Parmak eklemleri neden ağrıyor: nedenleri ve tedavisi

Küçük yardımcıları ve çalışanları - parmakları olmayan bir insanın hayatını hayal etmek zordur. Dikkatlice bir fincan kahve tutarlar, yorulmadan yazarlar, tüm küçük ve zor işleri yaparlar. Bu yüksek performans nedeniyle parmaklar bir dizi hastalığa karşı hassastır. Patolojik süreçleri geri dönüşü olmayan sonuçlara getirmemek için, ellerin eklemlerinin neden acıdığını, nasıl tedavi edilebileceğini bilmek gerekir.

Parmak eklem ağrısı nedir

İnsan kas-iskelet sistemi 300'den fazla eklem içerir. Ellerin parmakları en küçük ve en hareketli olanları içerir. Ellerin uçlarındaki eklem eklemleri ince bir sinovyal membrana ve küçük bir eklem yüzeyine sahip olduğundan sıklıkla çeşitli hastalıklara maruz kalırlar. Eldeki her parmak üç eklemden (proksimal falangeal, orta falanks, distal interfalangeal) ve üç kemikten (proksimal, orta, distal falanks) oluşur.

Ağrı, eklemlerin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Ellerin hipotermisinin arka planına karşı, daha sonra kızarıklığa dönüşen cildin siyanozunun eşlik ettiği ağrı oluşabilir. Bilek ekleminin yaralanması veya sıkışması sonucu paroksismal ağrı oluşur. Parmaklardan geçen elektrik akımı hissinin eşlik ettiği keskin ve keskin hisler, servikal osteokondrozu gösterebilir.

Semptomların süresi hastalığın nedenine bağlıdır. Ellerde ağrı sendromları ne kadar uzun süre göz ardı edilirse, motor aktiviteleri o kadar bozulur. Parmaklarda gelişen hastalıkların ilk belirtileri tedavi edilmezse, bir kişiye sakatlık verilen eklemlerin geri dönüşü olmayan deformasyonuna izin verilebilir.

En Tehlikeli Komplikasyonlar:

 • kemik nekrozu;
 • osteomiyelit (kemikte gelişen pürülan nekrotik süreç);
 • osteoliz (kemik dokusu elemanlarının tam emilimi);
 • genelleştirilmiş sepsis (cerahatli enfeksiyon.

Parmaklar neden ağrıyor

Kural olarak, üst ekstremitelerin eklemlerindeki ağrı, ellerde gelişen hastalıkların bir belirtisidir. Çoğu zaman, bu tür semptomlar diğer organların hastalıklarının tezahürlerini gösterir. Falanjlardaki ağrı, servikal osteokondroz, koroner kalp hastalığı ve periferik sinir patolojilerinin bir işaretidir. Parmak eklemleri ağrıyorsa, insan sağlığı için olası risk faktörlerini belirlemek için nedeni hızlı bir şekilde belirlemek önemlidir.

Bükme

Aşağıdaki koşullar, parmakları esnetirken ağrılı eklemlere neden olabilir:

parmak eklemlerinde ağrı nedenleri
 1. Spinal sinirlerin sıkışması. Omurilikten uzanan sinir kökleri fıtıkları, kıkırdağı, tümörleri, spazmodik kasları, tendonları veya diğer omurları sıkıştırdığında ortaya çıkar.
 2. Osteoartrit. Eklem kıkırdağının dejenerasyonu ve kemiklerde osteofit gelişimi meydana gelir ve bu da hareketliliğin bozulmasına neden olur.
 3. Tünel Sendromu. Median sinirin, sinir liflerini sıkışmadan koruyan karpal tünel yoluyla avuç içine geçen bir sıkışması vardır. Daha sonra tendon ve tendon kılıflarının iltihaplı bir hastalığı olan tendovajinite yol açabilir;
 4. Stenozan ligamentit. Falanların uzatılmış veya bükülmüş pozisyonda bloke olması ile karakterizedir. Daha sık eldeki baş parmağın eklemi ağrıyor. Patoloji, tendon-ligamentöz aparatın hastalıklarını ifade eder.
 5. Rhizarthrosis. Başparmağın eklem eklemindeki kıkırdak plakalarının deformasyonu, yaralanma veya aşırı stres sonrasında meydana gelir.
 6. Titreşim hastalığı. Titreşimli bir aletle çalışırken ortaya çıkan meslek hastalığı.

Parmak eklemleri şiş ve ağrıyor

Hem yaşlı hastalar hem de gençler şişlik sorunuyla karşı karşıyadır. Bazen vücuttaki sıvı tutulmasından dolayı parmaklar şişer, ancak bunlar da incinirse, bu kemik eklemlerinde patolojik değişiklikleri gösterebilir.

Bu koşulun nedenleri şunlar olabilir:

 • açık yaralar, sıyrıklar, kesikler;
 • kırıklar, çıkıklar, yaralanmalar;
 • böcek ısırıkları;
 • radyal sinirin
 • nöropatisi;
 • kalp ve / veya böbrek patolojisi;
 • fibromiyalji (kas ve eklem ağrısı);
 • polisitemi (kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısında anormal artış);
 • bursit (eklem kapsülünün iltihabı);
 • osteomiyelit (kemik dokusunun iltihabı);
 • çeşitli kökenlerden (romatoid, gut, septik, ihmal edilmiş, pürülan ve diğerleri) kronik artriti.

Sabah

Parmak eklemlerinin herhangi bir hastalığı sabahları ağrı ile kendini gösterir. Patolojinin ilerlemesini engellemek için doğru tanı konulması ve bunun uygun bir muayeneden geçmesi gerekir. Daha sıklıkla parmaklar sabahları çeşitli kökenlerden artrit ile ağrır. Hastalık doğası gereği bulaşıcı olmayabilir, ancak bağışıklık sistemi bozuklukları nedeniyle kendini gösterir.

Romatoid artritte, işaret parmaklarının eklem kıkırdakları, üzerinde küçük mühürlerin görülebildiği, daha çok incinir. Bu patoloji ile iki elde simetrik eklem hasarı da gelişebilir. Bulaşıcı artrit, aynı anda birkaç parmağı etkiler ve virüslerin veya bakterilerin etkisi altında gelişir. Ağrıya ek olarak, sabah vücut ısısında bir artış, tüm vücudun sarhoşluğu vardır. Falanjlar sabahları psoriatik artrit, gut ve osteoartrit ile ağrır.

İkinci hastalık sabah ağrılarına ek olarak sertlik ve sertlik ile karakterizedir. Çoğu zaman, orta yaşlı kadınlarda osteoartrit görülür, çünkü gelişimi östrojen seviyelerindeki dalgalanmalarla ilişkilidir. Gut, eklemde kızarıklık ve şişliğin eşlik ettiği, sabah veya gece dayanılmaz paroksismal ağrı ile tanımlanabilir.

Keskin ağrı

Stenozan bilek ligamentitine küçük parmak hariç tüm parmaklarda yanma ağrısı eşlik eder. Yanma ve uyuşma sadece elin uçlarında değil, aynı zamanda avuç içi boyunca da hissedilir. Semptomlar geceleri kötüleşir ve gün içinde iyileşir. Servikal omurganın osteokondrozuna ekstremitelerin eklemlerinde keskin ağrı da eşlik eder, ancak uyuşma sadece küçük parmakta görülür.

Panaritium (elin dokularının iltihaplanması) da böyle bir semptomu tetikleyebilir. Hastalık, bulaşıcı enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Ağrı keskin, seğiriyor ve özellikle geceleri giderek şiddetleniyor. Falanjlar şişer, kırmızıya döner, onlara dokunmak çok acı verir ve vücut ısısı sıklıkla yükselir. Panaritium acil tıbbi müdahale gerektirir, aksi takdirde kişi ciddi komplikasyonlardan kaçınamaz.

Raynaud sendromunda ilk başta damarlarda soğuk algınlığı ve spazm olur, ardından kan akışının bozulması nedeniyle kişi parmaklarında şişerek maviye dönen keskin bir ağrı hisseder. Hastalığın üçüncü aşamasında kan akışı düzeldiğinde bu belirtiler kaybolur. Ağrılı bir atak birkaç dakikadan yarım saate kadar sürer. Raynaud hastalığı, ekstremitelerin aterosklerozunun bir sonucudur, bu nedenle önce tedavi edilmelidir.

Hamilelik sırasında

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra parmak eklemleri neden ağrıyor? Jinekologlar kesin olarak biliyorlar.

Bir çocuğu taşırken uzuvlar şiştiğinde, bu aşağıdaki patolojileri gösterir:

neden hamilelik sırasında parmak eklemleri ağrıyor
 • eklem hastalıklarının varlığı;
 • bağları yumuşatmaktan sorumlu bir hormon olan gevşeme seviyesinde artış;
 • medyan sinirin sıkışması;
 • vücutta kalsiyum eksikliği;
 • Depresyona bağlı fibromiyalji.

Ağrılı hisler hızla geçebilir ve bazen her gün daha da kötüleşebilir. Bu genellikle hamileliğin 35. haftasında meydana gelir ve bu, vücut ağırlığındaki hızlı bir artışla ilişkilendirilir ve bu, eli kola bağlayan sinir gövdelerinin sıkışmasına neden olur.

Sorun, bir kadının sadece eklem ağrıları nedeniyle değil, diğer semptomlarla da rahatsız edilmesidir:

 • yanma, avuç içlerinde kaşıntı;
 • ön kolda ani keskin ağrı;
 • Üst uzuvlarda
 • uyuşma.

Egzersizden sonra

Herhangi bir fiziksel aktiviteden sonra ellerde ağrılı semptomların ortaya çıkması, vasküler hastalığın açık bir işaretidir. Ağrılı hislere eklem uyuşması, kramplar ve hızlı el yorgunluğu eşlik eder. Cilt solgun ve soğuk olur, saç çizgisi incelir, tırnak plakaları kalınlaşır. Zamanla patoloji kronik bir form alır, bunun sonucunda radyal arterdeki nabzı hissetmek imkansız hale gelir, damarların lümeni daralır, ekstremitelerin kan akışı bozulur. Hafif eforla bile ağrı sabitleşir ve yeniden ortaya çıkar.

Kişi yaşlandıkça kıkırdak incelir, kırılgan hale gelir ve hareket ederken bir çatırtı duyulur. Ellerde ağrı fiziksel efordan sonra ortaya çıkarsa, bu semptomatoloji gelişen poliosteoartritin göstergesi olabilir. Hastalık, eklemlerde parmaklar kullanıldığında veya hava değişmeden önce zarar veren yıkıcı değişikliklerle karakterizedir. Bir kişinin fırçayı düzeltmesi ve bükmesi zordur. El işi hariç tutulduğunda ağrı sendromu azalır.

Teşhis

Erken teşhis, eklem hastalıkları semptomlarının giderilmesine ve tamamen iyileşmesine yardımcı olacaktır. Yalnızca deneyimli bir uzman (nöropatolog, cerrah, travmatolog) bu semptomatolojinin nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir. Teşhis, tetkiklerin sonuçlarına ve hastanın geçmişine göre yapılır. Bilgi toplanırken, şikayetlerin niteliği, ilk ağrıların başlangıç ​​zamanı, yakın akrabada eklem patolojilerinin varlığı tespit edilir. Artrit ve artroz gelişiminde aile yatkınlığı önemli bir rol oynar.

Ekstremite eklemlerindeki ağrı şikayetleri için gerekli araştırma:

 • radyografi;
 • ultrason muayenesi;
 • bilgisayarlı tomografi;
 • electrospondylography (omurganın bilgisayar teşhisi);
 • manyetik rezonans görüntüleme;
 • zıt diskografi;
 • kan ve sinovyal sıvı testleri;
 • ponksiyonu (yumru boşluğa ilaç enjeksiyonu);
 • cilt biyopsisi.

Tedavi

Terapötik taktikler, patolojinin türü, semptomların şiddeti, iltihaplanma sürecinin dinamikleri ve hastalığın klinik seyrinin özelliklerine göre belirlenir. İlaç tedavisi reçete edilirken, hastanın ilaçların aktif bileşenlerine aşırı duyarlılığı dikkate alınır. Karmaşık tedavi, kondroprotektörlerin, steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçların (NSAID'ler), glukokortikosteroidlerin atanmasını içerir.

İlaçlara ek olarak, yerel masaj reçete edilir, özel olarak tasarlanmış jimnastik egzersizleri. Akupunktur ve diğer fizyoterapi prosedürlerinin yardımıyla mükemmel bir terapötik etki elde edilebilir.

10 numaralı diyet tablosunun ana kuralları atanmalıdır:

 • tuz alımını azaltır;
 • sebze ve süt ürünleri için haftada bir açlık günleri;
 • domatessiz diyet, kuzukulağı, baharatlı yiyecekler, yağlı etler.

Eklem ağrısı durumunda, doktorlar kaplıca tedavisi önermektedir. Her hasta için, doktorlar her özel durumda en etkili olacak bireysel bir rehabilitasyon programı seçerler. Sanatoryum sağlıklı yaşam tarzı becerilerini öğretir, terapötik egzersizler, fizyoterapi, masaj yapar. Kural olarak, böyle bir tedaviden sonra, hasta uzun süre hastalığın nüksünü unutur.

İlaçlar

İlaçları yazarken iki hedef gözetilir: iltihaplanma sürecinin rahatlatılması ve ağrının giderilmesi. Temel olarak, doktorlar siklooksijenaz inhibitörleri (NSAID'ler) kullanırlar ve hastalığın nedeni bir otoimmün patolojide yer alıyorsa, steroid ilaçlar reçete edilir. Akut bulaşıcı bir süreçte antibiyotikler kullanılabilir.

Semptomları hızla gidermek için topikal ilaçlar (kremler, merhemler, jeller) reçete edilir. Eklem yüzeylerinin distrofik lezyonları ile kondroprotektörlerin kullanılması önerilir.

Masaj

Parmak artriti veya artrozu için ilaç tek başına yeterli değildir. Hastalığın gerileme döneminde uzmanlar, doktorun bireysel olarak belirleyeceği seans sayısını terapötik masaj kursları almayı önerir. Prosedür, elin her bölümünün yoğrulmasıyla başlar. Hasta şiddetli ağrı hissetmiyorsa, etkilenen eklemler üzerindeki etki zaten ilk seansta başlar.

Masajın hazırlık aşaması, kolun dirsekten parmaklara kadar spiral hareketlerle ısıtılmasıdır. Hasta oturur pozisyondadır, eli masaya yerleştirilir, bükülmüş dirsek desteğe dayanır ve el altına bir rulo yerleştirilir. Uzman, ısındıktan sonra, eklemleri etkilemeden her parmağı okşayarak hareketlerle ayrı ayrı yoğurur. En iyi etki için 2-3 yaklaşım yapılır.

Fizyoterapi

Fizyoterapi, iyileşmeyi hızlandırmaya, semptomları gidermeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Parmaklarında şiddetli ağrı yaşayan hastaların aşağıdaki tekniklere dikkat etmeleri önerilir:

 • Elektroforez. Tedavi, deri altına derin antiinflamatuar ve analjezik ilaç enjeksiyonlarına dayanır. Prosedür, sabit bir elektrik akımının etkisi altında gerçekleşir. Tedavi süresi, her biri 25 dakika olan 10 prosedürdür.
 • Ultrason tedavisi. Seans sırasında doku mikromasajı, 800-900 kHz frekansında ultrasonik titreşimler kullanılarak gerçekleştirilir. Ultrason, metabolik süreçleri aktive eder, fazla ürik asidi giderir, yerel bağışıklığı artırır. Maruz kalma süresi bölge başına 1-5 dakikadır. Seans 12-15 dakika sürer. Tedavi süresi 10-12 prosedürdür.
 • Mikrodalga (mikrodalga tedavisi). Tedavi, 1 m'ye kadar dalgalı elektromanyetik dalgaların kullanımına dayanmaktadır. Etki, biyolojik süreçleri ve hücresel yapıların işlevsel sistemlerini geri yüklemeyi amaçlamaktadır. Maruz kalma süresi 8-12 dakikadır. Oturum sayısı - 2'den 12'ye kadar.
 • Termal prosedürler. Etkilenen eklemlerin ısıya maruz kalmasını içerir. Buhar banyoları, uçucu yağlar, tuzlar veya şifalı bitkiler eklenerek kullanılır. Kursun süresi, her biri 15-20 dakika olan 12-20 prosedürdür.
 • Baroterapi. Düşük veya yüksek basınçlı bir basınç odasında tedavi, vücudu oksijenle doyurmaya yardımcı olur ve bu da kasların, dokuların ve eklemlerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. İşlemin süresi 60 dakikadır. Tam kurs 22-25 seans içerir.

Halk ilaçları

Alternatif tedavi, parmaklardaki eklem kıkırdağının tahribatını önlemeye yardımcı olacaktır.

En Popüler Tarifler:

 • Kalın, fermente edilmiş bir süt ürünü alın, önceden doğranmış yulaf ezmesi ile karıştırın. Karışımı bir beze sarılı bir gece boyunca ağrılı parmaklarda bırakın;
 • 500 gr Kalanchoe'yu kıyma makinesinden geçirin, 1 litre votka dökün, 5 gün bekletin. Tentürden sonra, her gün ağrılı eklemlere sürün;
 • 1 yemek kaşığı karıştırın. l. birkaç damla taze sıkılmış sarımsak ile zeytinyağı. Sabah aç karnına için

Önleme

Parmak eklemlerinde iltihaplı süreçlerden muzdarip olmamak ve artroz ve artriti uzun süre tedavi etmemek için basit önleyici tedbirlere uymak gerekir:

 • ellerinizi sıcak tutun;
 • alkol ve sigarayı hariç tutar;
 • günlük menüye daha fazla meyve ve sebze ekleyin;
 • bacaklarda soğuk algınlığına tahammül etmez;
 • parmaklarınızı "tıklama" alışkanlığını ortadan kaldırın;
 • , çay ve kahveyi bitkisel kaynatmalarla değiştirir;
 • vücut ağırlığını kontrol eder.