Lomber omurganın osteokondrozu ile nasıl yaşanır?

Lomber omurganın osteokondrozu, lumbosakral omurgadaki intervertebral disklerin kıkırdak ve kemik dokusunda patolojik bir değişikliktir. Bu değişiklik doğal olabilir veya sağlıksız bir yaşam tarzının sonucu olabilir. Yaşlılıkta, tüm insanlarda evrimsel kemik ve kıkırdak dokusu süreçleri başlar. Ancak bu fenomenler erken olduğunda (orta yaşlı insanlarda ortaya çıkar), o zaman iskelet sisteminin patolojik süreçlerinden bahsediyoruz. Patoloji, 30 yaşın üzerindeki hem erkekleri hem de kadınları eşit olarak etkiler.

Lomber osteokondroz, bel bölgesinde şiddetli ağrı ile kendini gösteren omurganın en ünlü ve yaygın hastalığıdır. Hastalık, kıkırdak ve kemik dokusunun yetersiz beslenmesine yol açan metabolik bozukluklar sonucu gelişir ve kemik hücrelerinde atık ürünler birikir. Bu, intervertebral disklerin patolojilerine yol açar. Ek olarak, kalınlıkları ve esneklikleri değişir ve daha sonra omurlarda osteofitler (sinir uçları için deliklerin daralmasına yol açan kemik dokusunun büyümesi) şeklinde büyümeler oluşur.

Lomber omurganın osteokondrozunun gelişmesinin nedenleri

Lomber osteokondroz, torasik veya servikal omurganın osteokondrozundan çok daha sık görülür, çünkü alt sırt, bir sandalyede uzun süre oturma veya ağırlık kaldırma ile yürüme ve koşma sırasında en büyük yüke sahiptir.

lomber osteokondrozlu sırt ağrısı fotoğraf 1

Bu anatomik bölge maksimum yükü aldığı için yapısı çok sağlam ve güvenilirdir. Bel bölgesi beş omurdan oluşur ve göğüs kafesini sakruma bağlar. Aralarında omurga esnekliği ve hareketliliği sağlayan intervertebral diskler bulunur. Buna karşılık, intervertebral diskler, sert bir halka fibrozusunun içinde yer alan jöle benzeri bir çekirdekten oluşur. Osteokondroz geliştiğinde, disklerin normal beslenmesi bozulur, bunun sonucunda incelir, elastikiyetini kaybeder ve aralarındaki mesafe azalır. Sonuç olarak, sinir kökleri ihlal edilir, bu da şiddetli ağrıya ve hatta sakatlığa yol açar.

Bu nedenle, bu patolojinin gelişmesinin nedenleri şunlardır:

 • omurilik yaralanması;
 • endokrin, sindirim ve kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • yoğun fiziksel aktivite (ağırlık kaldırmak, çok koşmak);
 • sedanter yaşam tarzı;
 • hormonal sistemin arızaları;
 • düz ayak;
 • intervertebral disklerin anomalileri;
 • ihtiyarlık;
 • romatoid artrit gibi eklemlerin enflamatuar hastalıkları.

Hastalığın gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

 • duruş ve zayıf duruş;
 • yanlış yaşam tarzı;
 • sağlıksız beslenme, obezite;
 • uzun süre yanlış duruşta olmak;
 • kalıtsal faktör;
 • stres;
 • hipotermi.

Hastalığın ana semptomu bel ağrısıdır. Hemen veya yoğun fiziksel aktiviteden sonra hissedilebilir.

lomber osteokondroz fotoğraf 2 ile sırt ağrısı

Lomber osteokondrozun diğer semptomları şunlardır:

 • alt sırta yayılan ağrıyan ağrı;
 • ağırlık kaldırdıktan, hapşırdıktan, öksürdükten, vücudu hareket ettirdikten sonra artan ağrı;
 • uzun süre bir pozisyonda kaldıktan sonra vücutta sertlik;
 • sırt kaslarının kalıcı spazmları;
 • vücudun hipotermisinden sonra ani ağrı hissi (lumbago);
 • kalça, uyluk, alt bacak ve ayakta hassasiyet ihlali;
 • bacaklarda parezi;
 • ayakların soğukluğu;
 • ayak arterlerinin spazmı;
 • asiri terleme;
 • ağrılı yerlerde cildin kuruluğu ve soyulması.

Lomber omurganın osteokondrozu, örneğin vücudu hareket ettirirken veya yana döndürürken, herhangi bir garip hareketle daha da kötüleşebilir. Bu durumda, ağrı sadece belde değil, bacaklarda da fark edilir. Ayrıca lomber spazmın güçlü bir spazmı vardır, çünkü bu şekilde vücut vücudun bu kısmındaki yükü hafifletir. Bir alevlenme sırasında, kişi ağrının azaldığı rahat bir pozisyon bulur.

Lomber omurganın osteokondrozunun komplikasyonlarından biri, genitoüriner sistemin arızasıdır. Bazen böbrek bölgesinde artan idrara çıkma ve rahatsızlık vardır. Siyatik sinir iltihabı ve lumbodynia (bel ağrısı) hastalığa katılabilir.

Lomber omurganın osteokondrozunun aşamaları

Ne yazık ki, osteokondroz tedavi edilemez bir hastalıktır ve intervertebral disklerin yıkım süreci geri döndürülemez. Dört derece osteokondroz gelişimi vardır:

lomber osteokondrozlu sağlıklı ve hasta omurga
 1. Diskin içindeki jöle benzeri çekirdeğin değişip hareket ettiği birinci derece.
 2. İkinci derece, diskteki annulus fibrosusun yıkım periyodudur;
 3. Halka fibrozusun yırtıldığı ve jöle benzeri çekirdeğin onu terk ettiği üçüncü derece, fıtıklaşmış bir disk oluşumuna neden olur.
 4. Dördüncü derece, omurlar arası eklemlerin ve bağların katılımıyla omurların dejeneratif süreçlerinin gelişme dönemidir. Omurlararası eklemlerin artrozu (spondiloartroz) gelişir.

Birinci derece

Annulus fibrosus ve longitudinal ligamanlarda bulunan sinir uçlarının tahriş olması nedeniyle ağrılı duyumlarla karakterizedir. Hasta etkilenen disk bölümünde ağrı ve rahatsızlık hisseder. Ağrı keskin, akut veya donuk olabilir, kalıcıdır ve lumbosakral segmentte lokalizedir. Çoğu zaman bacağa yayılır ve bazen sadece bacakta hissedilir.

Sinir uçlarının tahrişi, refleks sendromlarının gelişmesine yol açar. Bu nedenle, kişi her zaman sorunlu bölgede ağrı hissetmez, bunun çok ötesindedir. Ayrıca, iç organların robotlarının ihlali, refleks kas spazmı oluşumu; uzuvlarda ve bağlarda dolaşım bozuklukları. Kemiklere tutunma yerlerinde ağrı ve sertliğe neden olan kan dolaşımının ve tendonların ve bağların beslenmesinin ihlali.

İkinci derece

Bu aşamada, karakteristik bir dengesizlik ve omurların hareketliliğinde bir artış vardır ve bu da kasların kalıcı yağlanmasına neden olur. Aynı zamanda, bir kişinin ayakta durması zordur, alt sırtta rahatsızlık ve ağrı hisseder. Bazen alt sırt "ağrı" ve hasta nedenini anlamıyor.

Üçüncü derece

Sinir köklerinin sıkışması ile kendini gösteren disk parçalarının prolapsusu ile karakterizedir. Bu süre zarfında, sıkıştırılmış sinirin innervasyon bölgesinde bir hassasiyet ihlali vardır. Ek olarak, bazen felce yol açan, motor fonksiyon bozukluğunun eşlik ettiği, karıncalanma, yanma, uyuşma ve tam hassasiyet kaybı şeklinde hoş olmayan duyumlar vardır. Etkilenen bölgede kas atrofisi, incelme ve küçülme görülür. Yukarıda açıklanan değişikliklerin gözlendiği bölgeler, spinal lezyonun yerini iyi bir şekilde gösterir. Üçüncü derecenin karakteristik bir tezahürü, Lasegue semptomunun ortaya çıkmasıdır. Kendini şu şekilde gösterir: hasta sırt üstü yatarken, düz bir bacak yukarı, bel bölgesinde, yükseltilmiş bacağın arkasına yayılan şiddetli ağrı vardır. Bacaklar dizlere büküldüğünde, ağrı hemen azalır.

lomber osteokondroz fotoğraf 3 ile sırt ağrısı

Omurlararası disklerin parçaları omurilik kanalının lümenine düştüğünde, omurilikte hasar meydana gelir. At kuyruğu adı verilen başka bir sendrom, bacakların yanı sıra pelvik organlar ve mesanenin bozulmuş hassasiyeti ve motor fonksiyonu ile kendini gösterir.

dördüncü derece

Bu dönem, ağrının kaybolması ve kas-iskelet sistemi fonksiyonunun restorasyonu ile karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, motor fonksiyonunda bir sınırlama vardır. Omurga, olduğu gibi, disk fibrozu geliştikçe ve tüm unsurları yoğun skar dokusu ile değiştirildiğinden ahşap hale gelir. Aynı zamanda, intervertebral bağlar ve eklemler, iltihaplanma sürecine dahil olur ve semptomların polimorfizmi ile kendini gösteren farklı hastalık dereceleri de gözlenir.

Lomber omurganın osteokondrozu nasıl tedavi edilir

Lomber omurganın osteokondrozunun tedavisi çok uzun ve kalıcı bir süreçtir. Ve en önemlisi, bir hastalığın başarılı tedavisi için çok şey kişinin kendisine bağlıdır. Ne de olsa, yaşam tarzını kökten değiştirmesi ve birçok günlük alışkanlıktan kurtulması ve hayatının geri kalanında sağlığı üzerinde çalışması gerekecek.

Tersi durumda ise başarılı ilaç tedavisi bile omurgadaki şekil bozukluğunu tamamen ortadan kaldıramayacaktır. Ayrıca geçici bir iyileşmeden sonra semptomlar yeni bir yoğunlukta geri dönecek ve tedaviye yeniden başlanması gerekecektir. Bazen, fiziksel aktivite rejimine uyulsa bile, osteokondroz atakları meydana gelir.

Böylece osteokondroz tedavisi 3 şekilde gerçekleştirilir:

 • konservatif ilaç tedavisi;
 • ilaçsız;
 • ameliyat.

Konservatif ilaç tedavisi

Omurganın osteokondrozu tamamen iyileştirilemediğinden ve geri dönüşü olmayan bir süreç olduğundan, konservatif tedavinin amacı semptomları ortadan kaldırmak ve hastalığın daha da ilerlemesini önlemektir. İlaç tedavisine başlamadan önce fiziksel aktiviteyi en aza indirmek gerekir. Şiddetli alevlenmelerde yatak istirahati önerilir. Bu bazen ilaçtan daha etkilidir.

Enflamasyon semptomlarını hafifletmek için şunları kullanın:

 • NSAID'ler (steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar). Bu grubun ilaçları, omurlardaki ağrı ve iltihabı etkili bir şekilde ortadan kaldırır. İlaçlar hap veya enjeksiyon şeklinde olabilir.
 • Glukokortikosteroidler. Bu ilaçlar steroid hormonları olarak sınıflandırılır. Glukokortikosteroid enjeksiyonları doğrudan eklem boşluğuna yapılır. Başarısız olarak B vitaminleri (B1, B6, B12) ile desteklenirler.
 • Sakinleştiriciler. Refleksojenik ve ilişkili psikojenik bozuklukları ortadan kaldırmak için gereklidirler.
 • Antikonvülsanlar. İskelet kaslarının istemsiz kasılmalarını ortadan kaldırın.
 • Antidepresanlar. Bu grubun ilaçları nörotransmitterlerin seviyesini etkiler, sonuç olarak hastanın ruh hali düzelir, melankoli, kaygı ve duygusal stres ortadan kalkar.
 • Diüretik ilaçlar. Radiküler sendrom belirtileri için gereklidirler.
 • Antikolinesteraz ilaçları. Bu grubun ilaçları, kolinesteraz enziminin aktivitesini inhibe eder, sonuç olarak sinir uyarılarının iletimi artar.
 • Kondroprotektörler. Omur disklerinin ve eklemlerin deformasyonunu önlemek için gereklidir.

Akut bir atakta, novokain blokajı reçete edilir (anestetik ilaçların doğrudan etkilenen bölgeye sokulması).

Kadınlarda lomber osteokondroz belirtileri kendilerini erkeklerden farklı gösterir. Kadınlarda adet döngüsü bozulabilir ve jinekolojik hastalıklar gelişebilir: yumurtalıkların ve uterusun iltihabı (endometrit). Üreme bozukluğu da oluşabilir. Bu durumda, kalifiye bir jinekologun yardımına ihtiyacınız var.

Evde lomber osteokondroz nasıl tedavi edilir

Evde tedavinin temel prensibi, kişinin kaliteli bir yaşam tarzı yaşamasını engelleyen semptomları ortadan kaldırmaktır.

Evde aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılır:

 1. Diyet. Çoğu zaman osteokondrozun nedeni, kolesterol birikimi ve vasküler elastikiyet kaybıdır. Durumu düzeltmek için, yağ oranı düşük bir diyete uymak gerekir. Ayrıca kolesterolü yüksek yiyecekleri diyetten hariç tutun: yumurta, domuz eti, zengin et suları, tavuk derisi. Alkol ve nikotini tamamen ortadan kaldırın, kahve ve güçlü çay tüketimini azaltın. Vazospazma yol açarlar.
 2. Lomber bölgede kan akışının restorasyonu. Bunu yapmak için, hem tıbbi merhemler hem de kompreslerle ovma ve evde yapılabilecek fizyoterapi egzersizlerini kullanın.
 3. Ortopedik uyku yardımcıları. Omurga, gün içinde çok fazla strese maruz kalan insan vücudunun ekseni olduğu için, uygun şekilde dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu kapasitede, omurgaya uyku sırasında doğru pozisyonu verebilen ortopedik şilteler ve yastıklar hareket eder.