Sırt ve bel ağrısı için en iyi çekimlerin listesi

sırt ağrısı enjeksiyonu

Sırt bölgesindeki şiddetli ağrı, kas-iskelet sistemi disfonksiyonu, sinir sıkışması vb. Terapi sıklıkla, doğru tedaviyi seçerken sırt ve bel ağrısını hızla giderebilen ve hastanın durumunu önemli ölçüde hafifleten enjeksiyonları içerir.

Bu makale, grup ve tıbbi duruma göre optimal enjeksiyonları derlemektedir. Sırt ve bel ağrısı için enjeksiyonların ne olduğunu bilmek istiyorsanız, bu materyalde en iyi enjeksiyonların bir listesi sunulmaktadır.

İlaçlar nasıl seçilir?

Sırt ağrısı tüm klinik hasta gruplarında her yaşta kaydedilebilir. Bu genellikle bağımsız bir patoloji değildir. Kural olarak, ağrı sendromu, vücudun belirli bozukluklarının eşlik eden bir semptomudur.

Sırt ağrısı ve bel ağrısı için enjeksiyonlar, anamnez için tam bilgi toplandıktan sonra doktor tarafından reçete edilir. Mevcut hastalıkları belirledikten sonra ağrıyı durdurmaya, iltihabı gidermeye, şişliği gidermeye ve iyileşmeyi etkinleştirmeye yardımcı olacak tedaviyi reçete edebilirsiniz. Sırt ve bel ağrısı için hangi enjeksiyonlar hastanın durumunu hafifletebilir?

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)

Çoğu zaman, NSAID enjeksiyonları, omurgadaki ağrıyı gidermek için kullanılır, çünkü iltihaplanma odağını çok hızlı bir şekilde etkiler, dayanılmaz ağrıyı, sertliği, şişmeyi ve ateşi giderir.

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, aşağıdaki patolojiler için reçete edilir:

 • sıkışmış bir sinir ile uzun süreli ve dalgalı bir doğanın alt sırtında ağrı;
 • radikülopati ve osteokondroz;
 • interkostal nevralji;
 • sırt travmatik sendromlar;
 • intervertebral fıtık vb.

NSAID tedavisi haricidir, sırt ağrısı için analjezik enjeksiyonların bir takım kontrendikasyonları vardır. Yan etkileri azaltmak için modern NSAID'lerin - COX-2 inhibitörlerinin kullanılması önerilir.

ketorolak

Bu ilaç, sırt ve bel ağrısı için bir enjeksiyon olarak oldukça popülerdir. Ketorolak, güçlü bir anti-inflamatuar, steroidal olmayan maddedir.

Bu ilacı ketorolak'a aşırı duyarlılık durumunda ve ayrıca bir çocuk için bekleme süresi, meme emzirme ve 16 yaşından küçük çocuklar için kullanmamalısınız.

ketoprofen

Ketorolak trometamol bazlı bir ilaç. Ketoprofen güçlü bir analjezik etkiye sahiptir. Yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için, ek açıklamada gösterilen doza kesinlikle uyulmalıdır.

lornoksikam

Çok sayıda yan etkisi ile sırt ve sırt ağrılarını hafifletir. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılmalıdır.

Tenoksikam

Hipertansiyon, diabetes mellitus, karaciğer ve gastrointestinal sistem hastalıkları olan hastalarda enjeksiyon önerilmez.

diklofenak

Analjezik aktiviteye sahip benzer ilaçlar arasında sözde "altın ortalama". Tek bir enjeksiyonda, kas kasılması ve aşırı zorlanma ile ilişkili sırt ve beldeki rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, oldukça az kontrendikasyonları vardır. Bunlar arasında bireysel hoşgörüsüzlük, gastrointestinal hastalıklar, kardiyak patolojiler vb.

meloksikam

Bu araç movalis'i içerir. İlaç en son nesildir, yani minimum yan etkiye sahiptir. Bunların sırt ve bel ağrısı için iyi enjeksiyonlar olduğuna inanılmaktadır. İyi tolere edilir ve oldukça uzun süreli bir etkiye sahiptir.

deksketoprofen

Sinir sıkışması ile sırt ve bel ağrılarını ve kas-iskelet sisteminin çeşitli hastalıklarını giderir. Enjeksiyonların seyri 5 günden fazla değildir.

Kas gevşeticiler

Oldukça sık, sırt ağrısı kas spazmlarının bir sonucu olarak oluşur. Genellikle iki farklı etiyoloji türü vardır:

 • beyin aktivitesindeki hasardan kaynaklanan spastisite;
 • kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına bağlı kas ağrıları ve spazmları.

NSAID'lerin ve steroid ilaçların etkisini arttırmak için kas gevşetici enjeksiyonlar reçete edilir. Enjeksiyonlar, dozaj ve uygulama kurallarına tam olarak uyularak yapılmalıdır.

tolperizon

Omurga kaslarını gevşetir, sinir uçlarını bloke eder, sırt ve bel ağrılarını giderir. Tolperisone lokal anestezik etki sağlar. Lidokain intoleransı olan hastalarda alerjiye neden olabilir.

Hidroksizin

Bu ilaç bir piperazin türevidir. Kas içi enjeksiyonlar, gastrointestinal sistem üzerinde orta derecede bir etki ile sırtın vertebral ve düz kaslarını gevşetir.

Kontrendikasyonlar - hamilelik, bileşenlere aşırı duyarlılık, aritmi ve böbrek yetmezliği.

baklofen

Ana terapötik bileşen, hassas sinir uçlarının ve dürtülerinin uyarılabilirliğini azaltmaya yardımcı olan, alt sırt ve sırttaki ağrıyı hafifleten baklofendir. Parkinson hastalığı, kas krampları, epilepsi ve bileşen intoleransı olan hastalar için kontrendikasyonlar içerir.

Hidroksizin

Aktif bileşen hidroksizindir. Enjeksiyonlar, alt sırttaki kas tonusunu, sırttaki nevrotik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Etki, bir piperazin türevi olduğu için Atarax'a benzer. Böbrek yetmezliği olan hastalarda dikkatle alınmalıdır.

tizanidin

Ana madde tizanidindir. İskelet kaslarının akut tonunu azaltır, sırttaki spazmları giderir, inert hareketler sırasında kas direncini düşürür, serbest kasılmaların gücünü arttırır. Daha yüksek dozlarda yan etkileri olabilir.

Sirdalud

Tizanidinden türetilmiştir. Çeşitli kas tonlarını, farklı etiyolojilerdeki bel ve sırt ağrılarını hafifleterek analjezik etki sağlar.

steroid ilaçlar

Hormonal ilaçlar canlı bir anti-inflamatuar etki yaratır, ancak aynı zamanda çok sayıda yan reaksiyona sahiptirler. Sırt ve bel ağrısı için steroid enjeksiyonları aşağıdaki hastalıklar için reçete edilir:

 • spinal intervertebral fıtıklar;
 • ilerleyici siyatik;
 • Ankilozan spondilit;
 • romatizmal eklem iltihabı.

betametazon

Bir glukokortikosteroid içerir. Enjeksiyonlar, steroid olmayan ilaçların hiçbir etkisi olmadığında, esas olarak kas-iskelet sistemi hastalıklarının ciddi formları için kullanılır. Dozaj, hastalığın şiddeti ve hastanın tedaviye yanıtı dikkate alınarak ayrı ayrı seçilir.

hidrokortizon

Herhangi bir nitelikteki sırt ağrısı, özellikle romatizmal ve intervertebral fıtıklar için intravenöz enjeksiyonlar reçete edilir. Dozaj, hastanın sağlık durumunu kontrendikasyonlarla karşılaştırarak doktor tarafından ayrı ayrı belirtilmelidir.

prednizolon

Glukokortikosteroid grubundan bir ilaç. Sırt ağrısı ve bel ağrısı, çeşitli nitelikteki omurilik hastalıkları için reçete edilir. Oldukça fazla sayıda yan etkiye sahiptir. Dozaj, doktor tarafından belirtildiği şekilde reçete edilir.

triamsinolon

Bileşiminde triamsinolon asetonid içerir. Çeşitli artroz için enjeksiyon şeklinde, iltihabı ve sırt ağrısını giderici olarak kullanılır. Yan etkileri vardır.

kondroprotektörler

Bu grubun ilaçları, bağ dokusunun en hızlı restorasyonu, omurganın yapısının yenilenmesi ve sırttaki iltihabın azaltılması için reçete edilir.

Kondroitin sülfat

Kondroitin formundaki aktif madde, kemik ve kıkırdak dokusunun tahribatını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Enjeksiyonlar sırasında, alt sırtta iltihaplanma ve ağrı ve eklem hareketliliği normalleşir.

Küçük deniz balıklarından biyoaktif konsantre

Sırt ve bel ağrısını hafifletmek için kas içine enjeksiyonlar yapılır. En iyi kondroprotektörler listesine dahil edilmiştir. Kıkırdağı yeniler, fıtıklaşmış disklerle savaşır.

Vücuttaki kan mikrosirkülasyonunu iyileştiren ilaçlar

Sırt ağrısı için hangi enjeksiyonlar yapılır? Kural olarak, alt sırt ve sırt için vasküler enjeksiyonlar kullanılır, mikro dolaşımı iyileştirir, kemik ve kıkırdak dokularında kan akışını ve metabolizmayı iyileştirir. Analjeziklere ek olarak reçete edilirler.

Vitamin kompleksleri

Modern tıpta B vitaminleri, sırt ve bel ağrılarının giderilmesinde önemli bir bileşendir. Vitaminler tükenmiş vücudu güçlendirir, bağışıklığı arttırır, kemik dokularını ve omurlar arası boşluğu besler.

epidural blok

Bu, diğer nörolojik semptomların yanı sıra sırt ağrısını gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Omurilik sinirlerinin çok kısa sürede sıkışması durumunda ağrının giderilmesine yardımcı olur. İlacın enjeksiyonları, epidural dahil olmak üzere ağrılı odak içine verilir.

üçlü iğneler

Sırttaki ağrıyı gidermek için, fonksiyonel araçları difenhidramin, metamizol sodyum ve papaverin olan bir üçlü enjeksiyon kullanılır. İlaçlar tek dozda karıştırılır ve kas içine enjekte edilir. Enjeksiyon, hem kas-iskelet sistemi hastalıklarından hem de travma sonrası sendromdan alt sırttaki şiddetli ağrıyı oldukça etkili bir şekilde giderir.

Ağrı Giderici Yamalar

Yamalar yerel ilaçlarla ilgilidir. Kremlerden farklı olarak, yama, aktif maddenin cilt üzerinde sabitlenmesini ve deri altı dokuya, kaslara ve sinir uçlarına nüfuz etmesine izin veren, sırtın ve alt sırtın cilt yüzeyine yapışan yoğun bir taşıyıcıya sahiptir. Ağrı kesici üretebilen en popüler sıvalar, örneğin biber ve lidokain.

Ağrı kesici haplar

Hastalığın semptomlarını hafifletmek için küçük ağrı için tabletler reçete edilir. Kural olarak, bunlar analjezik ilaçlardır:

 • idometasin;
 • ketoprofen ve diğerleri.

Hafif sırt ve bel ağrısı için kullanılırlar. Günde 3 kez kullanılırlar.

Kombine ağrı kesiciler

Sırt ve bel ağrısı için bir enjeksiyon kursunu tamamladıktan sonra, hastaya diğer ilaç formları - merhemler, tabletler, fitiller - reçete edilebilir. Bu ilaçlar destekleyici bir etkiye sahip olacak ve olası komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir.

Sırt ağrısı ile baş etmek uzun ve zor bir süreçtir. Ağrı kesiciler iyi ve kalıcı sonuçlar verir, ancak sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.