Sırt ağrısının 5 yaygın nedeni - bilmeniz gerekenler ve ne yapmalısınız?

Sırt ağrısı

İstatistiklere göre, gezegende yaşayan insanların yaklaşık% 80'inin sırt problemleri var. Olası nedenlerle, tanı, tedavi ve önleme yöntemleri için - makaleyi okuyun.

Herkes en azından ara sıra bel ağrısı çekmiştir. Ancak daha önce yaşlı insanlarda meydana geldiyse, bugün bel omurgasındaki ağrı genellikle gençleri rahatsız eder. Akut veya ağrı, sadece birkaç dakika süren veya bir kişiyi haftalarca hatta aylarca rahatsız eden - sırt ağrısı - çeşitli nedenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Genellikle kişi durumuna alışır. Hoş olmayan hisler hayatın bir parçası olur. Ancak doktor ziyareti hala ertelenir ve bu nedenle iyileşme şansı azalır.

Bel ağrısının nedenleri - bilmeniz gerekenler

 • Daha sık olarak, bel ağrısının nedeni omurgadaki dejeneratif-distrofik değişikliklerde yatar - eklemler, omurlar arası diskler, bağlar, periartiküler kaslar.Osteokondroz, spondiloz, spondiloartroz, osteoporoz, intervertebral diskin çıkıntısı ve fıtığı - bu ve omurganın zamanla edinilen diğer hastalıklarına her zaman ağrılı belirtiler eşlik eder. Aynı zamanda bu ihlallere yol açan sebeplerin belirlenmesi de önemlidir. Bu hastalıkların kökeni hakkında bir düzine teori var. Aşırı ağırlığın omurga üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, bunun sonucunda omurlar artan stres yaşar ve bu da erken aşınmaya neden olur. Çalışma sırasında duruş ihlali veya yanlış vücut pozisyonu, sonuç olarak kasların aşırı gerilmesine neden olur - sinirlerin sıkışması, omurların yer değiştirmesi. Keskin bir kas gerginliği ile, ağırlık kaldırırken veya başarısız hareketler sırasında burkulmalar ve mikro travmalar kaçınılmazdır.
 • Bununla birlikte,sırt ağrısı ikincil olabilirve omurganın bir patolojisiyle mutlaka ilişkili olmayabilir.Nedeni bulaşıcı bir süreç olabilir. Örneğin, brusellozda, omurlardaki hasar, sklerotik değişikliklere ve sinir dokularını sıkıştıran osteofitlerin (büyümeler) ortaya çıkmasına neden olur. Tüberküloz ile vertebral cisimler yok edilir. Osteomiyelit ile pürülan içeriklerin birikmesi nedeniyle omurganın yapıları sıkıştırılır. Her durumda, bel omurgasında ağrı görülür.
 • Tümörler(osteoblastoma, miyelom, osteosarkom, omurgada metastaz, vb. ) - iyi huylu veya kötü huylu, genellikle bel bölgesinde değişen yoğunlukta ağrı eşlik eder, ağrı kesicilere uygun değildir.
 • Sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biri, iç organların çok sayıdahastalığıdır.Romatoid artrit,ankilozan spondiloartrit, piyelonefrit, sistit, ürolitiyazis, eklerin iltihabı, prostat hastalıkları ve ayrıca bağırsaklar ve hatta akciğerlerle ilgili problemler.

Sırt Ağrısının Yaygın 5 Nedeni

Sırt, haklı olarak vücudun durumunun bir göstergesi olarak adlandırılabilir. Vücuttaki hemen hemen her soruna ağrı eşlik eder. Bel ağrısı çok farklı bir yapıya sahip olabilir: ağrıyan veya akut, uykudan sonra ortaya çıkan veya bir pozisyonda uzun süre kalma.Sırt ağrısı, lumbago olarak da adlandırılırGenellikle, ani atış ağrısı bir kişinin hareket etmesini imkansız hale getirir. Ağrılı belirtilerin yoğunluğu, ağrının kaynağının nedenine bağlıdır. En yaygın olanları:

1. Lumbago, lumbago olarak da bilinir

Bu, en yaygın sırt ağrısı türlerinden biridir. Fiziksel efor veya garip vücut pozisyonu ile ortaya çıkar. Görünür bir sebep olmadan ortaya çıkmasına rağmen. Yanan ve patlayan ağrı, kişinin düzeltmesine izin vermez. Vücudun pozisyonunu değiştirmeye çalıştığınızda, öksürdüğünüzde bile duyumlar sadece yoğunlaşır. Akut ağrı dakikalar, saatler hatta günler sürebilir, ancak bazı durumlarda aniden durabilir.

2. Siyatik (siyatik sinir nevraljisi, lumbosakral radikülit)

Siyatik ağrı, karıncalanma, uyuşma ile kendini gösterir. Ağrı sıklıkla siyatik sinir boyunca bacağın arkası boyunca kalçaya yayılır. Duygular o kadar yoğun olabilir ki, kişi oturamaz, yürüyemez veya eğilemez.

3. Osteokondrozlu bel ağrısı

Bu en yaygın türdür. Daha sıklıkla yavaş yavaş büyür ve hapşırırken veya öksürürken bile her hareketle yoğunlaşır. Ayrıca vücudun alt kısmındaki veya bacaklardaki belirli bölgelerin hassasiyeti bozulabilir.

4. Hastalık durumunda

Kas spazmları

Bel bölgesinde çeşitli hastalıklarda ağrı çok karakteristiktir. Ağrıyan, donuk, hipokondriyumda alt karın bölgesine, göbeğe yakın alana yayılabilir. Bununla birlikte, renal kolik ile kişi çok şiddetli ağrı çeker ve acil tıbbi yardıma ihtiyaç vardır.

5. Kas spazmları

Kas spazmları, vaka uzun süre doğru pozisyonda olmadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, omurganın hareketliliği sınırlıdır. Bu, sırt ağrısının kas spazmından kaynaklandığı ve sonuçta yine ağrıya yol açtığı "kısır döngü" denen durumu tetikler. Bu durum uzun süre devam edebilir ve bir insanda oldukça somut acılara neden olabilir.

Akut bel ağrısında ne yapılmalı?

Akut bel ağrısı, çok çeşitli koşullarda ortaya çıkar. Çıkıntı ve intervertebral herni, osteokondroz, lumbago ve siyatik, spinal dolaşım yaralanmaları ve bozuklukları. Pelvik organların ve karın boşluğunun çeşitli hastalıklarının yanı sıra. Acı verici hislerin ortaya çıkmasının nedenini kendi başınıza belirlemek neredeyse imkansızdır, bu nedenle bir kişi bir uzmana götürülmelidir.

 • bir omurga yaralanmasındanveya omurdan şüpheleniyorsanız, tıbbi ekip gelmeden önce hareketi kısıtlamak önemlidir.
 • Germekasları veya bağları. İlk dakikalarda, şişkinliğin büyümesini önleyecek ve ağrıyı azaltacak soğuk uygulayabilirsiniz.
 • Omurga hastalıklarındankaynaklanan bir nöbet durumunda, her şeyden önce en rahat pozisyonu almalısınız. Çoğu zaman, bir kişi bacakları hafifçe kaldırılarak sert bir yüzeye sırt üstü yatarak rahatlama yaşar. Hemen doktora gidemezseniz, ağrı kesici alabilirsiniz.
 • Sırt ağrısıiç organ hastalığınınsemptomuysa, hasta kendisi için en rahat pozisyonu seçer. Bel ağrısının nedeni bilinmiyorsa, ısınma kompreslerini ve merhemleri reddetmenin daha iyi olduğunu hatırlamak önemlidir. Aslında, enflamatuar bir sürecin varlığında durumu daha da kötüleştirebilirler.

Bel ağrısını teşhis etme yöntemleri

Sırt ağrısı için teşhis

Bel ağrısının meydana geldiği birçok durum vardır. Kökenlerini belirlemek ve tedaviyi reçete etmek için bir doktorun yardımına ihtiyacınız var. Görünüşlerinin nedeni her zaman omurga hastalıkları değildir. Bu durumda, her şeyden önce acı verici hislerin lokalizasyonu önemlidir. Örneğin sağ veya soldaki bel ağrısı, ürolojik patolojilere, bağırsak hastalıklarına işaret edebilir: apandisit, ülseratif kolit, divertikülit, tıkanma, vb. Bazı durumlarda, örneğin hepatit, kolesistit veya toksik ilaçlar almak gibi, sırtın üzerinde ağrı olabilir. Sırt alt sırtın altına ağrıyorsa, bu tür bir lokalizasyon, örneğin kadınlarda uterusun uzantılarını veya erkeklerde prostat bezini, genital organların hastalıklarını gösterebilir.

Gerekli muayeneleri yapacak bir terapisti veya nöroloğu ziyaret ederek başlayın. Bazı durumlarda bir ürolog, ortopedist, travmatolog, enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir. Günümüzde var olan tanı yöntemleri sayesinde bel bölgesinde ağrı sebebini yüksek doğrulukla belirlemek mümkündür. Lumbosakral omurganın röntgeni, yapıların ihlalini, enflamatuar bir sürecin varlığını, osteoporozu ve ilgili bozuklukları belirlemeye izin veren en erişilebilir muayene yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme en etkili tanı yöntemidir, iç yapıların katmanlı görüntüsü sayesinde en küçük ihlaller bile tespit edilebilir. Ek olarak, semptomlara bağlı olarak çok çeşitli laboratuar testleri reçete edilebilir.

Sırt ağrısı tedavisi

Hasta her durumda dinlenmelidir. Ancak tedavi taktikleri omurgada ağrıya neden olan hastalığa göre seçilir.Omurgada distrofik ve fonksiyonel değişiklikler olması durumunda, kas spazmını hafifletmek için anti-enflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaçların yanı sıra beslenmeyi ve doku yenilenmesini iyileştiren ilaçlar reçete edilir. Fizyoterapi prosedürlerinin (elektroforez, fonoforez, manyetoterapi) yanı sıra masaj, akupunktur ve terapötik egzersizlerin atanması çok etkilidir. Fıtık veya yaralanma gibi bazı durumlarda cerrahi tedavi endikedir.

Ağrıyı azaltmak, aşırı gerginliği ve kas spazmını gidermek için özel bir bandaj giyilmesi önerilir. Osteokondroz, radikülit, travma ve postoperatif dönemde ilaç tedavisine ek olarak kullanılır. Ancak bir uzman, korseler için çeşitli seçenekler satışta olduğundan bir model seçmelidir.

Eğer bel ağrısıiç organ hastalıklarınınbir belirtisiyse, tedavi, mevcut patoloji dikkate alınarak seçilir: bulaşıcı bir sürecin varlığında antibakteriyel maddeler, cerrahi tedavi - tümör, bağırsak tıkanması, apandisit vb. durumunda. . . .

Bel ağrısı olursa ne yapmalı?

O kadar düzenlenmişiz ki, sağlık sorunları ortaya çıktığında, acı verici hislerden kendi başımıza kurtulmaya çalışıyoruz. Özellikle hareketin sınırlı olmadığı durumlarda durum kötüleşmez ve ağrı kesici alındıktan sonra ağrı azalır gibi görünür. Ancak, bir kişinin kendi başına göreceli olarak doğru bir şekilde belirleyebileceği sırt ağrısının tek sebebinin yalnızca travma olduğunu bilmelisiniz. Diğer durumlarda, teşhisi bir uzmana emanet etmek daha iyidir. Ancak bir doktorun acil bakımının hemen gerekli olduğu durumlar vardır:

 • yetersizliği veya sınırlı hareket;
 • vücudun belirli bölgelerinde kol ve bacaklarda karıncalanma gibi duyarlılığı azalttı;
 • idrar veya fekal inkontinans;
 • şiddetli ağrı, ateş, mide bulantısı vb.

Mobiliteyi uzun yıllar nasıl sürdürürsünüz veya biraz önleme hakkında

Çoğu sırt ağrısı hastalığı aniden ortaya çıkmaz. Ve belde ağrının eşlik ettiği ciddi hastalıklar önlenebilir. Bunun için ne gerekiyor?

 • Mevcut hastalıkları zamanında tedavi edin ve düzenli önleyici muayenelerden geçin.
 • Fiziksel aktivite, yaşa, kiloya ve vücudun genel durumuna karşılık gelmelidir. Ağırlık kaldırmaktan kaçınmak mümkün değilse, yük, sırt düz tutularak kaldırılmalıdır. Ayrıca ağırlık taşımak için özel cihazlar mevcut olup ayrıca sırtınızı desteklemek için korse de kullanabilirsiniz.
 • Düz bir yürüyüş, topukların reddedilmesi, oturarak çalışırken doğru pozisyon, omurga deformitelerinin önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Hareketsizlik ve yetersiz beslenme kesinlikle aşırı kiloya yol açacaktır - omurga dahil hemen hemen tüm hastalıkların ana suçlusu. Diyetinizi düzeltmek, düzenli egzersiz yapmak, havuzda yüzmek, hatta temiz havada yürümek birçok problemden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, aktif bir yaşam tarzı, modern bir insanın temel sorunu olan stresle baş etmenin etkili bir yoludur. Ancak sık sık stresli durumlar, birçok patolojinin gelişiminde haklı olarak ana risk faktörü olarak adlandırılabilir.

Ne yazık ki kendi kendine ilaç verme dürtüsü ortadan kaldırılamaz. Çok sayıda tarif, sözde mucizevi sürtünme ve yaygın olarak reklamı yapılan merhemler, kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında çoğu zaman işe yaramaz hale gelir. Unutmayın - kendi kendine ilaç tedavisi para ve zaman kaybıdır! Uzmanların yardımını reddederek, hastalığın gelişmiş bir şeklini alma riskini alıyoruz. Bu nedenle bel ağrısından endişe duyuyorsanız, daha sonrasına ertelemeyin, doktorunuzdan randevu alın!