Eklem ağrısı (artralji)

Eklem ağrısı (artralji), enfeksiyon veya toksisite, travma, iltihaplanma veya kıkırdakta bozulma ile ilişkili olabilen çok yaygın bir sorundur.

bir erkekte eklem ağrısı

Çoğu durumda, eklem ağrısı birkaç gün içinde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, bazı durumlar mümkün olduğunca erken bir doktora görünmenizi gerektirir. Deneyimli bir uzmanın bile eklemlerin neden ağrıdığını tam olarak belirlemesi kolay değildir, çünkü erken belirtiler aldatıcı olabilir ve hastalığın tam resmi bazen sadece 1-2 ay veya daha uzun bir süre içinde ortaya çıkar.

Bu makaledeki bilgiler, artraljiye neden olan çeşitli hastalık ve durumlar arasında gezinmenize yardımcı olacaktır. Ve modern teşhis yöntemleri, hastalığın kesin nedenini belirlemenize ve bir doktorla birlikte doğru tedavi taktiklerini seçmenize izin verecektir.

Bu yazıda, vücudun her yerinde birden fazla eklemin ağrıdığı durumlara bakacağız. Bazen biri incinmeye başlar ve diğer eklemler hızla ona katılır. Ağrının birkaç gün veya hafta boyunca vücudun bir bölümünden diğerine geçtiği görülüyor. Bir dizi hastalık, bir grup eklemde atak şeklinde ağrıya neden olur - ağrı azaldığında ve sonra tekrar ortaya çıktığında nöbetler.

Viral enfeksiyonlarla eklem ağrısı

Çoğu zaman, artraljiler çeşitli viral enfeksiyonlarla ortaya çıkar: virüslerin eklemler üzerindeki doğrudan etkisi veya birçok bulaşıcı hastalığın akut döneminde kanda biriken toksinlerin etkisi nedeniyle.

Çoğu zaman, kol ve bacakların küçük eklemlerinde, diz eklemlerinde ve bazen de omurga eklemlerinde ağrı görülür. Acı güçlü değil, ağrıyor. Eklem ağrıları denir. Hareketlilik genellikle bozulmaz, şişlik veya kızarıklık olmaz. Bazı durumlarda, hızla kaybolan kurdeşen benzeri bir deri döküntüsü ortaya çıkabilir. Çoğu durumda viral artraljiler, halsizliğin ilk belirtisi haline gelir ve buna ateş, kas ağrısı ve güçsüzlük eşlik eder.

Genel iyilik halindeki bozulmaya rağmen, viral hastalıklarda eklem ağrısı genellikle ciddi bir endişe nedeni değildir. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar alarak, bol sıvı tüketerek ve istirahat ederek rahatlama sağlanabilir. Birkaç gün sonra ağrı kaybolur ve eklem fonksiyonu tamamen eski haline döner. Eklemin yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler yoktur.

Viral artraljiler, örneğin grip, hepatit, kızamıkçık, kabakulak (yetişkinlerde) için karakteristiktir.

reaktif artrit

Bu, hem viral hem de bakteriyel bir enfeksiyondan sonra eklem ağrısının meydana geldiği bir hastalık grubudur. Reaktif artritin doğrudan nedeni, enfeksiyondan etkilenmemiş olmalarına rağmen eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sistemindeki bir hatadır.

Eklem ağrısı, akut solunum yolu enfeksiyonlarından, bağırsak enfeksiyonundan veya üretrit veya genital enfeksiyonlar gibi genitoüriner sistem hastalıklarından 1-3 hafta sonra daha sık görülür. Viral artraljilerin aksine, eklem ağrısı yoğundur, buna ödem ve hareket bozukluğu eşlik eder. Vücut ısısı yükselebilir. Artrit genellikle bir diz veya ayak bileği ekleminin tutulumu ile başlar. 1-2 hafta içinde vücudun diğer yarısının eklemlerindeki ağrılar birleşir, kol ve bacakların küçük eklemleri ağrımaya başlar. Bazen omurganın eklemleri ağrır.

Eklem ağrısı genellikle tedavi ile veya kendi kendine geçer ve sekel bırakmaz. Bununla birlikte, bazı reaktif artrit türleri kroniktir ve bazen şiddetlenir.

Reiter hastalığı- Aktarılan klamidyadan sonra gelişen ve kronik bir seyir izleyebilen reaktif artrit türlerinden biri. Reiter hastalığındaki eklem ağrısından önce genellikle idrara çıkma ihlali gelir - genellikle fark edilmeyen klamidyal üretritin (üretra iltihabı) bir tezahürü. Sonra göz problemleri ortaya çıkar, konjonktivit gelişir. Tedavi için bir doktora danışmanız gerekir.

Reaktif artrit, adenovirüs enfeksiyonu, genital enfeksiyonlar (özellikle klamidya veya bel soğukluğu), Salmonella, Klebsiella, Shigella vb. ile enfeksiyonla ilişkili bağırsak enfeksiyonlarından sonra gelişebilir.

Kıkırdak aşındığında eklem ağrısı

Kemiklerin eklem yüzeylerinde kademeli olarak kıkırdak aşınması ve yırtılmasının eşlik ettiği hastalıklara dejeneratif denir. 40-60 yaş ve üzerinde daha sık görülürler, ancak daha genç insanlarda, örneğin eklem yaralanmaları geçirenlerde, sık yoğun egzersize maruz kalan profesyonel sporcularda ve obez kişilerde de görülürler.

Deforme osteoartrit (osteoartrit, DOA)- Bu, bacakların büyük eklemlerinin bir hastalığıdır - yürürken yükün büyük kısmını taşıyan dizler ve kalça eklemleri. Ağrı yavaş yavaş gelir. Sabahları dinlendikten sonra sağlık durumu iyileşir ve akşamları ve geceleri uzun yürüyüş, koşma ve diğer streslerden sonra kötüleşir. Enflamatuar değişiklikler: ödem, kızarıklık genellikle belirgin değildir ve sadece ileri vakalarda ortaya çıkabilir. Ancak sıklıkla eklemlerde çatırdama şikayetleri vardır. Yıllar geçtikçe hastalık ilerler. Deforme olan artrozun tedavisi neredeyse imkansızdır, sadece kıkırdak yıkımını yavaşlatmak mümkündür. Hareketliliği geri kazanmak için ameliyata başvururlar.

Omurganın osteokondritBaşka bir yaygın dejeneratif hastalıktır. Nedeni, omurlar arasındaki kıkırdağın incelmesi ve tahrip olmasıdır. Kıkırdak kalınlığının azalması, omurilik ve kan damarlarından uzanan sinirlerin sıkışmasına neden olur ve bu da omurga eklemlerindeki ağrılara ek olarak birçok farklı belirtiye neden olur. Örneğin: baş ağrıları, baş dönmesi, kollarda ağrı ve uyuşma, omuz eklemlerinde ağrı ve kesintiler, kalpte, göğüste, bacaklarda ağrı vb. Osteokondrozun teşhisi ve tedavisi ile genellikle bir nörolog ilgilenir.

Eklem ağrısının bir nedeni olarak otoimmün hastalıklar

Otoimmün hastalıklar, nedenleri tam olarak bilinmeyen geniş bir hastalık grubudur. Tüm bu hastalıklar, bağışıklık sisteminin özelliği ile birleşir: bağışıklık sisteminin hücreleri, vücudun kendi dokularına ve organlarına saldırmaya başlar ve iltihaplanmaya neden olur. Otoimmün hastalıkların, dejeneratif hastalıkların aksine, çocuklukta veya gençlerde gelişme olasılığı daha yüksektir. İlk tezahürleri genellikle eklem ağrısıdır.

Eklem ağrısı genellikle uçucudur: bugün bir eklem ağrıyor, yarın diğeri, yarından sonraki gün - üçte biri. Artraljiye ödem, ciltte kızarıklık, eklemlerde hareket bozukluğu ve bazen ateş eşlik eder. Birkaç gün veya hafta sonra eklem ağrıları kaybolur ancak bir süre sonra tekrarlar. Zamanla, eklemler önemli ölçüde deforme olabilir ve hareketliliğini kaybedebilir. Otoimmün eklem iltihabının karakteristik bir belirtisi sabah tutukluğudur. İlk sabah saatlerinde, etkilenen eklemler 30 dakikadan 2-3 saat veya daha fazlasına kadar yoğrulmalıdır. Bir gün önce eklem üzerindeki yük ne kadar güçlüyse, ısınma için o kadar fazla zaman harcamanız gerekir.

Yavaş yavaş, diğer organlara verilen hasar belirtileri artraljilere katılır: kalp, böbrekler, cilt, kan damarları, vb. Tedavi olmadan hastalık ilerler. Tedavisi imkansızdır, ancak modern ilaçlar süreci yavaşlatabilir. Bu nedenle tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar iyi olur.

Romatoid artrit, eklemlerin öncelikle etkilendiği en yaygın otoimmün hastalıktır: çok acıtmaya, kızarmaya ve şişmeye başlarlar. Çoğu zaman, hastalık kolların ve bacakların küçük eklemlerinde ağrı ile başlar: parmaklar, el veya ayak eklemleri, daha az sıklıkla - bir diz, ayak bileği veya dirsek ekleminin yenilgisi ve daha sonra diğer bölümlerinde ağrılar. vücut katılmak.

Sistemik lupus eritematoz- genç kadınlara daha duyarlı olan daha nadir bir hastalık. Vücudun çeşitli eklemlerinde uçuşan ağrılar, parmakların deformasyonu, ciltte döküntü görünümü, özellikle yüzde karakteristik - alında kızarıklık ve kelebek kanatları şeklinde yanaklar ile karakterizedir. Eklem ağrısına kalp ve göğüste kesintiler ve rahatsızlık, düşük dereceli ateş, halsizlik, kilo kaybı, tansiyon artışı, sırt ağrısı, ödem eşlik edebilir.

Ankilozan spondilit- lupustan farklı olarak erkekleri daha sık etkiler. Hastalık, omurganın eklemlerinde, lomber bölgede, sakrumda, pelviste ağrı ile başlar. Yavaş yavaş, ağrı omurganın diğer bölgelerine yukarı doğru yayılır. Ağrıya ek olarak, sertlik, azalan esneklik ve zamanla, omurga eklemlerinde yürüme bozukluğu ve tam hareketsizlik karakteristiktir. İlk aşamalarda ankilozan spondilit osteokondroz ile kolaylıkla karıştırılabilir. Bununla birlikte, ilk hastalık genç erkeklerde, ikincisi ise yaşlılarda gelişir. Teşhis testi olarak, omurga ve pelvik kemiklerin buluştuğu yer olan sakroiliak eklemden bir röntgen çekilir. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, doktor tanıyı onaylayabilir veya reddedebilir.

Sedef hastalığı ile eklem ağrısı

Sedef hastalığı, vücudun yüzeyinde karakteristik bir döküntünün ortaya çıktığı bir cilt hastalığıdır. Bazen sedef hastalığı eklemleri etkiler. El ve ayak eklemleri, parmaklar ve ayaklar, daha az sıklıkla omurga, genellikle ağrır ve şişer. Sedef hastalığında artritin ayırt edici bir özelliği asimetrik bir lezyondur. Eklemlerin üzerindeki deri mavimsi-mor bir renge sahip olabilir ve tırnaklarda hasar meydana gelir. Zamanla, eklemlerin deformiteleri ve subluksasyonları gelişir (parmaklar atipik bir yönde bükülmeye başlar).

Romatizma ile artralji

Romatizma (akut romatizmal ateş), streptokokların neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Romatizma, boğaz ağrısı veya kızıl hastalığından 2-3 hafta sonra ortaya çıkan, bacak ve kolların büyük eklemlerinde çok şiddetli ağrı ile karakterizedir. Çocuklarda daha sık gelişir. Ağrı o kadar şiddetlidir ki ekleminize dokunamazsınız, hareket edemezsiniz. Eklemler şişer, kırmızıya döner ve sıcaklık yükselir. İlk olarak, bazı eklemler ağrır, sonra diğerleri genellikle simetriktir. Tedavi edilmese bile ağrı kendi kendine kaybolur ve eklem fonksiyonu tamamen eski haline döner. Ancak bir süre sonra ciddi kalp hasarı belirtileri ortaya çıkar. Romatizma acil tıbbi müdahale gerektirir. Sadece zamanında tedavi ile kalbe ve diğer organlara zarar vermekten kaçınılabilir.

Ağrıyan eklemler nasıl incelenir?

Eklem ağrısı için çeşitli muayene yöntemleri vardır. Kural olarak, kombinasyon halinde kullanılırlar.

kan testi- Eklem ağrısı şikayetleri için en sık yapılan testlerden biridir. Bu çalışmanın yardımıyla, inflamasyon varlığını belirlemek veya hastalığın dejeneratif yapısını önermek, enfeksiyon belirtilerini belirlemek ve immünolojik testler veya polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemini kullanarak doğru bir şekilde belirlemek mümkündür. bulaşıcı veya reaktif artrit durumunda hastalığın etken maddesi. Bir kan testi, olası metabolik bozuklukları, iç organların durumunu gösterir.

Sinovyal sıvı çalışması- eklem yüzeyini yıkayan sıvı. Yardımı ile eklem yüzeyleri beslenir ve hareket sırasındaki sürtünme de azalır. Sinovyal sıvının bileşimine göre, laboratuvar asistanı eklemde iltihaplanma veya enfeksiyon varlığı, kıkırdak yıkım ve beslenme süreçleri, ağrıya neden olabilecek tuzların birikmesi (örneğin gut ile) hakkında sonuçlar çıkarır. Sinovyal sıvı, lokal anesteziden sonra eklem boşluğuna sokulan bir iğne kullanılarak analiz için alınır.

Ortak röntgen ve bilgisayarlı tomografi (BT)- eklemin kemik bölümlerinin yapısını değerlendirmenize ve ayrıca kıkırdağın durumunu eklem boşluğunun boyutuna göre dolaylı olarak değerlendirmenize izin veren bir yöntem - eklemdeki kemikler arasındaki mesafe. Eklem ağrısı için ilk yöntemler arasında röntgen muayenesi reçete edilir. Röntgen, kemiklerdeki mekanik hasarı (kırıklar ve çatlaklar), eklem şekil bozukluklarını (subluksasyonlar ve çıkıklar), kemik büyümelerinin veya kusurlarının oluşumunu, kemik yoğunluğunu ve doktorun eklem ağrısının nedenini belirlemesine yardımcı olan diğer kriterleri gösterir. Bilgisayarlı tomografi de bir X-ışını araştırma yöntemidir. CT taraması ile doktor, bazı durumlarda hastalık hakkında daha eksiksiz bilgi sağlayan eklemin bir dizi katman katman resmini alır.

Eklemlerin ultrasonu ve MRG'si- yöntemler doğada farklıdır, ancak amaç bakımından benzerdir. Ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme yardımı ile eklem ve kıkırdak yumuşak dokularının durumu hakkında bilgi alınabilir. Ultrason ve MRI, kıkırdağın kalınlığını, kusurlarını, eklemdeki yabancı inklüzyonların varlığını gösterir ve ayrıca sinovyal sıvının viskozitesini ve miktarını belirlemeye yardımcı olur.

artroskopi- Anesteziden sonra hastalıklı eklemin boşluğuna sokulan mikrocerrahi aletleri kullanarak eklemin görsel muayenesi yöntemi. Artroskopi sırasında doktor, eklemin iç yapısını gözleriyle inceleme, hasarını ve değişikliklerini not etme ve ayrıca analiz için eklemin sinovyal zarının ve diğer yapılarının parçalarını alma fırsatına sahiptir. Gerekirse, muayeneden sonra doktor gerekli terapötik manipülasyonları hemen yapabilir. Artroskopi sırasında olan her şey bir diske veya başka bir depolama ortamına kaydedilir, bu nedenle işlemden sonra diğer uzmanlara danışabilirsiniz.

ortak tedavi

Eklem ağrınız varsa, çocuklar için iyi bir terapist veya çocuk doktoru bulun. İlk teşhisi yapacak ve gerekirse sizi tedavi için uzman bir uzmana yönlendirecektir. Eklem ağrısı artroz veya artrit ile ilişkiliyse, tedavi büyük olasılıkla burada bulunan bir romatolog tarafından ele alınacaktır.

Artraljinin nedeni inflamatuar bir yanıtsa, eklemleri tedavi etmek için inflamasyonu azaltabilecek ilaçlar kullanılır. Bunlar, her şeyden önce, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler): indometasin, ibuprofen, diklofenak, nimesulid, meloksikam ve diğerleri. Bu ilaçlar yeterince etkili değilse, kortikosteroid grubundan ilaçlar eklem boşluğuna veya tabletlere enjeksiyon şeklinde reçete edilir. Ağrıya bir enfeksiyon neden olduğunda, antibiyotik verilir.

Otoimmün hastalıklar için özel tedavi rejimleri kullanılmaktadır. Doktor tarafından sürekli kabul için, enflamatuar yanıtı güçlü bir şekilde baskılayabilen veya bağışıklık sistemini baskılayabilen minimum etkili ilaç dozları seçilir. Örneğin: sülfosalazin, metotreksat, siklofosfamid, azatiaprin, siklosporin, infliximab, rituksimab ve diğerleri.

Eklemlerin dejeneratif hastalıkları (osteokondroz, osteoartrit) için henüz spesifik ilaçlar bilinmemektedir. Hastalıklı eklemlerin tedavisi, alevlenme sırasında antienflamatuar ve analjezik ilaçların reçete edilmesinin yanı sıra kondroetin sülfatlar ve hyaluronik asit bazlı metabolik ajanların alınmasından oluşur. İkincisinin etkinliği şu anda tüm doktorlar tarafından tanınmamasına rağmen.

Eklemin işlevi geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulursa ameliyata başvururlar. Şu anda, hasarlı veya yıpranmış olanlar yerine yapay eklemlerin veya bunların parçalarının implantasyonuna izin veren çeşitli endoprotez yöntemleri vardır.