Omurganın osteokondriti

Omurga osteokondrozu, servikal, torasik ve lomber omurganın kemik ve kıkırdak dokusunun tahrip edildiği intervertebral disklerin, vertebral gövdenin, bağ aparatının dejeneratif-distrofik bir lezyonudur.

Omurganın osteokondriti

Patoloji, omurganın tüm motor segmentini, diski, her iki omur gövdesini, komşu sinirleri ve kas yapılarını etkiler. Bu hastalığa genellikle "medeniyet hastalığı" denir ve her gün omurgada dik duruş ve stres ile ilişkilendirilir.

Spinal osteokondrozun ana nedeni fiziksel efor, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve hatta genetik bir yatkınlık sırasında oluşan mikro travmadır. Bu hastalık ilerlerse, o zaman omurlararası disk ve ona bitişik yapılar önce acı çeker. Diskin orta kısmı değişir, bu da omurun şok emici özelliklerinin kaybolmasına neden olur, bunun sonucunda lifli halka üzerinde çatlaklar ve incelme oluşur.

Amerikalı istatistikçiler, 45 yaşın altındaki kişilerin aktivitesini sınırlamanın ilk sebebinin sırt ve boyun omurgasındaki ağrı olduğunu söylüyorlar. Zamanlarının önemli bir kısmını oturur pozisyonda geçiren, omurgayı yeniden yükleyen çoğu şehir sakini, sürücü risk altındadır.

Osteokondroz, sırt ağrısı vakalarının% 70'inden fazlasının nedenidir. Hastalığın riski yaşla birlikte artar.

Spinal osteokondrozun etiyolojisi ve patogenezi

Spinal osteokondrozun uzun vadeli bir gelişim patogenezi vardır (birkaç aydan on yıla kadar). Hastalığın gelişimini etkileyen faktörlere bağlıdır.

Risk Faktörleri:

 • Yaş. Yaşlı insanlar (60 yaş üstü) risk altındadır. 35 yaşın altındaki kişilerde hastalık nadirdir. Yaşa bağlı değişikliklerin bir sonucu olarak, insan hormonal arka planında ihlaller meydana gelir, bu da kas dokusu ve kan damarı duvarlarını daha gözenekli hale getirir, bu da daha savunmasız anlamına gelir. Bu, metabolik bozuklukları kışkırtır, intervertebral diskleri aşırı yükler.
 • Kıkırdak dokusunu yabancı olarak algılayıp yok etmeye başlayan otoimmün hastalıklar.
 • Omurga yaralanmaları. Bu, gençlerde osteokondroz gelişiminin ana nedenlerinden biridir. Genç yaşta omurga yaralanması olan kişilerin yarısından fazlasının yaşlılıkta omurga osteokondrozundan muzdarip olduğuna inanılmaktadır.
 • Omurlararası disklerin aşınmasını azaltan aşırı kilo. Kıkırdak diskler, omurga için fiziksel aktivite, yürüme, koşma vb. Sırasında hareketliliğini sağlayan ve kemik dokusunu tahribattan ve mikro çatlakların görünümünden koruyan bir tür amortisör görevi görür. Fazla kilonun ciddiyeti, yükü daha da güçlendirir ve bu da kıkırdak disklerin yok edilmesini hızlandırır.
 • Düz ayaklar.
 • Genetik yatkınlık.
 • Kıkırdak dokusunun durumunu olumsuz yönde etkileyen, metabolik bozuklukları tetikleyen endokrin sistem hastalıkları.

Osteokondroz, uzun süre "uykuda" olabilir. Kıkırdak dokusundaki distrofik süreç zaten sinir köklerine zarar verdiğinde, birçok hasta şiddetli ağrı varlığında hastalığı öğrenir.

Spinal osteokondrozun patogenezinde şu aşamalar vardır:

 • Omurlararası disklerde ve bitişik yapılarda kan dolaşımının ihlali.
 • Özellikle vücuttaki ve omurlararası disklerdeki hormonal ve metabolik bozukluklar.
 • Çekirdek pulpozusunun bozunma süreçleri. Bu aşamada, intervertebral diskin yapısı değişir - çekirdek azalır, diskin kendisi incelir, anulus fibrosus üzerindeki yük artar, bu da çeşitli tabakalaşma, mikro çatlaklar ve bazen yırtılmalara neden olur.
 • Omurlararası disklerin çıkıntısı - omurlararası disklerin dokusunun, genellikle omurilik kanalına doğru çıkması, onu sıkıştırarak şiddetli ağrıya neden olması.
 • İntervertebral herni. Çıkıntının ilerlemesi, bağların tahrip olmasına, diskin yüksekliğinde ve şeklinde bir değişikliğe yol açar ve bu da fıtık oluşumunu tetikler.
 • Radiküler arterlerin sıkışması.
 • Omuriliğe giden kan akışının kronik yetersizliği.

Spinal osteokondrozun belirtileri

Osteokondroz geliştikçe, patolojiler intervertebral disklerde ve kıkırdağın kendisinde ortaya çıkar ve bunlar daha sonra örtüşür ve bir intervertebral fıtık görünümünü tetikleyebilir.

Semptomlar, kıkırdak, intervertebral diskler ve komşu dokulardaki patolojik değişikliklerin karakteristiği olan hem genel hem de spesifik olabilir.

Osteokondrozun ilk belirtisi, ağrıyan sırt ağrısı, vertebral bölümlerde uyuşma, sınırlı hareket, fiziksel efor sırasında artan ağrı olarak adlandırılmalıdır.

Osteokondrozun spesifik semptomları:

 • Servikal osteokondroz, baş dönmesi, ağrı ve kulak çınlaması, baş ağrısına neden olan bozulmuş kan dolaşımı ile karakterizedir. Beyin, oksijen ve besinler açısından zayıf bir şekilde zenginleştirilmiştir, bunun sonucunda bir kişi stresli bir durum yaşar.
 • Torasik bölgenin osteokondrozu, sıklıkla interkostal nevralji ile birlikte görülür. Göğüs ve kaburgalarda ağrı var.
 • Lomber omurganın osteokondrozu lumbago, lumbosakral (siyatik) ve lomber siyatik hastalıklarının gelişmesine neden olur. Siyatik ile siyatik sinir etkilenir, kalçalarda ağrı ve hipotansiyon, buzağılarda hipotansiyon görülür.

Servikal osteokondroz semptomları:

 • Cirvicalgia - servikal omurgada ağrı. Ağrının doğası, bu omurgayı etkileyen faktöre bağlı olarak değişir (donuk, keskin, öksürürken baş ve gövdeyi eğerek ağırlaşır).
 • Cervicobrachialgia - servikal omurgada ağrı, ele yayılan, uyuşma.
 • Omuz-skapular artroz ve artrit - omuz ekleminde, köprücük kemiğinde, kolun yukarıdan aşağıya doğru hareketini sınırlayan ağrı.
 • Epikondiloz - dirsek ekleminde ağrı, sınırlı hareket.
 • Vertebral arter sendromu - sözde servikal migren, ağrıyan baş ve servikal ağrılar, bulantı, bazen kusma, hareketlerin koordinasyonunda bozulma - yürürken şaşırtıcı, kulak çınlaması.

Servikal osteokondrozun en yaygın belirtilerinden biri, sık sık baş dönmesine, bayılmaya ve baş ağrısına neden olan kan dolaşımının bozulmasıdır.

Meme osteokondrozunun semptomları:

 • Torakalji - göğüste ağrı, hareketsizlikle ilişkili ağrı (geceleri uzun süreli oturma ile kendini gösterir), fiziksel aktivite, derin nefes, öksürük ile şiddetlenir.
 • Kardiyak sendromu.
 • Arka göğüs duvarı sendromu - kürek kemiği bölgesinde ağrı, ağrı hissi vücudun pozisyonuna bağlıdır.
 • Ön skalen kas sendromu.
 • Truncalgic sendrom - göğsün yarısında ağrı.
 • İnterkostal nevraljinin şiddetlenmesi.

Lomber osteokondrozun semptomları:

 • Lumbodini - bel ağrısı, bel ağrısı. Hasta oturmaya veya ayağa kalkmaya çalışırken rahatsızlık hisseder. Ağrı fiziksel aktivite, öksürme, derin nefes alma, eğilme ile şiddetlenir.
 • Lumboischialgia - belde bacağa yayılan ağrı. Parestezi, bacak uyuşması, kas spazmları ve eklem ağrısı olabilir.
 • Vasküler sendromlar - kan damarlarının sıkışmasıyla başlarlar, ağrıya eşlik etmezler, kaslarda güçsüzlük vardır, koni sendromu - her iki ayakta güçsüzlük, pelvik organların işlev bozukluğu.

Lomber omurgadaki osteokondroz semptomları çok çeşitlidir. Omurganın bu kısmı diğerlerinden daha yüklüdür.

Spinal osteokondroz teşhisi

İlk sırt ağrısında, ağrının kaynağını belirlemek için bir muayene yapılmalıdır. Osteokondroz zor teşhis edilen bir hastalıktır, çünkü ağrı, omurga ile ilgili olmayan diğer patolojilerden kaynaklanabilir. Hastanın birkaç uzmandan konsültasyona ihtiyacı olacak: bir nörolog, her şeyden önce bir ortopedist, bir omurgalı uzmanı.

Osteokondroz teşhisi için yöntemler:

 • Radyografi. Omurlararası disklerin yüksekliğini veya omur yapısındaki değişiklikleri, omurlar arasındaki deliklerin çapındaki değişiklikleri doğru bir şekilde belirlemek için yapılır. X-ışınları çoğunlukla iki pozisyonda yapılır - sırt üstü ve yan yatarak. İki farklı görüntü projeksiyonu, patolojinin varlığını daha doğru belirlemeyi mümkün kılar. Bazen alt çene aşağıdayken bir röntgen çekilir.
 • MRI ve CT. MRG sonuçları daha doğru kabul edilir ve patolojiden etkilenen segmentlerin lokalizasyonunu, intervertebral fıtıkların varlığını veya yokluğunu, köklerin sıkışmasını hızlı bir şekilde belirlemeye yardımcı olur.
 • Laboratuvar testleri: Kandaki kalsiyum seviyesini ve eritrosit sedimantasyon oranını belirlemek için kan testi. Laboratuvar testleri ilk önce reçete edilir, daha yakın zamanda bu sonuçlara dayanarak doktor bunları donanım teşhisine yönlendirir.

Omurganın osteokondrozunu benzer bir klinik tabloya sahip bir dizi başka hastalıkta ayırt etmek önemlidir, örneğin: onkolojik yapıdaki omurgadaki neoplazmalar, kıkırdak dokusunun bütünlüğünün ihlali, iltihaplanma, aralıklı topallama, iç organlarda kist oluşumu, ürolitiyelonefrit, mide ülseri, gastrit, anjina pektoris, sinir sistemi bozuklukları. Bu amaçla sindirim sistemi, sinir sistemi ve kan dolaşımı ile ilgili çalışmalar reçete edilebilir. Aşağıdaki teşhis yöntemleri kullanılır - kardiyogram, ultrason, elektroensefalografi, endoskopik muayene (sindirim organları).

Osteokondroz komplikasyonları

Çoğu zaman, bu hastalığın seyrine nörolojik komplikasyonlar eşlik eder:

 • Sahnesi. Çıkıntının neden olduğu komplikasyonlar - keskin acı verici atış hissi.
 • Sahne. Radikülitin lokalizasyonuna bağlı olarak ağrı sendromları ve diğer semptomlarla karakterize edilen radikülit.
 • Sahnesi. Köklerin ve spinal sinirin patolojisi, intervertebral fıtıkların varlığı. Çoğu zaman kas parezi meydana gelir ve tüm vücut felç olur.
 • Sahne. Tüm omuriliğe kan dolaşımının ve kan akışının ihlali. Belirtiler: kalıcı şiddetli sırt ağrısı, belirli kas gruplarının felci, omuriliğin iskemik felci.

Omurga osteokondrozunun tedavisi

Herhangi bir osteokondrozu tedavi etme süreci tek bir amacı güder - ağrıyı hafifletmek, omurga dokularının tahrip olmasını ve deformasyonunu önlemek. Tedavi konservatif veya cerrahi olabilir. Tedavi türü ve yöntemi, tanıya (evre, hastalığın türü, hastanın genel iyiliği) göre her hasta için ayrı ayrı reçete edilir.

Ağrı sendromunun akut döneminde gevşeme ve dinlenme önerilir, ağrı sendromu geçtikçe antiinflamatuar ilaçlar (dikloberl, voltaren), antispazmodik karışımların enjeksiyonları, B vitamini, sürtünme müstahzarları - dip rilif, larkspur vb. reçete edilebilir. beden eğitimi ve fizyoterapi (diadinamik akımlar, elektroforez, manyetoterapi).

Konservatif tedavi yaklaşık iki ay sürer. Listelenen tedavi yöntemlerine ek olarak masajlar, manuel terapi, refleksoloji ve ekstraksiyon da kullanılabilir. Konservatif tedavinin sonucu doğrudan hastanın ısrarına ve çalışkanlığına bağlıdır.

Altı aydan daha eski intervertebral fıtıkların varlığında, omurlar arasındaki boşluğun daralması nedeniyle omurilik köklerinin sıkışması durumunda kullanılan cerrahi bir tedavi yöntemi de vardır. Cerrahi tedavinin prensibi deforme olmuş diskin çıkarılmasıdır. Ameliyat sonrası rehabilitasyon süresi yaklaşık altı aydır. Rehabilitasyon, egzersiz terapisi, fizyoterapi ve vitamin almayı içerir.

Omurganın osteokondrozunun önlenmesi, risk faktörleriyle mücadele etmekten oluşur - aktif bir yaşam tarzı sürdürmek, spor yapmak, doğru beslenme, sırtı yüklerken korseler ve özel kemerler kullanmak, ortopedik şiltelerde ve yastıklarda uyumak, hipotermi ve yaralanmalardan kaçınmak.