Lomber osteokondroz

lomber osteokondrozun belirtileri

Osteokondroz, sırt hastalığıyla ilişkili en yaygın sorunlardan biridir.

Bu rahatsızlık, omurganın iç şeklinde bir değişiklik ve aynı zamanda hücre beslenmesiyle ilişkili bozuklukların olduğu omurlar arasında bulunan disklerin esnekliğinde bir azalma anlamına gelir.

Yükün çoğunu alan omurganın bu kısmı olduğundan en çok lomber omurga zarar görür. Ağır nesneleri kaldırdığınızda, vücudunuzun maruz kaldığı tüm kuvvet omurlar arasındaki mesafeye yönlendirilir ve bu da sinir köklerinin sıkışmasına neden olur. Bu nedenle lomber osteokondroz ile ilişkili problemler ve ağrılar vardır.

Lomber osteokondrozun nedenleri

Bu nedenler, özellikle kas-iskelet sistemi ile ilgili çeşitli problem türleri varsa, genç nesilde bile ortaya çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

 • doğum kusurları, örneğin uzuvların farklı uzunlukları;
 • çeşitli tür ve aşamalarda düz ayaklar;
 • omurga şeklindeki değişiklikler (skolyoz);
 • Sakrumdan farklı yönlere kayabilen lomber vertebranın konumunda
 • değişiklik.

Bu hastalıklar omurga üzerinde olumsuz etki yapma özelliğine sahiptir, fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Genellikle doktorlar, lomber osteokondrozun genetik düzeyde ortaya çıkabileceği görüşüne sahiptir. Örneğin, ebeveynleriniz bu hastalıktan muzdaripse, çocuklarının da omurganın bu tür hastalıklarından muzdarip olma olasılığı yüksektir.

Ayrıca, hastalığın en bilinen nedeni ağır fiziksel çalışmadır. Gerçekten de, çok ağır olan nesneleri kaldırırken, bel omurgasında ihlaline yol açan büyük bir yük vardır.

Lomber osteokondrozun bir sonraki nedeni obezitedir. Balast gibi ekstra kilolar vücutta ve vücutta birikerek omurga ve omurlar üzerinde olumsuz etki yaparak hareket sırasında ağırlık ve ağrıya neden olur. İlk bakışta, omurganın şeklinin ihlal edilmesinin olumsuz sonuçlara yol açmayacağı görülüyorsa, o zaman çok yanılıyorsunuz. Bu problem, omurlar arasında bulunan disklerin aşınmasına ve bu da osteokondrozun daha da gelişmesine yol açar. Bu nedenle, vücudunuzun durumunu izlemek ve içindeki fazla vücut yağını önlemek zorunludur. Yağ dokusu hareketi engelleyerek kaslarınıza, eklemlerinize, bağlarınıza ve omurganıza ek stres ekler.

Omurga hastalığının az bilinen bir başka nedeni de sırt yaralanmasıdır. Bu tür yüklere hazırlıklı olmayan sporcularda darbeler, morluklar, ağır yüklerin kaldırılması ve mermi sırtını olumsuz etkiler. Omurga bölümlerinden herhangi birinin yaralanması, gelecekte, örneğin omurganın osteokondrozu gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

osteokondrozun önlenmesi için önlemler

Ve sırt hastalıklarının en popüler nedeni, herkesin bildiği gibi, bir kişinin çoğu zaman spor yapmadan ve esnemeden tek bir yerde oturarak geçirdiği hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Çoğu zaman bu, ofislerde çalışan veya uzun süre hareket etmeden tek bir yerde olmayı seven, spor yapmayan veya esneyen kişiler için geçerlidir. Sağlıklı bir sırt ve omurgayı (ve genel olarak tüm vücudu) korumak için yeterli fiziksel aktiviteye ihtiyacınız var. Biraz hareket eder ve sürekli oturursanız, bu vücutta kan dolaşımının bozulmasına neden olabilir. Bu faktör nedeniyle sırt ağrısı oluşur, vücut tüm besinleri almaz, omurgada zayıflama ve daha birçok hastalık meydana gelir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı kan damarları ve eklemlerin varsayımlarından biridir. Düzenli egzersiz yapmak için zaman ayırın, vücudunuz buna olumlu yanıt verecektir.

Enfeksiyonların veya vücuttaki iltihaplanma süreçlerinin neden olduğu hastalıklar, kemik dokusunu ve bağların durumunu olumsuz yönde etkiler ve bu da omurların zayıflamasına neden olabilir. Tüm yüklerin çoğu bel bölgesi tarafından alınır ve bu da omurların şeklinde bir değişikliğe yol açabilir.

Stres, özellikle kadınlarda, duyguları ve duyguları daha güçlü deneyimledikleri için omurgada ağrıya neden olur. Stres bir bütün olarak vücudun, sinir sisteminin sağlığını olumsuz etkiler. Stresin arka planına karşı, lomber osteokondroz dahil çeşitli hastalık türleri kötüleşebilir ve iltihaplanabilir.

Yardım!Sinirlerinizi dikkatle izlemeli ve tahriş veya olumsuz duygularla ilişkili durumlardan kaçınmalısınız.

Lomber osteokondroz belirtileri

Hastalığı ilk aşamada tanımlamak çok zordur. Çoğu hastalık asemptomatiktir, ancak herkes vücutta standart olmayan hisler hissedebilir. Bu nedenle omurga hastalığının ilk belirtilerini belirlemek son derece önemlidir. Ağrılar yavaş yavaş gelir, bunları doğru bir şekilde tanımlamanız ve zamanında bir uzmanla iletişime geçmeniz gerekir, çünkü erken aşamalarda hastalığı iyileştirmek en kolay yoldur.

Çoğu semptom tek bir özelliği paylaşır:

lomber osteokondrozun bir nedeni olarak skolyoz
 • Bel bölgesinde ağrı. Toplamda iki tür ayırt edilir: nörojenik ağrı ve kas ağrısı. Omurlararası diskin kendisi sinir uçları içermediğinden ağrı hissetmez. Omurlar arasındaki açıklıktan çıkan sinir kökü disklerinin tahrip olması sonucunda acı verici hisler ortaya çıkar.
 • Acı, çekim yapıyormuş gibi çok keskin. Kişi sırtın alt kısmını kavrar ve tekrar ağrı hissetme korkusu nedeniyle düzeltilemez. Bu tür ağrı, kalacak yeterli alana sahip olmayan sinir kökünün şişmesi sonucu ortaya çıkar.
 • Ayrıca ağrı, sırt kaslarındaki şişlikten kaynaklanır. Ödemde, sırttaki kas liflerine glikoz ve hava verilmesinde bir sorun vardır. Bu yüzden kaslar gerilir. Açlık yaşarlar ve ayrıca kas aktivitesi sırasında içlerinde oluşan liflerden laktik asidi çıkarma kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle kas, ağrıya ve spazma neden olan kasılmaya uğrar. Kişi sırtında ve sırtında ağrı, sertlik ve rahatsızlık hisseder.
 • Disk, motor kökünü sıkma yeteneğine sahip olduğundan, parezi veya felç atağı mümkündür. Uzuvlarda, yürüyüşün bozulmasına katkıda bulunan bir güçsüzlük hissi olabilir.
 • Uzuvlardan birinin hacminin azaldığı kas kaybı meydana gelebilir. Bacaklarda uyuşma hissi, tüylerim diken diken olur, bacaklarda şerit ve tırnakların büyümesi bozulur.

Skolyoz, iç organların yaralanması ve bozulması gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

İşte lomber osteokondroz hastalığının genel belirti ve semptomları:

 • radiküler ağrı;
 • sırtta kas ağrısı;
 • hareket bozuklukları;
 • uzuv duyarlılığı bozukluğu;
 • tüyler ürpertici hisler, bacaklarda uyuşma, saç büyümesinin durması ve tırnak plağı.
lomber osteokondroz gelişiminin bir nedeni olarak obezite

Fazla kilo, eklemlerinizin ve omurganızın bir başka düşmanıdır.

Kas korseniz yeterince güçlendirilmezse, eklemler yükü kendi üzerlerine alır ve bu da yaralanmalarına yol açar.

Bu semptomlar ana semptomlardır, ancak her hastada ortaya çıkmayan bireysel semptomların da olduğu cevaplanmalıdır. Kişinin bireysel özelliklerine bağlıdırlar ve tanımlanması veya tanımlanması en zor olanlardır.

Lomber osteokondrozun aşamaları

Hastalık dört aşamada gelişir.

Birinci aşama- hastalığın ilk aşaması. Onunla birlikte, hastanın alt sırtında ağrı ve omurganın bu bölgesindeki şişmesinin spazmları var. Belirtilere dikkat etmek ve zamanında bir uzmana gitmek, daha fazla sırt problemini önlemeye yardımcı olabilir. Bu aşamada tedavi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek beldeki sorunlardan ve ağrılardan kurtulmanızı sağlar.

İkinci aşama- bu aşamada ağrılar birincisine göre daha sabit ve şiddetli hale gelir. Omurganın eklemlerinde ve bağlarında, ağrı duyumlarının yoğunlaştığı, daha keskin ve daha belirgin hale gelmesinin bir sonucu olarak olağandışı hareketlilik hissi ortaya çıkabilir. Ağrılı duygular siyatik sinirin kasılmasından kaynaklanır. Bazı durumlarda, bir kişinin iç organlarının ihlali mümkündür. Doğru tedavi seçimi için bir uzmana danışmak zorunludur.

Üçüncü aşama- bu aşamada, omurlar arasındaki fıtıklar zaten oluşmuştur. Omurga, şeklini farklı yönlerde değiştirerek bükülmeye başlar (skolyoz, lordoz ve omurganın diğer hastalıkları oluşur). Acı verici hisler sürekli, keskin ve insana işkence ediyor. Bir kişi sürekli olarak acı ile kısıtlandığı için yaşamın tam değeri sorunlu hale gelir. Hastalık ilerlemeye başladıkça bu aşamadaki tedavi ertelenebilir.

Dördüncü Aşamaen zor aşamadır. Sırt ağrısı düzenli, hatta bazen sabittir. Kişi tam olarak hareket edemez, ağrı hareketi engeller. Tedavi zamanında reçete edilmediyse, hasta sakat kalabilir.

Lomber osteokondroz hastalığının tedavisi

Bu hastalığın tedavisi çok karmaşıktır. Kapsamlı tedaviye ihtiyaç vardır. Şunları içerir:

 • ilaçlarla tedavi;
 • terapötik bir diyete bağlılık;
 • hastalığın ciddi aşamaları için - cerrahi müdahale;
 • , katılan doktor tarafından seçilen özel fiziksel aktiviteler gerçekleştiriyor.

Sırt kaslarındaki şişmeyi azaltmak için vücutta su tuttuğu için tuz içermeyen bir diyet gereklidir. Hastalık durumunda kasları istenilen pozisyonda tutmak için özel bir ortopedik korse kullanmak gerekir.

Isıtıcı etkisi olan özel merhemler ve sıvalar kullanın. Bununla birlikte, vücudunuzda iltihaplanma süreçleri meydana gelirse, iltihap belirtilerini artıracağından, ısınma ilaçlarının kullanımının kabul edilemez olduğunu hatırlamakta fayda var.

Akut ağrı, ilgili hekim tarafından reçete edilen kas içi enjeksiyonlarla tedavi edilir. Ağrı şiddetli ve dayanılmaz ise intramüsküler anestezik ilaçların kullanılması mümkündür.

bel osteokondrozunu tedavi etmenin bir yolu olarak fizyoterapi

Fizyoterapi, lomber osteokondrozun tedavisini hızlandıran ağrısız bir süreçtir. Tedavinin kapsamlı ve ilgili doktorun gözetiminde olması gerektiğini unutmayın.

Lomber osteokondroz tedavisinde fizyoterapi şarttır. Tıbbi kurumlarda yapılır. Fiziksel aktivite, hastanın kas dokusunun ön ısınmasından sonra gerçekleştirilir.

Tedavinin ana prensibi kas liflerini sıkılaştırmak için harekettir. Kas dokusunun motor fonksiyonunu eski haline getirmek, böylece tam bir hareket aralığı sağlamak zorunludur. Çoğu zaman, erken aşamalarda osteokondroz birkaç hafta tedavi edilir. Şiddetli ağrı ve semptomların olduğu ileri evrelerde tedavi gecikebilir. Bu nedenle zamanla arka bölgedeki ağrılı hislere dikkat etmek ve bir uzmana danışmak çok önemlidir.

Önemli!Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, hastalığı o kadar hızlı yenebilirsiniz.

Lomber osteokondrozun önlenmesi

Bu hastalığın önlenmesi asla gereksiz olmayacak.

Bu sorunu önlemek için lütfen şu yönergeleri izleyin:

 1. Sırtınızı sağlıklı tutmak için serin tutun, havaya göre giyin.
 2. Ağır yükleri kaldırmaktan kaçının. Ağır eşyaları taşımanız gerekiyorsa, bunları sırt çantanızda taşıyın. Eğitimsiz sporcuların ağır çalışma ağırlıklarına hemen atlamamaları şiddetle tavsiye edilir.
 3. Özellikle kışın buzlu olduğunda sırt üstü düşmekten kaçının. Her türlü sırt yaralanması hastalığına yol açar.
 4. Bol miktarda temiz su ve diğer sıvılar için.
 5. Formunuzu koruyun ki fazla kilo bu tür hastalıklara neden olmasın.
 6. lomber osteokondrozun önlenmesi
 7. Kas liflerinizi düzenli olarak egzersiz yapın ve gerin.
 8. Sırt kaslarınızı gerin. Bardan takılabilir veya havuzda yüzebilirsiniz.
 9. Düzenli olarak tıbbi muayeneler olun. Sırtınızın durumunu ve sağlığını izlemek için bir spinal röntgen veya MRI yapabilirsiniz.

Hiperextension Back Extension, omurgayı destekleyen kasları güçlendirmenin harika bir yoludur.

Bu basit yönergeleri izlerseniz, lomber osteokondroz dahil sırt problemlerinden kaçınabilirsiniz. Sırtınızda birdenbire olağandışı hisler hissederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Sonuç

Bunlarla ilişkili sorunları ve hastalıkları önlemek için sırtınızı ve omurga sağlığınızı izleyin. Bunu yapmak için, kasları güçlendirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda sırtın çeşitli yerlerinde meydana gelen bir dizi hastalığı önlemeye yardımcı olacak ılımlı fizyoterapi egzersizlerine ihtiyacınız var. Çeşitli türlerde ağrı bulunursa, danışmak ve doğru ve doğru kararı almak için zamanında bir uzmanla iletişime geçmek gerekir, çünkü erken aşamalarda hastalık kolayca tedavi edilebilir. Günlük yaşamda standart aktiviteleri gerçekleştirirken yaşamınız ve hareket özgürlüğünüz sırt sağlığınıza bağlı olduğundan kendinizi ve sağlığınızı koşmayın.

Makalenin sizin için yararlı olduğunu umuyoruz, lomber osteokondroz hakkında yeni noktalar öğrendiniz ve şimdi bu sorunu önleyebilirsiniz. Sağlıklı olun ve kendinize iyi bakın çünkü sağlıklı bir sırt, tüm vücudun sağlığını, ağrısız uzun ve mutlu bir yaşam sağlar!