Servikal osteokondroz: semptomlar ve tedavi

Osteokondroz genellikle herhangi bir eklem kıkırdağındaki dejeneratif değişiklikleri ifade eder. Böylece, bu patolojik durum kas-iskelet sisteminin tüm eklemlerinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, en belirgin semptomlar, örneğin baş ağrısı ve baş ağrılarının yanı sıra kalp ağrıları, servikal osteokondroz durumunda, yani servikobraki omurganın omurları arasındaki kıkırdak dokusunda hasar meydana gelir.

WHO istatistiklerine göre, Avrupalıların yaklaşık% 60'ı osteokondrozdan bir dereceye kadar muzdariptir. Erkeklerde hastalık kadınlardan yaklaşık 10 yıl önce kendini gösterir. Sert cinsiyet temsilcileri, 45 yaş civarında bir yerde semptomlarla karşı karşıyadır. Kadın yarısı sırasıyla 55-60 yaşındadır. Aynı zamanda, uzmanlar bu hastalığın devam eden gençleşmesi hakkında alarm veriyorlar. Zamanında önlem almazsanız, o zaman tam anlamıyla önümüzdeki on yıl içinde, osteokondrozlu 30 yaşındaki hastaların sayısı önemli ölçüde artacaktır.

Osteokondrozun nedenleri

Doğru duruş ihtiyacı

Pulpada distrofik değişiklikler çeşitli nedenlerle meydana gelir. Kıkırdak dokunun doğal yaşlanması, ne yazık ki nesnel ve karşı konulamaz bir durum olan ilk etapta konulmalıdır. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi bu hastalık giderek gençleşmekte ve bu artık yaşlanmayla değil başka nedenlerle ilişkilendirilmektedir.

Genç hastalarda hastalık, kural olarak uygunsuz beslenme ile ilişkili metabolik bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Besin maddelerindeki yağ bolluğu ve düşük vitamin içeriği, kıkırdağın tam anlamıyla "açlıktan ölmeye" başlamasının ve bir distrofi durumuna gelmesinin nedenidir.

Bir başka tahrik edici faktör de fiziksel hareketsizliktir. Bu hastalıkla karşılaşan insanların iletişim kurduğu forumları okuyun ve bunların büyük bir kısmının, bir kural olarak, uzun bir oturma pozisyonu içeren zihinsel çalışma yapan, megakentlerin nispeten genç sakinleri olduğunu göreceksiniz. Servikal vertebranın düşük motor aktivitesi, intervertebral disklerdeki kıkırdağın elastikiyet kaybına yol açar.

Yetersiz beslenme ve ilgili metabolik bozuklukların yanı sıra fiziksel hareketsizliğin bir sonucu olarak, pulpa dejenere olmaya ve giderek daha yoğun hale gelmeye başlar. Osteokondrozun sonraki aşamalarında, kemiğin kıkırdak dokusunun değiştirilmesinde ve intervertebral disklerin kalınlaşmasında kendini gösteren bir komplikasyon ortaya çıkar. Bu, burada bulunan sinir köklerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Patolojik süreçte sinir ve vasküler sistem elemanlarının katılımı, osteokondrozun spesifik seyrini belirler.

Hastalığın özgüllüğü

Bu hastalıkla mücadeledeki zorluk, diğer patolojiler altında osteokondrozun gizlenmesiyle açıklanan geç teşhisinde yatmaktadır. İnsanlar çok değerli zamanlarını boşa harcıyorlar ve bu patolojiyi tedavi etmiyorlar çünkü varlığının farkında değiller. Ve bunun için hastalar suçlanamaz. Basınç atlarsa, hipertansiyonu tedavi ederiz. Bıçaklanmış kalp - kardiyolojiye gidiyoruz. Baş düzenli olarak ağrıyor ve şimdi bir kişi ibuprofen veya analgin olmadan uyuyamıyor. Bir nöroloğa görünmemiz gerektiğini bile düşünmüyoruz.

Bu arada, bu profildeki bir uzmana sadece birkaç ziyaret, her bir servikal vertebranın kıkırdağını geri yükleme sürecini başlatmanıza olanak tanıyacak, bu da yanlış hipertansiyonu ve anjina pektoris şüphelerini, kalıcı baş ağrılarını ve serviko-omuz bölgesinin durumu ile ilişkili diğer semptomları kademeli olarak ortadan kaldıracaktır. Omurga, bize öyle geliyor ki, bağlantılı görünmüyor.Patolojinin zamanında tespiti pulpa distrofisini daha fazla önler ve osteokondrozu evde ve ayakta tedavi olarak hastaneye yatmadan tedavi etmenize olanak sağlar. Ne yazık ki, aslanın hasta payı, boyun dayanılmaz bir şekilde ağrımaya başladığında, omurlararası disklerin yeterince şiddetli lezyonları olan bir nöropatoloğa yöneliyor.

Röntgende intervertebral boşluğun daralması

Teşhis Yöntemleri

Osteokondroz teşhisi karmaşık bir çalışmadır. Araştırma uzun bir süre alabilir, ancak bu hastalığın erken tedavisi en kötü senaryoyu - sıkışan sinir köklerinin serbest bırakıldığı ossifiye intervertebral diski değiştirmek için cerrahi ve ya tam işlevli implantlar ya da yerine geçen basit yükseklik kompansatörleri - olduğundan, maliyetleri haklıdır. omurganın kaldırılan öğesi. Belirli bir hasta için ne tür bir çözümün gerekli olduğu, kapsamlı bir teşhis sonrasında ortopedist tarafından belirlenir.

Yukarıda da belirtildiği gibi hastalık maskelenmiş olduğundan, öncelikle semptomların diğer organlardaki problemlerle ilişkili olmadığından emin olmak gerekir. Örneğin, kalpte ağrı olması durumunda, kardiyolojik muayene yaptırmanız ve kalp hastalığının olmadığını doğrulamanız gerekir. Kapsamlı teşhis, yalnızca osteokondroz şüphelerini doğrulamaya değil, aynı zamanda yol boyunca vücudun genel durumunu bulmaya da izin verecektir.

Nihai teşhis, frontal ve lateral projeksiyonlarda servikobrakial omurganın X-ışını incelemesinin sonuçlarına dayanır. Daha bilgilendirici bir yöntem, manyetik rezonans görüntülemedir (MRI). Distrofik değişikliklerin lokalizasyonunu daha doğru belirlemenizi sağlar. Bu sayede doktor, kelimenin tam anlamıyla nokta tedavisi yazma fırsatı yakalar.

Evde halk ilaçları ile tedavi

Osteokondrozun avantajı, eğer bu kelime bu durumda kullanılırsa, hastanın zorunlu hastaneye yatış olmaksızın evde tedavi edilebilmesidir. Tedavi kursu, özel ilaçlar almayı ve egzersiz terapisi kompleksinden egzersiz yapmayı içerir.

Evde osteokondroz tedavisinde kullanılan ilaçlar (türleri) aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Ağrı Kesiciler Çoğu durumda bunlar tabletler, bazen de kapsüllerdir. Bu fonlar, servikal omurgadaki ağrıyı hafifletmek için tasarlanmıştır.
Anti-inflamatuar Omurlararası kıkırdaktaki değişikliklerden kaynaklanan iltihaplanma sürecini durduran hormonal ilaçlar. Ayrıca ağrıyı hafifletir.
Kondroprotektörler Hyaluronik asit gibi kıkırdak dokusunun restorasyonu için bileşenler içeren ilaçlar. Uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır.
Kas gevşeticiler Kas gerginliğini gevşetmek için araçlar. Bu ilaçlar sadece doktor gözetiminde alınır. Geniş kontrendikasyon listesi nedeniyle sınırlı kullanım.
Dış mekan Merhemler, jeller vb. Antiinflamatuar, analjezik ve ısınma kullanılır. Bu fonları kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekir.
Vitaminler Sinir liflerinin iletkenliğini ve genel olarak periferik sinir sisteminin işleyişini iyileştiren vitaminlerle yapılan müstahzarlar. Bunlar B grubu vitaminler ile A ve C vitaminleridir. Bazı durumlarda D vitamini reçete edilir.

Tıbbi ürün türleri listemizin kendi kendine ilaç tedavisi için gerekçe sağlamadığı anlaşılmalıdır. Dozu gösteren ve her bir vakadaki patogenezi hesaba katan spesifik bir ajan, yalnızca sertifikalı bir nörolog tarafından reçete edilebilir. Osteokondroz için en iyi ilaçları "tavsiye eden" televizyon reklamcılığına düşüncesiz bağlılık, bu hastalığın tedavisi ile değil, tam tersine, durumun ağırlaşmasıyla doludur. DİKKATLİ OL!

Enjeksiyon tedavisi

Osteokondroz tedavisinde hap almak ve merhem sürmenin yanı sıra enjeksiyon ilaçları da kullanılmaktadır. Enjeksiyon için çok çeşitli ilaçlar vardır. Tedavi kursları aşağıdakiler dahil her tür enjeksiyonu içerir:

Doktor boynuna enjeksiyon yapıyor
 • deri altı;
 • kas içi;
 • intravenöz;
 • epidurallar.

Enjeksiyonlar ağızdan alınan ilaçlara ve her türlü halk ilaçlarına göre daha etkilidir. Kan akışı, ajanı hızlı iyileşme etkisini açıklayan ağrılı bölgeye hızla iletir. Ve örneğin epidural enjeksiyonla ilaçlar doğrudan omuriliğe enjekte edilir ve anında etki etmeye başlar.

Vitaminler ve diğer destekleyici ilaçlar genellikle deri altına enjekte edilir. Antiinflamatuar ilaçlar ve kondroprotektörler kas içine enjekte edilir. Örneğin, hastalar arasında çok popüler olananti-inflamatuar bir ilacın enjeksiyonları kas dokusuna enjekte edilir. Serebral dolaşımı hızlandırmak için ilaçlar intravenöz olarak enjekte edilir. Bu, kanın beyne oksijen ve besinleri taşıdığı aşırı büyümüş omurlararası kan damarları disklerinin sıkışması durumunda gereklidir. Epidural enjeksiyonlar, diğer ağrı kesici yöntemler etkisiz olduğunda şiddetli ağrıyı engellemek amacıyla yapılır. Bu enjeksiyonla iğne vertebral işlemler arasından geçerek anesteziyi doğrudan omuriliğe ulaştırır. Bu prosedür yalnızca eğitimli profesyonel bir anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Enjeksiyonlar, yalnızca medikal jimnastikte düzenli egzersiz yapılması durumunda tamamen etkilidir. Yani, osteokondrozun tam tedavisi için ilaçların verilmesi tek başına yeterli değildir. Sadece egzersiz tedavisi ile birlikte hastalığın semptomlarını hafifletmek ve gelecekte etkilenen kıkırdak dokusunu eski haline getirmek mümkündür.

Alevlenmeler sırasında ne yapılmalı?

Servikal omurganın osteokondrozu kronik olmasına ve uzun süreler boyunca aşağı yukarı fark edilmemesine rağmen, bazen hastalar alevlenmelerle karşı karşıya kalır. Her hastada farklı aralıklarla ortaya çıkarlar ve tahmin edilemeyecek şekilde ortaya çıkabilir. Bu dönemlerde, durumda önemli bir bozulmayı önlemek için zamanında önlem almak önemlidir.

Şiddet Provokatörleri

Osteokondrozda alevlenmeler, başka herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, dedikleri gibi birdenbire ortaya çıkmaz. Genellikle, akut koşullar aşağıdaki faktörler tarafından tetiklenir:

 • stres;
 • profesyonel olmayan masaj;
 • hava olayları;
 • termal banyo (sauna) ziyareti;
 • Uzun süreli fiziksel hareketsizlikten sonra
 • aşırı fiziksel aktivite.

Kadınlarda osteokondroz genellikle menstrüasyon sırasında şiddetlenir. Alkol kötüye kullanımı da güçlü bir tahrik edici faktördür.

Alevlenme semptomları

Her hastada osteokondroz alevlenmelerinin semptomatolojisi kendini farklı şekilde gösterir ve patogenezin genel klinik tablosu ile belirlenir. Örneğin,akut koşullarda servikal ve baş ağrısı tüm hastalar tarafından fark edilir ve alevlenmeler sırasında yüzün uyuşmasına kadar hassasiyet kaybı herkes tarafından hissedilmez, ancak yine de oldukça sık görülür. Ve tabii ki, bu dönemde, osteokondrozun maskelenmiş olduğu hastalıkların semptomları şiddetlenir. Bunlar kalp ağrıları, baş dönmesi, kulak çınlaması, sıcak basması vb. Alevlenmeler özellikle tehlikelidir, bu sırada servikal omurganın iltihaplanması meydana gelir.

Alevlenmeler için rahatlama önlemleri

Şiddetli osteokondroz döneminde, öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Bu konudaki gecikme hizmete zarar verebileceğinden, bu kuralı göz ardı etmek gerekli değildir. Nörolog, hastanın durumunu değerlendirecek ve krizden etkili ve daha önemlisi güvenli bir çıkış yolu için adımlar önerecektir.

Genellikle akut osteokondroz durumlarında ağrı kesici ve antiinflamatuvar ilaç enjeksiyonları reçete edilir. Ancak bu dönemde jimnastik yarıda kesilmelidir. Aksine hasta sakin tutulmalıdır. Boynu yoğurmak kabul edilemez - bu durumu kötüleştirebilir. Ağırlaştırmanın sırtüstü pozisyonda aktarılması ve aynı zamanda kafanın sabitlenmesi, altına bir rulo veya en azından bir rulo levha yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Alevlenmelerin sıklığını azaltmada önemli bir yer, alevlenmelerin önlenmesidir ve bu, günlük yaşamda doğru motor rejiminin sürdürülmesine neden olur.Osteokondrozlu bir hasta duruşunu izlemeli, başını dik tutmalı, ani hareketlerden kaçınmalıdır. Nemli ve soğuk havalarda servikal omurları hipotermiden korumak gerekir. Ve elbette, tıbbi jimnastiği bir dakikalığına unutmamalısın - bunu düzenli olarak yapmalısın. Bu, alevlenme olmaksızın osteokondrozun seyrinin anahtarıdır.

2 derece hastalık

Nöropatologlar 3 derece osteokondrozu ayırt ederler - sırasıyla 1. , 2. ve 3. . Aslanın hasta payında hastalık ikinci aşamada kaydedilir. Bu aşağıdaki noktalardan kaynaklanmaktadır. Hastalık 1 derece, boyunda elektrik boşalmasına benzeyen kısa süreli ağrının ortaya çıkması ile karakterizedir. İlk aşamada, intervertebral diskin orta kısmını tutan lifli halka çökmeye başlar. Derece 1 osteokondroz teşhisi için kılavuz, vücuttaki diğer fenomenlerle ilişkili olmayan öğrencilerin genişlemesidir.

1. derece osteokondrozlu hastaların sayısı çok fazla değil. Bu aşamadaki hastalık geçicidir ve ya ortadan kaldırılır (zamanında tedavi ile) ya da ikinci aşamaya hızla girer - eğer an kaçırılırsa. Derece 3 osteokondrozlu hasta sayısındaki durum benzerdir. Aynı zamanda küçük. Bunun nedeni, çoğu zaman doktorların zamanında tedaviye başlamaları ve patolojinin ikinci aşamadan üçüncü aşamaya geçişini önlemesidir. Bu derecedeki hastalık, ağrı kesiciler aldıktan sonra bile azalmayan akut boyun ağrısı, üst ekstremitelerde kısmi kontrol kaybı, sürekli baş dönmesi ve sıklıkla bayılma gibi semptomlarla karakterizedir. 3. dereceden osteokondroz, kural olarak ameliyatla tedavi edilir, çünkü ilaç tedavisi genellikle etkisizdir.

Hastaların çoğunun 2. derece osteokondrozdan muzdarip olması nedeniyle, hastalığın bu formu klinik açıdan en çok ilgi çekicidir ve en büyük deneyim bu aşamada hastalığın tedavisinde elde edilmiştir. İstatistiklere göre, bu patolojiye sahip tüm hastalar arasında Evre II osteokondrozlu hastaların oranı yaklaşık% 75'tir.

Hastalığın bu formunun özgüllüğü, kısa süreli alevlenmelerle birlikte kronik seyridir.İkinci derece, omurlar arasındaki boşlukta devam eden azalma nedeniyle birinciden farklıdır. Yani, intervertebral disk, üçüncü aşamada olduğu gibi henüz çökmemiştir, ancak sinir köklerinin sıkışmasına yol açan ve osteokondrozun tüm klasik semptomlarına neden olan önemli ölçüde incelir.

2. derecenin patolojisi en yaygın olduğu için, genel olarak servikal osteokondrozun tedavisi hakkında konuşursak, hastalığın bu özel formu ile ilgili olarak terapötik önlemlerin alınmasını ifade eder. Ve tekrarlıyoruz, ilaç tedavisi ve fizyoterapi egzersizlerini içeriyorlar. Doğru uygulanan tedavi, hastalığı ortadan kaldırmanıza ve intervertebral diskleri değiştirmek için neredeyse kaçınılmaz bir işlemle üçüncü aşamaya geçişini önlemenize izin verir.

Ana semptomlar ve uygun tedavi

Servikal omurganın osteokondrozu, intervertebral disklerin teşhis edilmesi zor dejeneratif bir lezyondur. Çoğu zaman 45-50 yaşlarındaki kişilerde görülür, ancak son yıllarda patoloji "gençleşmiştir" ve şimdi nöropatologlar sıklıkla hastaları 30'lu yaşlarında görüyorlar.

Osteokondrozu tespit etmenin zorluğu, diğer patolojiler gibi göründüğünde, hastalığın seyrinin "taklit" doğasıyla açıklanır.Hastalığın nedeni, omurlar arasında sönümleyici bir pulpa oluşturan kıkırdak dokusunun elastikiyetinin bozulmasıdır. . Kıkırdak incelir ve yoğunlaşır. Sonuç olarak, sinir kökleri sıkıştırılır (sözde radiküler ihlal), bu da aşağıdaki semptomları gerektirir:

 • baş ve kalp ağrıları;
 • kan basıncında artış;
 • yüz bölgesinin duyarlılığında azalma (uyuşukluğa kadar);
 • üst ekstremitelerin kısmi parezi.

Tüm bu semptomlara kesinlikle boyun ağrısı eşlik ediyor. Genellikle bu ağrı hafiftir ve hastayı ağrı kesici almaya zorlamaz. Boyundaki hafif ağrıyı göz ardı ederek, hasta osteokondroz hakkında alarm vermez, ancak büyük olasılıkla sahip olmadığı anjina pektoris veya hipertansiyon gibi diğer patolojileri tedavi etmeye çalışır.

Tedavi yöntemleri

Modern yaklaşımlara göre, osteokondroz dalgalar halinde ilerler. İlk başta bir alevlenme (akut dönem) şeklinde kendini gösterir. Sonra semptomatoloji zayıflar ve subakut bir dönem başlar. Üçüncü aşama, bir sonraki alevlenmeye kadar devam eden remisyondur. Osteokondrozu tedavi etmenin görevi akut fazı hızla durdurmak, subakut dönemde hastanın durumunu hafifletmek ve uzun süreli remisyon sağlamaktır.

Akut ve subakut aşamalarda hasta ağrı kesiciler ve antiinflamatuvar ilaçlar alır. Bu aşamalarda etkili bir çözüm, başa boyun kaslarının gevşemesini sağlayan ve ağrıyı ortadan kaldıran bir Shants boyun-gazlı bez yaka kullanılmasıdır. Remisyon döneminde, kıkırdak dokusunun kalitesini artıran kondroprotektörlerle ilaç tedavisi ve bir dizi fiziksel egzersiz egzersiz terapisi endikedir. Jimnastik, hyaluronik asit enjeksiyonlarından daha da önemlidir çünkü sağlıklı fiziksel aktivite, kıkırdakta doğal bir şekilde kolajen liflerinin oluşumunu uyarır.

Servikotorasik patoloji türü

Biçimsel olarak konuşmak gerekirse, servikal ve torasik osteokondroz, hastalığın iki farklı şeklidir. Ancak, genellikle birleştirilirler. Bunun nedeni, servikal ve torasik omurganın birbiriyle kapalı olması ve bu iki tip intervertebral disk patolojisini birbirine bağlamasıdır. Yani, servikal omurlardaki distrofik değişikliklerle, torasik bölgede pratik olarak aynı ihlaller gözlenir. Bu nedenle, özellikle semptomları birbirine çok benzediği için, hastalığın bu iki formu birleştirilir. Ana semptom ağrıdır. Servikal ostekondroz ile boyunda ağrı lokalize olur, servikotorasik lezyon durumunda sternumda ağrı eklenir.

Yaygın belirtiler şunları içerir:

 • yüz uyuşması;
 • baş ve gönül ağrısı;
 • kan basıncının dengesizliği;
 • yüksek sesli tinnitus.

Torasik omurda hasar olması durumunda, liste, hareketlerin bozulmuş koordinasyonu, omuz eklemlerinin artrozunun aktivasyonu, ellerde uyuşma ile desteklenir.

Servikotorasik omurganın tedavisi

Tedavi, X-ışını veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak kapsamlı bir tanı konulduktan sonra reçete edilir. Osteokondroz tedavisi karmaşıktır - ilaç tedavisi ve fizyoterapi. İlaç tedavisi, anti-enflamatuar ve analjezik ilaçların kullanımını içerir.Tedavinin önemli bir kısmı, omurlararası boşluktaki kıkırdak dokusunu doğrudan eski haline getiren kondroprotektörlerin kullanılmasıdır. Fizyoterapi önlemleri arasında kompresler ve her türlü merhem kullanımı ile fizyoterapi egzersizleri bulunur.

Torasik omurgada osteokondroz saptanırsa, profesyonel masaj endikedir. Masaj etkileri, kıkırdak dokusu yenilenmesinin doğal süreçlerini tetikler. Masaj, torasik omurlardaki hastalığı ortadan kaldırmada jimnastikten daha etkilidir, çünkü buradaki omurga esnek değildir ve bu nedenle, egzersiz yaparken, bireysel omurlar için normal bir hareket aralığı sağlamak her zaman mümkün değildir. Aksine, bir masaj terapisti, hastalıklı bir intervertebral disk üzerinde doğru bir etkiye sahip olabilir. Yalnızca uygun sertifikaya sahip bir omurga masajı uzmanıyla iletişime geçmelisiniz. Ayrıca masaj terapisti ruhsatlı olmalıdır.

Servikotorasik osteokondrozu ortadan kaldırmak için zamanında alınacak önlemler, tahrip olmuş bir intervertebral diski bir endoprotezle değiştirmek için cerrahiden kaçınılmasına izin verecektir. İlaçlar ve halk ilaçları ile ayakta tedavide patoloji ve disiplinin erken teşhisi size para kazandıracaktır. En ufak bir osteokondroz şüpheniz varsa, bir nöroloğa danışın. Ama daha iyisi . . .

Hastalıkları tedavi etmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Bu, bireysel toleransı hesaba katmaya, teşhisi doğrulamaya, doğru tedaviyi sağlamaya ve olumsuz ilaç etkileşimlerini dışlamaya yardımcı olacaktır. Reçeteleri bir doktora danışmadan kullanırsanız, bu tamamen kendi sorumluluğunuzdadır. Tüm bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur ve tıbbi bir yardım değildir. Başvurunun tüm sorumluluğu size aittir.