Lomber omurganın osteokondrozu

Sırt ağrısının çeşitli kökenleri olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, nedenleri hayal kırıklığı yaratan bir tanıdır - lomber, torasik veya servikal omurganın osteokondrozu. Osteokondrozu bir karar olarak görmeli miyiz? Sırtınızı eski hafifliğine döndürmek mümkün mü? Ameliyat gerekli bir önlem midir?

bir kadında lomber osteokondroz tedavisi

Yukarıdaki soruların cevapları, osteopatik uygulayıcılar tarafından kesin olarak bilinmektedir. Ama önce ilk şeyler.

Hızla gençleşen hastalık

Osteokondroz, omurganın bir tür patolojisidir, özü eklem-kıkırdaklı dokudaki distrofik-dejeneratif değişikliklerde yatmaktadır.

Servikal, torasik ve lomber bölgeleri etkileyerek ağrıya neden olur ve kurbanının dinamik aktivitesini sınırlar.

Daha yakın zamanlarda, yukarıdaki hastalığın yaşa bağlı bir kaçınılmazlık olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, mevcut istatistiksel bilgiler, osteokondrozdan muzdarip çağdaşlarımız arasında, son zamanlarda otuz yaş sınırını geçen veya ona yaklaşan çok daha fazla genç insan olduğunu göstermektedir.

Aynı zamanda, tıbbi araştırmalar, bu hastalığın iz bırakmadan tedavi edilmediği takdirde ilerlemesini önleyebileceğini veya yavaşlatabileceğini doğrulamaktadır.

Lomber osteokondroz gelişim aşamaları

Osteokondroz yavaş yavaş ilerler. İlk aşamalarda semptomları hafiftir. Bu nedenle, bu dönemde hastalık çok nadiren teşhis edilir.

 1. İlk aşama, intervertebral disklerin çekirdeğinin yer değiştirmesi ile işaretlenir. Bu durumda, annulus fibrosustaki nöronal uçların sıkışması meydana gelir. Ağrı kendini bir lumbago olarak gösterebilir veya ağrıyor olabilir.
 2. İkinci aşamada diskin lifli lifleri parçalanmaya başlar. Sonuç olarak, omur stabilitesini kaybeder, sağlıksız hareketlilik kazanır ve spinal disfonksiyon görülür. Yakınında bulunan kaslarda sürekli bir gerginlik vardır.

  Bu, neredeyse hiç bitmeyen bir sırt yorgunluğu hissine yol açar.

 3. Er ya da geç, lifli lifler kopar, çekirdeği kendilerinden serbest bırakır - sinirleri sıkıştıran bir fıtık oluşur.

  Şimdi motor fonksiyonunu kısıtlayan şiddetli sırt ağrısı şikayetleri var.

 4. Hastalığın sonraki ilerlemesi ile aldatıcı bir rahatlama var. Ağrı azalır, ancak omurların motor işlevi sınırlı kalır.
 5. Son, en şiddetli osteokondroz derecesi, kemik dokusunun proliferasyonu ile karakterizedir.

Lomber osteokondrozun nedenleri

Hastalığın kök nedenlerini belirlemede hiçbir özellik yoktur. Lomber omurganın osteokondrozunun, yaşam tarzı ve alışkanlıklarla ilgili bir dizi olumsuz faktörün bir kombinasyonu tarafından kışkırtıldığına inanılmaktadır:

 • fiziksel hareketsizlik - fiziksel aktivite eksikliği, hareketsiz çalışma, yürüme ve egzersiz eksikliği, omurgayı destekleyen sırt kaslarının zayıflamasına yol açar;
 • endokrinolojik ve metabolik hastalıklar, omurga bölgesinin besinlerle doygunluğunda bozulmalara neden olur;
 • kas-iskelet sistemi ile ilgili önceden edinilmiş problemler (skolyoz, düztabanlık, vb. );
 • fiziksel aktivitenin kötüye kullanılması - profesyonel sporcular, yükleyiciler vb. risk altındadır;
 • zayıf beslenme;
 • kilolu;
 • uyku eksikliği;
 • stres.

Osteokondroz belirtileri

Hastanın dikkatini çeken ilk ve ana semptomatoloji ağrıdır. Ağrının yoğunluğu doğrudan osteokondroz evresine, kıkırdak ve diskin yıkım derecesine bağlıdır. Ayrıca fıtık veya çıkıntının varlığı ve gelişim düzeyi ile ağrının özellikleri belirlenir. Genellikle ağrı ağrılıdır, hızlı, dikkatsiz hareketler, kıvrımlar ve dönüşlerle keskin bir şekilde artar. Tek bir pozisyonda uzun süre kalmak, çoğunlukla oturmakla yoğunlaşma eğilimindedir.

Lomber omurganın osteokondrozunun semptomlarının geri kalanı aşağıda özetlenmiştir:

 • zayıflık hissi, alt ekstremitelerde yorgunluk;
 • tendon bölgesinde refleks belirtilerinin olmaması;
 • bel bölgesinde omurganın eğriliği; lomber omurganın osteokondrozu genellikle skolyoz (sola veya sağa eğilme), lordoz (ileri eğilme) veya kifozun (kıvrımların patolojik düzleşmesi) bir sonucudur;
 • bacaklarda uyuşma, dışkı ve idrara çıkma üzerinde kontrol eksikliği (osteokondrozun ilerlemesi sırasında omuriliğin nöronları sıkıştırılırsa);
 • alt vücutta sıcaklıkta azalma;
 • lomber bölgede cildin kuruluğu ve solgunluğu;
 • asiri terleme.

Hastalığın fizyolojik, psikolojik semptomlarına ek olarak sıklıkla ortaya çıkar. Hasta "bitkin" hissediyor, sinirlilik ve geri çekilme ortaya çıkıyor. Uyku bozuklukları, uykusuzluk ve aşırı uyku hali olarak kendini gösterme eğilimindedir.

Olası komplikasyonlar

Osteokondroz sorunlarına karşı anlamsız bir tutum kimseyi iyiye götürmez. Sağlığınızın bu sinsi düşmanı, yaşam kalitenizi, günlük aktivitelerinizi gerçekleştirme ve çok çeşitli ihtiyaçları karşılama yeteneğinizi çok olumsuz etkileyen bir dizi komplikasyonu beraberinde getirir.

Osteokondrozdan kaynaklanan en yaygın sonuçlar:

 • siyatik - sakro-lomber bölgede sıkışmasının neden olduğu siyatik sinirin iltihabı;
 • fıtık oluşumları;
 • osteofitoz - kemik dokusunun patolojik büyümesi;
 • spondiloartroz - faset eklemlerinde yıkıcı değişiklikler;
 • stenoz - omuriliğin işlev bozukluğuna yol açan omurilik kanalının daralması;
 • iliumun incelmesinin bir sonucu olarak topallık ve yürüme bozukluğu;
 • bacakların parezi, yani kas aktivitelerinde azalma.

Hangi doktor lomber osteokondrozu tedavi eder?

Lomber bölgedeki obsesif ağrılı hislerden rahatsızlık duymaya başlayan bir kişi, yardım için hangi uzmana başvuracağını sorar. Ne tür bir doktor lomber, torasik ve servikal osteokondrozu teşhis eder ve tedavi eder? Klasik tıp açısından bu durumda birkaç cevap var.

Ortopedi doktoru kas-iskelet sisteminin tedavisi ile ilgilenir. Aynı zamanda, osteokondroz ile sinir sistemi acı çeker, çünkü elementlerinin çoğu omurgaya yakın bir yerde bulunur. Buna göre hastanın bir nörolog tarafından muayene edilmesi faydalı olacaktır.

Bir vertebrolog gibi az bilinen bir uzman da var. Yukarıda belirtilen doktor, omurganın tedavisine dar bir şekilde dahil olur, bu nedenle, teşhis becerilerinde ve osteokondroz ile başa çıkma yöntemlerinde ustalaşması gereken kişidir. Ne yazık ki, her klinikte, özellikle bir devlet hastanesinde, kadrosunda bu uzman bulunmuyor.

Evin yakınındaki klinikte buluşmayan doktorlardan bahsettiğimiz için, osteopati alanında çalışan bir doktora özel ilgi gösterilemez. Bu eşsiz terapötik alan, insan vücudunun organları ve yapıları arasındaki gizli nedensel ilişkileri belirlemede uzmanlaşmıştır. Bu nedenle, çoğu zaman osteomedikal, başkalarının güçsüz olduğu rahatsızlıkları tedavi etme yeteneğine sahiptir. Çoğu zaman, belirtilen doktor tam olarak kas-iskelet sistemi problemleriyle ilgilenir.

teşhis

Bu nedenle, güvenli tıbbi tavsiye alındıktan sonra, denek aşağıdaki yöntemler kullanılarak teşhis prosedürlerine tabi tutulur.

Röntgen muayenesi, kemiklerin, eklemlerin, intervertebral disklerin durumu ve ayrıca fıtık çıkıntılarını ve çıkıntılarını tespit etme yeteneği hakkında bilgi sağlar. Bilgisayarlı tomografi, diskin durumu hakkındaki bilgilere ek olarak, omurilikte hasar olup olmadığını gösterir. Son olarak, en doğru araştırma yöntemi olarak manyetik rezonans görüntüleme, hastalığın neredeyse eksiksiz bir resmini verir, tanıyı ve ayrıntılarını netleştirmek için kullanıma uygundur.

Ayrıca teknik olarak karmaşık ekipmanların çalıştırılmasını gerektirmeyen bir dizi tanı testi de vardır. Çoğu zaman pratikte osteoterapistler tarafından kullanılırlar.

Aralarında:

 • çeşitli pasif ve aktif kontroller;
 • fasyal gerilim testi (farklı yönlerde hafif doku gerilimi);
 • germe kontrolleri;
 • eksenel yük testleri;
 • kraniyosakral ritmin analizi.

İkincisi, osteobilimin taşıdığı bilgiye göre, beyin omurilik sıvısının nabzının ritmi ile çakışır ve içeride çeşitli arızalara işaret eder.

Yukarıda belirtilen teşhis ile osteopatik terapist, omurganın en zayıf noktalarını tanımlar, iç organların pozisyonundaki ve boyutundaki değişikliği belirler, kas aşırı gerilmesini ve intervertebral disklerin aşınma seviyesini araştırır.

tedavi

Tıp mümkün olan her şekilde lomber osteokondrozun ilerlemesini durdurmaya, ağrıyı hafifletmeye, eski motor aktivitesine geri dönmeye çalışır. Aynı zamanda, tedavi sadece kapsamlı olmalıdır. Hastanın bir yaşam tarzı oluşturması, beslenmeyi, fiziksel uygunluğu, kas tonusunu izlemesi, stresli durumlardan ve uykusuzluktan kaçınması gerekecektir.

İyi bir uyku yeri seçiminde önemli bir rol oynar - yeterli sertliğe sahip ortopedik bir yatak.

Hekimler, hasarlı alan üzerinde anti-inflamatuar ve analjezik etkiler sağlamaya yönelik bir tedavi beklemelidir. Hastalık kısmen veya tamamen kaybına neden olmuşsa, kan akışını uyarmak ve alt vücudun duyarlılığını geri döndürmek gerekir.

Osteokondrozun şu anda alevlenme aşaması yoksa, doktor fizyoterapi egzersizleri (egzersiz tedavisi) ve kurs masajı reçete eder.

Ek olarak, lomber omurganın osteokondrozu kurbanları için banyo prosedürleri şiddetle tavsiye edilir. Banyo veya sauna koşullarında, gergin kas lifleri ısınır ve gevşer, kanın damarlardan hareketi uyarılır, metabolik ve rejeneratif süreçler tetiklenir.

İlaçlar

Lomber omurganın osteokondrozunun tedavisinin bir parçası olarak, doktor müşteri için çeşitli ilaçlar reçete eder.

Merhemler, tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde mevcutturlar.

Bunlar arasında steroid olmayan kökenli anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler ve kortikosteroid ilaçlar, kondroprotektörler (kıkırdak tahribatını önler), kas gevşeticiler (kas spazmlarını giderir) ve ayrıca vitamin, mineral ve diğer biyolojik olarak aktif katkı maddeleri bulunur.

Farmakolojik tedavi, ağrıyı hafifletmek ve iltihapla savaşmak için tasarlanmıştır. Lütfen yukarıdaki ilaçların çoğunun belirli bir yan etki listesine sahip olduğunu ve bir sağlık uzmanının randevusu olmadan kullanılamayacağını unutmayın.

Belirtilen ilaçlara bir alternatif homeopatidir.

Birçoğu, ürünlerinin yalnızca plasebo etkisi olduğuna inanıyor, ancak bu temelde yanlış. Modern homeopatik ilaçlar, yetenekli bilim adamlarının başarılı çalışmalarının ve doğanın bilgeliğinin eşsiz bir birleşimidir.

Homeopatik formülasyonlar, sadece patolojinin tedavisi için değil, aynı zamanda gelecekte vücudun normal işleyişi için de gerekli olan vitaminleri ve eser elementleri içerir. İyileşmelerine yardımcı olan iç yapıları ve organları uyarırlar. Bu tür bir tedavinin arka planında, diğer rahatsızlıkların semptomları da ortadan kalkar.

Fizyoterapi

Osteokondroz ile başka hangi doktorla iletişim kurmanız gerekecek?

Karmaşık tedavinin bir parçası olarak, hasta fizyoterapistin ofisine bir sevk alır. Fizyoterapi, intervertebral diskler alanındaki yıkıcı süreçleri durdurmak veya en azından yavaşlatmak için tasarlanmıştır.

Çerçevesinde aşağıdaki işlemler gerçekleştirilir:

 • fonoforez;
 • lazertoforez;
 • darsonvalizasyon;
 • genlik-nabız tedavisi;
 • diadinamik akımla tedavi;
 • manyetik rezonans maruziyeti.

Ameliyat

Söz konusu patolojiden kurtulma ilkesi ne kadar karmaşık olursa olsun, sonucu her zaman başarılı olmaktan uzaktır. Cerrahi en önemli çözümdür. En basit durumda, özü, normal aralığın ötesine geçen bir kıkırdak bölümünün çıkarılmasında yatmaktadır. Ancak bazı durumlarda tedavi, intervertebral diskin yapay bir greft ile değiştirilmesini gerektirir.

Ameliyat endikasyonlarından biri, birkaç ay boyunca pozitif dinamiklerin olmamasıdır. Tabii ki, böyle bir endikasyona, dejenere disklerin yerini belirleme şeklinde hastalığın gelişiminin nedenini belirleyen teşhis çalışmalarının sonuçları eşlik etmelidir.

Diskektomi sırasında - ve lomber osteokondrozun nedenlerini ortadan kaldırmak için yapılan operasyonun adı budur - dejenere olmuş yapılar çıkarılır. Büyük çaplı eksizyon durumunda, kendi kemiklerine metal plakalar vasıtasıyla tutturulan omurgaya bir greft yerleştirilmelidir. Kök aldığında ve kemikler birlikte büyüdüğünde, ameliyat edilen hastanın lumbosakral bölgesinin bu kısmı hayatının geri kalanında hareketsiz kalacaktır.

Farklı bir tekniğe uygun olarak, biyolojik mekanik açısından gerçek kıkırdak ile neredeyse tamamen aynı olan ve bel bölgesinde hareketliliği korumanıza izin veren omurgaya modern bir elastik disk protezi implante edilir.

Ancak yukarıda anlatılan protez çok pahalıdır. Ve içinde yabancı bir cismin olması ihtimali, günlerinin sonuna kadar kimseyi memnun etmeyecektir. Birçoğu, bu tür beklentilerden korkan, operasyonu erteleyerek refahlarını artırıyor. Bununla birlikte, lomber omurganın osteokondrozundan muzdarip çok sayıda insan için ameliyattan kaçınmanın mükemmel bir yolu vardır.

osteopati

Ne ilaçlar ne de egzersiz tedavisi yardımcı olmadığında ve güçsüzlükte bir nörolog ve ortopedist ellerini kaldırdığında, ameliyat masasına doğru başını salladı, klasik tıbbın en ateşli taraftarları bile başka bir doktordan yardım aramaya değip değmeyeceğini düşünmeye başlar. Ve zaten hastalığın ilk belirtilerinde olan biri, tüm artıları ve eksileri tarttı, arkadaşlardan ve internetten gelen olumlu yorumları analiz etti ve bir osteopraktis'i görmeye gitti.

Lomber osteokondrozu tedavi eden bir osteopatın ana görevleri, omurgayı normal konumuna döndürmek, ağrıyı hafifletmek ve yıkıcı süreçleri durdurmaktır.

Osteopatik teknikleri kullanan tedavi ile, mümkün olan en kısa sürede önemli bir başarı beklenebilir - osteopat, daha ilk seansta osteokondroz hastasının ağrısını hafifletebilir.

Bununla birlikte, alt sırtın tamamen iyileşmesi için tam bir tedavi kursu tamamlanmalıdır. Süresi bireysel olarak belirlenir ve hastanın özelliklerine ve lezyonun ciddiyetine bağlıdır.

Tedaviye başlamadan önce, uzman durumun özelliklerini, eşlik eden semptomları ve komplikasyonları, yaşı vb.

Lomber, servikal ve torasik osteokondrotik lezyonlardan kurtulmanın bir yolu olarak osteotıbbın benzersizliği, bu tür tedavilerin, müşterinin algılaması zor olan pahalı ilaçlardan vazgeçilebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Her ne kadar kullanımları kesinlikle hariç tutulmasa da.

Bu yön, her şeyden önce, alerjiden, karaciğer rahatsızlıklarından vb.

Osteoterapi insan vücudunun tüm iç kısımlarını iyileştirir, eklemlerin, kemiklerin ve organların yerini alır. Metabolik süreçler, vücudun tüm bölümlerinin işleyişi normalleşir. Osteomedikal koğuşun genel refahı hızla iyileşiyor. Bir osteopatik uzman ayrıca bir kasın spazmı, sıkışması veya aşırı gerilmesine yardımcı olabilir. Tartışılan ağrının sık görülen bir arkadaşıdır ve onu şiddetlendirebilir. Bir osteoterapist, yalnızca bel bölgesini etkileyen ağrıyı değil, aynı zamanda çeşitli lokalizasyon ve etiyolojideki diğer türlerini de tedavi edebilir.

Adı geçen doktor, çeşitli teknikler kullanarak koğuşunun ağrısını hafifletir. Bunlar yapısal, kraniyosakral, manuel ve refleksolojiyi içerir. Hasarlı bölgelere özel elastik yapışkan bantların uygulanması olan kinesio bantlama yöntemi ile mükemmel sonuçlar gösterilir. Doktor kinesio bantları kullanarak sadece ağrıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmeye de yardımcı olur.

Osteopati sayısız rahatsızlığı tedavi etmesine rağmen, (çok küçük) bir kontrendikasyon listesine sahiptir:

 • ateşli koşullar, yüksek sıcaklık;
 • kan pıhtıları;
 • iyi huylu ve kötü huylu neoplazmalar;
 • şiddetli enfeksiyonlar;
 • epileptik nöbetler.

Osteopraktis aynı zamanda mükemmel bir önleyici tedbirdir. Vücut üzerindeki genel iyileştirici ve onarıcı etkisi paha biçilemez. Ek olarak, önleyici seanslar, tomurcuklanan sayısız sorunla başa çıkmanıza izin verir. Hastalık, tanı koymadan uzun süre kendini göstermeme ve rahatsızlığa neden olmama eğilimindedir. Kendi sağlığınızı kapsamlı bir şekilde izleyerek ve Osteopati Merkezini düzenli olarak ziyaret ederek, yaşam yolunda sizi bekleyen bir takım zorluklardan kurtulacaksınız.