Servikal omurganın osteokondrozunun belirtileri: tezahür ve psikosomatik

Servikal osteokondroz, "yüzyılın hastalığı" anlamına gelir. Tezahürü en çok 25-40 yaş arası insanları etkiler ve bu da onlara günlük yaşamda çok fazla rahatsızlık verir.

Servikal omurga sürekli hareket halindedir, bu nedenle gün içinde ciddi strese maruz kalır.

Ek olarak, beynin doğru işleyişinden ve kanla zamanında doygunluğundan sorumlu olan çok sayıda sinir ucu ve vasküler oluşum burada yoğunlaşmıştır.

Sorun, kemik dokusunda bulunan eklem kıkırdağının disfonksiyonunda yatmaktadır.

Omurlararası disklerdeki değişiklikler ve bunların yer değiştirmesi ile akut osteokondroz, kan akışında bir azalmaya yol açarak insan beyninde oksijen yoksunluğuna yol açar.

Omurlararası disklerde distrofik bir sürecin gelişmesi ciddi sonuçlara yol açabilir, bu nedenle hastalık zorunlu tedavi gerektirir.

Hastalık İşaretleri

hastalık belirtileri

Başın dönmesi sırasında boyunda oluşan çatırtı ile servikal osteokondroz gelişimini erken dönemde belirlemek mümkündür.

Hastalar ayrıca boyun bölgesinde kendini ağrılı hisler olarak gösteren (eldeki parmaklarda bile görülebilen) kulak çınlaması ve genel rahatsızlık bildirirler.

Ağrıyı bulmak genellikle mümkün değildir. Her şey sadece servikal omurganın hangi kısımlarının hasar gördüğüne bağlıdır. Yer değiştirmeli intervertebral diskin yenilgisi hastalar tarafından farklı şekillerde tanımlanır, ancak dikiş ağrılarına dikkat çekerler.

Omurga diskleri ile sürtünmeden kaynaklanan sıkışan bir eklem veya yaralanma farklı şekilde tanımlanır: Boyun bölgesinde sıkıcı bir ağrı neredeyse sürekli olarak mevcuttur ve ani hareketler olmasa bile azalmaz.

Boyun osteokondrozu kendini nasıl gösterir

Anlaşılmaz sırt ve boyun ağrıları yaşamaya başladıysanız, derhal tedavi için bir doktora başvurmalısınız. Tüm bunların psikosomatik olması mümkündür, ancak hastalık genellikle bir doktor tarafından onaylanır.

Bu nedenle, servikal omurganın osteokondrozunun ana belirtilerini özetledik ve vurguladık:

duyarlılık nasıl dağıtılır

  1. Baş dönmesinin eşlik ettiği baş ağrısı. Bu, tüm hastalar arasında ilk ve en yaygın semptomdur. Omurgada, baş ve boynun hassas damarları üzerinde ilave basınç oluşturulur ve bu da gerekli miktarda kanla dolmalarını yavaşlatır. Genel arka plana karşı, verimlilik ve zihinsel aktivite azalır, kişi basit görevlerden bile çabucak yorulur.
  2. Başı yana çevirirken baş dönmesi. Kısa bir süre için, kanın damarlardan ve kılcal damarlar yoluyla erişimi engellenir ve bu, insan beyin sisteminin aktivitesinde "bulanıklaşmaya" neden olur.
  3. Göğüs ve kollarda ağrı. Genellikle ciddi bir rahatsızlığın bu tezahürü, artan anjina pektoris veya kalp kasında ağrı ile karıştırılır, bu nedenle doğru tanı koymak ve ardından kendi kendine ilaç tedavisi yapmakla uğraşmamalısınız.
  4. Servikal bölgede bel ağrısı. Sırt ağrısı ayrıca servikal omurganın ortak bir osteokondroz semptomunu ifade eder. Bir noktasal elektrik çarpmasına benzer ve daha sonra dirsek eklemlerine ve parmaklara yayılabilir.
  5. Dilin uyuşması. Damarlarda kan bulunmaması, dilin hareketinde kısıtlamaya neden olur. Ses tonunuzda bir değişiklik olursa veya konuşmak çok daha zor hale gelirse, hastalığın daha da gelişmesini tetiklememek için derhal bir doktora danışın.

Servikal omurganın osteokondrozunun belirtileri

Bazı hastalarda hastalık başka belirtilerle kendini gösterebilir, bu nedenle sırt veya boyun ağrısına neyin neden olabileceğinden emin değilseniz, doktorunuza danışmanız önerilir.

Kulaklarda çınlama, dişlerin durumunun bozulması ve görme - tüm bunlar osteokondroz gelişmesine neden olabilir. Omurlardaki sinir uçlarının keskin bir şekilde sıkışmasıyla ilişkili olarak, günün herhangi bir saatinde parmakların uyuşması meydana gelebilir.

Ne yazık ki, hastalık, ona yeterince dikkat etmeyen genç insanlarda giderek kendini göstermeye başlıyor. Zamanla, hastalık duruş değişiklikleri, fazla kiloların ortaya çıkması ve bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasıyla birlikte görünür bir neden olmaksızın kronik bir seyir izleyebilir.

servikal osteokondroz teşhisi

Bu durumda deneyimli doktorlar bile, semptomatolojide farklılık gösteren göstergelerin arka planına karşı doğru bir teşhis koymakta zorlanmaktadır.

Alevlenme türleri

Çoğu zaman, insanların kendi sağlıklarına dikkat etmemeleri servikal osteokondrozun alevlenmesine yol açar. Peki alevlenmeler neler ve neden oluyor?

Sinirlerde

Ne yazık ki, her insanın hayatında meydana gelen stresli durumlar, omurlararası diskin beslenmesinde bir bozulmaya neden olur.

Şiddetli heyecan veya aşırı uyarılma sırasında kaotik bir şekilde hareket etmeye başladığımızı bile fark etmiyoruz, bu da tüm sonuçlarla birlikte (baş dönmesi, kulak çınlaması, baş ağrısı) osteokondrozun şiddetlenmesine yol açar.

Servikal omurganın osteokondrozundan muzdaripseniz, bir nörolog veya psikoterapiste zorunlu ziyarette "Glycesid" ve "Novo-Passit" sakinleştirici tabletler almanız önerilir.

Masajdan sonra

Zayıflama masajı çoğu durumda hastalığın alevlenmesine yol açar.

Seansın başlamasından önce, masaj terapisti, doğrulanmış bir servikal osteokondroz teşhisine sahip olduğunuz konusunda bilgilendirilmelidir.

Nörologlar genellikle doktorların tavsiyelerini dikkate alarak masaj yapan profesyonel masaj terapistlerine tavsiyelerde bulunurlar.

Mevsimsel

Hava ve iklim koşullarındaki değişiklikler, hastalığın mevsimsel olarak alevlenmesine neden olur ve bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Omurlararası diskler sıcaklık ve atmosfer değişikliklerine duyarlıdır, bu nedenle ağrı ve diğer semptomlar ortaya çıkabilir.

İçtikten sonra

Osteokondrozun alevlenmesinin bir başka tipik örneği alkol içmektir. Vücut sadece içeceklerin içerdiği alkolden değil, aynı zamanda kişinin uzun süre rahatsız bir pozisyonda kalmasından da etkilenir.

Ateşli insanlar, üzerlerini yıkayan “sıcaklık” nedeniyle, sinir uçlarını hipotermiye maruz bırakarak sıcak giyinmeyi unuttukları durumları dışlamamalıdır.

Regl döneminde

Kadınlarda menstrüasyona, vücuttaki kemik dokusunun bütünlüğünden sorumlu olan östrojen seviyesinde ciddi bir düşüş eşlik eder.

Lomber bölgede ağrı, göğüs ve boyun uzun süre geçmezse, bu, menstrüel döngüden ve semptomlarından değil, servikal omurganın osteokondrozunun tezahüründen kaynaklanabileceği için doktora gitme nedenidir.

Soğukta

Hastalık sırasında vücut sıcaklığındaki değişiklikler, omurlararası disklerde bulunan sinir uçlarında iltihaplanma süreçlerine neden olur. Bu da alevlenmeye neden olabilir.

Servikal osteokondroz tehlikesi nedir?

boyun osteokondrozu tehlikesi nedir

İleri evrelerde servikal osteokondroz, vasküler distoni, hipertansiyon, bozulmuş hafıza ve işitme gelişimine yol açabilir. Aşırı durumlarda, hastalar ön kollarda kalıcı ağrıya ek olarak bozulmuş el fonksiyonu yaşarlar.

Hipertansiyon toplumun bir belasıdır, buna "sessiz ölüm" denmesi sebepsiz değildir. Hastalardan herhangi birinin, osteokondrozun zamansız tedavisinin, görünür belirtiler ve semptomlar olmadan ilerleyen hipertansiyonun tezahürüne yol açabileceğini hayal etmesi olası değildir.

Endişeler, bir kişinin vasküler sistemindeki olası değişikliklerle de ilgili olmalıdır, çünkü bundan sonra bir sürü hastalık ve komplikasyon geliştirebilir.

Servikal osteokondroz teşhisi

Servikal omurganın osteokondrozunu teşhis etmek için dokunsal bir yöntem kullanılır. Omurgadaki ağrılı hisleri, sinir uçlarının hassasiyetini ve doğru ve doğru teşhis için önemli olan diğer özellikleri değerlendirmenize olanak tanır.

Bir nörolog tarafından muayene edildikten sonra hasta, daha net bir resim elde etmek için çeşitli projeksiyonlarda gerçekleştirilen bir servikal röntgene sevk edilir.

Bundan sonra bile doktor hastalığı doğru bir şekilde teşhis edemezse veya başka şüpheler varsa, bilgisayarlı tomografi veya MRI taraması yapılır. Radyografinin aksine yumuşak dokuların durumunu çok iyi gösterir.

Tedavi

Servikal omurganın osteokondrozunun geleneksel ve geleneksel olmayan tedavi yöntemleri kendi yöntemleriyle iyidir, ancak doğru tedaviyi reçete edebilecek kişi olduğu için bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Konservatif tedaviler şunları içerir:

  • Analjezik tedavi
  • Steroid olmayan ilaçlar kullanmak
  • Antispazmodikler kullanmak

Servikal osteokondroz tedavisinde bir ön koşul, omurlararası disklerin hasarlı yapısını ve bütünlüğünü eski haline getirmeye izin veren kondroprotektörlerin kullanılmasıdır.

Doktor genel ve akupunktur masajı ve ayrıca B vitaminleri reçete eder. İleri vakalarda, bir Shants tasması takmak ve egzersiz terapisi gerekebilir.

Bu nedenle, servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi mümkündür, ancak gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için hastalığın tezahürünün erken bir aşamasında yapılmalıdır.