Diz osteoartrit

Tüm sinovyal eklemleri maruz dejeneratif-dejeneratif hastalıklar – artrit, ama bazıları daha fazla, diğerleri az. Daha sık etkiler osteoartrit diz ve kalça eklem olduğu için tabi önemli bir stres ve diz eklemleri ve yaralanma. Eğer osteoartrit lokalize diz konur tanı gonarthrosis (vinçlerin osteoartrit diz eklemi). Diz osteoartrit hastalığı, sık sık yol açar zaman kaybı, sakatlık ve sakatlık. Nedir gonarthrosis diz artikülasyon, hangi nedenlerle gelişen ve kendini gösteren bu hastalık nasıl tedavi edilebilir – bu makalenin konusu.

Diz osteoartrit

Biraz terminoloji

Osteoartrit – non-inflamatuar eklem hastalığı ile başlayan dejeneratif süreçler gibi eklem kıkırdak, daha sonra süreci eklem alanları çiftleşme kemik, sinovyal kılıf, destekleyen kasları eklem. Başka bir adı, bu hastalığı – osteoartrit, içerdiği işaret patolojik süreçler ortaya kemik.

Rafine yerelleştirme adına hastalık ekleyin yetkilisinin adı: osteoartrit, diz, ayak bileği osteoartrit. Çünkü sonraki aşamada kenar büyüme eklem yastıkları yol belirgin bir deformasyon organ, osteoartrit diz ve diğer eklem eklem denir deforme, kısaltılmış DOA. Tanı DOA anlamına gelir, aynı osteoartrit.

Nedir gonarthrosis ve başka nasıl denir? Sık sık internette karşılayabilir kelime gonarthrosis diz gonarthrosis kalça eklemi. Eğer ilk tanımı vardır laf kalabalıklarından, ikinci bir karışımı başlıkları iki farklı eklem hastalıkları. Mesele şu ki, kolaylık sağlamak için başvurmak en yaygın türleri osteoartrit kullanımı başlıkları içeren bir not yerelleştirme. Bu yüzden, birinci bölüm, bileşik sözcük «gonarthrosis» geri antik Yunan bir kelime gösterir «diz». Yani gonarthrosis – osteoartrit, diz, de kullanılabilir paket DOA diz eklemi, diz osteoartrit. İşte başlıklar gonarthrosis diz eklemi ve benzeri için gereksiz.

Anatomi diz eklemi

Literatürde de rastlamak mümkündür söz osteoartrit femoro-patellar oldugunda veya patellofemoral sendromu. Böylece ne olduğunu anlamak gerekir tanımak anatomi diz eklemi. Bu kondiler bağlama:

 • eklem yüzeyi femur temsil dışbükey kafa;
 • tibia – başladım.

Otel, büyük kemiklerin oluşumunda diz eklemi yer alır küçük boğumlu bir kemik yapısı vardı, bilinen patella veya patella. Arka yüzey, üst kenarı açıkça ifade eder. ile uyluk. Patella latince denir patella ve uyluk – femora. Yani, eğer tercüme rusça kelime femoropatellar, başarılı femoral-patellar. Bu bağımsız bir ortak ve bir parçası karmaşık diz eklem. Patella tutar doğru pozisyonda sistemi, bağ, ama bazen o kayması sonucu yaralanma ya da başlangıçta bir yapılandırma vardır, neden olan istikrarsızlık.

Ofset, patellar instabilite – temel faktörler gelişimine lider, sözde patellofemoral osteoartrit. Onun nedenleri de geçerlidir travmatik kıkırdak hasarı, patellar darbeleri ile, çıkışlar. Uzmanlar, genellikle terim, patellofemoral ağrı sendromu, çünkü kalkınma mekanizması ve klinik tablo bu patoloji farklıdır klasik, tipik osteoartrit. Bu hastalık tedavi edilebilir, çünkü kıkırdak incelmesi (kondromalazi) olur 3. evre, prognoz oldukça olumlu. Ama yokluğunda, uygun bir tedavi bu hastalık geçer gonarthrosis.

Hastalığın nedenleri

Artroz nedir, diz eklem ve hangi nedenleri neden? Bir biz zaten adında – yaralanma ve patellar instabilite, başlatılan patellofemoral sendromu (doktorlar sık olarak görüyorum periartroz).

Bu nedenle osteoartrit diz şunlardır:

 • konjenital zayıflığı, kas-lif aparatı, teskin diz eklemi;
 • vasküler patoloji alt ekstremite (varis, tromboflebit) olan kan akımı bozulur, diz;
 • uzun süreli iltihabi süreçleri glenoid kavite ve periartiküler dokularda;
 • endokrin hastalıklar, özellikle şeker hastalığı;
 • alt ekstremite travması.

Osteoartrit diz eklem karşı karşıya olan insanlara tanısı DOA ayak bileği, koksartroz, düz ayak. Ne zaman ayak bileği veya kalça eklem ihlal taban ayak fonksiyon artan bir yük diz. Yaşla birlikte görülme sıklığı osteoartrit diz eklem artar. Bunun nedeni yavaşlama ile döviz işlemleri ve yenileme işlemleri, dolaşım bozukluğu, doğal aşınma ve yıpranma kıkırdak doku değişiklikleri, hormonal arka plan.

Gonarthrosis genç yaşta daha sık gelişen bireylerde kalıtsal yatkınlık, genetik bozuklukları, bağ dokusu. Da ona maruz kalan sporcular ve yapan insanlar, ağır fiziksel emek ile ayak üzerinde bir yük. Çok zarar diz eklem aşırı kilo.

Belirtileri

Tanı yöntemleri osteoartrit

Bir artrit herhangi bir yerelleştirme belirtiler yavaş yavaş büyüyor, sahne sahne. 1 sahne gonarthrosisve hasta rahatsızlık yaşıyor:

 • ayakları çabuk sıkılıyorum;
 • erken hareket oluşur, kısa süreli ağrı, gerginlik hissi, sertlik, ama yaklaşık yarım saat içinde bu belirtiler kaybolur;
 • ağrı yenilenmelidir sonra uzun bir yük, ama geçer sonra tatil.

2 aşamada oldukça küçük bir yük, böylece ağrıya neden, ve gerekli daha uzun bir tatil diye geçti. Çünkü bu aşamada genellikle iltihaplı sinovyal kılıf, mekanik ağrısı align inflamatuar ortaya çıkan ve istirahat. İçin sinovit ile karakterizedir artan diz pahasına birikimi, inflamatuar efüzyon glenoid kavite, cilt, sık sık kızarır, olur, sıcak bir dokunuş.

Eğer erken kontraktürler (eklem hareketliliğini sınırlandırılması) çoğunlukla bağlı ağrılı duyumlar hareket esnasında, bir ölçüde, bir hastalık olarak diz eklem ilerledikçe, kontraktür olur kalıcı. Büyümek osteofit engelleyen hareketleri, kısaltılmış ve elastikiyetini kaybeder bağ, şans, kas üretimini azaltır, eklem içi yağlayıcı – sinovyal sıvı. 3 evre genlik hareketleri önemli ölçüde azalır, bazı hastalarda çok daha sadece sallanan hareket diz. Son olarak, geç bir aşamada eklem deforme olmuş kemik büyümeleri, bacak, diz kıvrık (X-şeklinde veya o şeklinde deformasyon).

Nedir osteoartrit diz ve eklem belirtileri nelerdir izin ayırmak patellofemoral sendromu? Son karakteristik:

 • ağrı lokalizedir önünde diz hissediliyor genellikle koşmakla, güçlendirilir ağız kavgası, artış, sandalye, yürüyen merdivenleri;
 • şişme alanında patella;
 • aksak yürüyüş;
 • hareketleri yaparken hareketleri ve tıklamaları ve ağrısı aynı anda meydana gelmez.

Şişme diz değiştirme yürüyüş, ağrı sendromu ile karakterizedir ve gonarthrosis of , ama ağrı hissediliyor derin eklem, sık sık uğrar, onun iç tarafı. Hareket sık sık eşlik ediyor ve ağrı, ve crepitus. Böylece kesin olarak belirlemek için lokalizasyon süreci, gerekli fonksiyon testleri ve x-ışınları.

Tanı yöntemleri

Tanı DOA konur sonra kapsamlı bir inceleme hasta. İlk olarak, doktor şikayetleri dinler, inceler öyküsü, inceliyor bacaklar, palpates, eklemleri çalıştırır pasif hareket ve hasta sorar gerçekleştirmek için bir dizi etkin. Gonarthrosis olur tek yönlü ve iki yönlü. Bir tek taraflı vakalarda sağlıklı bir ekstremite ile karşılaştırılır hasta. Değerlendirmek eklem hareket açıklığı, kas gücü, ölçmek döngüler uyluk ve alt bacak, bacak uzunluğu. Çünkü gonarthrosis eşliğinde kas atrofisi ve bağ, etkilenen bacak hacmi azalır ve kısaltılır.

Sonra fizik muayene bulgularına tayin donanım ve laboratuvar:

 • temel tanı yöntemi osteoartrit – röntgen, anlık çalışan en az 2 görüntülendi;
 • TOMOGRAFİ – bir tür röntgen araştırma, hangi elde katman-by-katman resim eklem;
 • durumunu değerlendirmek, kıkırdak, yumuşak doku, cilt, eklem içi sıvısı sağlar ULTRASONOGRAFİ;
 • son derece bilgilendirici tanı yöntemi MRG;
 • testleri atanır diye ayırt osteoartrit, artrit ve diğer inflamatuar hastalıklar.

Bir tanı ve şiddetinin belirlenmesinde gonarthrosis of diz eklem dayanan verileri röntgen.

 1. Küçük, genellikle düzensiz eklem aralığında daralma çatlaklar, ilk osteofit olarak küçük sivrilen kenarlarında eklem siteleri.
 2. Daralma eklem lümen, %50 ve daha fazla, birden fazla büyük osteofitler, mühür, kemik (osteosclerosis) yerlerde büyük bir yük. Arka cepler osteosclerosis of görülebilir aydınlanma – testopodobnymi boşluğu.
 3. Neredeyse tam bir eksikliği eklem lümen, belirgin osteosclerosis, kaba osteofit, deformasyon eklem yüzeyleri, kemik yumuşatma onları yükseklik, eğrilik ekseni uzuv.

Tedavi

Bir sonraki soru: nedir osteoartrit, diz, eklem ve onunla nasıl başa? Tedavi yöntemleri bu hastalığın çeşitli, son derece önemli ve kapsamlı bir yaklaşım, kombinasyon ilaç ve ilaçsız tedavisi. Tedavi ile başlamalıdır yük sınırlama diz çöktü. Bunun için vazgeçmek gerekir koşma, zıplama, ağır kaldırma, hastalar için kilo gerekir kilo için.

Kimin kasları zayıflamış çünkü bir sedanter yaşam tarzı, gerekli daha fazla hareket, ama aşırı değil diz eklemleri. Ayakkabı rahat olmalı, yürürken kullanılması tavsiye edilir, bir baston, bir de ortopedik destek almak, ortez ve diğer cihazlar için boşaltma ve ortak istikrar. Mutlaka bir diyet sopa gerekir.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi osteoartrit

Nasıl tedavi osteoartrit, eğer o ağrı eşlik ediyor? En sık onların kırpılmış kullanarak non-steroid antienflamatuar ilaçlar, ağızdan ağızdan ve kullanmak şeklinde merhemler, jeller. İsteğe bağlı tayin edici bir merhem. Zaman yoğun inflamatuar süreci gösterilebilir enjeksiyonları eklem hormonal ilaçlar ile birlikte lokal. Ancak bu tedavi sadece belirtileri hafifletir, onu geçirmek için kısa kurslar, buna göre.

1-2 dönemlerinde semptomatik tedavi gerekir birleştirmek için uzun kabulü chondroprotectors. Bu ilaçlar yavaş imha kıkırdak doku ve erken bir aşamada bile katkıda restorasyon. Sizin ağrı rahatlatmak ve yeniden bir hareketlilik intra-artiküler enjeksiyonlar hyaluronik asit.

Biri ilaç bir osteoartrit de atanabilir vazodilatörler ve ilaçlar geliştirmek için mikro, onları alarak gösterilir ihlal kan eklem. Kaldırmak için kas spazmları yardımcı olur kas gevşetici. Belirli bir araç için bir tedavi artrit ile birlikte kıkırdak koruyucular bir ilaç nötralize eden aktif protein bozan kıkırdak dokusu.

İlaçsız tedavi

Gösterildiği zaman gonarthrosise diz eklem ve ilaçsız tedavi. Teknikleri ilaçsız tedavi şunlardır:

 • fizyoterapi tedavisi – elektroforez, ultrason, manyetik terapi, lazer tedavisi, UHT, UFO ve diğer;
 • aplike parafin, ozokerite;
 • kompres ile dimexide ile , tıbbi safra, bischofite;
 • masaj etkisi ile ağırlıklı olarak kendisi eklemi ve çevresindeki kasları;
 • manuel terapi – çekiş veya yumuşak redüksiyon eklem;
 • Egzersiz tedavisi, tedavi edici egzersizler. Usta egzersizleri ve öğrenme video, açıklamaları kompleksleri ile fotoğraf, ama daha iyi başlamak dersleri kontrol altında eğitmen.

Bir dizi klinik test için yenilikçi bir tedavi yöntemi – kök hücre tedavileri. O kurtarır kıkırdak doku başvurmadan hızlı müdahale.

1 sahne gonarthrosis of gösterildiği, sadece konservatif tedavi ile başlayan 2 yapılabilir cerrahi müdahale. En ilerici bir işlem osteoartrit:

 • artroskopik debridman – silme osteofit oluşumu, ölü araziler kıkırdak küçük bir kesi ile;
 • artroskopik chondroplasty – «düzeltme» eklem kıkırdağı;
 • eklem – eklem replasman yapay.

İlk iki operasyon yapılmaktadır, genellikle 2 aşamada vermek geçici bir etkisi 1-2 yıl. Total gösterildiği 3 evre osteoartrit, diz, bu önlemek için tek yolu bir sakatlık. Eşleşmeler artan sıklıkta kullanılmaktadır hizmet 15-20 yıl sonra gerekli yeniden operasyon.

Gonarthrosis veya osteoartrit diz eklem dahil üç en yaygın türleri osteoartrit. Diz ağrısı gösterebilir değil sadece gelişimi için osteoartrit, ama hasar ligament veya menisküs, artrit ve diğer hastalıkların bir dizi. Bu nedenle zaman zaman anksiyete belirtileri bir doktora görünmeliyim ve muayene.

Genellikle osteoartrit diz eklem ilerledikçe yavaş ilk belirtileri tam fonksiyon kaybı, eklem geçmesi birkaç yıl. Tamamen tedavi gonarthrosis olamaz, ama eğer tedaviye başlamak için erken bir aşamada, daha fazla bir olasılık fren gelişimi ve gecikme asamada neden olan bir sakatlık.