Boyun ağrısı ve gerginliği nasıl giderilir

Boyun ağrısı birçok nedenden dolayı ağrılı olabilir. Çoğu durumda, doğru ağrı kesiciyi seçmek için öncelikle ağrıya ve kas gerginliğine neyin sebep olduğunu belirlemeniz gerekir. Hem ilaçlar hem de halk ilaçları boyun ağrısını hızla gidermeye yardımcı olur.

Boyun yapısı

Boyun şunları içerir:

  • servikal omurga,
  • kaslar,
  • paketleri,
  • gırtlak,
  • tiroid bezi.

Servikal omurgada yedi omur vardır. Omurganın geri kalanıyla karşılaştırıldığında, boyun omurları büyük değildir. Herkes gibi vücuttan oluşurlar ve kasları ve bağları bağlayarak işlerler.

Omurlar arasında - lifli liflerden oluşan dış sert kısmı olan diskler ve omurgaya şok emilimi sağlayan iç, yumuşak pulpöz çekirdek.

Boyun ağrısının nedenleri

Boyun ağrısı

Travmatik yaralanma

Spor yaparken, baş aşağı düşerken, kaza veya trafik kazası sırasında elde edilebilir. Servikal omurgada hızlı hareket sürecinde ani frenleme ile, bağ ve kas burkulmaları, kompresyon kırıkları, servikal disklerin fıtık oluşumu ile yer değiştirmesi sonucu bir "kamçı semptomu" ortaya çıkar.

Kötü duruş

Tekdüze bir pozisyonda uzun süreli çalışma, rahatsız edici veya aşırı yumuşak bir yastıkta uyumak ve uzun süreli statik stres yatkınlık yaratan faktörlerdir. Sonuç olarak, bir sarkma ortaya çıkar, baş vücuda göre ilerlemeye başlar, boynun bağları ve kasları artan gerginlik yaşamaya başlar.

Spinal osteokondroz

Osteokondrozda, düzleşmesi ve çevre dokulardaki değişikliklerle diskin trofizminin ihlali söz konusudur. Sonuç olarak, amortisman fonksiyonunda bir azalma ve boyunda ağrı görünümü.

Osteokondrozun nedeni yetersiz beslenme, sırt yaralanmaları, artan fiziksel aktivite, elverişsiz ortam, kronik stres, hareketsiz yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar olabilir. Ek olarak, genetik bir yatkınlık var.

Osteokondroz ile boyun, omuzlar, kollarda ağrı, baş dönmesi ve bayılma görülür. İşitme, görme, hafıza bozukluğu. "Vertebral arter sendromu" - gözlerin önünde yanıp sönen sinekler, kulak çınlaması. Bozulmuş koordinasyon ve yürüyüşün dengesizliği.

Osteokondroz

Çıkıntı veya fıtıklaşmış disk

Bu, diskin omurgadan yaptığı çıkıntının adıdır. Bir fıtıkla, dış halka, merkezi kısmının herhangi bir yönde - yanlara, geriye veya ileriye doğru yer değiştirmesiyle yok edilir.

En zor patoloji, çekirdeğin içe doğru yer değiştirmesidir - bu, omuriliğin ihlaline yol açabilir. Yaşla birlikte spinal osteokondroz fıtığa da katılabilir. Yukarıdaki faktörlerin tümü fıtığın nedeni olabileceği gibi ağır çantalar, skolyoz, düz ayaklar ve vücutta yaşa bağlı değişiklikler olabilir.

Kan basıncında dengesizlik, uykusuzluk, ellerde güçsüzlük ve parmaklarda uyuşmaya ek olarak semptomlar osteokondrozunkilere benzer.

İskemik kalp hastalığı - kalp krizi, anjina krizi

Bu patoloji ile hem boyuna yayılan ışınlanma ağrıları hem de boyun ve alt çenede bağımsız ağrılar mümkündür. Kural olarak, diğer miyokardiyal iskemi belirtileriyle birleştirilirler: ölüm korkusu, nefes darlığı, terleme, bulantı ve kusma.

İyi huylu veya kötü huylu büyüme

Büyüyen tümör sinir köklerine baskı yaparak boyun ağrısına ve diğer omurilik sıkışması semptomlarına neden olur. İyi huylu tümörler (nöroma, hemanjiyom) çoğunlukla doğru yuvarlak şekil ve net bir sınırdır.

Servikal ağrılar hafiftir. Temel olarak, büyüyen bir tümör tarafından dokuların sıkışmasından rahatsızlık vardır. Kötü huylu (lenfogranülomatozis, sarkom, tiroid kanseri) pratikte sınırlara sahip değildir ve komşu dokulara metastaz yapar.

Doku hasarı ağrıya ve genel durumun bozulmasına neden olur. Öndeki boyun ağrısı, ağız boşluğu, gırtlak, tiroid bezi tümörleri ile ortaya çıkar. Ağrı ile birlikte, yutma, bozulmuş fonasyon, yüz ve boyunda şişme sırasında zorluklar ortaya çıkar.

Bir kemik tümöründe, omurilik ve sinir kökleri sıklıkla hasar görür ve felçle sonuçlanır.

Boyun miyoziti

Hipotermi veya uzun süreli kas gerginliğinden sonra ortaya çıkar. Hareket ederken akut ağrının ortaya çıkması ile karakterizedir. Ağrı, hem yüzeysel kasların (sternokleidomastoid) iltihaplanmasıyla hem de boyun hareketlerinde rol alan omurganın derinliklerinde ortaya çıkabilir.

Palpasyon kas hipertonisitesini ve bazen sert, ağrılı nodülleri ortaya çıkarır. Kronik miyozit, kan akışının bozulmasına, trofizmaya ve kas hücrelerinin (miyositler) bağ dokusu ile değiştirilmesine yol açar.

Bu, boyun kaslarında ağrı ve güçsüzlüğe, omurganın yan taraflarındaki kasların simetrik çalışmasının tortikolis görünümüne aykırı olmasına neden olur: Başı kesinlikle dik konumda tutamama.

Boyun ağrısına neden olan diğer hastalıklar

Spondilolistezis: bir omur diğerinden disk sıkışmasıyla "kayar".

Bechterew hastalığı - ankilozan spondilartrit.

Menenjit. Boyun kaslarının hipertonisitesi ve sertliği, baş eğilmeye çalışıldığında boyunda şiddetli sırt ağrısına neden olur.

Boyun ağrısını ilaçlarla nasıl hafifletebilirim?

Öncelikle boyun ağrınızın olası nedenini belirlemeniz gerekir. Her durumda hareket kabiliyetinizi sınırlayın. Travma durumunda hasarlı bölgenin hareketsiz kalmasını sağlayın ve hastayı travma merkezine ulaştırın.

İskemik hastalık geçmişiniz varsa, ambulans çağırın ve dil altı vazodilatörlerle ağrıyı durdurun, hastayı sakinleştirmeye çalışın.

Menenjit olasılığı varsa - hasta biriyle temas varsa - ambulans çağırın. Ama her durumda - acıyı kendi başınıza durdurmak için. Ağrıyan yeri ısıtmayın!

Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların - asetik asit - alınmasının iyi bir etkisi olduğu kaydedildi. Ayrıca sabah tutukluğunu azaltırlar ve antitrombositik etkiye sahiptirler - eritrositlerin birbirine yapışmasını önlerler.

Propiyonik asit türevleri de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Düşük toksiktirler, yeterli etki genişliğiyle gastrointestinal sistemden iyi emilirler.

Tabletli ilaçları değiştirme seçeneği - fitiller.

Boynunuz, omuzlarınız ve kollarınız ağrıyorsa

Jeller, omuz ve kol ağrılarının tedavisinde faydalıdır.

Kas spazmı sırasında boyun ağrısını ve gerginliği giderin

Kas spazmı

Mevcut kas spazmını gidermek için analjeziklerle birlikte kas gevşetici ilaçlar vermek iyidir.

Şiddetli servikal ağrı için harici tedaviler

Servikal osteokondroz veya diğer hastalıklarda boyun ağrısını hafifletmek için, lokal terapi gereksiz olmayacaktır - çeşitli ovma ve kompreslerin kullanılması Bu sürtünmeyi uyguladıktan sonra boynunuzu sıcak bir mendille sarın, su almaktan kaçının.

Halk ilaçları ile boyun ağrısı nasıl giderilir

Boynunuza bütün bir lahana veya dulavratotu yaprağı ekleyin.

50 ml yaban turpu kökü suyunu aynı miktarda votka ile karıştırın. Sürtün veya kompres uygulayın.

Öğütme için ısıtma maddesi olarak önceden çökelmiş ve aktif karbondan geçirilmiş gazyağı kullanın.

Bal ve undan ballı kek yapın, ağrılı bölgeye uygulayın.

Öğütmek için bütün balı kullanın - aloe suyu ile ikiye bölün.

Turp suyu, bal ve votkaların eşit miktarda karıştırılmasıyla elde edilen karışım, öğütme amaçlı kullanılır.

Boyun bölgesinde kompres yapmak için papatya veya nergis infüzyonu kullanın. Yaban turpu kökü ezin, biraz su ekleyin, ağrılı bölgeye uygulayın.

Tıbbi safraya acı biber, amonyak veya bal ekleyin. Kompresler için kullanın.