Servikal omurganın osteokondrozunun karmaşık tedavisi

Osteokondroz, dejeneratif-distrofik tipte, omurların ve omurlararası disklerin yapı ve fonksiyonunun bozulduğu, intervertebral sinirlerin köklerinin ihlaline neden olan ve bu nedenle semptomlara neden olan yaygın bir hastalıktır. Osteokondroz, insan iskeletinin yapısının evrimsel ve anatomik özelliklerinden çalışma koşulları, yaşam tarzı, aşırı kilo, yaralanmalar ve diğerleri gibi dış faktörlerin etkisine kadar bir dizi nedenin etkisi altında ortaya çıkan kronik bir patolojidir. Çoğu zaman, servikal ve lomber omurgaların osteokondrozu, strese en çok maruz kalan olarak teşhis edilir. Servikal osteokondrozun tedavisi karmaşık ve uzun vadelidir, esas olarak semptomları hafifletmeyi ve komplikasyonları önlemeyi amaçlamaktadır.

Osteokondroz

Belirtiler

Üst omurga hasarı, distrofik sürecin yeri ve şiddetine ve ayrıca servikal omurganın kök yapılarının ne kadar ciddi şekilde etkilendiğine bağlı olarak bir dizi semptomla kendini gösterebilir. Çoğu zaman, hastaların şikayetleri, ilk bakışta birbirleriyle ilişkili olmayan semptomlara indirgenir, bu da hastalığın teşhisini ve daha ileri tedavisini zorlaştırabilir.

Genel olarak, servikal omurganın osteokondrozu kliniği aşağıdaki sendrom serileridir:

 • Vertebral, oksiput ve boyunda çeşitli ağrı türleri ile karakterize edilir.
 • Bozulmuş motor ve duyusal innervasyon semptomlarının görüldüğü omurga, ayrıca servikal bölgenin bozulmuş trofizmi, omuz kuşağı ve kol kaslarında kademeli atrofiye neden olur.
 • Peritoneal ve göğüs organlarındaki ağrı semptomlarında ifade edilen, osteokondrozu ve iç organ hastalıklarını ayırt etmek için ek dikkatli teşhis gerektiren radiküler.
 • Servikal osteokondrozda vertebral arter sendromu - baş ağrısı, işitme bozukluğu, baş dönmesi, bilinç kaybına kadar kendini gösteren vestibüler bozukluklar.

Bu fenomen, vertebral arterin ihlali ve kan akışının zayıflaması nedeniyle serebral iskeminin nedeni olduğunda ortaya çıkar.

Servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir?

Servikal segmentin osteokondrozu kademeli olarak gelişir ve hastalar genellikle alevlenme dönemlerinde yaşam kalitesine müdahale eden klinik belirtiler aşamasında tedavi ararlar. Servikal omurganın osteokondrozu nasıl tedavi edilir, sadece uygun tanı konulduktan sonra doktora karar verir, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez.

Boyun osteokondrozunun tedavisi, ağrıyı, iltihabı, etkilenen doku yapılarının kısmen veya tamamen restorasyonunu ve komplikasyonların önlenmesini ortadan kaldırma amacına sahiptir.

Tedavi temelde ayakta tedavi şeklinde olmalıdır, evdeki herhangi bir prosedür, araçsal ve laboratuar teşhislerinden sonra sadece tıbbi reçetelerle bağlantılı olarak yapılabilir.

İleri vakalarda, nörolojik lezyonların ciddi gelişim evrelerinde ve eşlik eden patolojilerde, servikal osteokondrozun cerrahi müdahale olasılığı ile birlikte yatarak tedavisi endike olabilir.

Servikal osteokondroz için ilaç

Ağrı ve iltihap belirtilerini hafifleten ilaç kurslarının atanmasından oluşur. Akut dönemde, ilaçlar enjekte edilebilir formda gösterilir, bir miktar ağrı azaldıktan sonra hasta hapları, lokal olarak etki eden ajanları merhem şeklinde alır ve enjeksiyon almaya devam eder.

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar. Ağrı ve iltihabı hafifletmek için servikal osteokondroz tedavisinde tercih edilen ilaçlar olarak kabul edilirler. Bunlar, farklı dozaj formlarında bulunan diklofenak ve indometasin bazlı ilaçlardır. Yumuşak dokuların şişmesini azaltırlar, böylece ağrıyı azaltırlar, lokal ajanlar, etkilenen servikal bölgede kan akışını iyileştiren bir ısınma etkisine sahiptir. Bu ilaçlar 5-10 gün, bazen 2 haftaya kadar kullanılmaktadır. Akut dönemde, NSAID'ler enjeksiyon şeklinde reçete edilir, birkaç gün sonra hasta tablet uygulama formuna geçer. NSAID'lerle uzun süreli tedavinin gastrointestinal sistemin mukoza zarını olumsuz etkilediğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle tedavi süresi genellikle 10 günü geçmiyor.

İlaç tedavisi

Persen, glize, kediotu tentürü, şakayık, bitki çayları gibi yatıştırıcılar, uzun süreli ağrı için ve hastanın nevrotikleşme riskini azaltmak için tavsiye edilir, bu da servikal osteokondroz tedavisinin etkinliğine katkıda bulunur. Yerel tahriş ediciler. Bunlar, yerel olarak etki eden merhemler, jeller, sürtünme, ısınma, tahriş edici ve rahatsız edici etkiye sahiptir. Akut evre tedavisinde kullanılmazlar. Arı veya yılan zehiri gibi biyolojik olarak aktif bitki ve hayvan kökenli maddeler içerirler. Bu grup, viprosal, apizartron, menovazin, nayatoks içerir. İlacın bileşenlerine aşırı duyarlılık varlığında ve tahriş edici etkisi yüksek olduğunda, daha fazla ödemi tetiklememek için bunları kullanmamak daha iyidir. Vitaminler. Tedavi ve ileri rehabilitasyon döneminde multivitamin komplekslerinin kullanılması tavsiye edilir. Genellikle bu, temsilcileri kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek ve kan akışını iyileştirmek için normal sinir iletiminin yanı sıra A ve C vitaminlerini sağlamaya dahil olan bir grup B vitamini grubudur. Vitamin almak vestibüler bozuklukları azaltır - hareket hastalığı sendromu, baş dönmesi, işitme kaybı.

Kondroprotektörler. Bunlar, servikal segmentin vertebral disklerinin kıkırdak dokusunun restorasyonuna katkıda bulunan maddelerdir. Bunlara glukozaminoglikanlar ve kondroitin sülfat dahildir. Servikal omurganın osteokondrozunun kondroprotektörlerle tedavisi 6-12 ay kadar uzun bir süre boyunca gerçekleştirilir.

Ortopedik tedaviler

Servikal omurgadaki hoş olmayan semptomlar genellikle uyku sırasında uygun olmayan vücut pozisyonu, zorla pozisyonda uzun süre kalma veya travma nedeniyle tetiklenir ve şiddetlenir. Bu nedenle, tedavi kompleksi ayrıca şu yöntemleri içerir:

Boyunluk

Boyunluk veya Shants yaka. Birkaç çeşidi olduğu için tıbbi konsültasyondan sonra her hasta için ayrı ayrı reçete edilir. Yaka, boynun etrafına sabitlenen ve omurları gereken pozisyonda sabitleyen çerçeve yoğun bir silindirdir. Bu nedenle boyun eğilmez ve baş yana dönmez, bu da akut dönemlerde önemli olan hastalıklı bölgenin hareketsiz kalmasını sağlar. Şantların boyun bileziği, içine lastik bir ampulle hava enjekte edilen şişirilebilir bir tabakaya sahip iki silindir şeklinde de yapılabilir. Merdaneler arasındaki ara tabakanın şişirilmesi omurgayı gerer ve bu da servikal omurgadaki eklemler arası boşlukları arttırmayı mümkün kılar. Uzama derecesi doktor tarafından belirlenir, boyun nörovasküler demetlerine zarar vermemek için bu sorunu kendi başınıza çözmeniz önerilmez. İyileşme döneminde, boyun ve başın bir miktar hareketliliğini koruyan tamamen şişirilebilir bir yaka kullanılır.

Yaka, günde 3 saatten fazla olmayan evde takılabilir, genel kullanım oranı yaklaşık bir aydır. Son kullanım düzenlemeleri, durumun ciddiyetine ve semptomlara bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Doğru duruş. Uyku sırasında vücudu anatomik olarak doğru bir pozisyonda tutmak gerekir, servikal omurganın sinirleri ve damarları sıkıştırılmadığında, bu ortopedik şilteler ve yastıklar kullanılarak yapılabilir. Uyanıklık sırasında hastanın vücut pozisyonunu kontrol etmesi ve uygun yükseklikte bir masa ve sandalyeyi doğru bir şekilde seçmesi gerekir. Esneme. Tedavi prosedürü, omurlar arasındaki mesafeyi 1-3 mm artırmak için omurganın bağlarının gerilmesinden oluşur. Çekiş, kök disk herniasyonunun veya omurun kemikli büyümelerinin sıkışmasının azaltılmasına veya tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Prosedür, intervertebral çıkıkları giderir, kas kontraktürlerini azaltır. Çekiş, bir doktor tarafından sabit koşullarda gerçekleştirilmeli ve işlemden sonra servikal omurga, birkaç saat boyunca bir yaka veya benzeri cihazlarla sabitlenir. Çekimle tedavi süresi ortalama 10-20 seanstır.

Masaj

Servikal omurganın osteokondrozu için masaj, ilaç kursları ile birlikte tedavinin önemli ve zorunlu bir parçasıdır. İyileşmeyi hızlandırmak ve nüksü önlemek için remisyon dönemlerinde reçete edilir. Masaj hem klasik el kitabı hem de doğu tıbbı yöntemlerinden çeşitleri kullanılır.

İyi yapılmış bir masaj, boyun ve boyun bölgesindeki kan dolaşımını uyarır, hasarlı dokuların trofizmini iyileştirir, kas ve damar spazmı rahatlatır ve hastayı rahatlatır. Masaj tedavisinin genel seyri her gün veya her 3-6 ayda bir gün aşırı 10-14 prosedürdür. Şiddetli ağrı varlığında, osteokondrozun masaj tedavisi yapılmaz. Evde, hastalıklı servikal bölgenin kendi kendine masajını yapabilirsiniz.

Fizyoterapi egzersizleri

Ağrılı alevlenme dönemleri dışında her zaman egzersiz tedavisi uygulanır. Servikal osteokondroz için egzersizler evde yapılabilir, ancak bunun doğru uygulama elde edilene kadar bir eğitmen gözetiminde yapılması tavsiye edilir. Egzersiz seti şunlardan oluşur:

Başı yana çevirmek. Baş ileri geri eğilir. Omuzları sabit veya gevşek ellerle kaldırmak, bu pozisyonda 15-20 saniye tutmak. Statik yükler, servikal bölgenin fleksör ve ekstansör kasları sırayla gerildiğinde baş hareket etmez.

Toplam tekrar sayısı 5-7 kez, bir seans 15-20 dakika sürer. Bir tedavi kompleksinin bir parçası olarak egzersiz terapisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve remisyonu artırmaya yardımcı olur.

Fizyoterapi ve refleksoloji

Servikal omurga osteokondrozunun tedavisinde NSAID'lerle elektroforez, anestetikler, hormonal ilaçlar kullanılır, diadinamik akımlar, lazer ve şok dalgası tedavisi de etkilidir. Gelişimin ilk aşamasında fizyoterapi, tam bir tedaviye ve zor durumlarda remisyon süresini uzatmaya yol açabilir. Bu tedavi yöntemleri, alevlenmelerin tedavisi sonrası rehabilitasyon dönemlerinde kullanılır.

İç organların yansıtıldığı vücut derisindeki belirli noktaları etkileme yöntemi olan refleksoloji, iyileşme dönemlerinde de kullanılır ve iltihaplanmayı azaltmaya, kan akışını iyileştirmeye, doku tıkanıklığını gidermeye ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olur. Tedavi yöntemlerinden akupunktur, akupunktur ve hirudoterapi en sık kullanılır - tıbbi sülükleri servikal bölgenin derisine yerleştirir.

Bu yöntemlerin kullanımı, alınan ilacın süresini ve miktarını kısaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Fizyoterapi ve refleksoloji

Evde yapılacak şeyler

Hastanın durumu izin veriyorsa, servikal osteokondrozun belirtileri evde tedavi edilebilir. Örneğin, herhangi bir kontrendikasyon yoksa ve bir uzmanın sürekli gözetimi gerekmiyorsa, evde terapötik egzersizler yapılabilir. Unutulmamalıdır ki, boyunda ağrı ve çatırtı görünümü, durmak ve nitelikli tedavi aramak için bir sebeptir.

Lokal olarak etkili ilaçların merhemler, jeller, tıbbi bantlar şeklinde uygulanması da kesinlikle tıbbi reçeteye göre evde yapılır.

Buna ek olarak, manyetoterapi ve ultraviyole radyasyon için bazı fizyoterapi cihazları ve refleksoloji cihazları ile evde tedavi etmek mümkündür.

Halk ilaçları ayrıca rendelenmiş patates, yaban turpu yaprağı, propolis, aloe ve diğer bitkisel maddelerden ağrıyan servikal bölgede kompres ve sarma şeklinde kullanılır. Servikal osteokondrozu tedavi etmenin geleneksel yöntemleri palyatiftir, ağrıyı geçici olarak giderir, ödem, etkilenen bölümü ısıtır ve sadece bunlarla sınırlı kalmamalısınız.

Servikal omurganın osteokondrozunu tedavi etmenin tüm yolları birbirini tamamlamalı ve kapsamlı bir tanıdan sonra doktora danışarak yapılmalıdır.

Servikal omurganın osteokondrozunun tıbbi tedavisi, yeterli ağrının giderilmesi için konservatif yöntemlerin kullanılmasını içerir ve hastanın günlük aktivitelerinde önemli bir kesinti tehdidi yoktur.

Hastalık Belirtileri

Uzun yıllar boyunca sürekli eğilme, kaldırma, döndürme ve bükme, elbette boyun sağlığını ve yapısal bileşenlerinin kalitesini olumsuz etkiler. Tüm bu tekrarlayan boyun stresleriyle, insanların kabaca üçte ikisinin hayatlarının bir noktasında boyun ağrısı çekmesi şaşırtıcı değil. Ağrı hissi, osteokondroz gibi bir hastalığın endişe verici semptomları olabilir.

Dikkat! Servikal omurganın osteokondrozu en yaygın patolojilerden biri olarak kabul edilir. Bu hastalık çoğunlukla çalışma çağındaki insanları etkiler ve hareketsiz bir yaşam tarzına yol açar.

Hastalık belirtileri

Hastalık başlangıçta asemptomatiktir. Ancak, kalıcı baş ağrıları gibi semptomların yanı sıra kalpte ve kürek kemiğinin altında ağrı olması durumunda, bu hastalık acil ve etkili tedavi gerektirir.

Dejeneratif süreçler aşağıdaki tezahürlere yol açabilir:

 • akut ağrı;
 • çift görme;
 • baş dönmesi;
 • Omuz bölgesinde
 • uyuşma;
 • Omuzlarda, kollarda
 • zayıflık.

Bu rahatsızlık ve hareketlilik kaybı, kariyer, aile ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Servikal omurga, yastık jöle benzeri bir madde ile doldurulmuş disklerle birbirinden ayrılan, vertebra adı verilen yedi kemikten oluşur. Bu yapı boynu stabilize etme, bir yandan diğer yana düzgün bir şekilde döndürme ve ileri geri eğme yeteneği sağlar.

Bu doğal amortisörler zamanla aşınır ve bozulmaya başlayabilir. Omurlar arasındaki boşluk daralır ve sinir uçları sıkışır. Bu süreç servikal osteokondroz olarak bilinir. Araştırmalar, 40 yaşın altındaki asemptomatik kişilerin yaklaşık% 25'inin ve 40 yaşın üzerindeki% 60'ının bir dereceye kadar osteokondroz olduğunu gösteriyor. Osteokondroz ilerledikçe boyun daha az esnek hale gelir, içindeki ağrı hissi artar, özellikle günün sonuna doğru sertlik hissi oluşur. Bu nedenlerden dolayı osteokondroz gelişir.

Dikkat! Komplikasyonları yaşamı tehdit edebilir.

Teşhis ve tedavi özellikleri

Hastalık teşhisi aşağıdaki genel manipülasyonları içerir:

 • ilk inceleme;
 • MRI (manyetik rezonans görüntüleme);
 • X-ışını muayenesi.
Teşhis

İlaç tedavisi, masajla birlikte servikal osteokondrozun tedavisinin temelidir. Etkili tedaviler şunları içerir:

 • refleksoloji;
 • elektrostimülasyon;
 • manuel terapi.

Fizik tedavi, ağrının uzun süre azalmasına da yardımcı olabilir. En yaygın olarak kullanılan yöntemler şunları içerir:

 • akupunktur;
 • elektroforezi;
 • mikro akım elektrik uyarımı;
 • lazer tedavisi.

Genellikle, servikal osteokondrozun bu tedavisinin seyri yaklaşık 14 gün sürer.

Buz veya ısı uygulaması ile eş zamanlı olarak özel bir ilaç yardımı ile ağrı kesici, ağrı ve iltihap kontrolü sağlanabilecektir. Ayrıca, boyun ve omuz kuşağı bölgesi için bağımsız olarak veya bir profesyonelin yardımıyla yapılan egzersizler de yardımcı olacaktır. Egzersiz, esnekliğin korunmasına yardımcı olur. Egzersiz, özellikle boynu olabildiğince germek, boyun bölgesindeki esnekliği korumak için çok önemlidir. Bir doktor veya fizyoterapist tarafından özel bir egzersiz seti bireysel olarak geliştirilmelidir.

Rahatlama sağlayabilen ilaçlar arasında steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar ve ağrı kesiciler bulunur.

Dikkat! Böbrek yetmezliği neden olabilecekleri ciddi istenmeyen yan etkiler arasında olabileceğinden bu ilaçları doktorunuza danışmadan yedi günden fazla kullanmamalısınız.

Steroid ilaçlar ve kas gevşetici maddeler de kullanılabilir.

İlaçlar

Alevlenme sırasında tedavi

Hastalığın akut evresinde, klinik tabloya dayanılmaz bir ağrı hakim olduğunda, tıbbi tedavinin asıl amacı ağrıyı azaltmaktır. Bu gibi durumlarda, sınırlı bir süre için, çok dikkatli ve yetkin bir şekilde ve yalnızca bir doktorun gözetiminde analjezikler (örneğin, tramadol, oksadol, ortofen) veya daha karmaşık ilaçlar (arcoxia) alabilirsin. Kas ağrısını ve gerginliğini giderebilirler.

Çoğunlukla ağrı kesici olarak alınan steroid olmayan ilaçlar, kan damarlarını ve sinir uçlarını daraltan ağrı - iltihaplı ödemi de ortadan kaldırabilir.

Kas gevşetici ilaçların kullanımı, kas spazmını rahatlatmanıza, servikal omurların, sinir uçlarının ve kan damarlarının durumunu normalleştirmenize olanak tanır. Vitamin kullanımı çok önemlidir.

Sinir uçlarının şiddetli sıkışması için doktorlar antikonvülsanları önermektedir. Ağrı başka yollarla giderilmezse, novokain ile bloke edin.

Servikal omurganın osteokondrozu akut bir aşamadaysa ve buna şiddetli ağrı eşlik ediyorsa, uzmanlar ayrıca spinal hareket segmentindeki kas gerginliğini azaltmak ve ağrıyı azaltmak için lokal lidokain, kortikosteroid uygulaması da önermektedir.

Akut ağrı tedavisinde, ilaçlar enjeksiyonlarla verilir, daha sonra tedaviye hap şeklinde ilerlemek ve merhem kullanarak sağlık durumunu daha da hafifletmek mümkün olacaktır.

Antidepresanlar, belirli durumlarda ek olarak reçete edilir. Bu ilaçlar, çok şiddetli ağrı ataklarına ve servikal omurga ile ilişkili bozuklukların özelliklerine psikolojik olarak dayanmaya yardımcı olur.

Remisyonda tedavi için öneriler

Hafif aşamalardaki tedavi süresi şunu gösteriyor:

 • büyük damarlarda ve çevrede kan dolaşımının aktivasyonu;
 • metabolizmayı iyileştiriyor;
 • kemik dokusu ve kıkırdak yapılarının restorasyonu ve yenilenmesi.

Bu amaç için en uygun olanı:

 • steroidler ve analjezikler içeren anti-enflamatuar jeller ve merhemler;
 • Etkisi hastalıklı bölgenin ısınmasına yönelik olan, hastalıklı bölgeye kan akışını artırabilen ve doku beslenmesini iyileştirebilen
 • merhemler.

Kondroprotektörler (kondroksit merhemleri ve tabletleri), kıkırdaklı intervertebral disklerin yenilenmesine yardımcı olur.

Arı zehri ve bitki özleri içeren masaj kremleri ve merhemler, yenileyici, antienflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Düzgün yapıldığında rahatsızlığı gidermek için evde yapılabilen terapötik bir masaj. Vücuda zarar vermemek için birkaç basit kurala uymanız gerekir:

 • boynunuza ve sırtınıza çok fazla bastırmayın;
 • tüm hareketler yukarıdan aşağıya doğru olmalıdır.

Topikal anestezik kremler arasında kapsaisin bulunur. Kremler ayrıca osteokondroz ile ilişkili ağrının tedavisinde etkilidir. Kremi ağrı hissinin en çok olduğu bölgeye sürmek gerekir.

Dikkat! Kremi, özellikle de kapsaisini ovaladıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun, çünkü krem, ellerin cildinde veya ellere dokunacak vücudun diğer kısımlarında tahrişe neden olabilir.

Osteokondrozlu baş dönmesi gibi bu kadar rahatsız edici bir semptom, vazospazm ve sinir dokusunun iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu yardım ile başa çıkmak için vazodilatörler ve vestibüler aparatta kan dolaşımını iyileştirme araçları.

B vitamini, aşağıdaki özelliklere sahip olduğu için servikal osteokondrozun karmaşık tedavisine de dahildir:

 • doku duyarlılığını geri kazandırır;
 • nörolojik hasarı azaltır.

Osteokondroza yardımcı olan çok çeşitli kaliteli ilaçlar olmasına rağmen, bunların çoğunun alınmasına genellikle somut yan etkilerin eşlik ettiği gerçeğine çok dikkat etmeniz gerekir. Sırtın durumu düzelir, ancak çeşitli organlarda zorluklar ortaya çıkar. Bundan, ilaçların yalnızca bu hastalıkla mücadele için diğer yöntemlerin kompleksini tamamlaması amaçlandığı anlaşılmaktadır.

Tedaviye entegre bir yaklaşım sayesinde, iyileşme sürecinin pozitif dinamiklerine ulaşmak ancak tüm terapötik önlemler yelpazesi tutarlı, düzenli ve sistematik bir temelde gerçekleştirilirse mümkün olacaktır.

Çoğu zaman hastalar boyun bölgesindeki ağrıya dikkat etmez ve bu da komplikasyonlara neden olur.

Ameliyatla tedavi

Yetkili ilaçların uygulandığı altı aydan sonra ağrı devam ederse ve günlük aktiviteler zorlaşırsa, doktorlar ameliyata başvurmayı önerebilirler. Operasyon, etkilenen servikal omurga segmentinin hareketini durdurmayı amaçlayacaktır. Normal disk yüksekliğini ve boyun stabilitesini ve hizalamasını korumaya veya eski haline getirmeye yardımcı olmak için diskin çıkarılmasını ve ayrıca metal bir cihazın veya kemik greftinin yerleştirilmesini gerektirecektir. İki omur arasında istenilen fiksasyonu sağlamak için özel plakalar kullanılabilir.

Ameliyatla tedavi

Dikkat! Hastalar, şiddetli boyun ağrısına neden olan ameliyatın, vücudun başka bir bölgesindeki osteokondroz ağrısını hafifletmek için ameliyattan çok daha az güvenilir olduğunun farkında olmalıdır. Bu nedenle, tek veya baskın semptom boyun ağrısı ise, cerrahi yalnızca son çare olarak önerilmeli ve denenen diğer tüm tedavi seçenekleri başarısız olduktan sonra.

Önleme

Atakları etkisiz hale getirmek için önleyici yöntemler, fizyoterapi egzersizleri ve terapötik masajın komplekslerinden oluşur. Doğru önleme, başarıya giden önemli bir adımdır.

Şişliği en aza indirmek ve metabolizmayı iyileştirmek için tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin alımını tamamen ortadan kaldırmasa bile en aza indiren günlük düzenli bir diyete uymanız gerektiğine de dikkat etmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca yoga yapmak ve yüzmek de faydalı olacaktır. Geleneksel olmayan yöntemler arasında akupunktur ve hirudoterapi sıklıkla kullanılmaktadır.