Servikal omurganın osteokondrozu: alevlenme, semptomlar ve tedavi

röntgen

Servikal osteokondroz, kronik dejeneratif-distrofik bir patolojidir. Tedavi edilmezse hızla ilerler ve semptomlarda artışa neden olur. Hastalığın seyri sırasında, remisyon aşamaları, durumun bulunduğu nükslerle değiştirilir. kişi önemli ölçüde kötüleşiyor. Şiddetli, keskin, delici ağrılar, servikal omurgada sertlik, baş dönmesi, kan basıncında ani dalgalanmalar ve baş ağrısı çekiyor. Servikal osteokondrozun alevlenmesi ileyetersiz analjezik alımı. Klinik belirtilerin nedenleri üzerinde hareket etmek gerekir - kas spazmı, omurlararası disklerin ve omurların yer değiştirmesi, kas köklerinin ve kan damarlarının kemik büyümesiyle sıkışması.

Teşhisten sonra, omurgalı hekim bir tedavi şeması hazırlayacaktır. Servikal osteokondrozu stabil remisyon aşamasına, çeşitli klinik ve farmakolojik grupların ilaçlarına, fizyoterapötik prosedürlere, terapötik korumaya transfer etmekJimnastik.

Tekrarlama nedenleri

Bilmeniz önemli! Doktorlar şok oldu: "OSTEOCHONDROSIS için etkili ve uygun fiyatlı bir çare var . . . " Devamını oku . . .

Çoğu durumda, servikal osteokondrozun alevlenmesinden önce gelen hiçbir semptom yoktur. Kişi kendini iyi hissediyor, günlük aktivitelerle meşgul, yakın gelecek için planlar yapıyor. Aniden keskin, delici birvücutta rahat bir yatay pozisyon almanın acilen ortadan kaldırılması için ağrı. Bu, bir doktora gitmeden önce ağrı sendromunun şiddetini kısaca azaltmanıza olanak tanır. Vakaların sadece% 15-20'sinde, alevlenmeden önce, rahatsızlık zayıftırduyumlar - ağrı, çekme ağrıları, "tüylerim diken diken", boynun arkasında, omuzlarda ve bazen ön kollarda uyuşma. Servikal omurgada ve beyinde zaten bozulan kan dolaşımı nedeniyle, zayıflık, ilgisizlik ortaya çıkar, zihinsel vefiziksel performans.

Cervicago veya servikal lumbago, birkaç saat veya gün sonra ortaya çıkar. Bir kişi o kadar şiddetli bir acı yaşar ki, bir doktora gittiğinde, ilgilendiği sorulardan biri, nüksetmeyi önleme olasılığı haline gelir. Alevlenmeyi önlemek içinservikal osteokondroz, görünümünün nedenlerini bilmeniz gerekir:

 • uzun süredir stresli bir ortamda olmak. Sıradan gündelik çatışmaları bile akut bir şekilde yaşayan insanlar, kas-iskelet sistemi hastalıkları dahil olmak üzere genellikle çeşitli kronik patolojilerden muzdariptir. Olumsuz duygular olumsuz etkilertüm hayati sistemlerin işleyişi hakkında. Servikal osteokondrozlu hastalarda, kas spazmlarına, beyinde, boynunda ve başın arkasında dolaşım bozukluklarına neden olurlar;
 • sürekli statik ve dinamik yükler. Bir bilgisayarda, bir daktiloda, bir mikroskopta uzun süre kalmak, oksijen, besinler ve biyolojik olarak aktif maddelerle kıkırdak dokulara kan tedarikinde bozulmaya yol açar. Osteokondroz ileNüksetme için 2, 3 derece şiddet, birkaç saat yeterlidir. Çok yumuşak bir yatak veya yastık üzerinde rahatsız bir pozisyonda uyumak da buna yol açar;
 • boynun sarsıntılı hareketleri. Başın beklenmedik yoğun bir şekilde dönmesi veya eğilmesi, disklerin ve omurların yer değiştirmesine, sinir köklerinin veya kan damarlarının kemik büyümesiyle sıkışmasına neden olabilir;
 • hipotermi, iklim bölgesinde keskin bir değişiklik. Vertebrologlar, çoğu zaman osteokondroz alevlenmesi olan hastaların sonbaharda veya ilkbaharda kendilerine döndüğünü not eder. Sezon dışı dönemde, nüksler sıcaklıkta bir düşüşe neden olur. Sonbaharda olurdoğal nedenlerden dolayı ve ilkbaharda - sıcak ağır giysilerden hızlı bir şekilde kurtulma arzusu nedeniyle;
 • solunum, bağırsak, ürogenital enfeksiyonlar, kronik hastalıkların alevlenmesi. Bu durumda, bağışıklıkta keskin bir azalma, servikal patolojinin nüksetmesine neden olur.

Ayrıca, osteokondroz yanlış uygulanan masaj, ağırlık kaldırma, aşırı fiziksel aktivite ile şiddetlenir. Nüks başlangıcı, çoğu zaman beslenme, içme ile ilgili tıbbi tavsiyelere uyulmamasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. modu, ilaç.

Klinik sunum

Servikal veya servikotorasik omurganın osteokondrozunu tedavi etme yöntemleri, semptomlarının ciddiyetine bağlıdır. Az miktarda kıkırdak dokusu hasar gördüğünde 1, 2 derece patolojide o kadar yoğun değildirler. Ve osteokondroz için3 veya 4 aşamada, aynı anda birkaç olumsuz faktör tarafından tetiklenen akut klinik belirtiler karakteristiktir. Kıkırdaklı intervertebral diskler yastıklama özelliklerini kaybetmiş ve omurlar arasındaki mesafe önemli ölçüde azalmıştır. Bu nedenle, omurun keskin bir şekilde yer değiştirmesiyle, sinirler ve kan damarları aynı anda sıkışabilir. Omurgacı, servikal osteokondrozun aşağıdaki semptomlarını göz önünde bulundurarak tedavi uygular:

 • servikobrakiyal veya torasik bölgede çekim, dikiş, ağrı, çekme ağrıları;
 • başın arkasında, kollarda, ön kollarda, omuzlarda, göğüste ağrının ışınlanması;
 • kalıcı veya paroksismal ağrı sendromu;
 • hareket sırasında artan ağrı, omuzların dönmesi, kolların kaldırılması.

Boyun ve omuzlardaki ağrı, şiddetli patolojinin belirtilerinden biridir.

Bir hastayı muayene ederken, omurga uzmanı kas spazmı, paravertebral noktalarda ağrı, hareketlerde sertlik ve fizyolojik lordozun düzgünlüğü belirtileri ortaya çıkarır. İnsan vücudunun doğal olmayan bir pozisyonu, kişinin bir ağırlaşmadan şüphelenmesine de izin verir. Ağrının şiddetini azaltmak için boynu kuvvetlice yukarı çeker, tüm vücudu yana çevirir. Orta ve yüksek şiddette osteokondroz, hassas, motor, hasar sonucu nörolojik bozukluklarla kendini gösterir. bitkisel fonksiyonel yapılar. Örneğin, omurga kökleri sıkıldığında, "sürünen sürünme" hissi oluşur, ön kolların cildi ve oksipital bölge duyarlılığını kaybeder, solgun ve dokunulduğunda serinleşir. Hastalar kollarda güçsüzlük, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, görme azalması ve / veya işitmeden şikayet ederler.

Görme bozukluğu hemen hemen her zaman servikal osteokondrozun alevlenmesine eşlik eder.

Servikal osteokondrozun nüksü kendini psiko-duygusal dengesizlikte, uykusuzlukta, arteriyel hipertansiyonda ve bazen senkopta - boynun ani hareketlerinden kaynaklanan kısa süreli bayılma olarak gösterir.

Nüks için ilk yardım

Bir nüksetme sırasında ortaya çıkan ağrı o kadar şiddetlidir ki, kişi gereksiz bir hareket yapma korkusuyla yerinde donar. Yatıştırılmalı, tercihen sert bir yüzeye serilmelidir. Sırtınızın altına düz bir yastık veya katlanmış bir yastık yerleştirin. hastanın rahat etmesi ve ağrı sendromunun şiddetinin azalması için bir battaniye.

Şimdi ambulans ekibini aramak gerekiyor. Gerçek şu ki, bazı durumlarda osteokondrozun alevlenmesi ile bir kişi bir hapı yutamaz. Çağrıya gelen doktorlar kas içine analjezik solüsyon enjekte edecek veyaintravenöz olarak. Gerekirse, beyin dolaşımını eski haline getirmek veya hastanede daha ileri tedavi için bir kişiyi hastaneye yatırmak için araçlar da kullanırlar.

Hastaneye hasta nakli.

Ambulans yolda iken hasta kendini daha iyi hissetmelidir. Servikal osteokondrozun alevlenmesi nasıl giderilir:

 • yutma fonksiyonları korunuyorsa, anestezi tableti verin;
 • ağrı giderici jellerin nazikçe ovulması ağrıyı azaltmaya yardımcı olur;
 • hareket koordinasyonu bozulabileceğinden hastanın ayağa kalkmasına, eğilmesine izin verilmemelidir.

Doktor gelmeden önce, kendi kendine ilaç vermek kesinlikle yasaktır - kas spazmını hafifletmek için ısınma maddeleri kullanın, boyna masaj yapın. Paravertebral yapılarda bir osteokondroz atağına inflamatuar bir süreç eşlik ediyorsa, daha sonra bu tür olaylar geri dönüşü olmayan komplikasyonların gelişmesine neden olacaktır.

Akut aşamada osteokondroz tedavisi

Servikal osteokondrozun alevlenmesinin tedavisi, ana semptom olan akut delici ağrının ortadan kaldırılmasıyla başlar. Omurgolog, steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçların intramüsküler uygulamasını önerebilir.

Hormonal ilaçlar ile ilaç blokajlarının kullanımı uygulanmaktadır. Anestetiklerle birlikte glukokortikosteroid çözeltileri, omur veya boğulmuş omurga bölgesine enjekte edilir. Şiddetli ağrının giderilmesinden sonra tedavitabletler veya topikal ajanlarla devam eder.

Servikal osteokondrozun alevlenmesinin tedavisi evde nasıl devam ediyor:

 • NSAID'leri 5-7 gün boyunca tabletler, kapsüller, haplar halinde alıyor. Mide mukozasının ülserasyonunu önlemek için ilaçlar proton pompası inhibitörleri ile birleştirilmelidir. Bu öneri ihmal edilirse, hacamat sonrasıbir osteokondroz atağı, hiperasit gastrit tedavi edilmelidir;
 • NSAID'lerin tedavinin ilk gününden itibaren 7-10 gün süreyle jeller, merhemler, kremler şeklinde kullanımı. Fonlar ince bir tabaka halinde günde 2-3 kez ağrı bölgesine uygulanmalı ve hafifçe ovulmalıdır;
 • ısınma ajanlarının kullanımı. İltihap durduktan sonra, tedavinin yaklaşık 3. gününde doktorlar kan dolaşımını iyileştirmek ve yenilenmeyi teşvik etmek için ısınma etkisi olan ajanlar reçete ederler. 1-3 arasında az miktarda ovulurgünde bir kez. Biber bandı gibi transdermal ürünler ağrıyla baş etmeye yardımcı olabilir;
 • Kas gevşeticilerin
 • alımı veya parenteral uygulaması. Analjezik etkileri vargenellikle sinir uçlarının sıkışmasıyla tetiklenen kas spazmını ortadan kaldırarak.

Omurgalı, servikal osteokondrozun alevlenmesiyle başka ne yapılacağına, hangi ilaçların alınacağına veya tıbbi prosedürlerin uygulanacağına karar verir. Hasta nüksetmeden önce kondroprotektörleri kullanmadıysa, tedavinin ilk günlerinden itibaren reçete edilmelidir. kıkırdak dokusunun restorasyonunu uyaran ilaçlar. Servikal omurganın tüm fonksiyonlarının restorasyonunu hızlandırmak, kondroprotektörlerin intramüsküler enjeksiyonuna izin verecektir.

B vitaminlerinin kullanımı hastanın iyileşmesini önemli ölçüde hızlandıracaktır. Piridoksin, tiamin, siyanocobalamin, nikotinamid, riboflavin hasarlı diskler ve omurlar alanında innervasyonu iyileştirir, merkezi ve vejetatif bölgeyi stabilize edersinir sistemi.

İlaçsız tedavi

3-4 günlük tedavi boyunca hastaya yatak istirahati gösterilir. Omurganın tüm kısımlarındaki dinamik yükler hariçtir. Hastaların birkaç saat veya tüm gün boyunca gerekli boyda Shants tasması giymeleri önerilir. doktorun belirleyeceği. Ortopedik bir cihazın kullanılması, boyun omurları üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olur, ağrılı hislerin yoğunlaşmasını önler.

Shants yaka, servikal omurları düzeltir.

Bir alevlenme sırasında servikal osteokondroz için beslenme fraksiyonel olmalıdır - günde 5-6 kez. Tuz veya baharat içeriği yüksek olan diyet gıdalardan dışlamak gerekir. Kullanımları vücutta sıvı tutulmasına ve şişkinliğin artmasına neden olur. Beslenme uzmanları daha fazla meyve, tahıl gevrekleri, taze sebze salataları yemeyi tavsiye ediyor.

Şiddetli nüks durumunda, sinir hasarı nedeniyle vücudun bazı bölgelerinin innervasyonu bozulur. Ve omuriliğin sıkışması, iletim bozukluklarının nedeni haline gelir - ellerin para ve tetraparezi, disfonksiyoniç organlar. Bu nedenle, doktorlar, ağrıyı haplarla boğarak, servikal osteokondrozun alevlenmesini bağımsız olarak ortadan kaldırmayı kesinlikle önermemektedir. Kronik nüksün tehlikeli sonuçlarından kaçınmaya sadece yeterince uygulanan tedavi yardımcı olacaktır. patoloji.

Eklem ağrısı ve osteokondroz nasıl unutulur?

 • Eklem ağrıları hareketinizi ve yaşamınızın tamamını sınırlar . . .
 • Rahatsızlık, çatırtı ve sistematik ağrı konusunda endişelisiniz . . .
 • Bir sürü uyuşturucu, krem ​​ve merhem denemiş olabilirsiniz . . .
 • Ama bu satırları okuduğunuza bakılırsa, size pek yardımcı olmadılar . . .

"Osteokondroz" terimi, insan kas-iskelet sisteminin bir veya daha fazla bölümünde meydana gelen yıkıcı süreçleri karakterize eder.

Bazı hastalarda bu hastalık ekstremitelerin eklemlerini etkiler, ancak% 95 olasılıkla osteokondroz omurganın bir kısmında lokalizedir.

Omurga, insan vücudunun ana eksenidir, birçok önemli işlevi yerine getirir ve kas-iskelet sisteminin neredeyse yeri doldurulamaz bir unsurudur.

Omurganın herhangi bir bölümünün yapısının ihlali, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir ve hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde kötüleştirebilir.

Omurganın osteokondrozu kolonun üç bölümünden birini etkileyebilir: servikal, torasik veya lomber ve ayrıca birkaç bölümde lokalize olabilir.

Her bir omurga bölümünün hastalığı, seyir ve bireysel semptomların kendi özelliklerine ve ayrıca osteokondrozu tedavi etme taktiklerinde bazı nüanslara sahiptir.

Servikal osteokondroz nasıl ilerler?

Omurga yapılarındaki değişikliklere, hasta şikayetlerine ve tedavi yöntemlerine göre servikal omurganın osteokondrozu kursun 3 aşamasında sınıflandırılır.

Aşama 1

Servikal omurga iltihabı

Bu derece nadiren klinik olarak ifade edilen bir tabloya sahiptir, bazı hastalar şunlardan şikayet eder:

 • Tekrarlayan baş ağrıları;
 • Boyun ve oksiputta rahatsızlık.

Hastalığın bu aşamasında meydana gelen değişiklikler bazı omurları ve omurlar arası diskleri etkiler, anulus fibrosusun elastikiyeti azalır ve omurilik sinir köklerinde hafif bir bası oluşur.

2. Aşama

Omurga yapılarının dejenerasyonu daha net ilerler, omurlararası diskler pratik olarak işlevlerini yerine getiremez, sinir süreçleri ve kan damarları üzerinde baskı oluşur, bu da hastalığın belirtilerine neden olur.

Hastalar sık ​​baş ağrısı, baş dönmesi ve performansın azaldığını bildirir. Bu aşamada, nitelikli tıbbi bakım çağrılarının çoğu gerçekleşir, ancak bazı omurga yaralanmaları zaten geri döndürülemez.

Aşama 3

Servikal omurganın osteokondrozu zirveye ulaşır. Kemik ve bağ aparatının masif lezyonları.

Güçlü klinik tablo:

 1. Şiddetli baş ağrıları;
 2. Mide bulantısı, koordinasyon eksikliği;
 3. Uyku sorunları;
 4. Görsel ve işitsel bozukluklar.

Osteokondroz, değişen alevlenme dönemleri ve remisyon aşamaları (sakin) ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Hastalığın alevlenmesi, kronik seyrin, hastalığın semptomlarının tezahürünün, hastanın refahının kötüleşmesinin olduğu bir aşamasıdır.

Remisyon aşaması, tedaviden sonra veya tek başına ortaya çıkan, belirgin bir klinik tablo olmaksızın hastalığın algılanamayan bir seyri ile karakterize edilen bir dönemdir.

Servikal osteokondrozun ikinci ve üçüncü aşamalarda tedavisi, alevlenme evrelerini en aza indirmek ve remisyon süresini uzatmak için azaltılır.

içeriğe ↑

Servikal osteokondrozun alevlenmesi

Yetkin tedavi, fizyoterapi, jimnastik egzersizleri, doğru beslenme ve yaşam tarzı uygulamak, vücuda osteokondrozla mücadelede yardımcı olur ve hastalığın remisyon süresini artırabilir.

Bir dizi neden, servikal osteokondrozun aniden alevlenmesine neden olarak hastalığın semptomlarının nüksetmesine neden olabilir.

İlgili Videolar:

Alevlenme dönemlerinin sıklığı, süresi ve yoğunluğu bireyseldir ve başlangıç ​​nedenine, tedavinin varlığına veya yokluğuna ve ayrıca organizmanın kişisel özelliklerine, telafi edici ve uyarlayıcı özelliklerine bağlıdır.

Alevlenmelerin nedenleri

Spinal dejenerasyon servikal osteokondroza yol açar

Omurganın osteokondroz semptomlarının tezahürünü tetikleyen faktörü güvenilir bir şekilde belirlemeye izin veren laboratuvar testleri yapmak oldukça zordur.

Sebeplerin listesi, ortopedi doktorlarının ve nöropatologların hastalar için uzun vadeli gözlemlerine, olası yatkınlık faktörlerinin kapsamlı bir analizine ve ardından hastaların refahta bir bozulma kaydettiğine dayanmaktadır.

Alevlenmelerin nedenleri eksojen ve endojen olabilir - vücudun içinden veya dışarıdan gelen etkiden kaynaklanır.

Endojen nedenler, omurganın progresif dejenerasyonunu ve vücudun telafi edici ve adaptif özelliklerinin zayıflamasını içerir.

Eksojen faktörler arasında, aşağıdakiler büyük olasılıkla servikal osteokondrozun alevlenmesine neden olur:

 • Omurga üzerinde yetersiz bir yük olması veya hakim duruşta bir değişiklik olması (ağırlık kaldırma, kuvvet sporları yapma, aktivite türünü değiştirme);
 • Stresler, sinir şokları;
 • Beceriksiz bir kişi tarafından bir seans veya manuel terapi görüyor;
 • Mevsimsellik (sonbaharda servikal omurga hastalığının çok sayıda alevlenmesini ortaya çıkardı);
 • Hormonal sallanmalar (adet, gebelik, menopoz);
 • Vücudu zayıflatan hastalıklar (solunum yolu viral enfeksiyonları, bulaşıcı hastalıklar, diğer kronik rahatsızlıkların alevlenme dönemleri);
 • Hızlı kilo alımı.

Osteokondrozun kötüleştiği nasıl belirlenir?

Hastalığın alevlenmesi, boyun ve baştaki rahatsızlık, genel sağlıkta bir bozulma ile kanıtlanır.

Bazen alevlenme aşaması şimşek hızıyla başlar ve başın içinde şiddetli ağrı ile başlar.

Vakaların% 70'inde, servikal osteokondrozun hızlı bir şekilde alevlenmesi tahmin edilebilir: hasta boynun arkasında bir ağırlık veya donuk ağrı hissi hisseder, şikayetler sabahları şiddetlenir.

Hastalığın semptomlarının tezahürünün arka planına karşı predispozan faktörlerin varlığı, servikal omurganın osteokondrozunun alevlenmesi hakkındaki versiyonu doğrular.

Alevlenme sırasında her türlü semptom

Kronik bir omurga hastalığının alevlenmesi sırasında ortaya çıkan semptomlar, büyük ölçüde servikal osteokondrozun genel semptomları ile çakışır.

Bir alevlenmenin en yaygın semptomu ağrıdır.

Yoğunluk, yapı ve lokalizasyon farklı olabilir: boynun arkasında veya bölümlerinden birinde ağrı, oksiputta baş ağrısı, paryetal tüberküller, klavikulada ağrı, omuz.

Ağrının tehlikeli belirtileri, miyokard enfarktüsüne benzer semptomlar olabilir:

 1. Kürek kemiğinde ağrı;
 2. Göğüs ağrısı;
 3. Sol bacakta ağrı.

Bazı hastalar, yalnızca baş veya kolu omuz ekleminde hareket ettirirken ağrılı hisler olduğunu bildirir.

Kronik servikal osteokondrozun alevlenmesi bir takım nörolojik semptomlara neden olabilir, eğer mevcutsa, hastayı daha ciddi patolojileri dışlamak için dikkatleincelemek gerekir:

 • Uyku, konsantrasyon, hafıza bozuklukları;
 • Koordinasyon kaybı, denge kaybı, bayılma;
 • Gözlerin önünde sinek hissi, tüylerim diken diken, kulaklarda uğultu;
 • Baş dönmesi;
 • Kusmaya kadar bulantı;
 • Diksiyon ihlali;
 • Kolun, kürek kemiklerinin, boynun hassasiyetinde azalma veya artış.

Bu belirtilerin varlığı göz ardı edilemez. Servikal omurganın osteokondrozunun beyni besleyen kan damarları üzerindeki etkisi, servikal osteokondrozun en tehlikeli komplikasyonuna yol açabilir - felç.

Ağırlaşma ne kadar sürer?

Alevlenme aşamasının süresi mevsime (serin mevsimde osteokondrozun aktivasyonu daha uzun ve daha ağrılı olabilir), omurga hastalığının semptomlarının yeniden başlamasına neden olan nedenlere, kişiye bağlı olarak değişebilir. hastanın vücudunun özellikleri ve sağlanan tedavi.

Uzmanlar aşağıdaki zaman dilimleriniservikal omurganın osteokondrozunun alevlenme aşamalarını çağırıyor:

 • Şiddetli semptomlar - 1 haftaya kadar, daha sık - 4-5 gün;
 • Etkilenen bölgede bir miktar rahatsızlığın devam etmesi, baş ağrısı - şiddetli atakların iyileşmesinden 3 hafta sonrasına kadar;
 • Genel alevlenme süresi standart kabul edilir - yaklaşık 1-1. 5 ay.

Gebelikte servikal osteokondrozun şiddetlenmesi

Hamile bir kadının vücudu karmaşık fizyolojik değişikliklere uğrar, muazzam bir hormonal dalgalanma, vücudun ağırlık merkezinin tamamen yeniden dağıtılması, minerallerin ve besinlerin emilimi ve asimilasyonu değişir.

Bu yeniden düzenlemelerin kas-iskelet sistemi üzerinde ciddi bir etkisi vardır, omurga şiddetli stres altındadır.

Olguların% 50'sinde servikal omurganın osteokondrozu gibi bir hastalık öyküsü olan gebe kadınlar, hastalığın nüksetmesi. Bu, omurganın geçirdiği değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Gebe kadınlarda servikal osteokondrozun alevlenmesi semptomları diğer tüm hastalarla aynıdır.

Zorluklar tedavi rejiminin seçiminde yatmaktadır, çünkü ilaç yazarken ilacın fetüs üzerindeki olası etkisini hesaba katmak gerekir.

Hamile kadınlarda alevlenmeyi hafifletmek için bebeğe nüfuz etmeyen merhemler tercih edilir, nadir durumlarda şiddetli ağrı durumunda kompleks anestezik haplar veya enjeksiyonlar verilir.

Birçok hamile kadın, fetüs için daha yumuşak olan geleneksel olmayan yöntemlerle, geleneksel tıp tarifleriyle tedaviye başvurur.

Alevlenme durumunda ne yapmalı?

Servikal osteokondroz semptomlarınız varsa, ortopedi cerrahı veya nöroloğa gitmeyi ertelemeyin.

Yalnızca bir uzman hastanın durumunu, hastalığın şiddetlenmesine yol açan nedenleri tam olarak değerlendirebilir ve doğru, güvenli ve etkili tedaviyi önerebilir.

Bir doktora gitmeden önce, etkilenen omurga üzerinde baskı oluşturmamaya çalışın.

Gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarının veya bireysel hoşgörüsüzlüğün yokluğunda, bir anestetik ve antiinflamatuar ilaç hapı alabilirsiniz.

Servikal osteokondrozun alevlenmesi durumundayasaktır:

 1. Banyoda ısıtma kompresleri veya başka yöntemler kullanarak boynu veya başın arkasını ısıtın;
 2. Masaj seansları alın;
 3. Kendi kendini iyileştirme.

Akut servikal osteokondroz tedavisi için yöntemler

Servikal osteokondroz ilaç tedavisinin alevlenmesi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmayı ve hastanın sağlığı ve performansının erken restorasyonunu amaçlamaktadır.

Tablo, en yaygın ilaçları gösteren servikal omurga hastalıklarının ana tedavi yöntemlerini göstermektedir.

Listedeki ilaçlardan herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

İlaç grubu Hedef hedef
Ağrı Kesiciler / NSAID'ler Ağrı kesici, etkilenen bölgedeki iltihaplanmada azalma
Kas gevşeticiler Kas spazmının hafifletilmesi
Diüretikler İltihaplı omurgadaki şişliği azaltmak ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltmak
Kondroprotektörler Omurga yapılarının yeniden inşası
Vitaminler Metabolizmanın iyileştirilmesi, kimyasal reaksiyonlar
Nootropics Sinir süreçleri boyunca sinir uyarılarının iletimini eski haline getirme

Akut aşamada kalifiye bir osteopatı ziyaret etmek, kısıtlanmış sinir sürecini "serbest bırakacak" ve hastalığın bazı semptomlarını hafifletecektir.

Evde alevlenmeyi başka nasıl rahatlatabilirsiniz?

Eğerşu anda bir doktoru ziyaret etmek imkansızdır, tıbbi bakım sağlamadan önce servikal omurganın osteokondrozu olan bir hastanın durumunun nasıl hafifletileceğine dair birkaç tarif vardır:

 1. Ilık, rahatlatıcı bir duş alın;
 2. Boynu doğal yün bir giysi ile sarın;
 3. Etkilenen bölgeye bitkisel kompres uygulayın. Bu amaçlar için soğan, adaçayı, nane kullanın;
 4. Tereyağı ve mumya merhemi 1: 1 yapın.