Servikal omurganın osteokondrozu (kondroz): semptomlar, tanı

Servikal omurganın akut kondrozu tamamen doğru bir ifade değildir. Servikal kondrozdan bahsetmişken, kronik, yavaş yavaş ilerleyen bir seyir gösteren osteokondroz gibi bir hastalığı kastediyoruz. Bu patolojinin özü, servikal omurlardaki ve aralarında bulunan intervertebral disklerdeki dejeneratif-distrofik değişikliklerde yatmaktadır. Bu hastalığın ana komplikasyonu, sırayla omuriliği, kan damarlarını vb. Sıkıştırabilen bir intervertebral fıtık oluşumudur. Bu yazıda servikal osteokondrozun ana semptomlarını ele alacağız ve ayrıca teşhisi hakkında konuşacağız.

Servikal osteokondroz nasıl kendini gösterir?

osteokondrozlu boyun ağrısı

Servikal osteokondrozun ana klinik belirtisi ağrı sendromudur.

Bazı hastalar, boyunda en ufak hareketlerle şiddetlenen oldukça yoğun, keskin bir ağrıya işaret eder. Servikal omurganın osteokondrozu ile, hasta bir kişi ağrılı duyular nedeniyle başını çeviremez ve zorla tutarak en az rahatsızlığa, duruşa neden olur.

Bununla birlikte, en sık orta şiddette donuk, kalıcı ağrının varlığı not edilir. Hasta, rahatsız bir pozisyonda uyuduktan sonra aktif fiziksel aktivite ile daha belirgin hale gelen boyundaki rahatsızlıktan şikayet eder. Bu tür insanlarda zorunlu duruş yoktur. Bununla birlikte, motor aktivitelerini bir şekilde sınırlamaları gerekir, örneğin, başın keskin dönüşlerinden ve eğimlerinden kaçınmaya çalışın.

Ek olarak, klinik tablo, örneğin boyunda "sürünme" hissi gibi servikal bölgedeki hassas bozukluklarla desteklenebilir.

Osteokondrozun daha da ilerlemesi ve intervertebral fıtık oluşumu ile ağrı sendromu çok daha yoğun hale gelir. Hasta bir kişi boyunda sürekli şiddetli ağrıya işaret eder ve bu da yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır.

Servikal omurganın osteokondrozunun teşhisi

Servikal osteokondroz teşhisi için birincil yöntem, iki projeksiyonda gerçekleştirilen bir X-ışını muayenesidir. Röntgen sonuçları şunları ortaya çıkarabilir:

  • Servikal lordozun düzeltilmesi;
  • intervertebral disklerin düzleşmesi;
  • intervertebral foramenlerin daralması;
  • Marjinal kemik büyümeleri vb.

Sadece osteokondrozu tanımlamayı değil, aynı zamanda diğer hastalıklarla ayırıcı tanılama yapmayı sağlayan daha bilgilendirici bir tanı yöntemi manyetik rezonans görüntülemedir. Bilgisayarlı tomografi de yapılabilir. 2015 yılında, Tıp Yüksek Lisans Eğitim Akademisi'nden bilim adamları, sonuçlarına göre, kantitatif bilgisayarlı tomografinin kemik dokusundaki en erken değişiklikleri tanımlamaya izin veren yöntem olduğu tespit edilen bir çalışma yayınladı.

Ek olarak, anket planı aşağıdakilerle desteklenebilir:

  • miyelografi;
  • Diskografi;
  • Elektrofizyolojik araştırma vb.