osteokondrozu, en doğru duruşları seçmenizi gerektiren bir rüyada bile kendi kurallarını belirler. En sevdiğiniz dinlenmeyi midenizde bırakmak zorunda kalacaksınız - bu pozisyonda kafa geriye atılır ve kan damarları sıkıştırılarak beyindeki kan dolaşımını bozar.

Hastalık için en iyi pozlar:

 • yanda, tüm organlar ve uzuvlar dinlenirken ve sıkıştırılmadığında;
 • arkada;
 • cenin pozisyonunda bükülmüş bacaklar göğse doğru çekilir, sırt kasları içinde iyi gevşer.

Yatağa daha az dikkat edilmesi gerekmeyeceğini, sağlam bir taban, sert bir ortopedik şilte ve vücut seviyesinde desteklenen sadece omuzsuz başın yerleştirildiği küçük bir yastıkla olması gerektiğini not ediyorum. En sevdiğimiz yumuşak şilte ve kocaman bir kuş tüyü yastığa veda etmek zorunda kalacağız.

Ortopedik bir yatakta uyumak

oturma duruşu

Kronik osteokondroz ile oturmak bile doğru olmalı! Kesinlikle uyulması gereken ipuçları:

 • döşemeli mobilyalardan kaçının;
 • bacaklar yere ulaşacak ve derinlik uyluğun 2 / 3'ü kadar olacak şekilde bir sandalye seçin;
 • otururken masanın altında çok fazla boşluk olmalı, böylece bacaklarınızı bükmek zorunda kalmazsınız;
 • her 10-15 dakikada bir uzun süre oturarak pozisyonunuzu değiştirin, ısının, yürüyün;
 • sırtın arkaya yaslandığından emin olun;
 • kas gerginliğini önlemek için öne eğilmeyin;
 • sürüş sırasında fizyolojik kıvrımı korumak için alt sırtın altına bir rulo yerleştirin;
 • bir koltukta veya yatakta dinlenirken bile, her saat pozisyonunuzu değiştirin, sırt kaslarınızı gevşetin ve gerin.
Masada nasıl düzgün oturulur

Osteokondroz ölümcül değil, ilk belirtilerden kontrol altına alınması gereken çok hoş olmayan bir hastalıktır. Artık neyi arayacağınızı, birden fazla semptomla nasıl tanıyacağınızı, osteokondroz ile hangi egzersizleri yapacağınızı ve onu yeneceğinizi biliyorsunuz. Cesaret et ve sağlıklı ol!