Başını çevirirken boyun ağrısı

başını çevirirken boyun ağrısı

Boyun, her şeyden önce, baş hareketlerinden ve dönüşlerden sorumlu olan omurganın en hareketli kısmıdır. Ancak servikal ve örneğin lomber veya torasik omurların yapısını karşılaştırırsak, birincisinin çok daha ince bir gövdeye sahip olduğu not edilebilir. Ancak bu bölümde, başın ve hareketlerinin korunmasından kaynaklanan tüm yük düşüyor. Bu tür doğal "adaletsizlik" nedeniyle, genellikle hastalıklardan ve yaralanmalardan muzdarip olan servikal bölgedir ve bir kişinin başını çevirirken boynunun ağrımasına neden olur.

Boyun ağrısı artık en yaygın sorunlardan biri haline geldi. Yaş, meslek veya fiziksel uygunluktan bağımsız olarak insanlarda görülürler. Hastalar giderek artan bir şekilde "Başımı çeviremiyorum", "Boynum çok ağrıyor", "Boynum sıkıştı" gibi şikayetlerle doktorlara başvuruyor. Bu tür semptomların birçok nedeni vardır, doğru teşhis etmek önemlidir. Aksi takdirde, ağrıdan hızla kurtulmak imkansız olacaktır.

Ağrının özellikleri

Bu durum, başınızı çevirmek acıttığında, birçok kişiye aşinadır. Bu, servikal yaka bölgesindeki kasların, bağların veya omurganın patolojileri nedeniyle olur. Üstelik ağrı sadece boyunda değil aynı zamanda omuzlarda, hatta ellerde bile ortaya çıkıyor, başın arkasına veriyor. Diğer belirtiler görünebilir: uyuşma, karıncalanma, halsizlik, gözlerin kararması. Bu durumda baş yana çevrilemez, kişi tüm vücudu ile dönmek zorundadır.

Çoğu durumda, boyundaki sertlik ve ağrı birkaç günden bir haftaya kadar sürer. Karakterleri değişebilir: ateş etme, kırma, yakma, kuşatma, bıçaklama. Bazen ağrı farklıdır ve yoğunluktadır: zayıf, ağrıyan - keskin, çok güçlü. Herhangi bir patoloji ile ilişkili değilse, ancak aşırı çalışma veya stres nedeniyle ortaya çıktıysa, sadece yükü ve anestezik merhemleri azaltarak ciddi bir tedavi olmadan bile geçecektir.

Boyun bir hafta içinde ağrıyı kesmezse ve ayrıca başka semptomlar ortaya çıktığında doktora gitmek gerekir. Bu, uyuşma, karıncalanma veya emekleme hissi, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik veya ateşi içerebilir. Boyun belirgin bir neden olmadan aniden ağrıyorsa ve sertlik hızla artıyorsa, tıbbi yardım almak önemlidir.

nedenler

Boyun ağrısı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Çoğu zaman kas gerginliği veya artan tonları ile ilişkilidir. Bu, örneğin spor yaparken fiziksel efordan sonra olur. Bir kişi sık sık başını eğdiğinde veya döndürdüğünde, ağırlık kaldırdığında veya elleriyle yüksek genlikli hareketler yaptığında, kaslarda laktik asit oluşur ve liflerin mikrotravması meydana gelir. Hasar boyun veya yaka bölgesinde lokalize olabilir. Bu, başınızı her çevirdiğinizde daha da kötüleşen ağrıya yol açar.

Bu sorundan muzdarip olanlar sadece sporcular değildir. Genellikle yükleyicilerin, inşaatçıların, işçilerin, terzilerin, sürücülerin boynunu azaltır - yani, mesleki faaliyetleri ellerin ve yaka bölgesinin sürekli aşırı eforu ile ilişkili olanlar.

Statik yükler boyun için daha az tehlikeli değildir. Çoğu zaman, uyanan bir kişi boynunu dinlendirdiğini fark eder. Bu, uyku sırasında rahatsız edici bir pozisyon veya yanlış yatak seçimi nedeniyle olur. Örneğin çok yumuşak kuştüyü bir yatakta, büyük veya sert bir yastıkta, sarkık bir kanepede uyumak, yaka bölgesinde ağrıya neden olabilir. Benzer bir durum, bir kişi rahatsız edici bir pozisyonda uzun süre geçirdiğinde, örneğin, başı bir bilgisayarın önünde eğik olarak oturmak veya telefonda konuşmak, omzuyla kulağına bastırmak gibi durumlarda gelişir.

Kas gerginliğine ek olarak, yaralanmalar genellikle ağrının nedenidir. Çoğu insanda boyun kasları oldukça zayıftır ve servikal omurga diğerlerinden daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir ani hareket, boyuna bir darbe, hatta bir kişinin düşmesi bile bu bölgenin yaralanmasına neden olabilir.

Başta kaslar ve bağlar olmak üzere yaralanmalardan muzdariptir. Çoğu zaman, boynun arkası boyunca uzanan ve kürek kemiğinin hareketinden sorumlu olan kas burkulmalara maruz kalır. Yaygın bir olay, aynı zamanda bir omur karışımı veya bir kırıktır. Tüm yaralanmaların sonuçları, herhangi bir kafa hareketini imkansız kılan şiddetli ağrıdır.

Boyunda sertliğe ve dönerken veya eğilirken ağrıya neden olan kas patolojileri de miyozit içerir. Bu, hipotermi, bulaşıcı bir hastalık, yaralanma veya aşırı efor nedeniyle oluşan kasların iltihaplanmasıdır. Enflamasyona ödem eşlik eder, bunun sonucunda başın hareketliliği ciddi şekilde sınırlıdır. Bu durumun nedeni, kas spazmına yol açan ve başın herhangi bir hareketini sınırlayan şiddetli stres bile olabilir.

Hangi hastalıklar ortaya çıkıyor

Bu sorunun daha ciddi nedenleri var. Birkaç gün sonra ağrı geçmiyorsa, herhangi bir hareket parmaklarda ağrı, uyuşma veya karıncalanma, baş ağrısına neden oluyorsa doktora görünmek çok önemlidir. Sonuçta, büyük olasılıkla, bu tür ağrılar, özel tedavi gerektiren bir patolojinin belirtisidir.

boyun ağrısı için doktor ziyareti

Boynun hareketliliğini sınırlayan şiddetli ağrı ile bir uzmandan tavsiye almak daha iyidir.

Çoğu zaman servikal omurga hastalıklarında ortaya çıkarlar. Her insanın farklı semptomları vardır, ancak başını döndürürken ağrı neredeyse her zaman ortaya çıkar. En yaygın patolojilerden bazıları vardır.

Servikal omurganın osteokondrozu artık daha yaygın hale geliyor. Bunun nedeni, yerleşik bir yaşam tarzı, yetersiz beslenme, bilgisayar başında otururken boyun kaslarında artan stres. Genellikle osteokondroz ile boyun sağda veya solda ağrır, çünkü bunun nedeni sinir köklerinin ihlalidir.

Servikal bölgede fıtıklaşmış bir disk veya disk çıkıntısı yaygındır. Sonuçta, omurları doğru pozisyonda tutan kaslar burada zayıftır ve boyundaki yük her zaman büyüktür. Bu nedenle, yanlış beslenme nedeniyle çok kırılgan hale gelen diskler acı çeker. Bunun bir sonucu olarak, omurlar birleşir ve sinir köklerini ihlal eder. Bu, kas spazmlarının yanı sıra, başı döndürürken ağrıya neden olur.

Omurlararası eklemlerin artrozu daha az yaygındır. Dejeneratif-distrofik bir süreç olduğu için yaşlı insanlar çoğunlukla buna duyarlıdır. Genellikle artroza, spinal kanalın daralması ve omurların yakınında kemik büyümelerinin ortaya çıkması eşlik eder. Bu nedenle bazı hastalar başlarını hiç hareket ettiremezler.

Skolyoz ve kambur pek çok kişi tarafından ciddi patolojiler olarak kabul edilmez, ancak ağrı ve sertliğe de neden olabilirler. Omurganın yanlış pozisyonu nedeniyle, artan yük boynun bir tarafına düşer. Sonuç olarak, ağrı sadece sağ veya sol tarafta ortaya çıkar.

Bu durumun nedeni başka hastalıklar da olabilir: vasküler bozukluklar, nörolojik patolojiler veya enfeksiyonlar. Bunlardan menenjit en tehlikelisidir. Bu oldukça nadir bir hastalıktır, ancak tehlikelidir. Menenjit ile boyundaki sertliğe ek olarak, bir kişinin baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik vardır ve sıcaklık yükselebilir. Böyle bir hastalık meningokok hastalığıdır.

Boyun-yaka bölgesindeki ağrı ve sertlik, skalen kas sendromu, servikal siyatik, humeroskapular periartrit, ankilozan spondilit, vertebral arter yetmezliği, oksipital sinir nevraljisinin bir belirtisi olabilir. Bu hastalıkların belirtileri benzer olsa da tedavileri farklı olmalıdır, bu nedenle doğru teşhis koymak çok önemlidir.

Çocuklarda ağrı

Bu durum, kafayı hareket ettirmenin imkansız olduğu durumlarda, çocuklarda bile ortaya çıkar. Bazı bebekler tortikolis gibi bir patolojiyle doğarlar. Bu durumda, çocuğun başı bir tarafa eğik olarak zorlanmış bir pozisyon alır. Bunun nedeni boyun kaslarının spazmıdır.

Başı döndürürken ağrı daha büyük çocuklarda da ortaya çıkabilir. Bu genellikle bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır. Lenfadenit, kabakulak, pürülan bademcik iltihabı, menenjit olabilir. Hastalığı zamanında tanımak ve tedaviye başlamak çok önemlidir.

Tedavi

Çoğu durumda, aşırı çalışma, hipotermi veya stres bu tür sağlıksız bir durumun nedeni olduğunda, ağrıyı kendiniz giderebilirsiniz. Aynı zamanda ana şey, ağrı kesici almakla sınırlı olmamaktır. Entegre bir yaklaşıma ihtiyaç vardır: ortopedik cihazların yardımıyla başın hareketliliğini sınırlamak gerekir, masaj faydalıdır, özel jimnastik, ovma merhemleri veya kompres uygulamak.

Ancak bu tür ağrılar herhangi bir hastalığın belirtisi ise, bunların nasıl doğru şekilde tedavi edileceğini yalnızca doktor belirleyebilir. Sonuçta, sadece semptomatik tedavinin değil, altta yatan patolojinin tedavisinin de yapılması çok önemlidir.

Çeşitli terapötik önlemler ağrının nedenine bağlıdır, ancak her durumda geçerli olan bazıları vardır:

 • Ağrıyı, iltihabı, kas spazmlarını hafifleten, kan dolaşımını ve metabolik süreçleri iyileştiren ilaçlar.
 • Birkaç gün dinlenin, bazen boynun bir Shants yaka veya daha sert bir ortez ile hareketsiz hale getirilmesi belirtilir, bu da hasarlı dokuların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Soğuk veya sıcak kompresler.
 • Masaj, sürtünme merhemleri.
 • Fizyoterapi.
boyun ağrısı için manuel terapi

Bu patolojinin tedavisi, mutlaka masaj veya manuel terapi dahil olmak üzere karmaşık olmalıdır.

Tıbbi terapi

Pek çok kişi başını çevirdiğinde ağrıdan kurtulmak için ne yapacağını bilemediği zaman ağrı kesici içmeye başlar. Bazen bu, böyle bir durum ciddi bir hastalıkla ilişkili değilse yardımcı olur. Ancak, herhangi bir analjezik veya NSAID'nin doktora danışmadan 3-5 günden daha uzun süre kullanılmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle ağrı bu süre içinde geçmezse bir uzmana danışmak daha iyidir.

Ek olarak, çoğu durumda, kas spazmlarını hafifletmek, kan dolaşımını normalleştirmek ve iltihabı hafifletmek için hala gerekli olduğundan, ağrının giderilmesi tek başına boyun hareketliliğinin geri kazanılmasına yardımcı olmaz.

Bu nedenle, bu gibi durumlarda, genellikle bir ilaç kompleksi reçete edilir:

 • Ağrı ve iltihabı hafifletmek için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar.
 • Kas spazmlarını gidermek için kas gevşeticiler.
 • Kondroprotektörler kıkırdak dokusunun yenilenmesine yardımcı olur, spinal hareketliliği artırır.
 • Çeşitli merhemler ağrıyı, iltihabı hafifletir, ısıtır ve rahatlatır.
 • Vitamin eksikliğini multivitaminler telafi eder.

Fizyoterapi tedavisi

Boyun ağrısının tedavisi ilaçlara ek olarak mutlaka başka yöntemleri de içerir. Çoğu zaman, kasları gevşetmeye yardımcı olan, boyun hareketliliğini artıran masaj reçete edilir. Manuel terapi etkilidir ancak bu bölümde çok dikkatli uygulanması gerekir. Ek olarak, bazen spinal traksiyon belirtilir. Bu yöntem, sinir lifleri, osteokondroz, intervertebral fıtık ihlali ile iyi yardımcı olur.

Herhangi bir patoloji için fizyoterapi etkilidir. Elektroforez, UHF, lazer, manyetoterapi, parafin uygulamaları, akupunktur olabilir. Faydalı çamur uygulamaları, tedavi edici banyolar. Bu prosedürler kas tonusunu normalleştirir, kan dolaşımını ve metabolik süreçleri iyileştirir ve genel bir güçlendirme etkisine sahiptir.

Ve terapötik egzersizler, tedavinin sonucunu pekiştirmeye ve hareket aralığını geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ağrı ve iltihap azaldıktan sonra özel egzersizler yapmaya başlayın. Kasları güçlendirir, hareketliliği arttırır ve kas spazmlarını önler. Tüm egzersizler, ani hareketler olmadan, ağrı görünümünden kaçınarak yavaşça yapılır.

Halk ilaçları

Böyle bir patoloji evde tedavi edilir. Bu nedenle, birçok hasta, doktorun önerdiği yöntemlere ek olarak, çeşitli halk tarifleri kullanır.

 • Bir torba ısıtılmış tuz, kas spazmları ile boynu iyi ısıtır.
 • Bir yaban turpu yaprağının üzerine kaynar su dökün, soğuduktan sonra boynunuza takın ve bir eşarp ile sarın. Şiddetli bir yanma hissi yoksa kompresi gece boyunca bırakabilirsiniz.
 • Benzer şekilde, dulavratotu veya lahana yapraklarından bir kompres yapılır.
 • 50 gr bal ve votkayı karıştırın, 2 yemek kaşığı ince tuz ve biraz rendelenmiş yaban turpu ekleyin. Kitle homojen hale geldiğinde boynu ovmak için kullanın.
 • Etkili bir ısınma kompresi 300 ml alkol, 10 ml kafur ve bir şişe iyottan yapılır.
 • Sarısı, kafur alkolü, votka ve hardal tozunu karıştırın. Yatmadan önce boynunuzu ovun.
 • Ezilmiş zencefil kökü, biraz sarımsak ve tereyağını karıştırırsanız, bu merhem kramplardan çabucak kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Bal ile karıştırılmış aloe suyu ve siyah turp içeceği rahatlatır ve yatıştırır.

Kendi başına boyun incinmeyi bırakmayacak, hareketliliği geri yüklenmeyecek. Bu nedenle, hemen bir doktora danışmak ve doğru tedaviye başlamak, sürekli olarak başınızı çevirememekten muzdarip olmaktan daha iyidir.