Torasik omurganın osteokondrozu nedir: semptomlar ve tedavi

Osteokondroz, sırt ağrısının ana nedenidir. Torasik omurga diğer kısımlardan daha az etkilenir, başlangıçta daha az hareketlidir. Karakteristik semptomların olmaması nedeniyle, dejeneratif hastalığın teşhis edilmesi daha zordur. Zamansız tedavi ciddi sonuçlara yol açar.

Osteokondrozun dereceleri ve semptomları

Torasik omurgada osteokondroz

Kemik ve kıkırdak dokusunun distrofik lezyonları en yaygın kronik insan hastalıklarıdır. Patolojik süreç, intervertebral diskin çekirdeği ile başlar, daha sonra annulus fibrosusa yayılır. Atrofik kıkırdak yastıklama özelliklerini kaybeder ve kemik üzerindeki yük artar. Omurlar arasındaki boşluk azalır, çıkıntılar ve fıtıklar ortaya çıkar, sinir uçları sıkışır.


Patoloji belirtileri:

 • vücudun hareketi, palpasyon, derin iç çekme ve öksürme ile şiddetlenen dorsalji (sırt ağrısı);
 • sol tarafta sternumda rahatsızlık, nefes darlığı, boğazda yumru hissi;
 • asiri terleme;
 • cilt ve uzuvların bir kısmında uyuşma hissi;
 • omuz bıçaklarına ve kollara uzanan ksifoid sürecinde ağrılı hisler;
 • dorsago - uzun süre tek pozisyondayken göğüste akut ağrı.

Göğüs bölgesindeki omurgadaki reseptörlerin tahrişi, kalp hastalığını taklit eden impulslarla kendini gösterir. Bu sözde koroner ağrıya ön göğüs duvarı sendromu denir. Sol taraftaki ağrıyan ağrı haftalarca sürer, kalp ilaçları ile geçmez. Aynı zamanda, EKG, organın çalışmasında ihlal göstermez.

Hastalığın semptomları genellikle diğer patolojilere benzer. Hasta şikayetleri kalp yetmezliğine veya gastrointestinal problemlere işaret edebilir. Sadece kapsamlı bir muayene doğru tanıyı koymaya yardımcı olacaktır.

Hastalığın klinik tablosu, osteokondrozun kompresyon veya kompresyon olmayan formlarına bağlı olarak değişir. Sinir uçları sıkıştırıldığında (sıkıştırıldığında), ağrı, uyuşma, kas güçsüzlüğü ve harekette zorluk ortaya çıkar. Sıkıştırma olmayan form, omurganın hasarlı bölgesindeki akut veya kronik ağrı sendromunun yanı sıra kalp, mide, karaciğer bölgesinde refleks ağrı ile kendini gösterir. Patolojinin klinik belirtileri, hastalığın evresine ve kişinin yaşına göre değişir.

Göğüs osteokondrozunun karakteristik olmayan semptomları, kadınlarda meme bezinde ağrı, kırılgan tırnaklar ve cildin soyulması hissini içerir. Hastalık hamilelik tarafından tetiklenir. Bu zamanda, kadın vücudu omurga üzerinde artan stres ve besin eksikliği yaşar.

Erkeklerde göğüs bölgesinin alt kısmındaki sinir köklerinin sıkışması kasık bölgesinde rahatsızlığa, böbreklerde ağrıya neden olur.

Osteokondroz dereceleri

Kıkırdak dokusunun durumuna bağlı olarak, hastalığın 4 derecesi ayırt edilir:

 • 1 derece - hastalığın erken bir aşamasında, halka fibrosusta çatlaklar görülür. Çekirdek pulposus içlerinden dışarı çıkar. Sternum, kalp bölgesinde hoş olmayan hisler var. Bu aşama, ağrıları ve kas spazmlarını çekerek karakterizedir.
 • 2 derece - durum, omurların patolojik hareketliliği ile ağırlaşır. Bu aşamanın bir işareti, hareket ederken ve uzun süre tek bir pozisyondayken artan ağrıdır. Omurların subluksasyonu mümkündür.
 • Derece 3 - omurganın yapısı ciddi şekilde hasar görür, lifli halka tamamen yırtılır. Sinir uçlarının yenilgisi interkostal nevraljiye yol açar. Bir kişinin hareketliliği sınırlıdır, zorunlu bir duruş alır. Ağrı iç organlara, karına, uzuvlara yayılır.
 • 4 derece - omurgayı çevreleyen yapılar patolojik sürece dahil olur. Skar dokusunun aşırı büyümesi bağların fibrozisine yol açar. Şiddetli bir nörolojik reaksiyon, destekleyici ilaçların düzenli kullanımını gerektirir.

Hastalığın erken teşhisi, intervertebral disklerin yıkımını yavaşlatabilir. Erken evrelerde tedavi daha etkilidir. Uzun süreli sırt ağrısı ve diğer osteokondroz semptomlarının tezahürü ile bir nöroloğa danışmalısınız.

Hastaneye gecikmiş bir ziyaret tehlikeli komplikasyonlara yol açar. Bunlara fıtıklaşmış diskler, sinir uçlarının iltihaplanması, osteofitlerin çoğalması, parezi dahildir. Kemik oluşumlarının büyümesiyle birlikte, spinal kanalın dokusunda büyük bir hasar tehlikesi vardır. Başlatılan distrofik süreçler, omurun tamamen yok edilmesidir. Hastaya ancak ameliyatla yardım edilebilir.

Nedenler ve risk faktörleri

Hareketli servikal ve lomber omurga en sık hastalıktan etkilenir. Torasik bölge, patoloji riskini azaltan ancak görünümünü dışlamayan kaburgalarla güçlendirilmiştir. Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. ICD 10 kodu M42'dir. 14 - torasik bölgede lokalizasyonu olan yetişkinlerde omurganın osteokondrozu. Ergen hastalar için ayrı bir kod vardır - M42. 0. Kötü duruş, kifoz veya skolyoz, genç insanlarda hastalığın başlamasına neden olan faktörlerdir.

Hastalığın ana nedenleri

Yetersiz beslenme ile intervertebral disklerde dejeneratif değişiklikler meydana gelir. Nukleus pulposus, yükü eşit olarak dağıtma yeteneğini kaybeder ve annulus fibrosusta çatlaklar oluşur. Doktorlar, patolojinin ortak bir nedeninin osteokondroz için genetik bir yatkınlık olduğuna inanmaktadır. Diğer faktörler şunları içerir:

 • yerleşik yaşam tarzı ve yerleşik çalışma;
 • omurilik yaralanması;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • artan fiziksel aktivite;
 • hormonal bozukluklar;
 • zayıf kas korse.

Dejeneratif değişikliklerin başlangıcının kesin nedeni belirlenemez. Hastalık nesnel belirti ve semptomlarla tanınabilir. Oturma pozisyonunda çok zaman harcayan, duruş ve omurilik yaralanmaları ile ilgili sorunları olan insanlar, tezahürlerine özellikle dikkat etmelidir.

Hareketsiz çalışma ile osteokondroz şansı daha yüksektir

provoke edici faktörler

Kıkırdak distrofisine yönelik doğal eğilim, vücudun doğal yaşlanma sürecinin başladığı orta yaşa kadar ortaya çıkmayabilir. Ancak hızlandırılmış dejenerasyonu tetikleyebilecek faktörler var. Bunlar şunları içerir:

 • kronik stres;
 • hipotermi;
 • dengesiz beslenme;
 • zor çalışma koşulları;
 • kilolu.

Sinir köklerinin uzun süreli sıkışması ve iltihaplanması ile iç organların çalışmasında rahatsızlıklar meydana gelir. Osteokondroz dalgalı bir seyir ile karakterizedir, akut veya donuk ağrı dönemleri remisyon ile değiştirilir.

BT taramasında 4. derece torasik osteokondroz

Teşhis yöntemleri

Tanı koymak için hastanın geçmişini toplamanız, fizik muayene yapmanız gerekecektir. İlk inceleme sırasında bir ön sonuç yapılır. Hastanın omurgası çeşitli pozisyonlarda incelenir. Patolojinin doğrulanması ve omurganın durumu hakkında bilgi, araçsal teşhis ile sağlanır. Uzmanlar şunları kullanır:

 1. Radyografi. Torasik bölgenin resimleri patolojinin derecesini gösterir. Direkt ve lateral radyografi, disk yüksekliğinde bir değişiklik, osteofitlerin görünümü, vertebra gövdesinin uç plakalarının sıkışması, spinal kanalın çapının daralması ve Schmorl düğümlerinin oluşumunda yardımcı olur.
 2. Kemik yapılarını tespit etmek ve ölçmek için bilgisayarlı tomografi yapılır.

Gerekirse, manyetik rezonans görüntüleme reçete edilir.

Tedavi ve önleme

Ağrı, iltihap ve diğer sorunlardan kurtulmak ancak karmaşık tedavi ile mümkündür. Teknik seçimi hastanın durumuna bağlıdır. İlk aşamalarda konservatif tedavi uygulanır, ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekecektir.

İlaçlar

Ağrıyı gidermek ve intervertebral disk yapılarının daha fazla tahrip olmasını önlemek için bir ilaç tedavisi verilir. Tedavinin temeli, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlardır. Tabletler ve merhemler şeklinde reçete edilirler.

3 derece osteokondroz tedavisi için hormonal ilaçlar kullanılır - kortikosteroidler. Belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptirler. Akut ağrı sendromunda anestezik enjeksiyonlar belirtilir. Kas spazmları ve gerginlik kas gevşeticiler tarafından giderilir. Kıkırdak dokusunu eski haline getirmek için uzmanlar kondroprotektörlerin kullanılmasını tavsiye eder.

Sinir köklerinin iltihaplanmasının tedavisi, B grubu vitaminleri içeren özel vitamin komplekslerinin alınmasıyla kolaylaştırılır. Yararlı elementler yiyeceklerden iyi emilir - yumurtalar, otlar, sığır eti ve peynir. Hastanın dinlenmesi ve dinlenmesi önerilir. İlk günlerde yatak istirahatine dikkat etmelidir.

Göğüs osteokondrozu için elektroforez

Fizyoterapi

Aparatın etkisi belirgin bir terapötik etkiye sahiptir. Osteokondrozlu hastalara reçete edilir:

 • şok dalgası tedavisi;
 • elektroforez;
 • ultrasonik maruz kalma;
 • manyetoterapi;
 • lazer tedavisi.

Fizyoterapi kan akışını artırır ve kasları gevşetir. Elektroforez seansları sırasında ilaçlar vücudun dokularına daha derinden nüfuz eder.

Halk ilaçları

Sadece ilaçlarla değil, halk ilaçları yardımıyla da tedavi edilebilirsiniz. Evde kür olarak çeşitli otlar ve yiyecekler kullanılabilir. Kaynatmalar, merhemler, sürtünme onlardan hazırlanır. Araçlar iltihabı hafifletmeye, rejenerasyon süreçlerini hızlandırmaya izin verir. Deniz tuzu ve papatya ile ılık bir banyo ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Etkili tarifler:

 • Ardıç ve tereyağı merhem - ezilmiş ardıç pürüzsüz olana kadar tereyağı ile çırpın. Kompozisyon buzdolabında saklanır.
 • Domuz sıcağından ve hop konilerinden merhem - kuru koniler toz haline getirilir ve yağ ile karıştırılır. Merhem günde 2-3 kez uygulanır.
 • Bal kompresi - kompozisyon için 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı votka, 1 yemek kaşığı aloe suyu gerekir. Ürünler karıştırılarak etkilenen bölgeye uygulanır.
 • Hardal kompresi - votka, kafur alkolü ve hardal tozu eşit oranlarda karıştırılır. 3 protein ekleyin ve 12 saat inkübe edin. Ürün tahriş edici bir etkiye sahiptir, bu nedenle dikkatli kullanılır.

Formülasyonları kullanmadan önce doktorlar, alerjik reaksiyon için onları kontrol etmenizi önerir.

Masaj

Torasik omurganın osteokondrozunun karmaşık tedavisinin parçalarından biri masajdır. Prosedür ağrıyı azaltır, kan dolaşımını artırır ve kasları uyarır. Aplikatörler evde masaj ve akupunkturun yerini alabilir. Bunlar plastik iğneli özel kilimlerdir.

Egzersiz tedavisi, omurganın hareketliliğini artırmaya yardımcı olur

Fizyoterapi

Alevlenme dönemi sona erdiğinde, hafif fiziksel aktiviteye geçilmesi önerilir. Bunlar yürüyüş, yüzme, yoga ve iyileştirici jimnastik içerir. Özel bir dizi egzersiz yapmak, bir hastalıkla başa çıkmanın ve sırt problemlerini sonsuza dek unutmanın en kolay yoludur. Egzersiz sırasında vurgu, göğüs kaslarını germek ve güçlendirmek üzerinedir. Omurga sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan özel bir teknik var. Egzersizler hastanın bireysel özelliklerine göre seçilir.

Önleyici öneriler

Doktorlar, hastalığın önlenmesi olarak, sırt ve göğüs kaslarını güçlendirmeye yönelik bir dizi egzersizi düzenli olarak gerçekleştirmeyi tavsiye eder. Jimnastiğe ek olarak, aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 • Hareketsiz iş yaparken molalar verin. Yükün farklı kas gruplarına dağıtılması için duruşunuzu sık sık değiştirin.
 • İyi bir omurga desteği için rahat bir ortopedik yatak seçin.
 • Omurgayı destekleyen yüksek sırtlı sandalyeler kullanın.
 • Diyetinizi dengeleyin.
 • Ağırlık kaldırmayı ve taşımayı reddedin.

Bir doktora zamanında ziyaret, osteokondrozu erken bir aşamada belirlemenizi sağlar. Bu iyileşme için olumlu bir prognoz sağlar.