Ayak bileği artrozu - nedenleri, belirtileri, tanı, hastalık derecesi ve tedavisi

Kişi yaşlandıkça, özellikle kas-iskelet sisteminin çalışmasında dejeneratif ve yıkıcı değişiklikler geliştirme riski artar. Ayak bileği eklemi artrozu, eklem kıkırdağını ve eklem dokusunu değişen derecelerde etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde sakatlığa yol açabilecek bir hastalıktır. Patolojinin ilk gelişmesiyle, hastalığın semptomları zayıf bir şekilde ifade edilir ve varlığı sadece X-ışınları yardımıyla belirlenebilir.

ayak bileği artrozu nedir

Eklem kıkırdağının ve çevre dokuların giderek tahrip olduğu hastalığa ayak bileği artrozu denir. Patolojinin temeli dejeneratif-distrofik bir süreçtir ve inflamasyon ikincildir. Ayak bileği artrozu, değişen alevlenmeler ve remisyonlarla dalgalı bir kronik seyir gösterir. Hastalık yavaş yavaş ilerler. Kadın ve erkek popülasyon artrozdan eşit olarak muzdariptir. Yaşla birlikte, patoloji geliştirme olasılığı keskin bir şekilde artar.

Belirtiler

Ayak bileği eklemi hastalıkları periyodik olarak şiddetlenir. Artrozun remisyonu sırasında semptomlar hiç görünmeyebilir. Patoloji kendini ele vermeden gelişir. Bir kişi, önemli fiziksel efor, artan sertlik ve bacakların yorgunluğu ile ayak bileğinde orta derecede ağrı hisseder. Patolojinin ilerlemesi ile ağrı daha belirgin hale gelir, istirahatte ortaya çıkar ve geceleri yoğunlaşır.

Eklemdeki şekil bozukluğu görünür hale geldiğinde ayak bileğindeki hareket açıklığı azalır ve yürürken karakteristik bir çıtırtı ve klik sesi duyulur. Bazen alt bacağın eğriliği vardır, bacaklar valgus (X şeklinde) veya varus (O şeklinde) şeklini alır. Ayak bileği artrozu için, başlangıç ağrıları karakteristiktir, bir dinlenme durumundan sonra hareketin başlangıcında ortaya çıkar ve yürüme sırasında kaybolur.

ayak bileği artrozu ile bacak ağrısı

Oluş nedenleri

Ayak bileği artrozu iki gruba ayrılır: birincil ve ikincil. İlki bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. İkincisi, olumsuz faktörler nedeniyle gelişir: iltihaplanma, travma vb. Her iki durumda da patoloji, kıkırdak dokusundaki metabolik bozukluklara dayanmaktadır. Sekonder artroz gelişiminin ana nedenleri:

 • ayak bileği yaralanması nedeniyle kemiğin deformasyonu (kırıklar) veya bağların hasar görmesi;
 • eklem kapsülünün gerilmesi;
 • lomber omurganın sinir uçlarının sıkışması;
 • fazla ağırlık;
 • rahatsız ayakkabılar giymek;
 • eklem üzerinde uzun süreli yük (yoğun sporlar, sürekli ayakta durma);
 • metabolik bozukluklarla ilişkili hastalıklar (gut, diyabet, menopoz sırasında östrojen eksikliği ve diğerleri);
 • intervertebral fıtıklar, lomber omurganın osteokondrozu ve alt bacağın, kas aparatının veya sinir sıkışmasının bozulmasının eşlik ettiği diğer durumlar.
ayak bileği artrozunun bir nedeni olarak obezite

Hastalığın derecesi

Ayak bileği artrozu ile, donanım teşhisi ile belirtilen üç derece ayırt edilir:

 • I derece - patolojik değişiklikler farkedilmez, ayak bileği eklem boşluğunun daralması, talusun sıkışması;
 • II derece - şişlik, hastalığın ilerlemesinin bir sonucu haline gelir, havalarda ağrılı duyular ortaya çıkar, bacak hareketliliği azalır, eklem deformasyonu not edilir;
 • III derece - eklemin amortisman özelliklerinin kaybı, kıkırdaklı dokunun kemikleşmesi, ayağın deformasyonu sakatlığa yol açar.
ayak bileği artrozu ile ayağın deformitesi

Olası sonuçlar

Ayak bileği artrozu olan bir hastaya, eklemin tamamen tahrip olması motor aktivitenin sınırlandırılmasına yol açtığı için bir sakatlık verilebilir. Bunun için hastanın tıbbi muayeneden geçmesi gerekir. Engelliliğe atanabilecek hasta kategorileri:

 • Yılda en az 3 kez hastalığın alevlenmesi ile 3 yıldan uzun süredir hasta olan ilerleyici artrozlu hastalar;
 • eklem ameliyatı geçirmiş ve yaşam kısıtlaması olan hastalar;
 • statik-dinamik fonksiyonda ciddi bozulma olan hastalar.

teşhis

"Ayak bileği ekleminin 2. derecesinin artrozu" (veya başka herhangi bir aşama) teşhisi, bir anket, görsel muayene ve laboratuvar sonuçları temelinde yapılır. X-ışınları belirleyici bir rol oynar. En ileri aşamalarda kemik bölgesinde deforme olan osteoartrit ve kistik oluşumlar tespit edilir. Zor durumlarda, kemik yapılarının daha doğru bir şekilde değerlendirilmesi için hasta ayak bileğinin BT taramasına yönlendirilir. Yumuşak dokuyu incelemek için ayak bileği MRG yapılabilir.

Ayak bileği artrozu için MRI

Ayak bileği artrozu tedavisi

Travma sonrası artrozda etkilenen eklemin tedavisi genel şemaya göre gerçekleştirilir. Kapsamlı tedavi şunları içerir:

 • ağrı semptomlarının giderilmesi;
 • inflamatuar sürecin ortadan kaldırılması;
 • ortak hareketliliğin restorasyonu;
 • trofik süreçlerin iyileştirilmesi;
 • uzuvda normal kan dolaşımının restorasyonu:
 • eklemin yapay protezlerle değiştirilmesi (gerekirse).

İlaçlar

İlaç tedavisi, hastalığın belirtileri ve hastalığın evresi dikkate alınarak seçilir. Alevlenme dönemlerinde, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, tablet veya enjeksiyon şeklinde kullanılır. Onlarla birlikte jel veya merhem şeklinde lokal anestezik ilaçların alınması tavsiye edilir. Belirgin ağrı duyumları ile eklem içi tıkanıklıklar için kortikosteroid ilaçlar reçete edilir. Girişleri yılda 4 defadan fazla yapılmaz. Kıkırdak dokusundaki metabolizmayı normalleştirmek için kondroprotektif grubun ilaçları reçete edilir.

merhemler

Topikal ilaçlar ayak bileği artrozunu veya krusartrozunu tedavi edemez, ancak iyileşmeyi hızlandırmaya ve hastalığın tekrarını önlemeye yardımcı olur. Etkili ilaçlar arasında:

 1. Kas-iskelet sisteminin inflamatuar ve distrofik durumlarının tedavisine yönelik çok bileşenli bir homeopatik merhem. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka ile günde 1-3 kez uygulayın. Kurs süresi 2-4 haftadır. Nadiren lokal cilt reaksiyonları meydana gelir: ürtiker, yanma, kaşıntı, dermatit gelişimi.
 2. Analjezik etkisi olan steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar. Etkilenen eklemlere günde 3 kez küçük bir dozda uygulayın. Doktor tedavi sürecini bireysel olarak belirler. Ortalama olarak, bu tür merhemler ağrı kaybolana kadar kullanılır, ancak arka arkaya 14 günden fazla olmaz.

Fizyoterapi

Aşağıdaki fizyoterapötik yöntemler, ayak bileği artrozunun askıya alınmasına yardımcı olacaktır:

 1. Orta dalga ultraviyole ışınlama. Etkilenen bölgedeki ultraviyole dalgalarının etkisi altında, sinir uçlarının hassasiyetini azaltan ve ağrı sendromunu hızla gidermeyi mümkün kılan bir madde birikimi vardır.
 2. Kızılötesi lazer tedavisi. Lazer sinir köklerinin hassasiyetini azaltır, kan dolaşımı sürecini iyileştirir. İşlem, hastayı ayak bileğindeki sürekli ağrı nedeniyle katlanılan stresten kurtarır.

Diyet

Diz eklemlerinin iltihaplı hastalıkları, kemik dokusu ve ayak bileği eklem bağları için özel bir diyet belirtilir. Diyete jöle, jöle et ve yenilebilir jelatinin dahil edilmesi gerekir, çünkü bu ürünler kıkırdak dokusunu restore eden doğal kondroprotektörlerdir. Menüde kompleks karbonhidratlar (sebzeler, meyveler, tam tahıllı ekmek), süt proteini (süzme peynir, peynir), vitamin ve mineral kompleksleri bulunmalıdır. Yiyeceklerin daha iyi özümsenmesi için yiyecekler buğulanmalı veya kaynatılmalıdır.

Fiziksel egzersizler

Röntgeni inceledikten sonra, doktor terapötik egzersizlerin performansını reçete edebilir. Ayak bileği için özel egzersizler, ağrıdan kurtulmaya, kas gerginliğini hafifletmeye ve kan dolaşımını düzeltmeye yardımcı olacaktır. Egzersiz terapisi egzersizlerine örnekler:

 • bir sandalyede otururken, çoraplar ve topuklu ayakkabılar dönüşümlü olarak yerden çıkar;
 • ayak parmakları yerde durur, topuk yükselir ve dairesel hareketler yapar;
 • bacaklar bir arada, ayak vücudun yanlarına kadar uzanıyor.
ayak bileği artrozu için egzersizler

Masaj

Ayak bileği artrozu prosedürü, çeşitli ve çok aşamalı tekniklerle ayırt edilir. Masajın amacı, eklem boşluğunun ayak kaslarındaki lenfatik ve kan dolaşımını iyileştirmek, ayak bileğinin zayıf hareketliliğini ortadan kaldırmaktır. Kasları gevşetmek için önce ayak bileğine yoğurma ve okşama teknikleriyle masaj yapın. Ardından ayak parmaklarına masaj yapılır, ardından ayak ve topuk yoğrulur. Ayak bileği eklemleri üzerinde derinlemesine çalışarak prosedürü bitirin.

ayak bileği artrozunun tedavisi için masaj

Ameliyat

Artrozun konservatif tedavisi olumlu sonuçlar getirmediyse, ilgili doktor cerrahi tedaviyi reçete eder. Operasyonel yöntemler arasında en iyisi olarak kabul edilir:

 1. Ayak bileği endoprotezleri. Ultra modern bir seramik veya metal protez, kıkırdak tahribatı bölgesinde kısmen veya tamamen değiştirilir.
 2. Ayak bileği artrodezi. Eklem yüzeylerinin şiddetli tahribatı için reçete edilir. Ameliyat sırasında kemikler iç bağlantıları sayesinde sağlam bir şekilde sabitlenir.
ayak bileği artrozu ameliyatı

Geleneksel yöntemler

Köy tarifleri, ayak bileği ekleminin artroz için karmaşık tedavisinin yardımına gelir:

 1. Tebeşir ve kefir. İki malzemeyi bir macun haline getirin. Şişliği gidermek için bu karışımı geceleri boğaz eklemine uygulayın.
 2. Tereyağı ve beşparmakotu kökü. 10: 1 oranında, malzemeleri karıştırın ve ağrıyı gidermek için gece boyunca boğaz eklemine sürün.

Ayak bileği artrozunun önlenmesi

Ayak bileği artrozu gelişme risklerini azaltmak için, aşağıdakileri içeren önleyici tedbirlere uymak gerekir:

 • vücut ağırlığının kontrolü;
 • doğru beslenme;
 • yüksek topuklu olmadan rahat ayakkabılar giymek;
 • eklem yaralanmalarından kaçınmak;
 • endokrin ve vasküler hastalıkların zamanında tedavisi;
 • ayak bileği için düzenli jimnastik performansı.
artrozun önlenmesi için ayak bileği jimnastiği

Ayak bileği artrozu fotoğrafı

ayak bileği artrozu için uzman muayenesiayak bileği artrozunda ağrıayak bileği artrozuartrozlu ayak bileği şişmesi