Ayak bileği artrozu nedir?

ayak bileği artrozu

Ayak bileği eklemi, maruz kaldığı ağır yük nedeniyle sıklıkla yaralanır. Ayak bileği artrozu gibi bir tanı nadir değildir. Hastanın yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun yerleştirilir. Ayak bileği artrozu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ne olduğunu?

Bilekte muazzam bir yük var. Görevi vücudu dik tutmaktır. Onun sayesinde bir kişi yürür ve koşar. Ayak bileği sisteminin ihlali ile tanıdık bir yaşam tarzı sürmek son derece zordur. Ayak bileğinin çalışmasını ne bozar?

Ayak bileği artrozu nedir? Bu, dejeneratif bir seyir ile karakterize edilen kronik bir eklem hastalığıdır. Eklemin kıkırdağında, zorlu komplikasyonlara yol açan geri dönüşü olmayan süreçler tetiklenir.

Ayak bileği artrozu yavaş yavaş gelişir. Sağlıklı eklem yüzeyleri elastik ve pürüzsüzdür. Ağır yükler altında yastıklama ve sürüş sırasında yumuşak kayma sağlarlar. Patoloji ile doku trofizmi ve metabolizması bozulur. Eklemin yüzeyi esnek olmayan ve pürüzlü hale gelir. Hareket sırasında kıkırdaklar birbirleriyle temas eder ve bu da iltihaplanmaya neden olur. Ağırlık kaldırırken, ana yük dejeneratif bozukluklarla tehdit eden kemiğe düşer.

Tedavi eksikliği daha ciddi rahatsızlıklara yol açar. 3-4 aşamada kıkırdak ve dokuda hasar gözlenir. Sinovyum iltihaplanır. Eklem kararsız hale gelir. Destek işlevi ihlal edildi. Toplu olarak tüm bu ihlaller, hareketin imkansız hale gelmesine neden olur.

Artroz (osteoartrit), oldukça fazla sayıda insanı etkileyen en yaygın eklem hastalıklarından biridir.

Nedenler ve risk faktörleri

Ayak bileği ekleminin artrozu nedir, çözdük. Şimdi kök nedeninin ne olduğunu bulalım. Ayak bileği artrozu yaşlılık patolojisi olarak kabul edilir. Bu, vücuttaki yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Kıkırdak incelir, kemikler kararsız ve kırılgan hale gelir. Bununla birlikte, son on yılda, ayak bileği artrozu tanısı çok daha genç hale geldi. Bu tür istatistikler hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü birçok hasta hastalığın ilk belirtilerini görmezden geliyor. Geç tanı her zaman ciddi komplikasyonların gelişimini tehdit eder.

Provoke edici faktörler şunları içerir:

 • çıkıklar;
 • çürükler;
 • inflamatuar hastalıklar;
 • yaralanma;
 • fazla ağırlık;
 • bozulmuş metabolizma;
 • dayanılmaz fiziksel aktivite;
 • rahatsız ayakkabılar giymek;
 • otoimmün ve endokrin hastalıkları;
 • osteokondroz.
ayak bileği artrozu ile bacak ağrısı

Klinik semptomlar

Ayak bileği artrozu aşağıdaki özelliklerle tanınır:

 1. Ağrı. İlk başta hafiftir ve yürüme veya fiziksel efordan sonra ortaya çıkar. Bazen bir kişi rahatsız edici bir pozisyonda olduğunda. Patolojik sürecin ilerlemesi ile ağrı sendromu yoğunlaşır ve zaten istirahatte endişelenir.
 2. Şişme ve iltihaplanma. Bu işaretler, yaralanmaların ve çıkıkların arka planında ortaya çıkar. Etkilenen bölgedeki vücut ısısı yükselir.
 3. Tıklamak. Ayak bileği etkilendiğinde, tıklama "kuru" olur ve bir ağrı atağına neden olur.
 4. Dislokasyon veya subluksasyon. Kıkırdak dokusunun incelmesi ve bozulması nedeniyle eklem kararsız hale gelir. Kemikler eklem kapsülünden kayabilir ve düşebilir. Bu değişiklikler akut ağrı nöbetlerine neden olur.
 5. Eklem sertliği. Kıkırdak dokusu değiştirildiğinde, kemik eklemi normal işlevini durdurur ve bu da hareketliliğini olumsuz etkiler.
 6. Eklem deformitesi. Belirti artrozun 3-4 evresinde ortaya çıkar. Osteofitler ayrıca ayak bileği eğriliğine de yol açar.

Belirtilerden biri ortaya çıkarsa, hemen bir doktora görünmeniz önerilir. Zamanında başlanan tedavi, iyileşmeye doğru bir adımdır.

Ayak ve ayak bileği eklemlerinin artrozu, birkaç yıl içinde kademeli bir klinik belirtiler gelişimi ile yavaş ilerleme ile karakterizedir.

Sınıflandırma ve aşamalar

Hastalık farklı şekillerde gelişir. Bazı hastalarda ilk belirtilerden son aşamaya kadar birkaç yıl geçer, bazılarında ise hastalığın hızlı gelişimi gözlenir. Hız, hastanın yaşına ve sağlık durumuna, tedaviye başlama zamanına bağlıdır. Ayak bileği eklemi artrozunun semptomları, hastalığın ilerlemesi ile daha parlak hale gelir.

Artrozun dört aşaması vardır:

 1. İlk aşama genellikle fark edilmez. Bazen sabah tutukluğu ve ayak bileği ağrısı, ağır efordan sonra ortaya çıkar. Ayak hareket ettiğinde karakteristik bir çıtırtı duyulur. Patolojik değişiklikler henüz röntgenlerde görünmüyor, ancak kıkırdağın yıkıcı süreci çoktan başladı.
 2. Sabah tutukluğu uzar. Bir bacağın gelişmesi 20-30 dakika sürer. Bazen topallık oluşur. Ayak bileği ekleminin 2. derecesinin artrozu, röntgenogramda kemik dokusunun büyümesi, kemiklerin yer değiştirmesi ile tanınır.
 3. 3 aşamadaki semptomlar belirgindir. Ağrı artık sadece ağır bir yükten sonra değil, aynı zamanda istirahatte de endişeleniyor. Bir hastanın ağrı kesici olmadan yapması zordur. Topallık artar. Koltuk değnekleri gerekebilir. Etkilenen eklem şişmiş ve deforme olmuştur. Ayak bileği kaslarının atrofisi. X-ışını eklem boşluğunun daralmasını, osteofit oluşumunu, subluksasyonu gösterir.
 4. 4. aşama en zoru. Tedavi eksikliği sonucu gelişir. Kıkırdak yok edilir, eklemlerin yüzeyleri kaynaşır. Yürümek artık mümkün değil.
ayak bileği artrozunun gelişiminin farklı aşamalarında eklem hasarı

Ayak bileği osteoartritinin gelişmesiyle birlikte eklem yüzeylerinin kıkırdak ve kemik dokusunda kademeli bir değişiklik olur.

teşhis

Ayak bileği artrozunun teşhisi, klinik semptomlara ve muayeneler sırasında elde edilen bilgilere dayanmaktadır. Patolojiyi tespit edebilecek özel testler olmadığı için laboratuvar çalışmaları etkisiz olarak kabul edilir. Remisyon döneminde, tüm göstergeler normal sınırlar içindedir, hastalığın alevlenmesi ile klinik bir kan testi yüksek düzeyde C-reaktif protein ve ESR gösterecektir. Bu göstergeler patolojik sürecin zaten başladığını gösterir.

Teşhisi doğrulamak için araçsal yöntemler kullanılır:

 • radyografi;
 • Manyetik rezonans görüntüleme;
 • ultrason;
 • kemik sintigrafisi;
 • tanısal eklem delinmesi.

Basit radyografi

Basit radyografi, kas-iskelet sisteminde oluşan hastalıkların teşhisinde en güvenilir ve etkili yöntemdir. Manipülasyon ilkesi, X ışınlarının kas dokuları tarafından farklı emilimidir. Yumuşak dokular X ışınlarının geçmesine izin verir, ancak sert dokular emer. Bir röntgen, hem hastalığın kendisini hem de sonuçlarını teşhis etmenizi sağlar.

ayak bileği artrozu için radyografi

Konvansiyonel radyografi, kişinin vücudundan veya vücudunun bir kısmından az miktarda X ışınlarının iletildiği bir inceleme yöntemidir.

Anlık görüntü şunları görmenizi sağlar:

 1. Eklemdeki kemik yüzeylerinin durumu.
 2. Eklemdeki yapıların şekli, boyutu ve düzeni birbirine göredir.
 3. Kumaşın durumu.
 4. Eklem boşluğunun boyutu.

Bu göstergeler, doktorun eklem hasarının türünü ve kapsamını belirlemesine yardımcı olur. Veriler yeterli değilse, doktorlar diğer çalışmaları reçete eder.

Ayak bileği artrozu ile, üç projeksiyonda bir X-ışını gerçekleştirilir:

 • yan;
 • geri;
 • içeri doğru hareket ettirilen bir ayakla geri.

Hastalık aşağıdaki değişikliklerle karakterizedir:

 • eklem boşluğunun azaltılması;
 • osteofitlerin varlığı;
 • kemik kıkırdak replasmanı (subkondral skleroz);
 • periartiküler kısımda küçük boşluklar.

Nükleer manyetik rezonans

Teşhis yöntemi olarak nükleer manyetik rezonans (NMR), vücudun su bulunan kısımlarını incelemenizi sağlar. Resimde kemikler daha az su içerdiğinden koyu renkte gösterilir, ancak kas dokusu, diskler ve sinirler daha açık renkte gösterilir. MRI, kemik dokusu ve eklemlerin yapısındaki en ufak değişiklikleri tespit etmenizi sağlar. Çalışma ayrıca eklem protezlerinden önce hastalara reçete edilir. YMG'nin bir dezavantajı var - yüksek bir fiyat.

artroz için ayak bileği görüntüsü

Nükleer manyetik rezonansta, güçlü bir manyetik alanın etkisi altında hidrojen moleküllerinin özelliklerinde bir değişiklik kaydedilir.

Manyetik rezonans görüntüleme

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), eklem, kas ve kıkırdak dokusunun bağ yapısını dikkatlice incelemenizi sağlayan alternatif bir tanı yöntemidir. Bir MRI yardımıyla doktor, alt bacak eklemlerinin durumunu değerlendirir. Anket verilerine dayanarak, patoloji gelişimin erken bir aşamasında ortaya çıkar.

Teşhis ilkesi, radyo dalgalarına ve güçlü manyetik radyasyona maruz kalmaya dayanmaktadır. Kullanılan manyetik alan tehlikeli değildir ve sağlık açısından tehlike oluşturmaz.

MRG, zihinsel bozukluklar durumunda, hamilelik sırasında ve insan vücudunda metal nesnelerin varlığında kontrendikedir.

Ayak bileği artrozunu teşhis ederken, daha iyi görüntü kalitesine sahip oldukları için klasik (kapalı tip) MRI makineleri kullanılır. MRI makinesi, çevresinde bir mıknatıs bulunan büyük, silindirik bir tüptür. Hasta özel bir masaya yatar. Ayak bileği özel bir bobin ile sabitlenir. İşlem 30-40 dakika sürer. Çalışma kesinlikle ağrısızdır. Hastalar alt bacak bölgesinde sıcaklık hissedebilir.

ultrason

Ultrason muayenesi, yirminci yüzyılın 90'lı yıllarından beri tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknik, doğru teşhis koymada kendini kanıtlamıştır. Ayak bileği ekleminin artrozu için bir ultrason taraması da yapılır.

artrozlu ayak bileği ekleminin ultrasonu

Günümüzde ultrason muayenesi, osteoartrit tanısında özellikle önemli değildir, çünkü hasarlı eklemlerin yeterince iyi bir şekilde incelenmesine izin vermez.

Çalışmanın yapıldığı cihaz, ultra frekanslarda dalgalar üretir. Dalgalar dokulardan yansıtılır ve monitöre kaydedilir. Ortaya çıkan görüntüye dayanarak, doktor patolojinin türünü belirler. Monitördeki görüntüyü netleştirmek için özel bir jel kullanılır. Hava boşluklarını ortadan kaldırır ve sensöre daha iyi kayma sağlar.

Ultrason muayenesi hastaya zarar vermez, bu nedenle işlem defalarca tekrarlanabilir. Ultrasonun avantajları ayrıca düşük maliyet ve yüksek doğruluk içerir.

Aşağıdaki göstergeler artrozun açık bir işaretidir:

 • kıkırdak incelmesi;
 • kemik büyümelerinin varlığı;
 • eklem boşluğunda efüzyon birikmesi (sinovit);
 • kıkırdak boşluğu kaybı.

Kemik sintigrafisi

Sintigrafi, izotopları kullanarak kemiklerdeki patolojik değişiklikleri tespit edebilen yüksek hassasiyetli bir çalışmadır. Doktorlar patojenik odakları "soğuk" ve "sıcak" olarak ayırır. İlk durumda, izotopların olmadığı bölgelerden bahsediyoruz. Bu alanlara yetersiz kan verilir ve tarama sırasında görünmezler. "Soğuk" alanlar, kötü huylu tümörlerden etkilenen yerlerdir. "Sıcak" alanlarda izotoplar hızla birikir ve tarandıklarında çok parlak görünürler. Bu alanlar, enflamatuar süreçlerin varlığını gösterir.

Artrozda sintigrafinin rolü önemlidir. Çalışma, klinik semptomlar son derece benzer olduğunda artrozun bir dizi başka hastalıktan ayırt edilmesine yardımcı olur.

ayak bileği artrozu için sintigrafi

Kemik sintigrafisi sırasında vücuda özel etiketli atomlar içeren özel bir preparat enjekte edilir.

Sintigrafi sonuçlarına dayanarak, doktor klinik bir prognoz yapar ve tedavi rejimini belirler. Çalışmanın tek dezavantajı yüksek maliyetidir. Sintigrafi özel ekipman kullanılarak gerçekleştirilir ve ne yazık ki tüm tıbbi kurumlar bunu satın almaya gücü yetmez.

Radyoaktif tarama güvenli bir prosedür olmasına rağmen, yine de bir takım kontrendikasyonları vardır:

 • gebelik;
 • emzirme dönemi;
 • baryum içeren ilaçlar almak.

Radyoaktif bir madde enjekte edildiğinde bazı hastalarda kaşıntı ve kızarıklık şeklinde alerjik reaksiyon görülür. Bu yan etkiler tehlike oluşturmaz ve kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

eklem delinmesi

Eklem ponksiyonu, sinovyal sıvıyı toplamak için eklem boşluğuna bir iğnenin sokulduğu bir teşhis prosedürüdür. Bu sıvı daha sonra daha fazla araştırma için gönderilir. Elde edilen verilere dayanarak, doktor hastalığın doğası ve gelişim aşaması hakkında bir sonuca varır.

İlk bakışta, bir delinme basit bir işlemdir, ancak öyle değildir. Eklem kapsülünden sıvının çekilmesi, doktorun hareketlerinin istisnai bir doğruluğunu gerektirir. Sinovyum çok incedir ve garip bir hareket onu travmatize eder. Sonuç olarak, inflamatuar bir süreç gelişir. Potansiyel riskler arasında enfeksiyon da yer alır. Kötü sterilize edilmiş aletlerle enfeksiyonu eklem kapsülüne getirmek zor değildir.

Manipülasyon tekniği her eklem için farklıdır. Ayak bileğinden eklem eksüdası toplanırken, delinme önde, dış ayak bileği ile ekstansör digitorum longus tendonu arasında yapılır.

ayak bileği ekleminin artrozu için delinme

Eklem içi sıvının tanısal örneklemesi, laboratuvar analizine izin verir ve inflamatuar artriti hariç tutar.

Tedavinin temel prensipleri

Ayak bileği ekleminin artrozu tanısını doğruladıktan sonra, semptomların gelmesi uzun sürmeyecektir. Tedaviye hemen başlanır. Daha ileri prognoz, iyi seçilmiş bir tedavi rejimine ve başlangıcın zamanlamasına bağlıdır.

Artroz sinsi bir hastalıktır. Tamamen tedavi edilemez. Terapinin amacı, dejeneratif süreçleri durdurmak ve remisyon süresini uzatmaktır. Bu amaçla doktorlar ilaçlar, fizyoterapi, masaj, iyileştirici jimnastik ve halk ilaçları reçete eder. Tüm koşullar yerine getirilirse, pozitif dinamiklere güvenmek mümkündür, aksi takdirde hastalık ilerler.

Artroz için ilaç tedavisi

Terapötik etkiye bağlı olarak, ilaçlar birkaç gruba ayrılır:

 1. Anti-inflamatuar veya ağrı kesiciler. Bu ilaç grubu, iltihaplanma odağını ortadan kaldırmayı ve ağrıyı gidermeyi amaçlamaktadır. Antiinflamatuar tedaviye ne kadar erken başlanırsa, eklemi kurtarma şansı o kadar artar. Bu gruptaki ilaçlar tablet ve merhem şeklinde üretilebilir.
 2. Glukokortikoidler. Bu ilaçlar, yukarıdaki fonlar etkisiz olduğunda reçete edilir. Enjeksiyon için bir çözelti şeklinde üretilirler. İlaç doğrudan eklem içine enjekte edilir.
 3. Kondroprotektörler. Kıkırdak yıkımını yavaşlatmak için tasarlanmıştır.

Tedavi rejimi ve dozu, semptomların ciddiyetine, hastanın yaşına, eşlik eden hastalıkların varlığına ve diğer faktörlere bağlı olarak doktor tarafından seçilir. Kendi kendine ilaç tedavisi tehlikelidir ve çoğu ilacın bir takım yan etkileri ve kendi kontrendikasyonları olduğu için durumu daha da kötüleştirir.

ayak bileği artrozu için ilaçlar

Radikal tedavinin özellikleri

Konservatif tedavi başarısız olursa, doktorlar radikal bir tedavi yöntemine (cerrahi müdahale) başvurmak zorunda kalırlar. İşlem ayrıca şu durumlarda da gösterilir:

 • ikincil (travma sonrası) ve 3-4 derecelik birincil artroz;
 • komplikasyonlu artroz;
 • ayak bileğinde dizine yayılan sürekli ve şiddetli ağrı;
 • şiddetli topallık;
 • bacak kaslarının parezi ve felci;
 • eklemin fleksiyon-ekstansör fonksiyonunun ihlali;
 • ayağın destek yeteneğinin ihlali.

Cerrahi müdahale aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • hasta 12 yaşın altında;
 • eklemde fistüller bulunur;
 • hastanın diabetes mellitus, kalp yetmezliği öyküsü var;
 • Önerilen müdahale alanında bulaşıcı hastalıklar bulundu.

Geleneksel tedavi

Doktorlar, artroz tedavisinin yalnızca bir uzman gözetiminde yapılması gerektiğine inanıyorlar, ancak halk ilaçlarının olumlu etkisini inkar etmiyorlar. Alternatif tıp, semptomları ortadan kaldırmaya ve remisyonun sürdürülmesine yardımcı olan etkili bir profilaksi görevi görür.

ayak bileği artrozu için halk ilaçları hazırlanması

Halk ilaçları, ayağın artrozu için oldukça semptomatik tedavidir.

Yan etkilerden ve komplikasyonlardan kaçınmak için evde tedavi doktorunuzla koordine edilmelidir.

Geleneksel şifacılar, ayak bileği artrozunun aşağıdakilerle tedavi edilmesini önerir:

 1. Dulavratotu. Dulavratotu yapraklarını sabun ve akan su ile yıkayın. Yaprakları yumuşak tarafı ile cildinize uygulayın. Üst kısmı bir bandaj veya streç film ile sabitleyin. Kompresin bütün gece tutulması daha iyidir.
 2. Deniz tuzu. Tuzu bir tavada doğrayın. Keten bir torbaya dökün ve bileğinize takın. Tuz soğuyana kadar poşeti tutun. Isı ağrıyı giderir. Tuz yerine kum, mercimek, karabuğday da kullanılır.
 3. Leylaklar. Üçlü kolonyayı leylak çiçeklerinin üzerine dökün. Tentür 10-14 gün boyunca karanlık ve serin bir yerde bekletilir. Etkilenen bölgeyi sabah ve akşam ovalayın.
 4. Yumurta kabuğu. Kabukları bir kahve değirmeni içinde öğütün. Elde edilen tozu ½ çay kaşığı alın. yemeden önce.

Halk ilaçları ile tedavinin tek önlem olmaması gerektiğini unutmayın. Karmaşık tedavi, ilaç almayı, egzersiz terapisini, masajı, fizyoterapiyi, kaplıca tedavisini içerir. İleri vakalarda, doktorlar radikal önlemlere başvururlar - cerrahi müdahale.

Ameliyat

Ayağın artrozu için tıpta aşağıdaki operasyon türleri kullanılır:

ayak bileği artrozu ameliyatı
 • eklemin artrodezi;
 • eklemin artroskopisi;
 • endoprotezler.

Artrodez, eklemi hareketsiz hale getirmek için yapılan bir işlemdir. Kaybedilen destek yeteneğinin uzvunu geri döndürmek için yapılır. Ameliyatın tek dezavantajı kemiklerin (tibia ve talus) birlikte büyümesi ve bu da hareketsizliğe yol açmasıdır. Artrodez tıbbi uygulamada nadiren kullanılır.

Artroskopi minimal invaziv bir işlemdir. Ameliyat sırasında doktor eklem bölgesinde küçük kesikler yapar ve bunların içinden bir artroskop (ucuna bir kameranın takıldığı özel bir tüp) yerleştirir. Bunun yardımıyla cerrah, eklem içi yapıların durumunu dikkatlice inceler ve değerlendirir. Gerekirse, hasarlı eklem parçaları veya kan pıhtıları sinovyal sıvıdan çıkarılır. Bu manipülasyon daha az travmatiktir. Artroskopinin tek dezavantajı, tekrarlama riskinin çok yüksek olmasıdır.

Endoprotez son çare tedavidir. İleri artroz ile gerçekleştirilir. Endoprotetik, etkilenen eklemi kısmen veya tamamen değiştirmenize izin verir. Protez ürünü olarak modernize mekaniği ile yenilikçi protezler kullanılmaktadır. Yapay bir eklem 10 ila 20 yıl sürer.

Güç özellikleri

Olumlu bir sonuç elde etmek için ilaç tedavisi diyet tedavisi ile desteklenir. Beslenme uzmanları, hastalığın alevlenmesini önlemek ve aynı zamanda vücuda gerekli tüm vitamin ve besinleri sağlamak için özel bir diyet geliştirdiler. Aşırı kilolu hastalar için diyet özel bir rol oynar. Obezite artroz gelişiminin nedenlerinden biri olduğundan, kilo düzeltmesi tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.

ayak bileği artrozu için gıda

Hastanın, ayak artrozunun ilerlemesine katkıda bulunan ve provoke eden günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi gerekir.

Beslenme uzmanları, aşağıdaki beslenme koşullarına uyulmasını önerir:

 1. Sık sık ve küçük porsiyonlarda yiyin.
 2. Günde en az 2 litre sıvı tüketin.
 3. Tatlıları ve tuzu bırakın.
 4. Son yemek en geç 18. 00'dir.
 5. Yemeklerin buharda pişirilmesine, kaynatılmasına veya fırınlanmasına izin verilir.

Artroz diyetinin ana görevi dengeli ve güçlendirilmiş bir beslenmedir. Oruç tutulamaz. Sert diyetler ve vücut temizliği yarardan çok zarar verir. Kıkırdak restorasyonu için gerekli olan kalsiyum vücuttan atılır. Bir beslenme uzmanı günlük bir diyet oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Artroz ile tahıl, makarna, süt ürünleri, peynir, baklagiller, sebzeler, meyveler, çavdar ekmeği, kuru meyveler, fındık, balık, kümes hayvanları eti yemesine izin verilir. Ağır ve yağlı garnitürler, boya ve aroma içeren yiyeceklerin yanı sıra turşu, marine, füme etler, yağlı et suları, unlu mamuller, baharatlar, soslar, çikolata, dondurma, kahve ve alkol yasaktır.

artrozun önlenmesi

Ayak bileği ekleminin artrozunun gelişmesini önlemek için doktorlar önleyici tedbirler almanızı önerir:

 • topuklu olmadan rahat ayakkabılar giyin;
 • bir diyete bağlı kalın ve yeterince sıvı tüketin;
 • mevsimsel olarak vitamin ve mineral kompleksleri alın;
 • yüzme;
 • temiz havada daha fazla yürüyün;
 • bacaklardaki aşırı stresi ortadan kaldırın;
 • hipotermiden kaçının;
 • zamanında bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Mevcut artroz ile yaşam tarzını düzeltmeniz önerilir:

 1. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek. Dokularda kan durgunluğuna neden oldukları ve kıkırdak yıkımını hızlandırdıkları kanıtlanmıştır.
 2. Ayak bileğini ısıtmak için bir dizi egzersiz yapın.

Tahmin etmek

Artroz ilerleyici bir hastalıktır. Tedavi olmadan, geri dönüşü olmayan sonuçlara ve eklemin tamamen hareketsiz kalmasına yol açar. Patolojinin erken teşhisi, radikal önlemler olmadan yapmanızı sağlar. İlaçlar patolojik süreci askıya alabilir ve hastanın durumunu hafifletebilir. Erken evrelerde hastalığa karşı mücadele komplikasyonsuzdur.