Diz artrozu - semptomlar ve tedavi

diz ekleminin artrozunun nedenleri

Hareket ederken diz ekleminde oluşan keskin ağrıyı hissediyor musunuz? Bacağınızı bükerseniz veya açarsanız da aynı işaretler görülüyor mu? Doktorlar artroz gibi bir hastalığı teşhis eder. Aynı zamanda hastalığın tedavisini geciktirmek de mümkün değildir.

Etkili önlemleri almaya ne kadar erken başlarsanız, hastalıkla o kadar hızlı baş edeceğinizi ve hastalığın sonucunun o kadar dramatik olmayacağını unutmayın. Hastalığa kendiliğinden başlamak imkansızdır, çünkü onunla birlikte eklem içi kıkırdak yıpranır.

Diz artrozu, gonartroz olarak da adlandırılır. Hastalığın görülme sıklığı açısından lider konumdadır. İstatistikler, kliniklerde bu tanıya sahip hastaların diğer ciddi hastalıkları olanlara göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Tedaviye gelince, etkileyici bir zaman alır. Burada entegre bir yaklaşım ve ilaç kullanımı önemlidir.

Hastalık, yumuşak dokularda ve bağlarda ve tendonların sabitlendiği yerlerde kireçlenme ile karakterizedir. Tuz birikintileri sınırlıdır. İşlem, kıkırdak dokularında değişikliklere neden olan kemik damarlarındaki optimal kan dolaşımındaki bir dengesizlik ile karakterizedir.

Oluş nedenleri

Kıkırdakta oluşan patolojik mikro travma. Hastalığın başlamasının ana nedenleri, kıkırdak yüzeyindeki aşırı mekanik stresi içerir.

Diğer bir deyişle, diz ekleminin artrozu, sık sık fiziksel efor sarf eden ve eklemlerin aşırı gerilmesine maruz kalanlarda hızla gelişir. Osteoartrit, sıklıkla çömelenlerde gelişebilir. Kişi fazla kilolu ise yükün büyüklüğü hızla artar.

Diz ekleminin artrozunun ana nedenleri vurgulanmalıdır:

 1. Kronik kusurlar. Displazi, kıkırdakta kronik mikrotravma oluşumunu etkiler. Bu faktör, eklemler üzerinde doğru yükte bir dengesizliğe yol açar. Kas-iskelet sistemi kusurları olan kişilerde korkunç bir hastalığa yakalanma riskinin arttığını unutmayın.
 2. Obezite. Bu faktör, artroz gelişiminin ana nedenidir. Fazla kilolu kişilerin hastalanma olasılığının daha yüksek olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Böylece 6 kg'da bir. ağırlık artroz gelişme olasılığını% 45 artırır.
 3. Genetik yatkınlık. İnterfalangeal eklemlerin artrozunun kadınlarda erkeklerden çok daha sık meydana geldiği kanıtlanmıştır. Bu gösterge otozomal dominant kalıtımla açıklanmaktadır.
 4. İltihap. Gerçek şu ki, bulaşıcı ve kronik artrit, artroz oluşumunu tetikliyor. İmmünoglobulinlerin ortaya çıkışı, benzer faktörlerin artroz gelişimindeki rolünü gösterir.
 5. Nörojenik bozukluklar. İhlaller, eklemin yakınında bulunan kasların tonunda bir azalmaya neden olur. Böylece eklemler üzerindeki yük sadece artar.

Diz artrozu semptomları

diz artrozu semptomları

Artrozun ana semptomları diz ekleminde görülen keskin ağrıları içerir. Efor sırasında ortaya çıkarlar ve sonra hastanın dinlenmesi şartıyla tekrar kaybolurlar.

Nodüler artrozda, bezelye büyüklüğünde yoğun oluşumlar ortaya çıkar. Ayrıca tırnak yatağının yakınında kist, viskoz sıvılar şeklindeki contalar görünebilir.

Hastalığın gelişimi sırasında diz eklemleri etkilenirse, uzun süreli yürüme veya merdiven çıkma ile ağrı artar. Artrozun ana semptomu hareket sırasında çatırdamaktır. Kalça artrozu ile kalça ekleminin gelişimi ile ilişkili patolojiler gözlenir.

Hastalık İşaretleri:

 • uzun süre geçmeyen diz ağrısı
 • Bir röntgen muayenesinden geçerseniz
 • , osteofit bulunur.
 • sinoviyal sıvı için analiz alırken, bileşimin gerçekten hastalığın özelliği olduğu doğrulanmıştır.
 • Hastalık, eklem boşluğunun daralması ile karakterizedir.
 • sabahları eklem sertliği
 • Yumuşak dokularda, osteoporozda ve kıkırdak kireçlenmesinde
 • değişiklikler.

İsteğe bağlı işaretler: Bunlar subluksasyon veya çıkıkların yanı sıra çeşitli erozyonlar ve kistlerdir. Toplamda, diz ekleminin artrozu, aşağıda ele alacağımız üç gelişim aşamasına bölünmüştür.

1 derece

Birinci dereceyi tanımak oldukça sorunlu. İlginç bir gerçek, bir kişinin onun için her zamanki gibi hareket etmesidir, ancak bazen hastalık kendini ağrı ve sertlik şeklinde gösterebilir.

Ancak bu tür işaretler genellikle hava koşullarındaki bir değişikliğe veya rahatsız edici bir konuma bağlanır. Ve çalışmadan bir röntgen ile geçseniz bile, kusur hemen fark edilemez. Burada, etkilenen eklem bölgesinde pürüzlü bir yüzeyin tespit edilmesine yardımcı olacak nitelikli yardımın yanı sıra palpasyon ve tam bir muayeneye ihtiyacınız olacak.

Engelli insanlar ilk yardım olarak geleneksel tıbba yöneliyor. Ve bu, sorunu çözmek için yetkin bir yaklaşımdır, çünkü ilk aşamada hastalığın tedavisi zordur.

2. derece

Hastalığın ilk belirtilerini fark ettiğinizde, harekete geçmemiş olmanız durumunda, ikinci aşamaya geçme eğilimindedir. Bu durumda artroz kroniktir ve kıkırdak hızla bozulmaya başlar.

Bu işaretler özellikle artan fiziksel eforla belirgindir. Bununla birlikte, geleneksel tıbbı tercih etmenin bir anlamı yoktur. Bununla birlikte, geleneksel tedavilere etkili bir ek olarak kullanılabilir.

Diz ekleminin artrozu ve semptomları giderek daha fazla kendini göstermeye başlar: mantıksız yorgunluk ortaya çıkar ve bacakların eklemleri "ağrımaya" başlar ve bir süre sonra egzersizi meydana gelir. Hastalık tedavi edilmezse eklem deformasyonuna yol açar.

3. derece

Aynı zamanda, hasta, bariz değişiklikleri gözlemleyerek, ona karşı çalışan mekanizmalar aktif olarak başlamaya başlarken, yine de harekete geçmez. Bu arada, hareketsizlik telafi edilemez sonuçlara neden olur.

Eklemde şiddetli ağrı oluşması da dikkat çekicidir. Bu faktör eylemde olup olmadığınıza bağlı değildir. Eklemlerin bir kişinin hareket etmesine izin vermediği durumlar da vardır.

Diz artrozu tedavisi

diz artrozunu tedavi etme yöntemleri

Artroz tedavisi çok uzun bir süreçtir ve öncelikle hastalığın derecesine bağlı olacaktır.

Temel olarak diz artrozunun tedavisi aşağıdaki aşamalara dayanmaktadır:

 1. Etkilenen eklemi anestezi altına alın. Kural olarak, doktor ağrı kesiciler - analjezikler reçete eder.
 2. İltihap ortadan kaldırılmalıdır. Etkilenen bölgede iltihaplanma ve şişlik belirtilmesi durumunda, böyle bir kusur derhal ortadan kaldırılmalıdır. Bu durumda antiinflamatuar ilaçlar reçete edilir.
 3. Kıkırdak dokusu restorasyonu. Bu, tedavide en önemli faktör olarak kabul edilir. Yeniden yapılandırılamaması durumunda dejeneratif seyri durdurmak zorunludur. Uyuşturuculardan anında işlem beklememelisiniz, ancak bireysel özelliklere göre alınmalıdır.

Eklem semptomların yokluğundan etkilenirse, bu durumda hastaya ısınma etkisi olan etkili merhemler reçete edilecektir. Ana amaçları, etkilenen bölgedeki kan dolaşımını artırmaktır.

Bunlar, yan etkisi olmayan ısınma merhemlerini içerir. Tedaviye hoş bir sıcaklık hissi eşlik eder.

Diz eklemi artrozunun önlenmesi

İkincil ve birincil olmak üzere alt bölümlere ayrılmıştır.

İlki kilo kontrolü ve yaralanmanın önlenmesine odaklanır. Artroz gelişme olasılığı, doğru ayakkabıyı giyerek ve düzenli olarak kasları güçlendirmek ve eklemleri desteklemek için çalışan egzersizler yaparak azaltılabilir.

İkincil önlem, sağlıklı yiyecekler yemeyi içerir ve kırmızı et ve hayvan bazlı yiyecekler en iyi şekilde yağsız balık ve kümes hayvanları ile değiştirilir. Bol miktarda meyve ve sebze yemeye çalışın ve önleyici tedbir olarak - balık yağı içeren kapsüller. En az 8-9 bardak su için.

Optimum kemik fonksiyonunu destekleyen minerallere ve vitaminlere odaklanın. Ayrıca, kıkırdağı yok eden serbest radikallerle aktif olarak savaşan antioksidanlar olarak müttefikleriniz olarak tanınırlar. Artroz, amatörlere tahammül etmeyen bir hastalıktır, bu nedenle deneyimli bir doktordan yardım almanız gerekir.