Diz eklemini sabitlemek için dizlik: tipleri, endikasyonları, seçimi

dizlik

Diz ekleminin iyi durumda olması normal hareket için önemlidir. Eklem, kas-iskelet sistemi ile ilgili herhangi bir sorun, hastalık veya yaralanma varsa, her adıma dizde yoğun ve hatta bazen dayanılmaz ağrılar eşlik eder. Diz ekleminin tedavisi için ilaçlar ve fizyoterapi kullanımı reçete edilir. Dış etkilerden korunmasına özen gösterilmelidir. Bunun için diz eklemini sabitlemek için bir dizlik icat edildi. Bu tür cihazlar çeşitli malzemelerden yapılmıştır, farklı koruma derecelerine sahiptir ve geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Dizlik kullanmak için endikasyonlar

dizlik takma endikasyonları

Bu tür sabitleme cihazları sadece etkilenen eklemi korumak için değil, aynı zamanda üzerindeki yükü azaltmak ve yaralanma ve ameliyattan sonra işleyişini normalleştirmek için kullanılır. Dizlikler hem terapi (örneğin artrozlu) hem de çeşitli hastalıkların önlenmesi için kullanılabilir. Bununla birlikte, cihazı ancak ilgili doktorun atanmasından sonra takabilirsiniz, aksi takdirde eklemdeki kan akışının ihlaline neden olur ve sorunu ağırlaştırır.

Dizlik takmak, çeşitli patolojilerin hem tedavisi hem de önlenmesi için endikedir. Sporcuların yaralanmaları önlemek için giymeleri önerilir. Tespit cihazı terapi için reçete edilir:

 • artroz ve artrit;
 • çıkıklar ve subluksasyonlar;
 • romatizmal nitelikteki patolojiler;
 • burkulmalar;
 • yaralanmalar ve bunun sonucunda eklem instabilitesi.

Genellikle, karmaşık yaralanmalar veya ameliyattan sonra rehabilitasyon döneminde bir fiksatif kullanımı reçete edilir.

Aşağıdaki amaçlar için bir ortez takılması önerilir:

 • hasarlı diz ekleminin boşaltılması. Cihaz, iyileşmeyi önemli ölçüde yavaşlatan, herhangi bir adıma dayanılmaz ağrılı hisler eşlik ettiğinde, eklem hastalıklarından muzdarip kişiler için önerilir;
 • patolojilerin ve yaralanmaların önlenmesi. Spor için dizlik ve bandaj kullanımı zorunludur, sporcuların yanı sıra ticaret ve inşaat alanında çalışanlara tavsiye edilir. Fazla kiloları olan kişilerin özel elastik dizlik takması gerekir;
 • diz ağrısı için egzersiz
 • yaralı diz ekleminin sabitlenmesi. Bu durumda, diz veya menisküsün daha fazla hasar görmesini önlemek, şiddetli ağrı ve şişliği azaltmak için bir sıkıştırma bandajı kullanılması önerilir. Bu durumda, sabitleme cihazı, eklem için bir tür ek stabilizatördür;
 • hareket kısıtlamaları. Bunun için, herhangi bir hareketi tamamen dışlayan sert bir bandaj kullanılması önerilir.

Dizlikler yardımcı olur:

 1. İyileşme sürecini hızlandırmak.
 2. Menisküs ve diz yaralanmasını önleyin.
 3. Hasarlı eklemin güçlendirilmesi.
 4. Hastanın hareket etmesini sağlamak.
 5. Ağrıyı azaltmak.
 6. Lenf ve kan dolaşımının çıkışını iyileştirmek.
 7. Şişkinliğin giderilmesi.
 8. Eklemdeki inflamatuar süreçlerin en aza indirilmesi.
 9. Yük azaltma.
 10. Diz hareketini kolaylaştırın.
Dizliklerin Faydaları

Ayrıca ortopedik fiksatörler, pratik olmayan alçı kalıplara mükemmel bir alternatiftir.

Braketler hangi malzemelerden yapılmıştır?

Ortez üretimi için önemli miktarda malzeme kullanın. En popüler olanlar:

 1. Köpeğin kürkü. Isınma etkisi olan dizliklerin imalatında kullanılır.
 2. Pamuk. Kelepçelere mukavemet ve elastikiyet kazandırmak için kullanılır.
 3. Likra, elastan, poliüretan - yüksek nefes alabilirliğe sahip sentetik, elastik kumaşlar.
 4. neoprenDiz ekleminin mükemmel şekilde sabitlenmesine katkıda bulunan elastik malzeme. Bu dizliklerin bakımı kolaydır. Ek olarak, bir ısınma etkisine sahiptirler.
dizlik çeşitleri

Diz sabitleme cihazları: çeşitler

Bu ortopedik cihazın önemli sayıda modeli ve türü vardır. Yapıldıkları malzemede farklılık gösterirler. Dizlik açık veya kapalı, esnek veya sert olabilir. Ek olarak, diz eklemi için dizlikler menteşeler, metal ekler, manyetik plakalar, silikon halkalar ve hatta bir kızılötesi ısıtma kaynağı ile donatılabilir.

Ürünün sabitleme amacına bağlı olarak, aşağıdaki varyasyonlarda sunulmaktadır.

 1. Bandaj. Diz bölgesini düzeltmeye, ısınmaya ve yükü azaltmaya yardımcı olan elastik korse.
 2. Ortez. Bir bandajla benzerlikleri vardır, ancak daha işlevseldir.
 3. Kaliper. Önleyici amaçlar için kullanılır, diz ekleminin korunmasına yardımcı olur, hasarı önler.
 4. Destek. Rehabilitasyon döneminde çoğu durumda kullanılan sert dizlik. Artroz için bu tür diz kapaklarını atayın.
 5. Özel öğretmen. Sert bir sabitleme ile metal bir lastik şeklinde bir cihaz. Ameliyattan veya yaralanmadan sonra atayın. Bu tür dizliklerin üretimi için esas olarak yumuşak malzemeler kullanılır. Bu cihaz hipoalerjeniktir.
 6. Elastik dizlik. Birçok tanıdık cihaz, kullanışlı ve kullanımı kolay.
 7. Kaset. Elastik yapışkan bant. Bantlamanın görevi, kas ve bağ aparatı üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olmaktır.

Ayrıntılı olarak dizlik hakkında

Diz eklemi üzerindeki bandaj, dizin kolayca sabitlenmesi için kullanılır. Dizlik yükü en aza indirmeye yardımcı olur, ancak aynı zamanda bu tür cihazlar hareketi engellemez. Sabitleme araçlarının imalatı için pamuk, sentetik ve triko kullanılır.

Bir ortez, bir bandaja biraz benzer. Ana fark, ilkinde ek unsurların varlığıdır. Bu tür ürünler işlevseldir ve nedenlere bağlı olarak diz eklemini düzeltmeye yardımcı olur. Sert nervürler ve ekler, silikon halkalar, yan menteşeler ile donatılabilirler. Dizliği Velcro ile sabitleyebilirsiniz.

Atel, asıl amacı orta veya sert sabitleme olan özel bir ateldir. Cihaz alçı atele göre çok daha kullanışlı ve pratiktir. Ek olarak, alçı yerine atel kullanıldığında, dizin işleyişinin restorasyon süresi önemli ölçüde azalır.

diz eklemi için atel

Korse gelince, böyle bir dizliğin asıl amacı dizin tamamen hareketsiz hale getirilmesidir. Dizlik, hastanın dizini zorlamadan hareket etmesini sağlayan menteşelere ve menisküse zarar vermeden gerekli hareketleri gerçekleştirmeye yardımcı olan neopren kaplı sertleştiricilere sahiptir. Bu tür cihazlar, osteoartrit ve gonartroz gibi hastalıklarda ve ayrıca menisküs yırtıldığında eklemi sabitlemek için giyilir.

Kumpaslar, aktif olarak spor yapan ve aktif bir yaşam tarzına öncülük eden kişiler için tasarlanmıştır. Kaliper, çeşitli yaralanma riskini önlemeye yardımcı olur, sadece eklemi değil, aynı zamanda yan kasları ve bağları, patella ve menisküsleri de korur ve sabitler.

Elastik bandaj, modern sabitleme cihazlarının ortaya çıkmasından önce büyük saygı görüyordu. Spor sırasında yaralanmayı önlemek ve ağrıyı en aza indirmek için kullanılmıştır.

elastik diz bandajı

Bant, özel bir yapışkan yüzeye sahip benzersiz bir bandajdır. Ürünün doğru kullanımı ile eklemi sıkıştırmaz ve hareketleri kısıtlamaz, aksine cilde mikro masaj yapar. Bu tür kelepçelerin üretimi için esas olarak pamuk kullanılır. Bu ürün, etkilenen eklemdeki ağrıyı, şişmeyi ve morarmayı en aza indirmeye yardımcı olur.

Dizlik seçimi için öneriler

diz için ortez seçimi için öneriler

Diz eklemi için bir ortez sadece kalifiye bir uzman tarafından ve kullanım amacına bağlı olarak seçilir. Dizlik, dizin bireysel parametreleriyle eşleşmelidir. Hiçbir durumda, özellikle ağrı şikayetleri varsa, kendi başınıza bir cihaz seçmeye değmez. Yanlış seçilmiş bir dizlik zararlı olabilir. İdeal olarak, dizlik dizine oturmalı, eklemi sabitlemeli, ancak sıkmamalıdır. Ürünün büyük olması durumunda kayacak ve bu nedenle işlevlerini yerine getiremeyecektir.

Sadece özel bir mağazada bir bandaj satın almanız gerekir. Ortez fiyatları cihazın üreticisine, modeline ve işlevselliğine göre değişiklik gösterecektir.

Boyutuna gelince, sizinkini şu şekilde belirleyebilirsiniz: bacağınızı dizden biraz yukarıda ölçün (yaklaşık on beş santimetre). Kalça çevresi 44 cm ise, bedeniniz S, 44-54 cm - M, 54-60 cm - L, 60-67 cm - XL, 67 ve üzeri - XXL'dir.

Beden konusunda yanılmamak için satın almadan önce ürünü mutlaka ölçün.

Dizlik bakımı nasıl yapılır

Ortopedik dizliğin size uzun süre hizmet etmesi ve tedavi edici ve önleyici özelliklerini kaybetmemesi için bakımını yapmanız ve talimatlarda belirtilen kullanım kurallarına uymanız gerekir.

 1. Bandajı çamaşır makinesinde yıkamayın.
 2. Mandalı ütülemeyin.
 3. Ürünü kuruması için asmayın. Düz bir yüzeye yayın. Böylece ortezin deformasyonunu ve esnemesini engellemiş olursunuz.
 4. Yıkama sırasında ilave kimyasallar kullanmayınız.

Bandajı ancak doktor reçetesinden sonra kullanabilirsiniz. Spor yapmak için girerseniz ve egzersiz sırasında eklemlerin durumuna dikkat etmeye karar verirseniz, bir eğitmen eşliğinde bir ortez satın almanız önerilir. Günde üç saatten fazla dizlik takmayın. Sadece spor veya egzersiz terapisi sırasında giyin.