Evde halk ilaçları ile artroz nasıl tedavi edilir

artrozlu diz ekleminde hasar

Eklemlerin artrozu, kıkırdak dokusunda dejeneratif-distrofik değişiklikler ile karakterizedir, bunun sonucunda incelir ve eklem yüzeylerinden tamamen kaybolabilir. Böyle bir hastalıkta, sadece cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulduğunda hastalığın son aşamaya ilerlememesi için tedaviye zamanında başlamak önemlidir. Artroz ile sadece sentetik ilaçlarla değil, geleneksel tıbbın yardımıyla da baş etmek mümkündür. Artrozun halk ilaçları ile tedavisi evde mümkündür.

Evde tedavi nasıl düzgün bir şekilde organize edilir

Artrozu evde halk yöntemleriyle tedavi ederken, birkaç basit kurala uymanız gerekir - o zaman terapi amacına ulaşacak ve artroz durdurulabilir. İşte popülistlerden bazı öneriler:

 • artrozu halk ilaçları ile tedavi ederken, yalnızca kanıtlanmış halk yöntemlerini kullanın, alternatif tıpta uzman olmayan yabancıların tariflerine güvenmeyin;
 • alternatif tedaviye adanmış sitelerden bilgi alın;
 • tarifi oluşturan fonların oranını değiştirmeyin, eğer bir bileşen yoksa, değiştirmemelisiniz - başka bir çare bulmak daha iyidir;
 • tıbbi ürünlerin hazırlanma sırasını ve teknolojisini tam olarak takip edin;
 • kompozisyonu dikkatlice inceleyin - bazı ilaçlara alerjik reaksiyon olması mümkündür;
 • eczanelerde veya şifalı bitkilerde artroz için halk ilaçları satın alın, bu konuda fazla bir şey bilmiyorsanız spontane pazarlarda ot satın almamalısınız veya kendiniz hasat etmemelisiniz;
 • elinizden hazır karışımlar satın almayın - bileşimlerinden kimse sorumlu değildir;
 • gerekirse kronik hastalıklar, kardiyovasküler patolojiler, sindirim sistemi hastalıkları varsa doktorunuza danışın.

Tüm önerileri takip ederseniz, tedavi yakında ilk sonuçlarını verecektir. Olumlu dinamiklerin yokluğunda, ürünü değiştirmeye değer - belki de uymuyor ve bir analog seçmeniz gerekiyor.

Dış çareler

Artroz tedavisinde dış ajanların kullanımı büyük önem taşımaktadır. Tıbbi maddelerin cilt tarafından maksimum ölçüde emilmesi ve hastalıktan zarar görmüş ekleme iletilmesi gerektiğinden, tüm işlemlerin doğru ve doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Negatif bir cilt reaksiyonu ortaya çıkarsa, bu ilaçlarla harici tedavi durdurulmalıdır - bu, alerjik reaksiyonun başladığı anlamına gelir.

kriyoterapi

Soğuk tedavi, bir tıp kurumunda fizyoterapi yöntemlerinden biri olarak kullanılır. Bununla birlikte, Narodnikler onu iç koşullara başarıyla uyarladılar ve uzun yıllardır kullanıyorlar. Kriyoterapi, hastalık kötüleşse ve artrozda hasta ağrıdan işkence görse bile kullanılabilir. Soğukla yapılan uygulamalarda metabolik süreçleri yavaşlatmak, şişliği hafifletmek ve ağrı eşiğini azaltmak mümkündür.

Referans!İyileşme soğuğu ile yapılan uygulamalar kısa süreli olduğu için nabız tedavisinin etkisi elde edilir - metabolik süreçler sadece kısa bir süre için yavaşlar, ardından tekrar aktive olurlar.

Evde soğuk tedavi uygulamak çok basittir - buzdolabında veya derin dondurucuda 0, 5 litrelik plastik bir şişe suyu soğutmak ve yumuşak bir beze sarılı olarak etkilenen eklem üzerine 10-15 dakika uygulamak gerekir. Uygulamadan sonra yaklaşık bir saat ara verilir ve kriyoterapi tekrarlanır. Sarmadan soğuk uygulamayın - eklemlere bu tür stres artrozda kontrendikedir. Uygulamadan sonra hafif bir masaj yapabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, artrit, koroner kalp hastalığı, felç ve hipertansiyona karşı alerjik reaksiyonları olan kişiler için kriyoterapi yöntemleri yasaktır. Hamile kadınlar için kriyoterapi yapmak yasaktır.

Kil

Şifalı kil ayrıca eklem artrozunun tedavisinde de yardımcı olur. Uzun zamandır kas-iskelet sistemi patolojilerinin tedavisinde kullanılmaktadır ve popülistler kil ile bir düzineden fazla tarif biriktirmiştir. Kil, benzersiz yenileyici özelliklerle karakterize edilir - iltihaplanma sürecini hafifletmeye yardımcı olur ve vücudun iyileşmesini destekler. Kil bazlı kompres yaparsanız, eklem ağrısından hızla kurtulabilirsiniz, bu da artrozdan muzdarip hastalara işkence eder.

Kil sayesinde cilt mükemmel şekilde beslenir ve nemlenir - tüm bunlar eklem eklemlerinin durumunu hızla etkiler. Etki esas olarak cildin yüzeyine yakın bulunan eklemleri etkiler. Uygulamalar, omuz ve servikal artroz bölgesinde, ayrıca diz eklemi ve ellerde, parmaklarda artrozda etkili olacaktır.

Kil tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur, ancak doktorlar hamile kadınlar ve kalp ve kan damarlarının patolojilerinden muzdarip hastalar için kullanılmasını önermezler. Ayrıca, kas-iskelet sisteminin tüberküloz lezyonları için kil kullanılmaz.

Dulavratotu

Dulavratotu yaprakları, ayak bileği ve diz artrozu için mükemmel bir çözümdür. Dulavratotu kullanmak için ekolojik olarak temiz bir alanda toplanmalı, yaprakları kendileri durulamalı ve bir oklava ile yoğurulmalıdır.

artroz tedavisi için dulavratotu kompresi

Daha az elastik hale gelecekler ve hatta meyve suyu gösterebilirler. Bu formda, tabaka etkilenen dizlere veya ayak bileğine uygulanır ve uygulama şeklinde birkaç saat bekletilir. Bu araç, metabolik süreçleri aktive etmeye, doku trofizmini iyileştirmeye, kemikleri ve kasları güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Dulavratotu ayrıca insan vücudundan fazla tuzun atılmasına yardımcı olur.

Dulavratotu kullanımı ile artrozdaki ağrı azalmaya başlarsa, tarifi değiştirmeniz önerilir. Bu, osteoartrite karşı çareye daha fazla güç verecektir. Bunu yapmak için, dulavratotu toplanır ve yıkanır ve daha sonra sıvı bir yulaf ezmesi yapmak için bir kıyma makinesinden geçirilir.

Hastalıklı eklemin yüzeyine serilir ve bütün bir dulavratotu yaprağı ile sarılır ve üstüne ılık bir bezle sarılır, böylece ilacın vücudun sıcaklığıyla ısınması sağlanır. Bu tarif daha da büyük bir onarıcı etki sağlar, bu nedenle sadece artroz için değil, gut ve romatizma için de önerilir.

Bal, propolis ve aloe

Bal, propolis ve aloe'den, özelliklerinde artroz için birçok geleneksel ilacı aşan eşsiz bir merhem hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması zor ama hazırlığa değer. Merhem hazırlamak için doğal malzemeleri seçmek gerekir ve bunu gerçek arıcılarla yapmak daha iyidir. İlk aşamada, bir arı podmore hazırlamanız gerekir - bu bileşenin bir çorba kaşığı 100 ml sıcak bitkisel yağda öğütülür. Bundan sonra ürün on dört gün buzdolabına yerleştirilir.

Bir sonraki aşamada propolis hazırlanır. Ezilir ve su ile karıştırılır ve sıvı çöktükten sonra kalıntı kurutulur ve bir çorba kaşığı karışıma 10 ml oranında alkol ile dökülür. Karışım koyu renkli bir cam kaba boşaltılır ve iki hafta süreyle tutulur.

Üçüncü adım aloe hazırlamaktır. Alttan birkaç kalın yaprak kesilir ve kağıda sarılır. Aloe buzdolabında da iki hafta saklanmalıdır. Geçen süreden sonra, bazı yapraklar kararır - atılmaları gerekir ve yeşil yapraklar ezilir ve meyve suyundan sıkılır.

Önemli!İki hafta sonra, podmore, propolis ve aloe hazır olduğunda, üç bileşen de karıştırılır ve daha sonra bunlara daha fazla şurup eklenir. Şu şekilde hazırlanır - iki yemek kaşığı bal bir bardak suda eritilir ve bir yemek kaşığı genç çam ve ladin (ezilmiş filizler) buraya eklenir. Bu karışım, koyulaşana kadar bir su banyosunda kaynatılır.

Karışım hazır olduğunda önceden hazırlanmış bal, podmore ve aloe'nin içine dökülerek karıştırılır. Sonuçta, tutarlı bir merhem almalısınız, günde birkaç kez hasarlı eklemlerle yağlanır. Bu ajanın etkisi sayesinde kalça veya diz eklemlerindeki kıkırdak dokusu aktif olarak restore edilir.

Diğer anlamı

Artroz tedavisi için başka çareler de vardır. Bu tarifler de yaygın olarak kullanılmaktadır ve hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Artrozda ağrıdan kurtulmak için 100 gr aloe suyu, 200 gr bal ve 300 gr votka karıştırmanız gerekir. Elde edilen karışım üç gün demlenir, kabı karanlık bir yere koymanız önerilir. Elde edilen ürün, kompresin en az sekiz saat sürmesi için geceleri boğaz eklemine uygulanır. Bu ilaçla tedavi süresi on gündür. Tedaviyi uzatmaya ihtiyaç varsa, on işlem daha yapılabilir.

Eklem patolojileri için etkili ilaçlar hardal içerir. Artroz için hardal tozu tarifi de vardır. Tarif, hardalın yanı sıra bal ve bitkisel yağ içerir. Tüm bileşenler aynı miktarda alınır - iki yemek kaşığı karıştırılır ve bir su banyosunda ısıtılır. Karışım, üzerine mika ve diğer kalın ve sıcak bir bezle kaplanmış temiz bir pamuklu bez üzerine serilir. Elde edilen kompres, en az iki saat boyunca hasarlı eklem bölgesine uygulanır.

Ballı tuz, eklemler üzerinde iyi bir etki sağlar. Bu tarif esas olarak gonartroz - diz ekleminin artrozu tedavisi için tasarlanmıştır. Ürünü hazırlamak için iki yemek kaşığı normal sofra tuzuna ihtiyacınız olacak (ekstra değil! ) Bir yemek kaşığı deniz tuzu ile karıştırın. Tatlandırıcılar olmadan en yaygın deniz tuzunu almak en iyisidir.

Tuza iki ila üç yemek kaşığı bal ekleyin ve tuzu eritmek için karıştırın ve bal ile çözün. Elde edilen karışım, birkaç kat katlanmış tülbent üzerine yayılır, bir üst tabaka ile kaplanır ve derz üzerine uygulanır. Yukarıdan, kütle selofan veya ılık bir bezle sarılır - bu durumda, kompresin mümkün olduğunca verimli çalışması için ürünü gece boyunca bırakmanız bile önerilir. Bu ilacı soğuk mevsimde kullanmak en iyisidir.

Ayağın metatarsal eklemini dulavratotu ve terebentin ile tedavi edebilirsiniz. Terebentin tabaka yüzeyine ince bir tabaka halinde dağıtılmalıdır, çok fazla uygulamaya gerek yoktur, daha sonra tabaka metatarslara sürülür, streç film ile sabitlenir ve gece boyunca öyle bırakılır. Propolis bu yerde benzer şekilde hareket eder - ellerde yumuşak bir kıvamda yoğrulur ve metatarsal eklem üzerine dağıtılır, gece boyunca selüloz film ile sabitlenir.

Omuz-skapular periartroz çok yıllık bir papatya ile tedavi edilir. Hem taze ot hem de kurutulmuş kullanabilirsiniz. Ürün kaynar su ile ıslatılmalı ve gazlı bez üzerine dağıtılmalı ve daha sonra artrozdan etkilenen eklem üzerine uygulanmalıdır. Yukarıdan, sıkıştırılmış boğaz eklemi, herhangi bir kalın kumaş veya yün atkı ile yalıtılır. Bu kompres en iyi gece yapılır.

İç fonlar

Omuz, diz ve diğer eklemleri sadece dıştan değil, aynı zamanda iç hazırlıklarla da tedavi etmek mümkündür. Ürünleri, önerilen oranlara uyarak, yalnızca reçete ile dahili kullanım için hazırlamak gerekir. Bu durumda, tedavi sonuçlarını verecektir. Aynı zamanda, doktor tarafından önerilen ilaçlardan vazgeçmemelisiniz - iç terapi için birçok halk ilaçları, kondroprotektörler ve diğer ilaçlarla başarılı bir şekilde birleştirilir.

Defne yaprağı

Birçoğu için iyi bilinen bir çare - defne yaprağı kaynatma, hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Defne yaprağı artroz tedavisi açısından benzersizdir.

artroz için defne yaprağı kaynatma

Hasarlı eklemdeki bu eylemin bir sonucu olarak, metabolik süreçler iyileştirilir ve besinlerin kıkırdak dokusuna erişimi iyileştirilir. Dirsek ve diz eklemlerinin defne yaprağı artrozunu mükemmel şekilde tedavi eder.

Defne yaprağı kaynatma aşağıdaki gibi hazırlanır. On gram kuru defne bir bardak önceden ısıtılmış suya dökülerek ateşte kaynatılır. Su kaynar kaynamaz 5 dakika tespit edip defne yaprağını kısık ateşte kaynatmak gerekir.

Bundan sonra, ürün beş saat daha kapağın altında ısrar ediyor. Elde edilen sıvı gün boyunca eşit dozlarda (birkaç yudum) içilir. Ertesi sabah yeni bir ilaç hazırlanıyor. Defne suyunu üç gün boyunca almak gerekir, bundan sonra haftalık bir mola vermeniz ve tedaviye devam etmeniz önerilir.

Defne yaprağı kaynatma kesinlikle güvenli bir çözüm değildir. Hamile kadınların ve emziren annelerin yanı sıra mide ülseri ve duodenum ülseri olan hastaların alınması yasaktır. Ayrıca defne yaprağının güçlü bir alerjen olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız - suyu alerjik reaksiyonlara yatkın hastalarda kullanmamalısınız.

Jelatin

Jelatin artroz için vazgeçilmez bir bileşendir. Jelatin, kıkırdağın hasarlı yapısını eski haline getirmek için gerekli maddeleri içerdiğinden, sadece semptomları ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda kıkırdak dokusundaki kusuru da iyileştirebilirsiniz.

Jelatin, kıkırdağın elastikiyetini arttırır, eklem elemanlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Jelatin, bileşiminde kolajen içerdiğinden dokuların sağlamlığının sağlanmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için, bir çorba kaşığı ürünü bir bardak ılık suda seyrelterek jelatin içebilirsiniz.

Ayrıca doktorlar, çeşitli yemekler hazırlamak için jelatin kullanılmasını önermektedir. Artrozlu hastalar jöleli et yiyebilir, jöle jöle - jelatin de buraya eklenir. Tatlı yemekler arasında marmelat, jöle, jöle faydalıdır. Jelatin genellikle sağlık sorunlarına neden olmaz, ancak kan pıhtılarının ortaya çıkmasını önlemek için kan pıhtılaşması artan hastalarda jelatin önerilmez.

Önemli!Ürolitiyazis, böbrek veya mesanede taş bulunan veya su-tuz metabolizması bozuklukları olan kişiler için jelatin yememelisiniz.

Diğer anlamı

Sıra, artroz tedavisinde kullanılan eski ilaçlara aittir. Bir seriye sahip araçlar mükemmel metabolik etkiye sahiptir ve ayrıca artroza sıklıkla eşlik eden yumuşak dokuların iltihaplanmasını da hafifletir. Ürünü hazırlamak için, serinin iki yemek kaşığı yirmi dakika ısrar etmek gerekiyor. Günde bu tür üç infüzyon yapılması gerekir - biraz soğuyunca taze içiyorlar. Bir ay boyunca ilacı iç.

Bu infüzyona paralel olarak bir dizi banyo yapılması önerilir. On litre suya bir litre güçlü bir çözelti hazırlanır. İpin bitkisinin, kan dolaşımının ve tanenlerin aktivasyonunu destekleyen benzersiz maddeler içermesi nedeniyle. Hastalık artrite eşlik ediyorsa, iltihaplanma durumunda ve ayrıca çenenin koksartrozu veya artrozunu tedavi etmek için kullanmak iyidir.

Bitkisel müstahzarlar arasında papatya, ölümsüz ve St. John's wort bazlı çok bileşenli bir ilaç etkilidir. Anavatan civanperçemi ve mısır püskülü de eklenir. Tüm bileşenler karıştırılmalı ve doğranmış olmalıdır. Bir çorba kaşığı ürün bir bardak kaynar su ile dökülür, ardından kapağın altında iki saat ısrar edilir. Çare, günde üç kez yemeklerden otuz dakika önce yarım bardakta alınması tavsiye edilir. Tedavinin seyri en az altı haftadır.

artroz tedavisi için huş ağacı yaprakları

Gonartrozu tedavi etmek için eşit oranlarda üç renkli menekşe, ısırgan otu ve huş ağacı yaprakları almanız gerekir. Tüm bileşenler karıştırılır ve bir emaye kap içine bir çorba kaşığı ürün dökülür. Bir bardak kaynar su ile dökülür ve on beş dakika su banyosunda ısıtılır. Günde iki kez yarım bardak içmeniz gerekir. Etki yokluğunda, ajan iki katına çıkar.

Bilek eklemi ve sarımsak artrozu ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Bu, birçok hastalık için iyi bilinen bir halk ilacıdır. Ayrıca artroz ile yardımcı olacaktır. İlaç sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda metabolizmayı aktive etmeye de yardımcı olacaktır. Ayrıca sarımsak sayesinde eklemi kükürt ve selenyum gibi önemli bileşiklerle doyurmak mümkündür.

İlaç şu şekilde hazırlanır - birkaç diş sarımsak ezilir, bir yulaf ezmesi durumuna öğütülür. Daha sonra sarımsak keten tohumu veya mısır yağı ile karıştırılır ve bir kısım sarımsak için on iki kısım yağ alınmalıdır. Yağı diğer bileşenlerle değiştiremezsiniz - bu, kıkırdak dokusunun restorasyonunda yer alan bir omega-3 asit kaynağıdır. Çare kahvaltıdan 5-10 dakika önce alınır. Terapinin seyri en az iki aydır. Bundan sonra on gün ara verilir ve tedavi tekrarlanır.

İncelemeler

Hangi ilaçların daha iyi olduğunu öğrenmek için, daha önce alternatif tedavi kullanmış hastaların yorumlarını okuyabilirsiniz.

 • İlk inceleme, erkek, 42 yaşında: "Yakın zamanda omuz ekleminde 2. derece DOA teşhisi kondu. Acılar cehenneme döndü, ama karım bal, bakla ve aloe'den bir çare hazırlıyordu. Bu merhem tam anlamıyla beni artrozun ilerlemesinden kurtardı ve ağrıyı ortadan kaldırdı. "
 • İkinci inceleme, kadın, 67 yaşında: "Bana koksartroz semptomları teşhisi kondu, ama neyse ki erken bir aşamada. İpli banyoları kullandım ve içtim. Gözlenirken herhangi bir bozulma olmuyor, kondroprotektörlerle tedaviyi güçlendiriyorum, tedavi edici egzersizler yapıyorum. "
 • Üçüncü görüş, 70 yaşında bir adam: "Ellerin artrozu uzun zaman önce gelişti - Ben mesleğe göre bir tamirciyim, görünüşe göre işi etkiledi. Geleneksel ilaçlar bana biraz yardımcı oluyor, ancak dulavratotu ve terebentin ile düzenli olarak kompres yapıyorum - ağrıyı ve iltihabı hafifletiyorlar. "

Artroz için evde tedavi, kendinize yardımcı olmanın ve doktorunuzun önerdiği resmi tedaviyi güçlendirmenin iyi bir yoludur. En etkili halk ilaçları ile tedavi edilirse artroz yenilebilir.