Sırt ağrısını hafifleten sıvalar - etki prensibi ve çeşitleri

sırt ağrısı rahatlama yama

Sırt ağrısı oldukça yaygın bir olgudur, bu sorunla karşılaşmayan birini bulmak zordur.

Doktora gitmek için sonsuz "zaman eksikliği" sorunu da karakteristiktir, buna göre çoğu insan aktif olarak reklamı yapılan jelleri ve sırt ağrısını ortadan kaldıran merhemleri kullandıkları kendi kendine ilacı tercih eder.

Bu araçlarla birlikte, sıvalar aktif olarak tanıtılmaktadır. Sırt tedavisi için bu çare uzun zamandır bilinmektedir, ancak son yıllarda büyük üreticiler onu alana kadar pek popüler olmamıştır.

Bu tür yamaların gerçekten etkili olup olmadığını anlamak için sırt ağrısının olası nedenlerini anlamak gerekir.

Sırtım neden ağrıyor?

Sırt ağrısının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en zararsız olanı, bir kişinin spor sırasında ve fiziksel çalışma sırasında alabileceği küçük yaralanmalar ve burkulmalardır.

Her ne kadar, bu tür küçük yaralanmalara gereken özen gösterilmese de, sırt kas korsesinin ve kas-iskelet sisteminin kendisinin durumunu etkileyen çok hoş olmayan "gecikmiş" sonuçlara sahip olabilirler.

sırt ağrısı alçı ile nasıl geçer

Ancak genel durumda, bu tür küçük yaralanmalar birkaç gün boyunca kendilerini acıyla hatırlatır, ardından yavaş yavaş kaybolurlar.

Ancak şiddetli sırt ağrısının en yaygın nedeni osteokondroz ve sonuçlarıdır.

Bu hastalık tehlikelidir, çünkü yavaş yavaş gelişir ve erken aşamalarda, başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği zaman, pratik semptomlarla kendini göstermez.

Gelecekte, çeşitli ağrı sendromlarının gelişmesinin, intervertebral fıtıkların oluşumunun ve benzerlerinin nedeni haline gelen bu hastalıktır.

Sırtın mikrotravmaları, ağrıya neden olmayı bıraktıkları anı beklerken hala göz ardı edilebilirse, osteokondroz ile çalışmayacaktır - sonuçları ortaya çıktığında, şiddetli ağrıya uzun süre dayanmak mümkün değildir ve yine de gitmek zorunda kalırsınız. doktora.

Ayrıca, küçük yaralanmalar doğaçlama yöntemlerle başarılı bir şekilde ortadan kaldırılırsa, ciddi sırt hastalıklarının yıllarca tedavi edilmesi gerekir.

Bu hastalıkta ağrının ana nedeni, omuriliğin sinir köklerinin ihlalidir. Bu tür bir sıkıştırma çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak hemen hemen tüm ağrı sendromlarına neden olan bu sıkıştırmadır.

Sırt ağrısı tedavisinde ısınma etkisi

sırt ağrısı için alçı kuru ısı

Sırt yaralanmalarını veya hastalıklarını tedavi ederken, doktorlar neredeyse her zaman gerekli ilaçlarla birlikte "kuru ısı" önerir.

Bu genellikle vücudun etkilenen kısmını sıcak, tüylü bir eşarpla sarmak anlamına gelir - böylece etkilenen bölgedeki sırt iyi "ısınır".

Bu "kuru ısı", iltihaplanma ve ödemin bir dereceye kadar azalması nedeniyle kan dolaşımını iyileştirir, bu da sıkıştırılmış sinir kökü üzerindeki basınçta bir azalmaya yol açar.

Buna bağlı olarak ağrı sendromu azalır. Tabii ki, bu yöntem kendi başına şiddetli ağrılarla baş etmeyecek, ancak bir tür yardımcı araç olarak oldukça uygundur.

Ayrıca, sırt ağrısı için halk tariflerinin ezici çoğunluğunun, tam olarak sırtın etkilenen bölgesini ısıtmanın bu etkisine dayandığı belirtilebilir. Ve çok yoğun olmayan bir acıyla, bu tür yöntemler, oluşum nedenlerinden kurtulmanıza izin vermeseler de, başarılı bir şekilde başa çıkıyor.

Tabletlere alternatif olarak ısınma

Sırtta ağrı oluştuğunda, doktorlar genellikle ilacı tercih eder. Ve çoğu durumda bu tür yöntemler, iltihabı hızla gideren ve ağrıyı azaltan steroid olmayan antienflamatuar ilaçların kullanımını içerir.

Bu nedenle, NSAID'ler esas olarak bir hedef peşinde koşar - çoğu durumda başarılı bir şekilde başa çıktıkları ağrıyı azaltmak.

Ancak bu tür ilaçların ciddi bir dezavantajı vardır - sırt hastalıklarının tedavisi, yan etkilerin ortaya çıkmaya başladığı çok uzun süreli kullanımlarını içerir.

Bu etkilerden en yaygın olanı gastrointestinal sistemin bozulmasıdır. Bu nedenle, örneğin, fıtıklaşmış bir diskin tedavisi bir yıla kadar sürebilir ve hastanın vücudu için önemli sonuçları olmayan NSAID'leri almak nadiren bir aydan fazla sürebilir.

Bu, doktorların bu tür ilaçları minimum etkili dozlarda reçete etmeye ve alternatif tedavi yöntemleri aramaya zorlanmasına neden olur.

Her şeyden önce, eczanelerde bol miktarda bulunan jel ve merhemlere dikkat ederler.

Ancak bu durumda yarısı uygun değildir, çünkü tüm etkileri aynı NSAID'lerin hareketine dayanmaktadır. "Isınma" niteliğindeki merhemler çok daha pahalı ve daha az yaygındır.

Artık bir başka popüler alternatif de tam olarak görünmeyen, sırta sağlam bir şekilde bağlanan ve sırt ağrısını oldukça etkili bir şekilde gideren alçıdır.

Sırt yamaları türleri

Biber sıva

En eski ve "hak edilmiş", çok uzun zamandır bilinen banal biber sıvasıdır. Etki prensibi basit ve açıktır - yapışkan yüzeye cilde dokunduğunda tahriş edici ve ısınma etkisi olan özel bir biber bileşimi uygulanır.

Belki de böyle bir yamanın tek dezavantajı, yamayı kullanma kurallarının en ufak bir ihlali durumunda ciddi cilt tahrişine yol açabilecek biberin aşırı agresifliğidir.

Ve bu, tedavi olanaklarını ciddi şekilde sınırlayacaktır - iltihaplı bölgeye masaj yapılamaz, üzerine başka bir sıva yapıştırmak veya ısınma jeli veya merhem uygulamak artık mümkün değildir.

Bu eksiklikler, daha az verimle yamaya uygulanacak alternatif ısıtma bileşimlerinin araştırılmasının nedeni haline geldi.

Isınmadan anestezi yapın - NSAID yaması

Birkaç üretici, daha fazla uzatmadan, cilt tahrişi sorununu basit ve zarif bir şekilde atlamaya karar verdi - aynı steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, cilde yavaş yavaş emilen ve terapötik etkileri olan yamaya basitçe uygulanır.

Bu yama sayesinde sırt ağrısı yeterince hızlı bir şekilde giderilir, tahriş riski minimumdur ve aşırı ısınma sorunu da buna değmez. Ama bu yamanın dezavantajları da var.

Örneğin, mümkünse "kimya" olmadan yapmayı tercih edenler için kesinlikle uygun değildirler, çünkü ana aktif bileşen tabletlerdekiyle aynı olduğundan, vücuda sadece aynı hoş olmayan yan etkilere sahip olarak deriden girer.

yansıyan ısı

Başka bir seçenek, bir veya daha fazla "yansıtıcı" kaplama içeren sıvalardır. Üreticinin özel olarak adlandırdığı kadar önemli değildir, öz aynıdır - insan vücudu tarafından salınan ısı, bir ısınma etkisinin ortaya çıkması nedeniyle yansıtılır ve birikir.

Doğal olarak, bu tür sıvaların pratikte hiçbir kontrendikasyonu yoktur (etkin madde olmadığı için), ancak bunları cilde değil, ketene yapıştırmak daha iyidir.

Çin'den "Mucize sıvalar"

Çin'de yerel geleneksel tıbba dayalı olarak geliştirilmiş bir dizi yama türü vardır. Böyle bir yamanın bileşimi, her biri (teoride) belirli bir terapötik etkiye sahip olması gereken birçok bitki bileşeni içerir.

Böyle bir yama, "doğal" tedaviyi sevenler için çok iyi bir seçimdir, tek dezavantajı, doğrulanmamış etkinliğidir.