Lomber omurganın osteokondrozunun ilk belirtileri

lomber osteokondrozun nedenleri

Lomber omurganın osteokondrozu nedir? Lomber osteokondroz nasıl tedavi edilir? Ve osteokondrozun hiç tedavi edilmediği doğru mu?

İnsidans istatistiklerine bakıldığında vaka sayısı her yıl azalmamaktadır. İntervertebral osteokondroz hem genç bir organizmayı hem de yaşlı insanları etkiler. Lomber omurganın osteokondrozunun nasıl tedavi edileceği ve lomber osteokondrozun ana semptomları, bir nöropatolog veya osteopat tarafından ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Osteokondroz oldukça yaygın bir hastalıktır. Halsizlik, omurların şeklinde bir değişiklik ve hücrelerin yetersiz beslenmesi nedeniyle omurlararası disklerin esnekliğinde bir azalma anlamına gelir.

Lomber omurga bir sebepten dolayı acı çekiyor. Omurga kolonunun alt kısmında bulunan omurga maksimum yükü alır. Ağırlık kaldırırken, vücuda etki eden tüm kuvvet, intervertebral boşluğun tükenmesiyle doludur ve bu, sinir köklerinin sıkışmasına neden olur. Buradan lomber osteokondroz belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Nedenler

Her hastalığın vücuda olumsuz etki eden hazırlayıcı faktörleri vardır. Lomber omurganın osteokondrozunun da kendi nedenleri vardır. Doktorlar, hastalığın genetik düzeyde nedenini, bulaşmasını dışlamaz. Ebeveynlerin, intervertebral disklerin yetersiz beslenmesiyle ilgili sorunları varsa, bu sorunun çocukları atlamama olasılığının yüksek olduğuna inanılmaktadır. En popüler nedenlerden biri ağır fiziksel emektir. Ağırlıkları kaldırırken yükün çoğu lumbosakral omurgaya gider.

Obezite, aynı derecede yaygın bir hastalık nedenidir. Vücutta biriken fazla kilo omuriliğe baskı yapar ve ağrıya neden olur. Görünüşe göre kötü duruş ciddi bir şeye yol açmayacak, ancak bu aynı zamanda osteokondroza dönüşen intervertebral disklerin aşınmasının nedenlerinden biri. Sırt yaralanmaları önemlidir. Kontüzyonlar veya kötü eğitimli bir sporcu tarafından ağır nesnelerin kaldırılması veya yanlış eşleştirilmiş bir yük de olumsuz etkilenir.

Disk hücrelerinin beslenmesini bozan en yaygın neden hareketsiz yaşam tarzıdır.

Vücudu sağlıklı tutmak için kişinin orta derecede yüke ihtiyacı vardır. Sınırlı veya hiç olmayan fiziksel aktivite, kan dolaşımının hızında bir azalmaya neden olur. Sonuç olarak sırt kasları gerekli besinleri almadan zayıflar ve bel omurgasına binen yük artar. Ayrıca yıllar geçtikçe omurga gençlikte olduğu kadar hareketli olmaz, omurlararası disklerin esnekliği azalır ve bu da hastalığa yol açar.

Kemikleri veya eklemleri etkileyen bulaşıcı hastalıklar veya iltihaplanma, omurların yapısında değişikliklere yol açar. İskeletin konjenital malformasyonları veya kas-iskelet sistemi gelişimindeki sapmalar. Uzuvlarda şok emiliminin olmaması nedeniyle omurganın parçalarının tahrip olmasına yol açan düz ayaklar. Yükün çoğu bacaklara değil sırtın altına düşer, bu da segmentlerin deformasyonuna yol açar. Çeşitli hastalıkların ortak bir nedeni stresli durumlardır. Bu nedenle lomber osteokondroz ve semptomları bir istisna değildir. Güçlü bir sinir şoku, sinir uçlarını sıkıştırmak için bir itici güç görevi görebilir ve bir ağrı krizine neden olabilir. Daha sık olarak, stres kadınlarda osteokondrozun nedenidir, erkeklerden daha duygulara eğilimlidirler.

Belirtiler

Hastalığın ilk aşaması, doktorlar nadiren teşhis koyarlar. Bu nedenle, lomber omurganın osteokondrozunun birincil semptomlarını tanımlamak zordur. Hastalığın tezahürü yavaş yavaş ortaya çıkar.

Ana tezahürü bel ağrısı olduğu için, ağrının 3 gruba ayrılması ve bu da bel ağrısının semptomlarını ve belirtilerini karakterize eder.

  • Lumbago- ani bir harekete veya ağırlık kaldırmaya yanıt olarak ortaya çıkan paroksismal ağrı. Farklı bir pozisyon almaya çalışırken, ağrı lumbago'ya kadar daha da güçlenir.
  • Lumbodini- ağrı artar ve düzenli hale gelir. Kas lifleri ve intervertebral kıkırdak etkilenir. Lumbodini, lumbago'nun bir sonucudur.
  • Lumboishalgia- lomber bölgede ve alt ekstremitelerde soğuk veya sıcak ağrılı hisler. Omuriliğin köklerinin sıkışmasına tepki olarak ortaya çıkarlar.

Bir hastalığın teşhisinde ikinci en önemli belirti, ağrılı duyular nedeniyle fiziksel aktivitenin kısıtlanmasıdır. Bir kişi, kendisi için alışılmış bir iş veya egzersiz yapmaya çalışırken, tüm bacağını etkileyebilecek şekilde artan ağrı yaşar. Oturmuş bir pozisyonda bile, hasta sırtın altından ayağına kadar karıncalanma hissi yaşar.

Aynı derecede önemli olan, cildin sıcaklığının ve renginin yerel olarak düşmesi, cildin kuruyup solmasıdır. Alt ekstremite kaslarında uyuşma, güçsüzlük, hastalığın ilerlemesini gösterir. Lomber omurganın son derece osteokondrozunda ortaya çıkan en şiddetli fenomen, pelvik organların işlev bozukluğudur. Sürekli güçten düşüren ağrılara, dışkı ve idrarı tutamama veya tam tersi, atılımda bir gecikme.

Hastalıkları teşhis ederken, lumbosakral omurganın osteokondrozunun dört aşaması vardır. Her aşama için, lomber omurganın osteokondrozu semptomları karakteristiktir ve buna sakrumda ağrı eklenir.

lomber osteokondrozun semptomları ve bulguları

Hastalığın ilerlemesi sürecinde, osteokondroz son omurgaya, kuyruk kemiğine inebilir. Hastalığa sakral omurganın osteokondrozu denir. Koksiks bölgesinde keskin, paroksismal ağrı görülür. Bu durumda en çok kadınlar acı çekiyor. Vücudun anatomik yapısı ve yaşa bağlı değişiklikleri, intervertebral osteokondroz gelişimine katkıda bulunur. Kadınlarda osteokondroz genellikle diğer iç hastalıklarla komplike hale gelir.

Lumbosakral osteokondroz semptomları lomber osteokondrozdan biraz farklıdır.

Semptomlar pelvik organların işlev bozukluğunda kendini göstererek doğru tedaviyi seçmeyi ve hastalığın nedenini teşhis etmeyi zorlaştırır.

Sık idrara çıkma, idrar ve dışkı kaçırma gibi belirtiler görülür. Teşhis doğru değilse komplikasyonlar ortaya çıkar.

Hastalığın evreleri

Lomber osteokondroz tedavisi de hastalığın evresinden farklıdır.

  1. İlkve hastalığın ilk aşamasıdır, bel ağrısı, kas spazmı, cildin lokal şişmesi gibi alt sırt ağrısı ile karakterizedir.
  2. İkinciaşama, lumbodini ile başlar. Ağrılar ilk aşamadakinden daha düzenli ve yoğun hale gelir. Omurganın eklemlerinde, ağrıyı artıran, karakteristik olmayan bir hareketlilik görünebilir. Ağrı, siyatik sinir boyunca hissedilir. Daha az yaygın olarak, iç organların işlevleri bozulabilir.
  3. Üçüncüaşama, intervertebral fıtıkların ortaya çıkmasıyla karakterize edilir. Omurga deforme olur, Eğrilik sola veya sağa olabilir, bu skolyoz, ileri - lordoz, geri - kifozdur. Bundan dolayı, bir kişi sürekli keskin ağrılarla işkence görür.
  4. Dördüncüaşama, en zor olanı. Sürekli şiddetli ağrı nedeniyle hastanın hareketi zordur. Tedaviye zamanında başlamadan kişi kalıcı olarak sakat kalabilir.

Komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyon genitoüriner sistemin işlev bozukluğudur. İdrar kaçırma, idrar ve dışkı ile birlikte idrar-genital organlarda ve rektumda iltihaplanma meydana gelir. Omurun daha belirgin bir lezyonu ile, siyatik sinirin yönünde ve iltihaplanmasında tahriş meydana gelir. İntervertebral disk çıkıntısı çok tehlikeli bir komplikasyondur. Çıkıntı, intervertebral diskin sınırda bir durumudur ve tedaviye zamanında başlanmazsa bir sonraki komplikasyona yol açabilir. Omurgadaki geçici dejeneratif değişiklik nedeniyle oluşur.

Çıkıntının sonucu fıtıklaşmış bir disktir. Bu, şeklindeki bir değişiklik ve intervertebral diskin zarının yırtılmasıyla kendini gösterir.

Omuriliğin sinir köklerinin sürekli sıkışması ve iltihaplanma, radikülit gibi bir komplikasyona yol açar.

Spinal kanalın tamamen tıkanması meydana gelebilir. Lumbosakral bölgedeki dengesizlik nedeniyle, erkekler küçük pelviste tıkanıklık geliştirir ve bu da iktidarsızlığa neden olur. Kadınlarda bu, rahim, yumurtalıklar ve uzantıların iltihaplı hastalıklarına yol açar. Böbreklerin yanından, bu renal koliktir ve alt sırtın osteokondrozu tedavi edilinceye kadar ortadan kaldırılamaz. Bir kişiyi tekerlekli sandalyeye mahkum edebilen alt ekstremite felci. Lomber omurganın osteokondrozunun zamanında teşhisi ve zamanında tedavisi, bu komplikasyonları önlemeye ve sakatlığı önlemeye yardımcı olur.

Tedavi

Lomber osteokondrozu, semptomları ve tedaviyi inceleyelim. Modern zamanlarda tıp, osteokondrozdan muzdarip bir kişinin iyileşmesini sağlayabilir. Lumbosakral omurganın osteokondrozunun tedavisi uzun zaman alır. İlk kez intervertebral osteokondrozu olan hasta bir kişi, osteokondrozun tedavi edilip edilemeyeceğini ve ondan sonsuza kadar nasıl kurtulacağını merak edecek mi?

Ne yapmalı? Alt omurganın osteokondrozu tedavi edilir mi? Öncelikle yaşam tarzınızı tamamen gözden geçirmeniz gerekir. Belirli sonuçlar çıkarın. Her gün kesintisiz olarak şifa hedefine doğru ilerlemelisiniz. Lomber omurganın osteokondrozu ile hastalığın karmaşık tedavisi büyük önem taşımaktadır. Lumbosakral osteokondroz tedavisi birkaç yöntemi içerir.

Muhafazakar

Doğru uygulandığında kas spazmını hafifletebilen ve kas liflerinin beslenmesini iyileştirebilen masaj tekniklerine dayanan konservatif tedavi. Trofizmi iyileştirerek sırt kaslarının korsesi güçlendirilir. Duruş, omurga ile ilgili çeşitli sorunların görünümünü belirleyen doğru pozisyonu alır. Lomber osteokondroz için fizik tedavi çok faydalıdır, ancak alevlenmeler arasında remisyon döneminde egzersiz yapmanız gerekir. Hastalığın akut döneminde meşgul olduğunuzda, yalnızca durumu ağırlaştırabilir ve sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Manuel terapi aynı zamanda konservatif tedaviyi ifade eder. Bu teknikte özel olarak eğitilmiş bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Bu terapi sayesinde omurga istenilen pozisyona döndürülebilir. Bu bazen en etkili yöntemdir. Subakut dönemde böyle bir prosedürü uygulamak gerekir.

Diyetler yemek, obez insanlar, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve sağlıklı bir diyete bağlı kalmak kimseye zarar vermez. Ve böyle bir rahatsızlığı olan insanlar yalnızca fayda sağlar. Fazla kilolu olduğu için, osteokondrozun ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. Fizik tedavi eşit derecede etkili bir tedavidir. Manyetoterapi, UHF, uzun süreli tedavi yapabilir, etkilenen bölgede lomber osteokondroz ile kan dolaşımını iyileştirebilir. Ayrıca damar genişletici ve analjezik etkiye sahiptirler.

İlaç tedavisi türü. Lomber omurganın osteokondrozu ilaçla nasıl tedavi edilir? Nasıl bir tedavi olmalı, tüm bu sorular hasta bir kişi için büyük ilgi görüyor. Tedavi iki türe ayrılır. İlk durumda, akut intervertebral osteokondroz döneminde, ilaçlar ağrı ve iltihabı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Spinal sinirlerin sıkışmış köklerini serbest bırakan araçlar kullanılır. Bunlar arasında kas gevşeticiler, glukokortikosteroidler, abluka, NSAID'ler bulunur. İkinci dönemde, alevlenmeler arasında kan dolaşımını iyileştirmek, kas ve sinir liflerini, hasarlı vücut dokularını restore etmek için ajanlar kullanılır. Bu amaçla bitkisel ve hayvansal kaynaklı vitaminler ve müstahzarlar kullanılır.

Kan dolaşımını iyileştirmek için vasküler preparatlar ile ısıtma ve anestezik merhemler kullanılır.

Operasyonel

lomber osteokondroz ameliyatı

Beyin cerrahları, omurga üzerinde mikrocerrahi ve endoskopik işlemler gerçekleştirir.

Bu yöntemler daha yaygındır ve diğer tedaviler başarısız olursa kaldırılır.

İlaç tedavisinin etkisi sağlanamadığında ve fıtık gibi komplikasyonlar ortaya çıktığında, etkilenen diskin çıkarılması için bir operasyon belirtilir.

Hastalığı Önleme

Lomber omurganın osteokondrozunun önlenmesi, bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasından ibarettir. Lomber osteokondrozun nasıl tedavi edileceğini düşünmemek için, oluşumunu önlemeniz gerekir. Sebepleri ortadan kaldırmak ana önleyici tedbirdir.

Normalleştirilmiş fiziksel aktivite, sırt kaslarını güçlendirmek, bel omurgasına maksimum yükü önlemek, osteokondroza yol açan hastalıkların gelişmesini önlemek, bunların hepsi lumbosakral osteokondroz semptomlarını önlemek için önleyici tedbirlerdir. Bu basit ilkelere bağlı kalarak sağlığınızı korur ve yaşamınızı uzatırsınız. Sonuçta, tedavi ve önleme gözlemlemeden, asla tam bir hayata dönemezsiniz.