Kalça ekleminin artrozunun nedenleri ve tedavisi

Başka bir şekilde koksartroz olarak adlandırılan kalça eklemi artrozu, modern bir insanın en ciddi hastalıklarından biridir ve genellikle sakatlığa yol açar. İlk belirtileri - hafif kasık ağrısı - genellikle göz ardı edilir. Bir hasta, kural olarak, ilaç tedavisi zaten etkisiz olduğunda ve artroplasti gerektiğinde, nitelikli tıbbi yardım ister.

Nedenler

Kalça ekleminin artrozu, çeşitli olumsuz koşulların bir kombinasyonu nedeniyle oluşur. Mikrotravmalar ve tam teşekküllü yaralanmalar, toplam vaka sayısının yaklaşık beşte birini oluşturmaktadır (ortalama olarak% 10-20).

Kalça artrozunun diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Aşırı yükleme.
 • Kalp krizi veya kalça ekleminin aseptik nekrozu.
 • Uzun süreli stres, uzun süreli depresyon.
 • Fazla kilo.
 • Kalıtım.
 • Doğuştan anormallikler ve az gelişmişlik.
 • Eklemlerdeki iltihaplanma süreçleri.
 • Hormonal arka plan hatası.

Aşırı yükleme

kalça artrozunun gelişmesinin nedenleri

Yakın zamana kadar, aşırı fiziksel eforun, saatler süren yürüyüşün, sıkı çalışmanın (yükleyici olarak) artrozun ana nedeni olduğuna inanılıyordu. Ama öyle değil.

Hiç yaralanmamış sağlıklı bir eklem, özellikle genç yaşta her türlü stresi mükemmel şekilde tolere eder ve ona hiçbir şey olmaz.

Ama bir zamanlar, çocuklukta bile mikrotravmalar olsaydı, o zaman böyle bir eklem koksartroz gelişimi için adaydır. Bu nedenle hastalık vakaların% 20-30'unda görülür.

Kalp krizi

Bu, eklemdeki kan akışının ihlalidir. Başka bir deyişle, hastalığa genellikle yaralanmadan sonra ortaya çıkan kalça ekleminin aseptik nekrozu denir.

Kalp krizinin nedeni yaralanmaya ek olarak şunlar da olabilir:

 • Aşırı alkol tüketimi.
 • Sık kortikosteroid enjeksiyonu.
 • Beklenmedik bir şok (şiddetli stres).
 • Aşırı, bir seferde bir kişi kendisine hazır olmadığında yüklenir.

Kalp krizi, coxarthrosis morbiditesinin nedenlerinden biri haline gelir - vakaların% 10-30'unda.

Kalan Stres

Çok az insan psikosomatiğe inanır. Bununla birlikte, uzun süreli deneyimler, depresyon, ailede anlayış eksikliği ve bu arka plana karşı ortaya çıkan çeşitli fobiler, sadece kalça ile değil, eklemlerle ilgili sorunlara doğrudan bir yoldur. Bu nedenle artroz insidansı çok yüksektir - 50'ye kadar.

Bu durumda hastalığı tetikleme mekanizması basittir. Uzun süreli depresyon sırasında hastanın vücudu kortikosteroid grubuna ait stres hormonları üretir. Kişi bu durumda ne kadar uzun süre kalırsa, kandaki konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Kortikosteroidler, eklem sıvısının ana bileşeni olan hyaluronik asit üretimini engeller. Yeterince üretilmezse veya bileşimi değiştirilirse, kıkırdak zayıf bir şekilde ıslanır, kurur, küçük çatlaklardan oluşan bir ağ ile kaplanır.

Stres hormonu, eklemlerdeki kan dolaşımını bozarken kılcal geçirgenliği azaltır.

Fazla Kilolu

kalça ekleminin artrozunun belirtileri

Kalça ekleminin (koksartroz) artrozunun diğer nedenleri arasında ek bir faktördür.

Fazla kilolu kişiler eklemlerine, özellikle ayak bileklerine, dizlerine ve kalçalarına çok büyük baskı uygular.

Genç oldukları sürece, her şey normal sınırlar içinde çalışıyor gibi görünüyor. Ancak yaşla birlikte aynı kiloda kalarak eklem sorunları bir kartopu gibi büyüyecektir.

Kalıtım

Akrabalarınızdan biri artroz geçirmişse, sizin de hastalanmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, "yaraların" oluşumu, metabolizmanın özelliklerinden, kıkırdağın yapısından etkilenir ve kalıtılabilir. Bu aynı zamanda kas aparatının zayıflığını da içerir. Bu nedenle, koksartroz vakaların sadece% 10'unda kazanılabilir. Ve bunun olacağı gerçeğinden çok uzak. Önemli olan düzenli muayenelere girmek ve eklemlerinizin durumunu izlemektir.

Konjenital anomali

Bu genellikle erken çocukluk döneminde tedavi edilir ve çocuğun büyümesine ve uzvunu normal şekilde kullanmasına izin verir. Bununla birlikte, bir anomalinin varlığı, özellikle eklemlerinizin durumunu izlemiyorsanız, her zaman koksartroza yakalanma riskidir. İnsidans oranı küçüktür - sadece 5. Sadece birkaç nedenden oluşan bir kompleksin kalça ekleminde artroz oluşumuna yol açtığı göz ardı edilmemelidir.

Eklem iltihabı

Bu işleme genellikle artrit adı verilir. Hastalık, vakaların% 2-3'ünde ikincil koksartroz oluşumuna neden olur. Enflamatuar süreç, eklem içi sıvının kalitesini değiştirir. Daha viskoz hale gelir ve doğrudan işlevlerini yerine getirmeyi bırakır. Sonuç olarak, kıkırdak kıkırdağa sürtünerek yavaş yavaş çöker.

Koksartroz oluşumunu doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen diğer nedenlerin yanı sıra, menopozdaki hormonal değişiklikler, metabolik hastalıklar (diyabet), sinir hastalıkları (alt ekstremitelerin hassasiyetinin kaybolduğu), osteoporoz sayılabilir.

Belirtiler

kalça artrozunun tanı yöntemleri

Kalça ekleminin artrozu farklı şekillerde kendini gösterir. Hastanın patolojisinin gelişiminin ilk aşamasında, zayıf, nahoş, bazen ağrılı, bağımsız olarak geçen hisler dışında neredeyse hiçbir şey rahatsız etmez.

Kalça ekleminin artrozunun semptomları spesifiktir ve zaten inceleme aşamasında bir ön sonuca (tanı koymak için) izin verir:

 • Kasık ağrısı. Bu, hastalığın ana semptomudur. Hareket sırasında bu alanda bir sorun olduğunu hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir doktora gitmeye çalışın. Kasık ağrısı genellikle uyluğun önünden veya yanından geçer ve kalçaya veya dize yayılabilir. Kalça eklemi artrozundaki ağrının baldır kasının ortasına ulaşması son derece nadirdir. Hasta bir sandalyeye gömülürken, kalkarken veya uzun bir yürüyüşten sonra rahatsızlık hisseder.
 • Sınırlı hareketlilik. Bu belirti, kalça (koksartroz) ekleminin artrozunun halihazırda ilerlediğini gösterir. Böyle bir hastadan “sandalyenin üstüne çıkıp”, yani geriye doğru oturmasını isterseniz, bunu yapması olası değildir.
 • Yürürken kalça ekleminin çatlaması. Hemen ortaya çıkmaz, ancak artroz ilerledikçe ve kıkırdak yıkıldıkça. Sağlıklı bir eklemin olağan gevrekliklerinden farkı, zayıf veya orta şiddette oldukça kuru bir ses ve ağrı sendromudur.
 • Hastalıklı uzuvda kısalma. Hastalık zaten yeterince ilerlediğinde ortaya çıkar.
 • Kıkırdağın kısmen veya tamamen tahrip olması nedeniyle ağrıyan bir bacağın üzerine düşme.
 • Etkilenen bacağın kas atrofisi. Görsel olarak kuru ve sağlıksız görünüyor.
 • Kas atrofisine bağlı diz ekleminde ağrı.

Teşhis

kalça ekleminin artrozunun enstrümantal tanısı

Bu an hasta için çok uzun değil. Hastanın görsel muayenesi ve sorgulanmasından sonra, doktor kan bağışı için bir sevk önerir - genel analiz, biyokimya ve romatizmal test. Bu, vücuttaki iltihaplanma sürecini dışlamak için yapılır. Artroz ile tüm göstergeler normale yakındır.

Sonraki adım enstrümantal sınavlardır:

 1. Röntgen ve / veya CT.Bilgisayarlı tomografi eklemleri biraz daha iyi gösterir.
 2. MRI. Önce atandı. Böyle bir anket mümkün olduğunca bilgilendiricidir.
 3. Eklem ultrasonu.Bu çalışmadaki bir koksartroz belirtisi, kıkırdağın açık bir şekilde incelmesidir. Bununla birlikte, sonucun doğruluğu büyük ölçüde elde edilen verilerin deşifresini çözen uzmanın niteliklerine bağlıdır. Bu nedenle, hastalığı kurmak için nadir durumlarda reçete edilir.

Sonuçlar

Kalça ekleminin artrozu tedavi edilmezse, "belki kendiliğinden geçebilir" umuduyla, hastalık aktif olarak ilerleyecektir. Kendine bu tür kayıtsızlığın sonuçları kas atrofisinde ifade edilir ve hastalıklı uzuvda belirgin bir kısalma ve kuruma, bir noktada kişi bağımsız olarak hareket edemez. Ağrı sendromu, böyle bir hastanın sürekli bir arkadaşı olacaktır; güçlü ağrı kesiciler bile onu gideremez. Bu durumdan çıkmanın tek yolu eklem değiştirme operasyonu - endoprotetik olacaktır.

Yaşlı bir hastada koksartroz teşhis edilirse, tedaviye hemen başlanmalıdır. Bir hastada şiddetli ve sürekli ağrı nedeniyle her zaman ortaya çıkan hareketsiz bir varoluş biçimi, yaşamı önemli ölçüde kısaltır.

Geleneksel Tedavi

Tıbbi ve cerrahi olarak kategorize edilebilir. İkincisi, ilkinin uzun süreli kullanımla önemli bir gelişme sağlamadığı durumda kullanılır.

kalça eklemi artrozu için tedavi seçenekleri

İlk aşamaların koksartrozu oldukça tedavi edilebilir:

 1. İlaçlar.
 2. Manuel terapi.
 3. Özel bir masa üzerinde tutuş.
 4. PIR kullanma (ölçüm sonrası gevşeme).
 5. Terapötik masaj.
 6. Hirudotherapy.
 7. İyileştirici jimnastik.

İlaçlar

İlaçların görevi çok yönlüdür. Sadece tabletler değil, aynı zamanda merhemler, eklem içi enjeksiyonlar da kullanılır. Ağrıyı hafifletmek (steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar), kıkırdak beslenmesini iyileştirmek ve eklem içi yağlama kalitesini (kondroprotektörler) iyileştirmek, kas spazmını hafifletmek (kas gevşeticiler) için tabletler (kapsüller, poşetler) reçete edilir.

Merhemler ve kremler en zayıf etkiye sahiptir ve ısınmak ve tahriş etmek için kullanılır. Etkileri plaseboya yakındır. Sürtünme anında hastanın vücudu endorfin üretir - zevk hormonları ve ağrıyı oldukça etkili bir şekilde giderirler.

Kalça ekleminin artrozu için eklem içi enjeksiyonlar çok nadirdir. Bu, özel yardımcı ekipman kullanımıyla bile girilmesi oldukça zor olan dar eklem boşluğundan kaynaklanmaktadır. İşlem kasıktan yapılır ve o kadar karmaşıktır ki, doktorların yüzde doksan dokuzu uyluğun yan tarafına bir delik açarak ilacı periartiküler keseye enjekte etmeyi tercih eder.

Enjeksiyonla:

 • Yüksek yoğunluklu ağrı sendromunu (kortikosteroidler) rahatlatın.
 • Kıkırdağı besler (kondroprotektörler).
 • Kayganlaştırıcının (hyaluronik asit yerine geçen maddeler - kasıktan enjekte edilir) kalitesini iyileştirir.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, hafif ila orta şiddette ağrı için ağızdan verilir. Ayrıca enflamatuar süreçleri etkili bir şekilde söndürürler.

Manuel terapi

kalça artrozu için manuel tedavi

Deneyimli bir uzman tarafından yapılan tedavi, orta derecede koksartrozu olan hastaları ayağa kaldırabilir. Doktorun görevi, eklem hareketliliğini yeniden sağlamak, ağrıyı azaltmaktır. Manuel terapi, manipülasyon (eklem üzerinde tek bir etki) ve mobilizasyon (yılda 4 kurs, her biri 3 ila 4 seans) olarak alt bölümlere ayrılmıştır.

Harekete geçirme, etkilenen uzvu minimum ağrı ile esnetmenize olanak sağlar. Eklem boşluğunu genişletin, gergin kasları gevşetin. Manipülasyona yalnızca hastalığın erken aşamalarında izin verilir.

Özel bir masadaki çekiş de belirli sonuçlar verir, ancak manuel tedaviye önemli ölçüde kaybeder. Makine (cihaz) doktorun ellerinin aksine hastayı hissetmez ve yanlış kullanılırsa zarar verebilir.

PIR

İzometrik sonrası gevşeme, hasta ile tedaviye katılan hekim arasındaki aktif etkileşimi içerir. Yöntemin anlamı, hastanın bir uzmanın yönlendirdiği şekilde belirli kas gruplarını gevşetmesi / germesidir. Bu noktada doktor bağlarını ve eklemlerini uzatır.

Bu koksartroz tedavisi, kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olur. Yöntem, I ve II derecelerin koksartrozu için etkilidir.

Masaj

Bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, yüksek nitelikli bir uzman bulmanız gerekir. Aksi takdirde durumu hafifletmek yerine daha da kötüleştirebilirsiniz. Yöntem, yardımcı olarak I ve II derece coxarthrosis için etkilidir.

Koksartroz için masaj ağrıya neden olmamalıdır. İşlem sırasındaki hisler hoştur, rahatlama ve rahatlık hissedilmelidir.

Masaj için kontrendikasyonlar olduğunu lütfen unutmayın. Kendi kendine ilaç verme.

Hirudoterapi

Sülüklerle tedavi, kalça eklemlerindeki artrozun erken aşamalarında yardımcı olur. Bu solucanın tükürüğü kan dolaşımını, kıkırdağın esnekliğini iyileştirir ve kendisi birçok yararlı madde içerir. Sadece daha yumuşak bir kondroprotektör gibi davranır.

Sülükler sadece uyluk ağrısına değil, aynı zamanda sakrum, alt karın, alt sırt üzerine de yerleştirilir. Yılda 10 seanslık 2 ders almanız gerekir.

İyileştirici jimnastik

Hiçbir hastalık, bir doz fiziksel egzersiz olmadan iyileştirilemez veya hafifletilemez. Kalça ekleminin artrozu bir istisna değildir. Kasları güçlendirmezseniz, atrofisi kaçınılmaz olurken, kıkırdağın durumu iki katına kadar kötüleşir.

Uzmanların gözetiminde özel gruplar halinde çalışmak tercih edilir. Tıbbi kompleks, muayenelere, koksartroz derecesine ve hastanın fiziksel yeteneklerine göre bir doktor tarafından seçilir.

Endoprotetik

artroz için kalça ekleminin endoprotetiği

Cerrahi müdahale, konservatif tedavi minimal sonuç verdiğinde veya hiç etkili olmadığında III ve IV derecelerde koksartrozda yapılır. Cerrahın görevi, uylukta küçük bir kesi ile hem eklem başının kendisini hem de asetabulumu yapay implantlarla değiştirmektir.

Artık bu tür işlemler akıştadır. İlk koksartroz belirtilerini görmezden gelirseniz sizi neyin beklediğini hayal etmek için, operasyonun gidişatını hayal edin (kısaca):

 1. Hasta anestezi altındadır.
 2. Uylukta bir kesi yapılır, yumuşak dokular çıkarılır, sinirler geri çekilir.
 3. Eklem yatağından çıkarılır. Basit bir deyişle, doktor başını almak için yapay bir çıkık yapar.
 4. Kemiğin bir kısmı ile eklemin başı çıkarılır.
 5. Asetabulum temizlendi.
 6. Yapay bir eklem başı olan endoprotez kemiğe yerleştirilir veya daha doğrusu "tıkanır".
 7. Yapay bir asetabulum yerleştirilir.
 8. Eklem yeniden konumlandırılır. Doktor, uzvu farklı yönlere hareket ettirerek hareketliliğini kontrol eder.
 9. Yara dezenfekte edildi ve dikildi.

Ameliyattan sonra oldukça uzun bir rehabilitasyon dönemi ve belirli bir rejime bağlılık gerekir.

Geleneksel yöntemler

Kendi kendine ilaç almayı sevenler için, koksartrozun sadece bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Sürtünme, losyonlar ve diğer "alışılmadık şeyler" şeklindeki tüm halk yöntemleri iyi bir şeye yol açmayacaktır.

Bununla birlikte, bazı geleneksel tıp tarifleri, hastalığın birinci derecesine yardımcı olarak kullanılabilir:

 1. Lahana yaprakları.Ağrıyı analjezik kullanmadan dindirmek ve ağrıyan eklemdeki "torsiyonu" hafifletmek için kullanılır. Geceleri cildinize saf balı sürdükten sonra birkaç lahana yaprağını uyluğunuza bağlayın. Üstüne streç film ve sıcak bir şeyle sarın. Sabahları çıkarın, kalan balı soğuk suyla durulayın ve kompresi tekrarlayın. Ağrı geçene kadar tekrarlayın.
 2. kalça artrozunu tedavi etmenin geleneksel yöntemleri
 3. Bal ve şalgam merhemi.Eylem olarak lahana yapraklarına benzer. Sadece pişirmek için tamir etmelisin. Şalgam ve bal oranı 1 / 1'dir. Kök sebzeyi bir kıyma makinesinde çevirin, bal ekleyin, karıştırın. 50 ml votka veya alkol ekleyin. Tekrar karıştırın. Ağrı kaybolana kadar etkilenen ekleme sürün.
 4. Şifalı banyolar.Yemek pişirmek için çam dalları (birkaç büyük dal), terebentin (1 çay kaşığı), banyo tuzu (1 kg) ve parçalar halinde doğranmış (3-4 adet) yer elması yumruları yıkanmış olmalıdır. Sıcak suyla doldurun ve demlenmesine izin verin. Su banyo için uygun olduğunda, dalları ve Kudüs enginarını çıkarın ve işleme başlayın. Tamamlandıktan sonra, uyluğunuzun ağrısına bir iyot ağı uygulayın veya bal sürün, sıcak bir şeyler giyin ve yatağa gidin.

Kalça ekleminin artrozu, birkaç neden bir araya geldiğinde ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır.

Özürlü olmamak için sonuçlarını beklemeyin, kasık bölgesinde ilk rahatsızlık hissinde yıllık muayenelere gidin, doktora görünün.