Osteoartrit: belirtileri, tedavisi

Osteoartrit - dejeneratif-dejeneratif eklem hastalığı ile karakterize, yavaş ve ilerleyici bir yıkım intra artiküler kıkırdak. Osteoartrit grubunu içerir eklem hastalıkları yıkıcı inflamatuar bir doğa, farklı nedenleri ve daha fazla gelişme mekanizmaları.

Osteoartrit

Osteoartrit en sık görülen hastalıklar dünyada tutan lider konumda kadın ve erkeklerde 30 yaş üzeri ve yaş hastalığı gelişme riski artmaktadır.

Nedenleri patoloji

Osteoartrit gelişen bozulma sonucu döviz işlemleri eklem üzerine olan eklem içi kıkırdak kaybetmeye başlar su ve olur, değil elastik. Elverişli faktörler benzer değişiklikler kıkırdak olabilir iç ve dış nedenleri:

 • hormonal değişiklikler;
 • yaş özellikleri;
 • genetik yatkınlık;
 • romatoid artrit;
 • aşırı yük eklemler;
 • geçirilmiş yaralanma ve hasar – çıkıklar, kırıklar, şiddetli morarma, bağ yırtılması;
 • değişiklikler, metabolizma, eklem içi, obezite ile ilişkili diyabet;
 • hipotermi;
 • yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda, vücut kaybeder, kalsiyum, omega-3 ve 6, yağlar ve proteinler;
 • inflamatuar bir süreç eklemde;
 • bozuklukları femur başı – hastalık Pertusa;
 • sorunları içi kan kalıtsal hastalıklar;
 • otoimmün hastalık lupus eritematozus, romatoid artrit.

Kışkırtmak osteoartrit gelişimi de belirli hastalıklar ile ilgisi eklem, yani:

 • belsoğukluğu;
 • frengi;
 • hipertiroidi;
 • tiroidit.

Risk altında olan insanlar, ağır fiziksel emek, zorla sürekli supercool ve deneyim üzerinde artan bir yük kas-iskelet sistemi – maden işçileri, demirciler, sporcular, movers, yanı sıra hamile kadınlar.

Osteoartrit belirtileri

İlk belirtisi osteoartrit ağrısı en ufak bir efor ortak bir hızlı geçer, bir kez ortak bir zaman yalnız. Osteoartrit ile karakterizedir 4 ana klinik belirtileri:

 1. Ağrı – ağrı osteoartrit bazı özellikleri vardır aksine ağrı kazara yaralanma, eklem veya inflamatuar süreci içinde. Her şeyden önce, dikkat etmelidir çıkması rahatsızlık ve ağrı herhangi bir hareket ve yük etkilenen eklem. Kişinin değer durması, hareket ve kaldırmak için bir yük gibi ağrı hemen geçer, ne olur bir yaralanma ya da eklem iltihabı. Geceleri başarısız sabit eklem hemen hemen hiçbir neden hasta rahatsızlık, acı hissi mümkün değiştirirken vücut pozisyonu, ama onlar hızlı bir şekilde geçmek. Bir ifade ile yıkıcı süreçleri içinde eklem geceleri ortaya çıkabilir keskin çekim ağrısı zamanla güçleniyor ve katkıda bulunmak için kendi ayarlamalar içinde bir yaşam tarzı. Akut ağrı meydana gelen herhangi bir değişikliği, hava değişikliği için ayın evreleri, en ufak bir efor.
 2. Çetin – bu ses, görünür bir düşüş sonucu yumuşaklık dönme kemik eklem çevresindeki yol açan sürtünme kemikleri birbirine ve eşlik karakteristik crunch. İlerledikçe dejeneratif eklem krizi daha belirgin hale gelir ve ağrı eşlik.
 3. Sınırlı hareket, eklem – gelişiminin ilk aşamasında hastalık süreci belirgin bir sınırlama hareketlilik yok, ama ilerledikçe eklem yıkımı içinden hasta için daha zor yapmak için basit adımları izleyin. Sonunda, etkilenen eklem olur tamamen immobilize.
 4. Eklem deformitesi – zar yüzeyine başlıyor büyümeye osteofit ve biriken sinovyal sıvı. Eklem deformitesi gözlenen çalışan bir ölçüde patolojik süreç.

Dejeneratif süreci eklemde gelişen hızlı değil, hastalık için karakteristik aşamasında alevlenme ve remisyon ne hasta acele tıbbi yardım isteyin, böylece teşvik ilerlemesini yıkıcı süreçleri içinde eklem.

Sahne

Sahne ilerlemesi patolojik süreç eklem kullanılarak tanımlanır. x-ışını çalışmaları. Özellikler sadece 4 hastalık aşaması:

 1. İlk – ile karakterize küçük bir daralma, eklem boşluğu, bu durumda, herhangi bir patolojik büyümeleri kemik yok;
 2. İkincisi, orada hafif bir eklem aralığında daralma çatlaklar, yüzeyde zar oluşmuş osteofit;
 3. Üçüncü eklem boşluğu daralmış, zar yüzeyine birden fazla osteofitler görülmektedir çözgü eklem;
 4. Dördüncü – eklem boşluğu hemen hemen hiç mevcut birden fazla osteofitler, belirgin eklem deformitesi.

Derece

Osteoartrit olarak ifade dejeneratif-yıkıcı süreçlerin ortak sonucu olan etkilenen kıkırdak, geliştirmek, değişiklikler, kapsül ve sinovyal kılıf, eklem ve bağlarda bulunmaktadır etrafında ve kemik yapıları. Şiddetine bağlı olarak ve şiddeti belirtilen yıkım ayırmaya karar verdi 3 derece osteoartrit.

Birinci derece

İfade deformasyon veya değişiklikler eklem yok, ama rahatsız kompozisyon sinovyal sıvı – bu neden yetersiz sağlanması, eklem, doku, besin, su ve eser elementler ile sonuçlanan kıkırdak hızlı olur elastik ve uyumlu yüklere. Zamanla, bu neden olan bir enflamatuar ve ağrı eşlik ediyor trafik ve yük için ortak.

İlk derece osteoartrit kimse onları hasta değil çizilmiş, tıbbi yardım, müşterilerden rahatsızlık ve ağrı rahatsız duruş sırasında uyku, yorgunluk, yanlış yaşam tarzı. Bazen hasta olabilir fark karakteristik çetin bölmesinde, etkilenen eklem, ancak bu eşlik değil, güçlü başağrısı, sadece bir rahatsızlık, ne yine hiç kimse kayda değer, önemli, dikkat.

Eğer osteoartrit tesadüfen teşhis ilk aşamada, hastalık kolaylıkla tedavi edilebilir.

İkinci derece

Bu aşamada hastalık eşlik eder, yıkıcı süreçleri kıkırdak doku, eklem içi. Yüzeyde zar zor büyümek osteofit ve daha yoğun bir yük alanı lezyonlar, daha telaffuz olacak ilerleme yok.

Bu durumda, hasta bir şikayet sürekli bir ağrı sızlanan ve çekim karakteri, zaman zaman kendileri tarafından ve uzun süre vermek değil, kendiniz hakkında bilmek. Sonra hastalık tekrar ilerler. Bir arka plan üzerinde böyle bir patolojik süreç çevreleyen kasların iltihaplı eklem yavaş yavaş kaybederler özellikleri, ne hasta çabuk yorulur ve dayanıklı fiziksel bir yük, kolayca taşımak gerekir. İkinci derecede osteoartrit hasta yavaş yavaş ilerledikçe deforme kıkırdak ve eklem.

Üçüncü derece

En ağır. Eklem içi kıkırdak eklem incelir ve şiddetle yok edilir, neden açıkça belirgin bir deformasyon ve bozulma özellikleri etkilenen uzuv. Yanında yer alan bir eklem bağ ve missty eksikliği besin ve oksijen yavaş yavaş atrofi eşlik belirgin bir hareketlilik kaybı. Bu durumda hasta her zaman acı, akut ağrı, bir geliştirilmiş herhangi bir girişimde değişikliği vücut pozisyonu değişikliği, hava şartlarına ve ayın evreleri ve yavaş yavaş açar tam kaybı, kapasite.

Türlü artroz

Bağlı olarak, hangi neden provoke patolojik süreç içinde eklem birincil osteoartrit, ikincil ve idiyopatik.

Birincil gelişir, bağımsız bir hastalık, ikincil bir sonucu olarak bir önceki yaralanma veya enfeksiyon nedeni idiyopatik form bilinmemektedir. Ayrıca, sınıflandırma, hastalığın nedenine bağlı olarak patolojik süreç vardır osteoartrit yere yerelleştirme yıkıcı değişiklikler:

 1. Gonarthrosis – en yaygın tür patoloji ile karakterize bir yenilgi diz eklem. En sık gonarthrosis ortaya kişilerde, şişmanlık, kronik metabolik hastalıklar vücudun zayıf bağışıklık. Diz osteoartrit ilerleyen uzun bir süre ve yavaş yavaş tam yol kaybı, motor fonksiyon.
 2. Ayak bileği osteoartrit – başlıca nedenleri gelişim dejeneratif süreçleri alanında ayak bileği için geçirilen yaralanma, burkulma, burkulma, kırıklar. Bazı durumlarda, geliştirilmesi, hastalık süreci tetikleyebilecek bir otoimmün hastalığı – romatoid artrit. Ayak bileği artroz maruz dansçılar, giyen kadınlar, yüksek topuklu ayakkabılar, sporcular.
 3. Osteoartrit omuz eklemi ana nedeni dejeneratif süreçleri bu merkezde olan konjenital anomalileri omuz eklemi ya da aşırı yük bu bölgeye, örneğin, giyildiğinde ağır Vestiyer omuzlarında.
 4. Koksartroz veya osteoartrit kalça ekleminin ana nedeni olan yaşa bağlı değişiklikler dokularda, eklem. Risk altında insanlar 45 yaşından.
 5. Encountres veya osteoartrit, servikal – nedenleri boyun yaralanmaları, ilerleyici bel ağrısı, obezite, sedanter yaşam tarzı. Risk altında çalışan insanlar bilgisayar, ofis. Otelde, açık ağrıları boyun hastalarda işaretlenmiştir belirgin baş dönmesi, depresyon, bilinç, hafıza bozukluğu ve yorgunluk. Bu belirtiler nedeniyle bastırılarak vertebral arter, hangi aracılığıyla beyne gelir, besin ve oksijen.
 6. Spondiloarthrosis – yıkıcı yıkıma maruz dokusu, vertebral kolon, yani lomber onun bölümü. Risk altında bir kadın, bir dönemi, menopoz gibi spondiloarthrosis ilerledikçe arka plan eksikliği kadınlık hormonları.
 7. Osteoartrit parmak – gelişir ve aynı nedenle spondiloarthrosis.
 8. Bu polyarthrosis – tutulumu ile karakterize birden fazla eklem ilerleyici dejeneratif süreçleri onları bu patolojik süreci dahil ligament, kas ve eklemi çevreleyen doku.

Olası komplikasyonlar

Yokluğunda, zamanında tanı ve tedavi, osteoartrit ilerleme olacaktır, yoluyla, diğer eklem gelişimini teşvik gruzevich çıkıntılar ve geliştirme toplam bu polyarthrosis.

Komplikasyonlar osteoartrit için böyle bir durum:

 • bütünlüğü imha eklem;
 • şekil deformasyonu;
 • sınırlı hareket;
 • sakatlık hasta.

Tüm bu komplikasyonlar sonucu önemli ölçüde azaltarak hastanın yaşam kalitesini, katılmak, eşlik eden hastalık ve bozukluklar, tam hareketsiz hasta.

Tanı yöntemleri

Hastalığın tanısı için hasta yardım travma-ayak hastalıkları uzmanı. Ayırt etmek için, osteoartrit diğer patolojiler, eklem ve kas-iskelet sistemi tayin röntgen 2 görüntülendi. Bu çalışma sağlar tam olarak belirlemek için modifiye edilmiş araziler doku bitişik etkilenen eklem varlığı, yıkım, kemik ve bağlar, osteopeni görülüyordu.

Gerekirse doktorunuz ayrıca hastaya MRG, bilgisayarlı tomografi, atroskopi. Bazı durumlarda üretmek artrosentez çit için örnek sinovyal sıvı.

Osteoartrit tedavi

Tedavi osteoartrit üretmek için en iyi erken aşamalarında, o zaman hastalık daha iyi kendisini ödünç konservatif tedavi yöntemleri. Ayarlamak önemlidir nedenini ilerleyen yıkıcı değişiklikler, eklem ve zamanında durdurabilir bu faktörler.

Tedavi osteoartrit yürütülen kapsamlı ve ortadan kaldırmaktır inflamatuar süreci, knocking ağrı sendromu, durdurma ilerlemesi hastalık süreci ve mümkünse geri kayıp fonksiyonu, eklem. Konservatif tedavi içerir ilaç seçimi ilaç ve fizik tedavi tedaviler.

İlaç tedavisi

Tedavi osteoartrit farklı farklı yerlerde yerelleştirme patolojik süreci:

 1. Osteoartrit parmak ve el – hasta azaltmak için ağrı sendromu reçete non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar şeklinde merhem, krem, jel. Uyarı için hastalık sürecinin ilerlemesi gösterilir alımı chondroprotectors. Sonra ödem akut enflamatuar süreç tayin masaj ve fizyoterapi tedavi yöntemleri.
 2. Bir osteoartrit glenohumeral eklem – eklem içine hasta girilir, enjeksiyon, ağrı kesici ilaçlar ve steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Oral-ebilmek pay alarak dava ilaçlar olacak rahatlatıyor, kas ve birkaç yoğunluğunu azaltmak için ağrı. Sonra, ödem, akut inflamasyon ve ağrı gösterilmiştir fizik tedavi ve masaj.
 3. Diz osteoartrit – reçete non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar topikal olarak sıkıştırır, merhemler, jeller. Alan etkilenen eklem gösterilen fizyoterapi tedavi yöntemleri.
 4. Osteoartrit kalça eklemi – bölgeye empoze kompres, merhem emdirilmiş veya jel bir grup NSAİİ ve eklem içine enjekte edilir, ağrı kesici ilaçlar enjeksiyon.
 5. Diz osteoartrit – bölge lezyonlar uygulanan merhem ve jelleri ile analjezik etkisi, ve sonra ödem, akut inflamasyon ve ağrı gösterilen fizyoterapi tedavi yöntemleri.
 6. Ayak bileği osteoartrit – hastaya önerilen sıkı yatak istirahati ile maksimum huzur etkilenen eklem. En azından zayıflaması, akut inflamatuar bir süreç atanır fizyoterapi prosedürler, hamam, masaj gibi olanaklarla geliyor.

Fizyoterapi tedavi

Etkili bir fizyoterapi yöntemleri, sık kullanılan farklı derecelerde önem osteoartrit şunlardır:

Fizyoterapi tedavi osteoartrit
 • Şok dalga tedavisi – etkili bir şekilde ortadan kaldırır hasta kişinin büyümeleri osteofit oluşumu ortadan kaldırarak, ağrı ve kısıtlamalar eklem hareketliliğini;
 • Kas stimülasyonu etkilenen eklem etrafında geçerli – bu işlem çok etkilidir hastalar için belirgin bir hareketliliğin sağlar, kan dolaşımını artırmak, eklem, hızlandırmak rejeneratif süreçleri geliştirmek, kas tonusu;
 • Ozon terapi – boşluğuna etkilenen eklem enjekte gaz karışımı sayesinde, hastanın ağrısı azalır, normal eklem hareketliliği, kaybolur iltihabı belirtileri. Maksimum etki için ozon terapi düzenlenen kurslar;
 • Fonoforez – darbe bölgeye ultrasonik dalgalar ile ilaç kullanımı. Bu yöntem ilaç çok daha etkili, çünkü ultrasonik dalgalar teslim ilaç doğrudan intralezyonel.

Ayrıca bu fizyoterapi tedavi tedavi egzersiz tedavisi, masaj, manuel terapi, mechanotherapy.

Diyet

Diyet yaparken osteoartrit olmalı, dengeli ve zengin doymamış yağ asitleri, protein, eser elementler. Önerilen diyet dahil, taze balık, bitkisel yağlar, peynir, süt ve süt ürünleri, et, taze sebze ve meyve.

Diyet ortadan kaldırmak gerekir unlu mamuller ve «hızlı» karbonhidrat, çikolata, kahve, alkol, domuz eti, yağlı ve baharatlı yemekler.

Cerrahi tedavi

Konservatif tedaviler başarısız sonuçlandı beklenen bir sonuç veya osteoartrit teşhisi üzerine çalışan bir aşamasında olduğunda belirgin dejeneratif değişiklikler eklem belirgin sınırlı hareketlilik, bir hastaya reçete cerrahi bir müdahaledir.

Cerrahi tedavi, artroz çeşitli şekillerde yapılır:

 1. Ponksiyon etkilenen eklem: bu yöntem, aynı anda ve bir tanı ve tedavi. Çit örnek sinovyal sıvı sağlar kesin olarak belirlemek için doğa kökenli hastalık ve almak için etkili bir ilaç. Operasyon sırasında sırasında ponksiyon eklem boşluğuna enjekte kortikosteroidler ve çeşitli anti-inflamatuar ilaçlar olduğunu anında ağrıyı azaltır ve eklem üzerindeki yükü kaldırır.
 2. Artroskopi – eklem boşluğuna enjekte artroskop için dikkatli bir muayene eklem içinden. Operasyon sırasında doktor hemen kaldırmak büyümeleri, kemik ve çeşitli tümörler.
 3. Osteotomi – operasyon sırasında kemik eklem biraz ayarlamak için özel araçlar ve sabit pozisyonda değil, sadece izin onarmak için, motor fonksiyon, ama kurtulmak için hastanın rahatsızlık ve şiddetli ağrı.
 4. Protez, eklem kırık, eklem kaldırılır ve onun yerine set protez yüksek kaliteli malzemeden tamamen kabul özelliklerin bir kayıp eklem, iş tam hareketlilik ekstremite ve kurtulmak için hastanın ağrı.

Önleme

Önleme osteoartrit yatıyor kapsamlı bir kampanyada:

 • sağlıklı tutmak ve aktif bir yaşam tarzı;
 • rasyonel ve beslenme;
 • özel durum kötü alışkanlıkları;
 • yaralanmaların önlenmesi ve eklem yaralanma;
 • zamanında tedavi iltihabi süreçleri.

İnsanlar için risk grupları özellikle dikkatli davranın en ufak bir değişiklik çalışmalarında eklem ve ne zaman ağrı, crunch ve bu çıtırtı hemen ilgilenmesi bu travma-ayak hastalıkları uzmanı.