Osteokondrozu tedavi etmenin etkili yöntemleri

osteokondrozun nedenleri ve semptomları

Osteokondroz, eklem kıkırdağındaki dejeneratif değişiklikler olarak adlandırılır. Bu işlemi birkaç kelimeyle anlatırsak, kemikler arasındaki yumuşak "ara parça" incelir ve kendisine atanan bir amortisörün işlevlerini tam olarak yerine getirmeyi bırakır. Sinir uçlarının sıkışması sonucu ağrı oluşur, hareketlilik bozulur. İşlem çevredeki kaslara uzanır, iç organları etkiler.

Osteokondrozun evde terapötik tedavisi, hastanın durumunu hafifletmeyi ve onu aktif bir hayata döndürmeyi amaçlamaktadır. Saldırıdan kurtulmanıza ve nüksü önlemenize yardımcı olacak popüler ve mevcut yöntemlere bir göz atalım.

Hastalığın nedenleri

Doktorlar, omurganın şekil bozukluğunun insanlığın dik yürüme yeteneği için ödediği bir bedel olduğu konusunda şaka yapıyorlar. Bu ironik ifadede, elbette, bazı gerçekler var, ancak çoğu zaman hastanın kendisi gerçek suçludur. Osteokondrozun en yaygın nedenleri şunlardır: hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo, stres.

Alkollü içecekler ve sigara içme hobisi de katkıda bulunur. Nikotin kemikleri kırılgan hale getirir, kıkırdak dokusunun esnekliğinden sorumlu olan kolajen sentezini engeller. Alkol, dokuların dehidrasyonuna neden olur, kalsiyumun yıkanmasına yardımcı olur. Mineral ve vitamin alımını sınırlayan katı diyetlere duyulan tutku daha az zararlı değildir.

Kalıtım faktörü ve yaşa bağlı değişiklikler osteokondroz gelişiminde önemli bir rol oynar. Ek olarak, yüksek topuklu ayakkabılar giyen düz ayaklar patolojinin gelişimine katkıda bulunur.

Çalışmaları stresli olanlar hastalığa yakalanma riski altındadır. Bunlar inşaatçılar, garsonlar, nakliyeciler. Bununla birlikte, hareketsiz meslek temsilcileri daha az sıklıkla osteokondrozdan muzdariptir.

İlaç

osteokondroz tedavisi için ilaçlar

Omurganın osteokondrozu, ev işi veya bahçe işleri yaptıktan sonra, artan fiziksel efor, hipotermi genellikle kötüleşir. Bu gibi durumlarda ilk öncelik, normal harekete engel olan güçlü ağrı hissinden kurtulmaktır.

Bir saldırıyı hızla durdurmanın bir yolu, ağrıyı hafifletmek için ilaç (analjezik) veya enjeksiyon almaktır. Akut ağrı düzeldikten sonra, omurganın osteokondrozunu tedavi etmek için başka yöntemler kullanabilirsiniz. Ev terapisi şunları içerir:

 • çeşitli gruplardan ilaç alıyor;
 • ısınıyor ve ovuyor;
 • egzersizi;
 • masajı ve kendi kendine masaj.

Spinal osteokondrozun evde tıbbi tedavisi, çeşitli jeller ve merhemler kullanılarak gerçekleştirilir. Prosedür kan dolaşımını iyileştirir, gergin kasları gevşetir ve iltihabı hafifletir. İlaç pazarında osteokondrozda ağrı semptomlarını hafifletmek için kullanılabilecek bir dizi özel ilaç bulunmaktadır.

Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar birincil semptomları hafifletir. Aşınmış omurlararası diskleri eski haline getirmek için kondroprotektörlerin kullanılması gerekir.

Kondroprotektörler, eklemler arası sıvının oluşumunu uyarmayı ve kıkırdak yapısını restore etmeyi amaçlar.

Alternatif tıp

Osteokondrozu evde kendi başınıza tedavi etmek oldukça etkili olabilir.

osteokondrozun halk ilaçları ile tedavisi

Ancak, uzman bir uzmana danışmadan tavsiye kullanmamalısınız. Doğru teşhisi doğrulamak için bir muayene yapmak da gereklidir.

Kural olarak, osteokondrozu tedavi etmenin halk yöntemleri bitki veya hayvansal hammaddelerin, arı ürünlerinin ve kimyasalların kullanımına dayanır. İkincisi, etil alkol, gazyağı, terebentin içerir. Bu sıvılar ilaçlı kompres, tentür veya merhem yapmak için kullanılır.

Öğütme bileşiği

Evde yapılması kolay çözüm, osteokondrozun alevlenmesi sırasında ağrı ataklarının durdurulmasına yardımcı olur. Hazırlamak için ihtiyacınız olan:

 • Alkol veya votka 1, 5 su bardağı.
 • İyot çözeltisi 2 çay kaşığı.
 • Kafur 2 yemek kaşığı. kaşıklar.

Sıvı bileşenleri karıştırın, sallayın. Gerektiği gibi kullanın, ancak günde ikiden fazla kullanmayın. Sürtünmeden sonra alt sırtın sıcak tutulması önemlidir.

Şifalı Banyolar

Osteokondrozun halk ilaçları ile tedavisi su prosedürlerini de içerir. İğne yapraklı banyolar, kas gerginliğini gidermeye ve sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur. Tıbbi hammaddeler bağımsız olarak hazırlanabilir veya hazır bir ekstrakt satın alınabilir. İlk yöntem için, önce yarım saat kaynatılan ve ardından bir gün ısrar edilen ladin, çam veya köknarın kozalaklarına ve dallarına ihtiyacınız olacak. Bir banyo hazırlamak için 37-39 derece sıcaklıkta suya bir bardak infüzyon veya 50 gram hazır kuru ekstrat eklemeniz gerekir.

Evde kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde terebentin emülsiyonu sıklıkla kullanılır. Kompozisyon aşağıdaki malzemeleri içerir:

 • beyaz emülsiyon 550 gram;
 • arıtılmış su 0, 5 litre;
 • salisilik asit 75 gram;
 • sabun talaşı 30 gram.
osteokondroz tedavisi için şifalı banyolar

Suyu kaynatın, içindeki sabunu çözün, salisilik asit ekleyin ve terebentin ile karıştırın. Hazırlanan karışımı yaklaşık 40 ° C sıcaklıkta bir banyoya dökün.

İşlemin süresi yaklaşık yarım saattir. Sıcaklık sabit olmalı, bunun için banyoya periyodik olarak sıcak su ilave edilmelidir. Tedavi süresi 5-7 gündür. Doktorlar, şiddetli ağrı ile birlikte osteokondrozun alevlenmesi sırasında banyo yapmayı önermezler.

Osteokondrozu evde de kuru ısı ile tedavi edebilirsiniz. Böyle bir prosedür için karabuğday veya tuz kullanılır, ürünler bir tavada önceden ısıtılır. Temiz bir bez üzerine sıcak kütle serildikten sonra sırtın alt kısmına uygulama yapılarak bir battaniye ile yalıtılarak soğumaya bırakılır. Isınma, yaklaşık 45 dakika olmak üzere iki veya üç adımda gerçekleştirilir.

Tüm halk ilaçları doğal içeriklere dayalı olmasına rağmen, kesinlikle güvenli olarak adlandırılamazlar. Bireysel hoşgörüsüzlüğü unutma. Açıkçası, terebentin veya gazyağı hassas cilde sahip kişiler için uygun değildir.

Bitkisel preparatlar

Osteokondrozun evde geleneksel olmayan tedavisi, bitkisel ilaç reçetesi olmadan tamamlanmış sayılmaz. Ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Sıkıştırmak için St. John's wort, karahindiba kökleri ve dulavratotu yapraklarından oluşan bitkisel bir karışım kullanabilirsiniz. Kurutulmuş, ezilmiş hammaddeler (her biri 20 gram) kaynar su ile dökülür, kapalı bir kapta ısrar edilir ve birkaç kat halinde katlanmış bir kumaş parçası soğuk bir çözelti ile emprenye edilir. 20-30 dakika boyunca ağrılı bölgeye kompres uygulayın.
 2. Nane ve adaçayı eşit oranlarda, üzerine su dökün ve 10 dakika kaynatın. Et suyu günde iki kez yarım bardak ağızdan alınır veya bir kompres şeklinde osteokondroz lokalizasyonu bölgesine uygulanır. Hazırlık için litre suya 3 yemek kaşığı ezilmiş hammadde alın.
 3. Karanlıkta 30 gün ısrar edilen anne ve üvey annenin çiçekleri% 4 oranında amonyakla dökülür. Osteokondrozun alevlenmesi sırasında ağrıyı ve şişliği hafifletmek için ovma olarak kullanılır.

Masaj ve kendi kendine masaj

Geleneksel tedavi yöntemi - masaj - osteokondrozdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu işlem sayesinde boyun kasları ve tüm omuz kemeri tamamen gevşer. Doğru yapılan bir masajın ağrıyı gidermeye ve metabolik süreçleri iyileştirmeye yardımcı olması da önemlidir. Aynı zamanda hastanın tansiyonu da normale döner.

Osteokondrozu evde bu şekilde tedavi etmek, ancak bu prosedürün tüm inceliklerini bilen iyi bir masör varsa mümkündür. Ancak kendi kendine masaj yapmak iyi bir alternatif olabilir. Uygulanması için metodoloji oldukça basit bir şekilde incelenmiş ve ustalaşmıştır. Kendinize zarar vermemek için birkaç basit kuralı bilmeniz gerekir:

 1. Osteokondroz için uygun kendi kendine masaj sadece ellerin parmaklarıyla yapılmalıdır. Bu durumda parmakların omurgadan çevreye hareketine başlanmalıdır.
 2. Hareketler zorlanmadan yumuşak ve hafif olmalıdır. Ani hareketler yapmamak ve acele etmemek çok önemlidir.
osteokondrozu tedavi etmenin bir yolu olarak kendi kendine masaj

Klasik bir kendi kendine masaj örneği şöyle görünebilir:

 1. Cildi ovma ve okşama hareketleriyle ısıtın.
 2. Bundan sonra, oturma pozisyonunda olduğunuz için, osteokondrozdan etkilenen bölgeye ellerinizle düzgün bir şekilde okşamanız gerekir.
 3. 3 dakika boyunca hafif parmak hareketleri ve okşama yapılmalıdır.

Bu prosedürler, tüm osteokondroz tedavisi süresince günlük olarak gerçekleştirilmelidir. Mümkünse bir aile üyesi masaj yapabilir ancak minimum hareket kuvvetinin uygulanması çok önemlidir.

Fizyoterapi egzersizleri

Osteokondrozla baş etmenin bir başka yöntemi de iyileştirici jimnastiktir. Bu prosedür, sorunlu bölgelerin kaslarını güçlendirmeye yardımcı olduğu için evde tedavi için zorunludur. Egzersiz yapmak, hastanın kasları gerilir ve gevşer, sorunlu bölgelere gerekli yükü oluşturur.

Önemli!Tüm egzersizler yavaş bir hızda yapılmalıdır, aksi takdirde egzersiz terapisi zararlı olabilir.

Başın yavaşça yana doğru dönmesi, servikal osteokondroz tedavisinde en etkilidir. Etkilenen bölgeye bağlı olarak üst ve alt ekstremite kaslarını güçlendirmek için egzersizler kullanılabilir. Omuz eklemindeki el hareketlerinin yardımıyla servikal kasların gerginliği gözle görülür şekilde azaltılır.

Osteokondroz tedavisine yönelik bir dizi egzersizin doğru derlenmesi için bir uzmana danışmalısınız. Her bir vaka için hangi egzersizlerin en etkili olacağını söylemek ve göstermek için bir kompleks seçecektir, çünkü etkilenen bölgeye bağlı olarak, belirli kas gruplarının dahil edilmesi gerekir. Tedavinin zararlı değil faydalı olması için doktorunuzun talimatlarına uymanız çok önemlidir. Jimnastik sırasında ağrılı hisler olması durumunda, egzersizleri bırakmalı ve uzmana egzersiz setini düzeltmesi için bilgi vermelisiniz. Davanın karmaşıklığından bağımsız olarak maksimum etkiyi elde etmek için, jimnastiğe ek olarak bir aplikatör kullanmanız, kendi kendine masaj yapmanız ve osteokondroz tedavisi için ilaç kullanmanız gerekir.

Yararlı ipuçları

osteokondrozun fiziksel egzersizlerle tedavisi

Osteokondroz teşhisi konulduğunda, nörolog karmaşık tedavi önerir. Evde tedavi fizyoterapi, masaj, enjeksiyon ve ilaçla dönüşümlüdür. Egzersiz tedavisi uzmanları, osteokondrozun alevlendiği dönemlerde bile yatak istirahati ile sınırlandırılmamasını şiddetle tavsiye eder. Dahası, bazı egzersizlerin uyuşturucunun yanı sıra ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyorlar.

Osteokondroz tedavisine modern yaklaşımın birkaç on yıl önce kullanılan yöntemlerden farklı olduğu unutulmamalıdır. Hastalar stresi azaltmak için gevşeme ve meditasyon uygulamaları yaparlar. Sadece bir nörolog değil, aynı zamanda bir psikoterapist de hastalığın tedavisi ile ilgilenir.

Osteokondrozu hafifletmeye yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. Sırt ve karın kaslarını güçlendirmeye değer, bir çeşit destek çerçevesi oluşturacaklar. Bunun için günlük esneme ve esneklik egzersizleri yapmanız gerekir. Çalışırken veya yürürken duruşunuzu izlemek de önemlidir.
 2. Omurgayı olabildiğince rahatlatmak için herkes doğru uyku pozisyonunu seçmelidir. Bir kişi sırtüstü yatarsa, diz bölgesinde ayaklarının altına ek bir yastık koymakta fayda vardır. Yan yatarak, uyluklarınızın arasına sıkın.
 3. Osteokondrozdan kurtulmak için tek başına tedavi yeterli değildir. Doktorlar, eklem dokusunu tahrip eden sigara ve alkolden vazgeçmeyi tavsiye ediyor. Aynı zamanda sağlıklı bir kiloyu korumaya değer.