Eklemler neden ağrır

Eklem ağrısı nadir değildir. 45 yaşın üzerindeki tüm insanların yaklaşık yarısı (yüzde 45) ağrılı eklemlerden, özellikle diz ağrısından şikayet eder. Şikayetler genç yaşta da ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, eklem ağrısına aşınma ve yıpranma belirtileri neden olur - burada doktorlar osteoartrit hakkında konuşurlar. Ek olarak, akut artrit ve travma genellikle eklem ağrısının nedenidir. Ama başka birçok olası sebep var.

omuz ağrısı

Tanım

Eklem ağrıları ne kadar yaygın olsa da türleri çok çeşitlidir, bu nedenle eklem ağrılarının sınıflandırılması farklı kriterlere göre yapılır. Örneğin eklem ağrısı, başlangıç zamanına göre üç gruba ayrılabilir:

 • Eklemlerde akut ağrı birkaç saat içinde ortaya çıkar.
 • Eklemlerdeki subakut ağrı gün boyunca fark edilir hale gelir.
 • Kronik eklem ağrısı haftalar veya aylar içinde gelişir.

Eklem ağrısı sıklıkla devam edebilir ve ilerleyebilir (kronik ilerleyici seyir). Bazen eklem ağrısı sadece akut ve geçici olarak ortaya çıkar (akut remisyon seyri).

Bazı durumlarda eklem ağrısı, diz eklemi gibi yalnızca bir eklemi etkiler. Ancak ağrı, iki ila dört eklemi (oligo-eklemlerde ağrı) veya daha fazla eklemi (eklemlerin eklemlerinde ağrı) yakalayabilir.

Ek olarak, eklem ağrısı, örneğin şunlara göre değişir:

 • Ağrılı ritim: dinlenme ağrısı, gece ağrısı, eklemlerde sabah tutukluğu.
 • Dağılım kalıpları: Küçük eklemlerde (bilek, parmak eklemleri gibi) veya büyük eklemlerde (diz ve kalça eklemleri gibi) ağrı, karpal eklemlerde eklem ağrısı vb.
 • Ağrı Şiddeti: Eklem ağrısının şiddetini 0'dan (ağrı yok) 10'a (dayanılmaz, aşırı ağrı) kadar derecelendirin.
 • Ağırlaştırıcı faktörler: örneğin, hareket sırasında (tipik artrit) veya dinlenmeden sonra (tipik osteoartrit) eklem ağrısının azalması.

Bu tür bilgiler, doktorun eklem ağrısının nedenlerini belirlemesi için önemlidir.

vücut boyunca eklem ağrısı

Özellikle yaygın olarak etkilenen eklemler

Ağrıdan en çok hangi eklemlerin etkilendiği, büyük ölçüde ağrının nedenine bağlıdır. Bazı örnekler.

Eklem ağrısının ana nedenlerinden biri olan osteoartrit, özellikle yaşam boyunca çok fazla stres alan eklemlerde fark edilir. Öncelikle bunlar diz eklemleri, kalça eklemleri ve diz eklemleridir. Osteoartrit ayrıca diğer tüm eklemlerde ağrıya neden olabilir.

Romatoid artrit de eklem ağrısının yaygın bir nedenidir. Eklemlerin ağrılı iltihabı, çoğunlukla parmakların bileklerinde ve eklemlerinde görülür. Ayrıca romatoid artritte diz, dirsek, metatarsofalangeal eklemler ve omuzda ağrı sık görülür.

Akut gut atağında eklem ağrısı neredeyse her zaman bacak eklemini, özellikle metatarsofalangeal eklemi etkiler. Çeneler ve diz eklemleri de sıklıkla etkilenir.

Bursit kalça, dirsek, diz ve omuzda ağrıya neden olabilir.

Nedenleri ve olası hastalıklar

Eklem ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. En önemlileri:

 • Eklem aşınması (eklemlerin artriti):Osteoartrit, eklem hastalığının en yaygın şeklidir ve prensipte tüm eklemleri etkileyebilir. Eklem yüzeylerindeki kıkırdak tabakasının tahribatı ve kemik değişiklikleri nedeniyle etkilenen eklem serbestçe hareket edemez, kızarır, şişer ve ağrır. Osteoartrit genellikle bilek, kalça ve diz ağrısının nedenidir. Eklem aşınması genellikle eklemlerin uzun süreli aşırı yüklenmesinden kaynaklanır. Ek olarak, osteoartrit, bir kazanın (spor yaralanmaları gibi) geç bir sonucu olabilir ve eklemlerin doğuştan gelen zayıflığı veya deformitesine bağlı eklem hasarı olabilir.
 • Bursit:Bursalar, örneğin eklemler bölgesinde, kemik ve yumuşak dokular arasında özellikle stresli yerlerde şok emici bir tabaka şeklinde bulunur. Genellikle eklem sıvısı ile dolu bir boşluktan oluşurlar. İltihaplı veya mekanik tahriş (spor yaralanmaları gibi) bursaya zarar verebilir ve etkilenen bölgede ağrıya neden olabilir. Örneğin dirsekte ağrı genellikle dirsek eklemindeki bursa iltihabından, omuzda bursitten veya kireçlenmeden kaynaklanan omuz ağrısından, diz ekleminde bursa iltihabından kaynaklanan diz ağrısından ve diz eklemindeki ağrıdan kaynaklanır. büyük kollikulustaki bursa iltihabından kaynaklanan kalça (üst dış uylukta kemik çıkıntısı).
 • Bakteriyel eklem iltihabı (bakteriyel artrit): Bakteriyel artrit esas olarak diz ve kalça eklemlerini etkiler. Bakteriler ya kan yoluyla ekleme girer ya da doğrudan eklemi enfekte eder (eklemde travma veya ameliyat yoluyla veya ekleme tanısal enjeksiyonlar sırasında). Şiddetli eklem şişmesi ve inflamatuar semptomlar (kızarıklık, lokalize ısı, ateş gibi) ile birlikte şiddetli diz veya kalça ağrısı, bakteriyel artriti gösterebilir.
 • Lyme hastalığı (Lyme artriti):Lyme hastalığında eklem ağrısı da eklemlerin bakteriyel iltihaplanmasına dayanır. Kenelerden insanlara bulaşan bazı bakteriler (Borrelia burgdorferi) neden olur. Bulaşmadan yaklaşık dört hafta sonra yorgunluk, ateş, kızarıklık ve eklem ağrısı ortaya çıkar.
 • Enfeksiyonlar sırasında ve sonrasında ilişkili eklem iltihabı.İltihaplı eklem ağrıları, hepatit, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği, kızıl, tüberküloz, grip ve iltihaplı bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) gibi yaygın bulaşıcı hastalıklar sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilir. Eklemlerde oluşan ağrı ve şişlik nedeniyle özellikle büyük eklemlerde (kalça eklemi, diz eklemi, ayak bileği eklemi) hareketlerde kısıtlamalar vardır.
 • Reiter hastalığında artrit:Reiter sendromu nadir görülen bir romatizmal hastalıktır. Semptomlar üretrit ve konjonktivit ile ilişkili artraljiyi içerir.
 • Sedef hastalığında eklem iltihabı (psoriatik artrit):Sedef hastalığına bazen eklem ağrısına neden olan iltihaplanma eşlik eder. Bazı durumlarda eklem ağrısı, hastalığın cilt belirtilerinden önce gelir, yani önce eklem ağrısı oluşur ve ancak o zaman pullu cilt lezyonları gelişir. Özellikle el ve ayak parmaklarının ve/veya omurganın eklemleri etkilenmişse, neden psoriatik artrit olabilir.
 • Ankilozan spondilitte eklem iltihabı.Ankilozan spondilit, öncelikle omurgayı etkileyen ancak aynı zamanda büyük eklemlere de yayılabilen kronik bir romatizmal enflamasyondur. Bu nedenle diz ağrısı, kalça ağrısı, topuk ağrısı ve/veya ayak bileği ağrısı Bechterew hastalığının nedeni olabilir.
 • Gut (veya akut gut atağı):Gut, kandaki ürik asit konsantrasyonunu arttırır. Fazlalığı, diğer şeylerin yanı sıra eklemlerde ürik asit kristalleri şeklinde birikir - eklemlerde şiddetli ağrı, eklem bölgesinde şişlik ve kızarıklık ile akut bir gut atağı meydana gelir. Her şeyden önce, ayak başparmağının eklemleri etkilenir. Ancak akut gut atağı diz ağrısına, bilekte ağrıya, parmak eklemlerinde veya ayak bileğinin üst kısmında ağrıya da neden olabilir.
 • Romatizmal eklem iltihabı:Bu, eklemlerin en yaygın inflamatuar hastalığıdır, ilerleyici, çoğunlukla kronik ve eklemleri yavaş yavaş tahrip eder. Eklem ağrısı parmakları ve bilekleri etkiliyorsa, romatoid artritten şüphelenilebilir. Bu durumun diğer semptomları arasında parmaklarda ve bileklerde sabah tutukluğu, eklemlerde şişme ve yumruk yapamama yer alır.
 • Romatizmal ateş:Esas olarak çocuklarda görülen bu iltihaplı hastalığa, antibiyotiklerle tedavi edilmemiş bir burun ve boğaz enfeksiyonundan günler veya haftalar sonra bazı bakteriler (streptokoklar) neden olur. Olası semptomlar arasında inflamatuar eklem ağrısı, cilt semptomları, kalp iltihabı (kardit) ve ani istemsiz ve kontrolsüz hareketler (kore) bulunur.
 • Sarkoidozlu artrit (Löfgren sendromu):Sarkoidoz, tüm vücudu etkileyebilen, nedeni bilinmeyen, nadir görülen inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın bir formu Löfgren sendromudur (akut sarkoidoz). Esas olarak genç kadınlarda görülür ve şu semptomlarla kendini gösterir: iltihaplanma, eklem ağrısı (özellikle ayak bileklerinde), deri altı yağ dokusunun akut iltihabı (eritema nodozum), akciğerlerdeki lenf düğümlerinin şişmesi (bronşiyal lenfadenopati) ve kilo kaybı.
 • Sistemik lupus eritematozus (SLE):Esas olarak kadınları etkileyen, sıklıkla eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olan nadir bir otoimmün hastalıktır. Ancak muhtemelen yüzde kelebek şeklinde döküntü, plörezi, perikardit, böbrek veya beyin iltihabı, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi birçok farklı semptom da vardır. Bu nedenle tıpta lupus eritematozus "bukalemun" olarak adlandırılır.
 • Pıhtılaşmayı ihlal eden eklem kanaması.Nadir görülen hemofili vakalarında, yaralanmadan sonra veya ciddi vakalarda belirgin bir sebep olmasa bile kontrol edilemeyen kanamaya kalıtsal bir yatkınlık vardır. Özellikle sıklıkla kaslarda ve eklemlerde kanama olur. Eklemlerdeki kanamalar, tedavi edilmediği takdirde eklem ağrısına ve kalıcı eklem hasarına neden olabilir. Hemofiliye ek olarak, aşırı dozda antikoagülanlara bağlı kanama bozuklukları gibi diğer kanama bozuklukları da eklem kanamasına ve eklem ağrısına yol açabilir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Eklem ağrısı bazen kendi kendine geçer veya basit ev ilaçları ile giderilebilir. Ancak aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

 • Eklemin hareketini sınırlayan eklem ağrısı.
 • Ateş.
 • Ağrıyan eklem bölgesinde cildin kızarıklığı.
 • Eklemin şişmesi.

Eklemle ilgili semptomlar (hareket kabiliyeti kısıtlı eklem ağrısı, kızarıklık, şişme) üç gün veya daha uzun süre devam ederse, kötüleşirse veya diğer eklemlere yayılırsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Doktor ne yapar?

Eklem ağrısının nedenini netleştirmek için doktor önce hastaya tıbbi geçmişini (tıbbi geçmişi) soracaktır. Örneğin eklem ağrısı ne zaman ve nerede ortaya çıkıyor ve başka şikayetler varsa (eşlik eden ateş veya eklem şişmesi gibi belirtiler).

Eklem ağrısının doğru tanımı

Bu bilgi eklem ağrısını teşhis etmek için çok önemlidir: Bir hasta eklem ağrısını ne kadar doğru tanımlayabilirse, doktor olası nedenlerin sayısını o kadar çabuk daraltabilir. Örneğin, akut gut atağının sadece bir eklemde ağrıya neden olduğu düşünülmektedir. Romatoid artritte ise tam tersine birkaç eklemde artralji görülür. Ek olarak, eklem ağrısının yeri (lokalizasyonu) gösterge niteliğindedir: hasta bilekte ağrı ve parmakların taban ve orta eklemlerinde ağrı hissederse, büyük olasılıkla romatoid artrit mevcuttur. Öte yandan eklem ağrısı başparmak tabanını ve boğumları etkiliyorsa şüphe osteoartrit yönündedir.

Tarama (palpasyon)

Eklem ağrısının nerede meydana geldiğine bakılmaksızın, doktor şu soruyu açıklığa kavuşturmalıdır: eklemin kendisi gerçekten acıyor mu, yoksa sözde eklem ağrısı eklemlere yakın bir bölgeden mi yoksa bitişik kemiklerden mi geliyor? Bazı durumlarda, doktor ağrılı bölgeyi elle muayene ederek bu sorunun cevabını bulabilir. Bununla birlikte, sıklıkla röntgen veya ultrason gibi ek tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Eklem Ağrısı Üzerine Daha Fazla Araştırma

Eklem ağrısı doğrudan eklemde meydana gelirse, bu tür muayeneler ağrının nedenini belirlemeye yardımcı olabilir:

 • Ortopedik muayene:Eklem ağrısına aşınma ve yıpranma (artrit), bursit, romatizma veya akut gut atağı neden oluyorsa, ortopedik muayene sırasında ilgili bilgiler bulunabilir.
 • Dermatolojik muayene:Deri muayeneleri, eklem ağrısının olası nedenleri olarak şüpheli psoriatik artrit veya sarkoidozun belirlenmesine yardımcı olur.
 • Kan testleri:kan testleri, bakteriyel artrit veya Lyme hastalığı gibi çeşitli eklem ağrısı nedenlerini belirlemede faydalıdır. Eklem kanaması (pıhtılaşma bozukluğu nedeniyle) eklem ağrısına neden oluyorsa, bazen kan testinde kan pıhtılaşması gibi spesifik ölçümlere ihtiyaç duyulur. Eklem ağrısının nedeni romatoid artrit ise, o zaman kanda, her şeyden önce, çok önemli olan romatoid faktör ve diğer iltihaplanma belirtileri belirlenir. Gut veya akut gut atağından şüpheleniliyorsa, odak kandaki ürik asit düzeyidir.
 • Ultrason muayeneleri:eklem ağrısının nedenleri olarak bursit, gut veya sistemik lupus eritematozdan şüphelenildiğinde ultrason (ultrason) endikedir.
 • Röntgen:röntgen, eklemlerde (artrit), romatoid artrit ve ankilozan spondilitte aşınma ve yıpranma belirtileri gösterir.
 • Ortak delinme:doktor eklem ağrısının nedeni olarak bakteriyel eklem iltihabından şüphelenirse, eklem sıvısından bir örnek alır (eklem delinmesi). Bu örnekten bakteri kültürü yapılır: eklem örneğinden bakteri ürerse, bu, eklem sıvısının bir örneğini alır. eklem.

Eklem ağrılarının nedeni olarak bir hastalık veya patolojik doku değişikliği bulmak her zaman mümkün değildir. Doktorlar "ortak hassasiyet" hakkında konuşuyor. Eklem ağrısının nedeni bulunursa, doktor uygun tedaviye başlayabilir ve altta yatan durumu ilaç veya ameliyatla tedavi edebilir.

kendi başına yapabilirsin

Eklem ağrısı için genel ipuçları

 • Fazla kilolardan kurtulun. Herhangi bir ekstra kilogram, eklemler üzerinde gereksiz bir ek yüktür ve aşınmalarına ve yıpranmalarına katkıda bulunur, bu da kaçınılmaz olarak eklem ağrısına yol açar.
 • Antrenmanınızdan sonra yeterince dinlendiğinizden emin olun.
 • Kaslarınızı ve eklem kıkırdağını güçlendirmek için düzenli dayanıklılık egzersizleri yapın. Örneğin yüzme ve bisiklete binme ortak antrenman için uygundur. Kemikleri güçlendirmek için düzenli kuvvet antrenmanı (ağırlık kaldırma, ip atlama gibi) da önerilir. Doğru dozu belirlemek ve tüm kasları eşit şekilde güçlendiren dengeli bir egzersiz programı geliştirmek için deneyimli bir antrenör veya spor hekimine danışın.
 • Ağır çantaları omzunuzda taşımak gibi tek taraflı yüklerden kaçının.
 • Jacobson'a göre, örneğin otojenik eğitim veya ilerleyici kas gevşemesi yoluyla zihinsel stresi azaltmak gerekir. Duygusal baskı aynı zamanda eklemler, omuzlar ve kemikler üzerinde de baskı oluşturur.
 • Eklem ağrısı ve diğer eklem şikayetleri geleneksel Çin tıbbında akupunktur ile tedavi edilir. Deneyimli bir terapiste danışın.

Ortak Tedavi İpuçları

 • Osteoartrit teşhisi konulursa, yani eklemlerin ağrı, şişme ve kızarıklık ile son zamanlarda şiddetli iltihaplanması durumunda, etkilenen eklemi hareketsiz hale getirmelisiniz (yatak istirahati). Onunla ilişkili kaslar gergin olmayacak şekilde tutun. Eklem rahatsızlığını gidermek için kendinize ıslak ve soğuk kompresler (kuark sargısı gibi) verin. Doktorunuzdan alacağınız iltihap önleyici ve ağrı kesici ilaçların etkisi şifalı bitkiler yardımıyla artırılabilir. Arnica çok uygundur (kompresler için bir kaynatma olarak veya eklemlere sürtünmek için bir merhem veya jel olarak). Ek olarak, örneğin, söğüt kabuğuna dayalı anti-enflamatuar ve analjezik müstahzarlar ile biberiye ve okaliptüs yağları ile kombinasyon müstahzarları vardır. Ayrıca nane yağı, serinletici etkisinden dolayı ağrı algısını kolaylaştırabilir.
 • Kızarıklık ve şişlik de dahil olmak üzere eklem ağrısı azaldığında, doktor inaktif osteoartritten bahseder. Hastalığın bu aşamasında, eklemlerle ilgili aktif şikayetlerin yeniden başlamasının önlenmesi gerçekleştirilir. Bu, ortopedik bir yatakta yeterli, sağlıklı uyku ile kolaylaştırılır, çünkü kaslar iyi gevşer ve omurga ve eklemler dinlenir.
 • Ayrıca stres altında sık sık kas gerginliği yaşıyorsanız meditatif gevşeme tekniklerini (kademeli kas gevşetme, otojenik antrenman gibi) düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Eklem kıkırdağına sinovyal sıvı ve besin tedarikini iyileştiren düzenli egzersiz ve egzersizler. Yararlı sporlar yüzme, bisiklete binme ve su aerobiğidir. Aksine, özellikle osteoartrit diz ve kalça eklemlerine zarar vermişse, sert kaldırımda koşmak önerilmez. Mümkünse, yumuşak orman çiminde koşun ve iyi bir etki sağlayan yumuşak tabanlı spor ayakkabılar giyin. Daha da iyisi, koşmak yerine yürüyün.
 • Ani yön değiştiren sporlardan (örneğin tenis, squash) kaçının çünkü bunlar eklemlere çok fazla baskı uygular (örneğin diz eklemi) ve hızla eklem ağrısına neden olur.
 • Uzun süre ayakta durmamaya veya tek bir pozisyonda oturmamaya çalışın.
 • Araşidonik asitte düşük bir diyet yiyin. Bu omega-6 yağ asidi, inflamatuar yanıtlarda (artrit kaynaklı osteoartrit gibi) merkezi bir rol oynar. Araşidonik asit esas olarak yağlı domuz eti, yumurta sarısı, domuz yağı, ton balığı, karaciğer, sığır eti ve kamberde bulunur.
 • Enflamatuar tepkilerde araşidonik asitin rakip analogları olarak hareket ettikleri için omega-3 yağ asitlerini düzenli olarak alın. Bu yağ asitlerinden daha fazlasını balık yağlarında bulabilirsiniz (haftada en az bir kez balık yiyin! ).
 • İltihaplanmaya karşı antioksidan etkisini sağladığı için eklem sıvısı için önemli olan E vitaminini yeterli miktarda aldığınızdan emin olun. E vitamini bitkisel yağlarda, özellikle buğday, soya ve ayçiçeği tohumlarında bulunur.
 • Osteoartrit ile ilişkili eklem ağrısı ve diğer eklem şikayetleri, fango poşetler, parafin, sinameki, biberiye banyoları gibi dolaşımı uyarıcı ısı uygulanmasıyla genellikle hafifletilebilir.
 • Parmak eklemlerinin osteoartriti için ılık kil veya balçıkla yoğurmak eklem ağrısı ve şişmesine yardımcı olabilir. Isıtılmış kumda düzenli parmak egzersizleri de şiddetle tavsiye edilir. Özellikle sabah tutukluğuna ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Okaliptüs, ardıç, biberiye, lavanta veya limon esansiyel yağlarıyla masaj yapmak ve ovmak, kan dolaşımını iyileştirmeye ve dolayısıyla eklem iltihabıyla mücadele etmeye yardımcı olur.
 • Aktif olmayan osteoartrit için şeytan pençesi kökü çayı önerilir: bir çorba kaşığı iri öğütülmüş kökü iki bardak kaynar suya dökün ve sekiz saat demleyin. Kullanmadan önce kaynatın, sonra süzün, hazırlanan çayı üç porsiyona bölün ve gün boyunca için. Şeytanın pençesi infüzyonunun etkisi, tedavinin üçüncü haftasında ortaya çıkar.
 • Aktif olmayan osteoartrit tedavisi için frenk üzümü yaprağı, söğüt kabuğu, ısırgan otu, atkuyruğu ve çayır çiçeği çiçeklerinden (her bileşenden 20 g) oluşan bir çay karışımı da önerilir. Bu karışımdan iki çay kaşığı alın ve bir bardak kaynar su dökün, yarım saat demlenmesini bekleyin, ardından süzün. Gün boyunca bu çaydan 5-6 bardak için. Antiinflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Artrit tahrişlerinin tedavisinde de yardımcı olan kuru kupa ve sülük tedavisidir (ayrıca anti-inflamatuar). Kişinin kendi kanıyla tedavi, özellikle tedavi edilen sıvı eklem içine enjekte edilirse (enfeksiyon riski! ) tartışmalıdır.

Romatoid artrit için ipuçları

Bazı osteoartrit ipuçları, romatoid artritli kişiler için de geçerli olmalıdır. Bunlara beslenme önerileri, arnika ve şeytanın pençesi kökünün topikal kullanımı için öneriler dahildir. Romatoid eklem ağrısı ve diğer eklem sorunlarına yardımcı olabilecek ek ipuçları:

 • Hafif rahatsızlık dönemlerinde (romatoid artritin hareketsiz hali), eklemlerinizi esnek tutmak için fizik tedavi ve masaj kullanabilirsiniz.
 • Enflamatuar sürecin alevlenmesi sırasında (aktif romatoid artrit), çayır tatlısı, söğüt kabuğu, altın Başak, frenk üzümü otu ve ısırgandan (her bitkiden 20 g) bir anti-enflamatuar çay karışımı hazırlayabilirsiniz. Bir bardak soğuk suya bu karışımdan bir yemek kaşığı dökün ve bir saat bekletin. Sonra kaynatın, ancak kaynatmayın! Ateşten alın, beş ila on dakika bekletin, sonra süzün. Bu çaydan günde üç ila dört bardak için.
 • Eklemlerin akut iltihabı için bromelain gibi protein sindiren enzimlerin tüketimi yardımcı olmalıdır.
 • Romatoid artrit, tai chi ve qigong gibi romatizmal hastalıklar için şiddetle tavsiye edilir. Çalışmalar, bunların hastaların hareketliliğini, kas gücünü, dayanıklılığını, yaşam kalitesini ve ruh halini iyileştirebilen bütünsel Çin hareket biçimleri olduğunu gösteriyor. Çin tıbbına göre etkisi, sakin, akıcı hareketler ve nefes egzersizlerinin vücuttaki tıkanıklıkları serbest bırakması ve yaşam gücünün (Qi) akışını sağlamasıdır. Yavaş egzersizler, eklem ağrısı ve iltihaplanma nedeniyle hareket kabiliyeti zaten sınırlı olan hastalar için de uygundur.
 • İltihaplı eklem ağrısı, soğuk veya sıcak tedavilerle hafifletilebilir - hangisi sizin için en iyiyse onu deneyin. Genel olarak akut eklem iltihabında iltihabı durdurmak için soğutma önerilir. Kronik rahatsızlıklarda, ısınma banyoları (sinameki çiçekleri gibi), fango paketleri veya çamur tedavileri gibi sıcaklık genellikle daha hoştur.
 • Şifalı bitkiler üzerindeki kremler ve merhemler bile anti-inflamatuar ve analjezik etkiler gösterir. Bunlar, söğüt kabuğu veya biberiye ve okaliptüs yağları içeren kullanıma hazır müstahzarları içerir. Ayrıca nane yağı ciltteki soğuk reseptörleri tahriş ederek ağrı algısını hafifletebilir.
 • Ayurvedik terapistler, romatizmal hastalıklar için toksinleri (ama adı verilen) vücuttan atmak için temizleme prosedürleri (panchakarma tedavisi) önerir. Bu öğretiye göre ama birikimi hastalığın nedenidir. Eklemlerde ağrılı eklemlerin akut iltihabı için Hint sığlası (shallaki) ve triphala (bitkisel karışım) kullanılır. Her ikisinin de güçlü anti-inflamatuar etkileri vardır.