Diz ağrısı: patolojinin nedenleri ve tedavisi

Her yaştan ve farklı yaşam tarzından insan, yürürken diz ekleminde ağrıdan şikayet edebilir, ancak bu semptom çoğu zaman yaşlılarda ve profesyonel sporcularda görülür. Diz ekleminde ağrı nedenleri hem küçük yaralanmaları hem de ciddi hastalıkları içerir. Hareket ederken, sağlıklı insanlar, kural olarak, ağrılı hisler yaşamazlar, görünümleri eklemlerin günlük aşınması ve yırtılması, aşırı fiziksel efor veya yaralanmalardan kaynaklanabilir. Bu durumda, spor faaliyetleri, rekreasyon, ev işleri veya iş görevleri sırasında rahatsızlık ve hareket bozukluğunun ortaya çıkması hissedilebilir.

diz ağrısı

Diz ağrısı: nedenleri

Aşağıdaki koşullara sahipseniz diz ağrısı oluşabilir:

  • diz ekleminin artrozu (gonartroz);
  • menisküs hasarı (meniskopati);
  • artrit (eklem iltihabı);
  • kalça ekleminin artrozu (koksartroz);
  • diz ekleminin dolaşım bozuklukları;
  • diz tendonlarının iltihabı ("kaz ayağı" torbasının periartriti).

Gonartroz ile diz ekleminde ağrı

Diz eklemindeki ağrı vakalarının %30 ila %40'ı gonartrozdan kaynaklanmaktadır. Diz ekleminin artrozu en sık 40-45 yaş üstü kişilerde teşhis edilir. Patolojik süreç bir veya iki diz ekleminde gelişebilir. İlk başta, ağrının yoğunluğu hafiftir, rahatsızlığın başlangıcı ancak uzun bir yürüyüşten sonra görülür. Hastalık ilerledikçe, kısa mesafelerde bile yürürken bir kişiyi rahatsız eden diz ekleminde şiddetli ağrı not edilir.

Hastanın sandalyeden kalkması, kıçından kalkması, merdiven inip çıkması zorlaşır. Ağrıyan bir diz, önceki gün dizde aşırı yük olması durumu dışında, geceleri istirahatte onu rahatsız etmez.

Gonartrozun sonraki aşamalarında, ağrı dizde (yürüme sırasında) bir çatırtı ve eklem deformasyonu ile tamamlanır. Bu semptomatoloji her yıl daha belirgin hale geliyor.

Meniskopati ile diz ekleminde ağrı

Gonartroz ile birlikte meniskopati (menisküs hasarı) da diz ağrısının yaygın bir nedenidir (vakaların %40'ına kadar).

Diz menisküsleri her yaşta zarar görebilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit derecede yaygındır. Bir diz ekleminde hasar ağırlıklı olarak gözlenir.

Meniskopati yaralanmalara atfedilebilir, ancak genellikle görünüşte düz bir yerde ortaya çıkabilir. Gonartrozun aksine diz menisküs yaralanmasının karakteristik bir özelliği, koşarken, yürürken, zıplarken, kayak yaparken vb. Başarısız bir hareketle tetiklenen hızlı ve genellikle oldukça beklenmedik bir gelişmedir.

Yaralanmaya dizde bir çatırtı, diz ekleminde akut ağrı hissi eşlik eder, yoğunluğu o kadar yüksektir ki kurban hareket edemez. Genellikle 10-15 dakika sonra ortaya çıkan akut ağrının hafif bir şekilde zayıflamasından sonra hastanın hareket kabiliyeti geri yüklenir. Ancak ertesi gün veya bir gün içinde ağrı sendromu tekrar şiddetlenir, diz çok şişer. Bu aşamada, meniskopatinin klinik tablosu, sıkışmış menisküsün karakteristik özelliği ile tamamlanır - yürürken dizde bir delme, dizde "dövülmüş çivi" hissi veya yürürken dizde olası bir kırık.

Hastalığın akut döneminin süresi, kural olarak, iki ila üç haftadır, bundan sonra hasta rahatlar. Uygun tedavinin yokluğunda hastalık kronikleşir. Acı verici duyumlar azalır, sonra herhangi bir koşul (güçlü yükler, ağız kavgası, başarısız ani hareketler) tekrarlarını kışkırtır.

Meniskopati, gonartrozdan farklı olarak, diz ekleminin kemiklerinin deformasyonu ile son derece nadiren eşlik eder; bu, yalnızca menisküs hasarı ile ilişkili diz artrozu gelişimi ile ortaya çıkabilir.

Artrit ile diz ağrısı

Olguların %5-10'unda diz ağrısı artrit ile ilişkilidir. Bu hastalık her yaştaki insanın karakteristiğidir, ancak çoğu zaman gençlikte gelişmeye başlar. Artritteki iltihaplanma süreci bir veya iki dizde bulunabilir.

Diz eklemlerinin yenilgisine sadece artroz ve meniskopati değil, aynı zamanda romatoid, reaktif, psoriatik olan artrit türlerinden biri neden olabilir. Ayrıca gut, ankilozan spondilit, eklem romatizması gibi hastalıklara da artrit adı verilir.

Diz ekleminin artrik iltihabı, dizde belirgin şişlik ve şişlik ile birlikte geceleri etkilenen eklemde artan ağrı ile birlikte hızlı bir başlangıç (1-3 gün içinde) ile karakterizedir. Artritteki ağrının şiddeti, istirahatte hareket sırasında olduğundan daha güçlü olabilir, bu da hastalığı benzer bir semptomu olan artroz ve meniskopatiden - diz ekleminde ağrı - ayırır. Artrit için anti-inflamatuar ilaçlarla tedavi ağrıyı azaltabilir, iltihabı hafifletebilir.

Coxarthrosis ile diz ekleminde ağrı

Koksartroz (kalça ekleminin artrozu), diz ekleminde ağrı nedeniyle doktora başvuran kişilerin %3 ila 7'sini etkiler. Hastalık, diz hareketliliğinin korunmasına rağmen, ağrısız fleksiyon ve ekstansiyonu ile ilgili zorlukların olmamasına rağmen, koksartrozlu bir hastanın bacaklarını yanlara yayması, bacaklarını döndürmesi zor olduğu gerçeğinde kendini gösterir. kalça. "

Yetersiz dolaşım ile diz ekleminde ağrı

Dolaşım bozukluğu ile ilişkili vasküler diz ağrısı, diz problemleri için doktora yapılan ziyaretlerin %5 ila %10'unu oluşturur.

Ağrının eşlik ettiği diz eklemlerindeki kan dolaşımının bozulması birçok kişiye aşinadır. Kural olarak, bu rahatsız edici duyumlar ilk olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar, çünkü bir çocuğun aktif büyüme döneminde vasküler gelişim hızı bazen kemik büyüme oranından çok daha düşüktür.

Vasküler ağrı bir kez ortaya çıkarsa, yaşamınız boyunca ortaya çıkacaklarına hazırlıklı olmalısınız. Bununla birlikte, yoğunluklarının derecesi en sık 19-20 yıl sonra azalır.

Vasküler bozukluklarda ağrı genellikle simetriktir, yani. sol ve sağ dizlerdeki ifadeleri aynıdır. Ağrı sendromunun ortaya çıkması, havadaki bir değişiklik, hava sıcaklığındaki bir değişiklik, soğuk algınlığı ve fiziksel eforla ilişkilidir. Bu tür ağrıların tedavisi için, ısınma merhemleri, masajlar, kendi kendine masaj (dizlerin kuvvetli bir şekilde ovuşturulması) ve ayrıca vazodilatör ilaçlar kullanılır. Bu durumlar için özel tedavi gerekli değildir.

Diz tendonlarının iltihaplanması nedeniyle diz ağrısı

Diz ağrılarının yaklaşık %10-15'i diz tendonlarının iltihaplanması (kaz ayağı periartriti) ile ilişkilidir. Çoğu zaman, bu patoloji kadın yarısında, çoğunlukla 40 yıl sonra ortaya çıkar. Ağrı sendromu, merdivenlerden inerken ve ağırlık taşırken ortaya çıkar. Diz eklemlerinin iltihabı ile düz bir yüzeyde sakin yürüyüş, nadiren ağrı görünümüne eşlik eder.

Periartritin neden olduğu ağrı dizin tamamına yayılmaz, sadece dizlerin iç yüzeylerinde, dizler bir araya getirildiğinde temas noktasının 3-5 cm altında lokalize olur. Artrit, artroz ve meniskopatinin aksine "kaz kesesi" torbasının periartritine diz eklemi hareketliliğinin kısıtlanması eşlik etmez. Dizin fleksiyon ve ekstansiyonu bozulmaz, dizde şekil bozukluğu ve şişlik olmaz.

Diz ağrısı

Terapi kliniğinin doktorları tarafından belirlenen diz ekleminde ağrı tedavisinin temel amaçları şunlardır:

  • şişliği ortadan kaldırmak;
  • hastayı rahatsız edici hislerden kurtarmak;
  • diz ekleminin işlevini geri yükleyin;
  • yeni saldırıları önlemek.

Ağrıyı gidermek için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve analjezikler kullanılır. Isınma ve dikkat dağıtıcı merhemlerin yanı sıra takviye edici ilaçların kullanılması etkilidir.

Remisyon aşamasında, hastalara fizyoterapi teknikleri, masajlar ve terapötik egzersizlerin kullanımı reçete edilir.

Konservatif tedavinin etkinliğinin yokluğunda, tüm artıları ve eksileri dikkate alan uzmanlar cerrahi tedavinin uygunluğunu düşünüyorlar.

Ek olarak, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan bir dizi geleneksel ilaç vardır, ancak kullanımları öncelikle diz eklemindeki ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlayan tedavi sürecini izleyen uzmanlarla tartışılmalıdır. Bu patolojinin nasıl tedavi edileceğine yalnızca hastanın araştırma sonuçlarına, vücudunun bireysel özelliklerine ve diğer birçok önemli nüansa aşina olan deneyimli, kalifiye bir doktor tarafından karar verilmelidir.