Osteokondroz için egzersizler

Egzersiz, osteokondroz tedavisinde etkili bir yöntemdir: kasları ton haline getirmeye, kas-iskelet sistemi, eklemlerin işlevlerinin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur. Masaj, manuel terapi gibi diğer yöntemlerle paralel olarak kullanılması tavsiye edilir.

Osteokondroz, intervertebral disklerde yoğunluk ve bütünlük kaybına yol açan dejeneratif değişiklikler ile karakterize edilen bir omurga hastalığıdır (çatlaklar ortaya çıkar). Omurgaya binen yük, diskin spinal kanala doğru hareket etmesine (disk çıkıntısı) veya nükleus pulposusun çevresindeki fibröz halkadan çıkıntı yapmasına (intervertebral fıtık) neden olabilir.

Kural olarak, hastalığın gelişimi, hareketsiz bir yaşam tarzı, nadir fiziksel aktivite (omurganın kas-bağ aparatının tonu azalır) tarafından teşvik edilir. Özel egzersizler osteokondrozun seyrini yavaşlatabilir.

Omurları germeyi amaçlayan düzenli egzersiz tedavisi, omurganın ve bir bütün olarak vücudun durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir:

 • sırt kasları güçlendirilir;
 • omurganın kıkırdaklı ve kemik dokularına oksijen ve besin akışı iyileşir;
 • kan dolaşımını, kıkırdakta metabolizmayı normalleştirir;
 • toksinlerin ve toksinlerin uzaklaştırılması süreci hızlandırılır.

Hem osteokondrozlu durumu hafifletmek hem de hastalığın başlamasını önlemek için bir dizi terapötik egzersiz kullanılır.

osteokondroz ve egzersizlerle tedavisi

Şekil, omurganın bir kısmını göstermektedir, intervertebral diskin bulunduğu alan (omurlar arasında) siyah daire içine alınmıştır. Omurlar arası disk bir amortisör rolü oynar - yürürken, otururken ve egzersiz yaparken omurları birbirine sürtünmeden korur. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile, insan vücudunda metabolizma bozulur, bunun sonucunda intervertebral diskler gerekli miktarda besin almaz - dejeneratif değişiklikler böyle başlar, çekirdek pulposus nemi kaybeder ve disk elastikiyeti. Bu da, omurlar ve aslında tüm omurga ve sırt kasları üzerindeki yükte bir artışa yol açar.

Egzersizin etkisi

Osteokondroz seyrinin akut döneminde terapötik egzersizler kullanılmaz. Hastanın refahını iyileştirmek için omurganın ekseni boyunca gerilmesi reçete edilir. Omurlar arasındaki mesafenin artması kas gevşemesine, sinir köklerinin tahrişinde bir azalmaya yol açar (ağrı azalır). Hastalığın alevlenmesi ile yumuşak yatağın sert olana değiştirilmesi önerilir.

Terapötik egzersiz, osteokondroz gelişiminin erken evrelerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Vücuttaki biyolojik ve fizyolojik süreçleri uyarır: kan dolaşımı iyileşir, kas tonusu iyileşir, omurga hareket bölümünün işlevleri geri yüklenir.

Genel olarak, terapötik egzersizlerin düzenli kullanımı aşağıdakilere yardımcı olur:

 • ellerin kaslarını ve kas-bağ aparatını güçlendirmek;
 • kan akışını ve lenf dolaşımını iyileştirmek;
 • omurganın etkilenen dokularında metabolik süreçleri geliştirmek;
 • doğru yanlış duruş;
 • omurganın destekleyici ve motor fonksiyonlarını geri yükleyin.

Osteokondrozun erken evrelerinde fizyoterapi, etkilenen intervertebral disklerle temas halinde olan sinir köklerinin tahrişini azaltmayı amaçlar. Jimnastik kullanımından elde edilen olumlu sonuca rağmen, yalnızca artan ağrıya neden olmayan egzersizleri yapmak gerekir.

Egzersiz tedavisi için endikasyonlar

Egzersizin temel amacı, omurları destekleyen kas, kıkırdak dokuları güçlendirmektir. Egzersizler, ani hareketler olmadan, tamamen rahat bir şekilde yavaşça yapılmalıdır.

Dersler sırasında fazla çalışmaya değmez: sadece orta dereceli yükler iyileşmeye katkıda bulunur (metabolizma gelişir, kas durumu iyileşir, omurganın çalışması devam eder, intervertebral disklerin şok emici işlevleri).

Akut ağrı ile ve önce bir doktora danışmadan egzersiz yapılması önerilmez. Nitelikli bir uzmanın (fizyoterapist) gözetiminde beden eğitimi yapmak daha iyidir, ancak bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Olumlu bir sonuç elde etmek için her gün eğitim yapılmalıdır. İlk önce, tüm egzersizler 5 defadan fazla tekrarlanmaz, daha sonra yaklaşım sayısı 10-12 katına çıkarılır (kaslar güçlendikçe).

Fizyoterapi egzersizleri yapma sıklığı

Osteokondroz tedavisi için bir doktor tarafından verilen tüm egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Ek olarak, aktiviteleri sedanter çalışma ile ilgili olan hastaların doğrudan işyerinde (mümkünse, ancak tercihen her saat başı) ısınmaları önerilir.

Kasları güçlendirmek her fırsatta gereklidir. Düzenli performanslarıyla hafif egzersizler bile, osteokondrozun akut fazının tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olacak, ağrının yoğunluğunu azaltacaktır.

Omurga hastalıkları için fizyoterapi egzersizlerinin kullanılmasının etkisi, derslerden hemen sonra hissedilir (uygun şekilde seçilmiş jimnastik ile). Bir dizi egzersiz seçimi, hastalığın genel resminden bir doktor tarafından yapılmalıdır (osteokondrozun gelişim aşaması, hasarlı yapıların tipi, hastalığın şekli).

Egzersiz yapmayı bırakmanıza gerek yok. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, rahatlama olmaz, doktorunuza başvurmalısınız: yeni bir dizi egzersiz yazacaktır.

Egzersiz ne zaman kontrendikedir?

Osteokondroz için egzersiz yapmak, omurilik disklerindeki yıkıcı süreçler sırasında omurların kaynaşmasını önlemeye, refahı iyileştirmeye yardımcı olur. Temel olarak, tüm hastalar için kullanımı önerilir, ancak istisnalar mümkündür.

Bu gibi durumlarda egzersiz terapisinin uygulanması kontrendikedir:

 • osteokondroz seyrinin akut dönemi;
 • postoperatif dönem (omurga iyileşmesinin ilk aşamalarında);
 • bozulmuş hareket koordinasyonunun eşlik ettiği nörolojik hastalıklar;
 • yüksek tansiyon;
 • vestibüler aparat bozuklukları;
 • bulanık görme (şiddetli miyopi), yüksek göz içi basıncı;
 • kardiyovasküler sistemin işlev bozuklukları (örneğin, aritmi);
 • kronik bir hastalığın komplikasyonu nedeniyle hastanın durumunun bozulması, ciddi bir hastalık.

Beden eğitimi yapılmaz: aç karnına, yemek yedikten veya aşırı fiziksel çalışmadan sonra.

Terapötik egzersizlerin uygulanmasına entegre bir yaklaşımla beden eğitimi kullanımından olumlu bir sonuç alınabilir. Bu durumda, sadece bu egzersizler yapılmalıdır, bundan sonra kasların durumu önemli ölçüde iyileşir (çalışma kapasitesi artar, gerginlik azalır).

Jimnastik sırasında veya sonrasında daha kötü hissediyorsanız, onları durdurmak ve doktora gittiğinizden emin olmak daha iyidir.

Servikal osteokondroz: Hangi egzersizler etkilidir?

Hastalık, omurganın farklı bölümlerinde kendini gösterir, ancak çoğu zaman servikal bölgenin kıkırdak ve kemik yapılarında dejeneratif-distrofik değişiklikler görülür. Ana sebep, rahatsız edici gergin bir pozisyonda sürekli kalmaktır. Hastalığı geliştirmeye en yatkın olan 25 yaşın üzerindeki insanlardır.

Servikal osteokondrozlu fizyoterapi egzersizlerine katılmak için özel beden eğitimi gerekli değildir. Her hasta aşağıdaki egzersizleri kolaylıkla yapabilir:

 1. Bir sandalyeye oturuyoruz, sırtımızı düzeltiyoruz, boynumuzu uzatıyoruz. Sonra başın 5-10 yavaş dönüşü yapıyoruz: sola ve sağa (boynu mümkün olduğunca çevirmeye çalışıyoruz). Beden eğitiminin sonucu, servikal omurların motor fonksiyonlarında bir gelişmedir.
 2. Ayakta dururken, çenenizi göğsünüze götürmeye çalışarak başınızı aşağı doğru eğin. Eğimleri 10 kez tekrarlayın. (Göğse ulaşmak mümkün değilse, başımızı mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışırız).
 3. Dirseklerimizle masaya yaslanarak masaya oturduk. Avucunu tapınağa koyduk, başımızı yana yatırdık, el ile direnç oluşturduk (yaklaşık 10 saniye bu pozisyonda kalın). Egzersizi 8-10 saniyelik bir ara ile 10 defadan fazla yapmıyoruz. Bu tür jimnastik yapmanın etkisi, boyun yan kaslarını güçlendirmektir.
 4. Kasların tamamen gevşemesini sağlamak için yüzüstü yatıyoruz. Ellerimizi vücut boyunca koyarız (avuç içi yukarı). Ardından, yavaş hareketlerle başımızı sola, sonra sağa çeviririz (her yönde 10 dönüşe kadar), sürekli olarak başlangıç pozisyonuna döneriz: yüz aşağı.
 5. Oturuyoruz, öne eğiliyoruz, derin nefes alıyoruz (baş göğse ulaşır). Nefes verirken başlangıç \u200b\u200bpozisyonuna dönüyoruz, kafayı geri atıyoruz. Egzersizi 10-15 kez tekrarlıyoruz.

Tüm egzersizlerin diğer terapötik egzersiz türleri ile birlikte yapılması önerilir. Bu tür beden eğitiminin servikal osteokondroz ile sistematik olarak yürütülmesi kasları güçlendirir, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Omuz kuşağının kasları için egzersizler

Omuz eklemi, klavikula, omuz bıçağı, kol kemiklerini birbirine bağlar ve böylece üst ekstremitenin daha fazla hareketliliğini sağlar. Yıllar içinde oluşan yanlış duruş, fonksiyonlarında azalmaya yol açar: omuzlarda kamburluk ve sertlik görülür. Omuz kuşağının kronik gerginliği ile kaburgaların hareketliliği kötüleşir, nefes almak zorlaşır.

Omuz kuşağının kaslarını geliştirmeyi amaçlayan egzersizler, omurga hastalıklarının başlamasının önlenmesi olarak kullanılır: osteokondroz ve intervertebral fıtık.

Omuz ekleminde yaralanma veya hasar sonrası doktora danışmadan egzersize başlanması önerilmez.

Jimnastik yaparken, duruşu, bacakların doğru pozisyonunu (omuz genişliğinde olmalıdır) ve vücudu (öne eğilemezsiniz) izlemek gerekir. Ancak o zaman sırt, kollar, boyun kasları ve omuz kuşağı üzerindeki yük eşit olarak dağıtılacaktır.

İlk egzersizler yavaşça yapılır, ardından yavaş yavaş hareketlerin hızını arttırır. Bu jimnastik yapma tekniği, egzersiz sonrası kas ağrısının ortaya çıkmasını önler.

Omuz kuşağının gelişimi için egzersizler, omuzlar, aşağıdaki egzersizlerden oluşur:

 1. Ellerimizi kemerin üzerine koyarak ayaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz. Omuzlar önde, sonra ters yönde dönüşler yapıyoruz.
 2. Yaralı eli sağlam omzuna koydum. İkinci elimizi sağlıksız uzvun dirseğine yerleştiriyoruz, yaralı kolu dikkatlice yukarı doğru çekiyoruz.
 3. Ellerimizi arkamıza alıyoruz, hastalıklı uzuv üstte olacak şekilde onları bir kilide bağlıyoruz. Etkilenen kolu, sağlıklı uzuv aşağı gelecek şekilde yavaşça çekin.

Bu tür bir egzersiz kan dolaşımını iyileştirir, hasarlı dokularda metabolik süreçleri hızlandırır. Okul beden eğitimi programından jimnastik benzer bir etkiye sahiptir.

Osteokondroz ile, ağrıyı artırabilecekleri için güç yükleri istenmez. Düzenli bir hafif ısınma olumlu bir etki sağlar: bir neşe hissi ortaya çıkar, ağrı azalır.

Servikal ve omuz hastalığı durumunda, egzersizlere ek olarak, Dimexide ve Bishofit bazlı kompreslerin kullanımına izin verilir.

Torasik osteokondroz için bir dizi egzersiz

Omurganın göğüs bölgesindeki deformasyonu kötü duruş, omurga kaslarının düzenli antrenman yapılmamasına bağlı olarak zayıflaması sonucu oluşur. Omurganın bu kısmındaki dejeneratif değişiklikler genellikle solunum ve kardiyovasküler sistemlerin bozulmasına yol açar: anjina pektoris, aritmi, pulmoner ve kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Bu yüzden fizik tedavi çok önemlidir. Düzgün seçilmiş bir dizi egzersiz yapmak, omurga bölümlerinin motor fonksiyonlarını yeniden başlatmanıza, bloke omurları serbest bırakmanıza ve ağrı ataklarını azaltmanıza izin verecektir.

Torasik omurganın osteokondrozunun ana semptomlarının ortadan kaldırılması, aşağıdaki egzersizlerden oluşan beden eğitimine katkıda bulunur:

 1. Egzersizi yapmak için 10 santimetreye kadar çapa sahip bir rulo almanız gerekir (rulo havlu yapacaktır). Sırt üstü uzanıyoruz, torasik bölgenin altına (alt kısmı) bir rulo koyuyoruz. Ellerinizi başınızın arkasına koyarak yavaşça sırtınızı kaldırın (birkaç kez tekrarlayın). Ardından, silindiri omurga boyunca (yukarı) kaydırıyoruz, egzersizi tekrar yapıyoruz. Torasik bölgenin farklı bölümlerinin tek tip çalışması omurgayı gerer, kasları tonlandırır.
 2. Dört ayak üzerine çıkın: mümkün olduğunca sırtınızı bükün, bu pozisyonda birkaç saniye oyalayın (başınızı dik tutarken). Bundan sonra başlangıç \u200b\u200bpozisyonunu alıyoruz, ardından egzersizi tekrarlıyoruz.
 3. Yan yat, dizlerini bük. Sağ bacağını yukarı çekiyoruz (kasları geriyoruz, uyluğu maksimum yana hareket ettiriyoruz), bacağın pozisyonunu 5-10 saniye sabitliyoruz ve indiriyoruz. Aynı şeyi ikinci bacakla da tekrarlıyoruz.
 4. Karnımızla düz bir yüzeye uzanıyoruz, ellerimizi başımızın altına koyuyoruz. Nefes alırken omuzları ve vücudu kaldırıyoruz, nefes verirken başlangıç \u200b\u200bpozisyonuna dönüyoruz. Egzersizi en az 3-4 kez yapıyoruz. Kaslar güçlendikçe yaklaşma sayısını artırıyoruz.
 5. Bir sandalyeye oturuyoruz (sırtlı), sırtımıza yaslanıyoruz. Göğüs bölgesindeki kasların nasıl gerildiğini hissetmek için geriye doğru eğiliriz. Bundan sonra, yumuşak ileri virajlar yapıyoruz. Bu tür 4-5 yaklaşım yapmak gerekir.

Doktorlar egzersiz tedavisi sırasında kasların aşırı yüklenmesini önermezler. Sadece ılımlı jimnastik egzersizleri fayda ve zevk getirebilir, bir hastalıktan sonra omurganın yenilenmesine yardımcı olabilir.

Lomber osteokondroz için egzersizler

Sırt ağrısının insanlığın dik yürümenin karşılığı olduğuna dair bir görüş var. Sonuçta, yürürken tüm yükü taşıyan, bir amortisör görevi gören omurganın bu bölümüdür.

Uygulamanın gösterdiği gibi, aktif bir yaşam tarzını ihmal eden insanlar bel ağrısından çok daha sık muzdariptir. Günlük egzersiz sadece hoş olmayan ağrılardan kurtulmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kas-iskelet sisteminin kemik ve kıkırdak dokularında dejeneratif-distrofik süreçlerin gelişmesini engeller.

Lumbosakral osteokondroz için terapötik egzersiz, sırt ve karın kaslarını güçlendirir, gerer. İlk derslerde egzersizler yatarak yapılır: bu pozisyonda sırttaki yük azdır, artan ağrı riski yoktur.

Jimnastik kullanımının olumlu etkisi aşağıdakilerle kendini gösterir:

 • kan ve lenf dolaşımının iyileştirilmesi;
 • kemikte metabolik süreçlerin normalleşmesi, omurganın kıkırdak dokuları;
 • pelvik organlardaki tıkanıklığın giderilmesi;
 • kas güçlendirme;
 • omuriliğin sinir köklerinin çekişi;
 • kas-iskelet sistemi fonksiyonlarının restorasyonu.

Jimnastik, kas dokularında protein üretimini teşvik eder. Vücuda girerek ana sistemlerin çalışmasını teşvik ederler.

Aşağıdaki egzersizler lomber osteokondroz ile durumu hafifletebilir:

 1. Sırt üstü uzanıyoruz, alt sırtını yere sıkıca bastırarak dizlerimizi büküyoruz. Ellerimizi bacaklarımıza uzatıyoruz, onlara sarılmaya çalışıyoruz (alt sırtımızı yerden koparmadan! ). Bu pozisyonda 5 saniye oyalanır, alçaltır, kasları gevşetir. Egzersizi 40 kez tekrarlayın (iki set için).
 2. Bacakları bir araya getiriyoruz, dizden bükerek mideye çekiyoruz. Bacaklarımızı ellerimizle tutturuyoruz, pozisyonu sabitliyoruz, ardından başımızı yavaşça dizlerimize doğru uzatıyoruz. Başlangıç pozisyonuna geri dönerek (yavaşça) yere batıyoruz.
 3. Dört ayak üzerine çıkın, sırtınızı dik tutun. Ellerimizle sola, gövdeyi aynı yönde ve sonra sağa doğru büküyoruz (dönerken, vücudu birkaç saniye büküyoruz). Egzersizi tekrarlayın (en az 10 kez).
 4. Başlangıç pozisyonu - dört ayak üzerinde. Sırtınızı kamburlaştırırken başınızı kaldırın. Sonra her şeyi ters sırayla yaparız: başımızı indiririz, omurgayı düzgün bir şekilde yayarız.
 5. Düz duruyoruz: bacaklarımızı düz tutuyoruz, ellerimizi kemerin üzerine koyuyoruz. Mümkün olduğunca öne ve arkaya eğiliyoruz. Her yönde 10 derin eğim yapmanız gerekir.
 6. Yere oturuyoruz: ellerimizi yukarı kaldırıyoruz (avuç içi ileriye "bakıyor"), ayak parmaklarına ellerimizle dokunmaya çalışarak bacaklara doğru eğiliyoruz. Bu tür jimnastik, omurga ve karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur: öne eğilirken sırt çalışır, geriye doğru hareket ederken basın.

Lomber osteokondroz tedavisi, omurganın fonksiyonlarını geri kazanmayı, ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlamalı ve karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir. İlaç tedavisine ek olarak, masaj prosedürleri, çekiş, fizyoterapi egzersizleri olumlu bir etkiye sahiptir. Kaslı korseyi güçlendirir, omurganın disklerine binen yükün azalmasına yardımcı olur.